Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Podg_RenataOffline
Temat postu: Jak dotrzeć do aktu własności, 1901 rok  PostWysłany: 28-10-2021 - 01:45
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2020
Posty: 28

Status: Offline
Szanowni Państwo,

w księdze notarialnej z 1930 roku notariusza Gizińskiego z Kowala w Akcie Notarialnym zawarta została umowa przedmałżeńska moich dziadków.

W akcie tym, między innymi, mój dziadek otrzymuje na własność ziemię z zabudowaniami od swego ojca tam zamieszkałego.

Przedstawione też jest oświadczenie ojca dotyczące własności ziemi, którą przekazuje swemu synowi. Przytaczam fragment tego, bez konkretnych danych:

"Par.5. Następnie [ojciec] oświadczył, że stosownie do dołączającego się aktu do aktu tego świadectwa Pisarza Hipotecznego Kancelarji Ziemiańskiej w Warszawie z dnia dz.m.1924roku Kontroli Nr.xxx jest jawnym z wykazu hipotecznego właścicielem działki ziemi w nieruchomości ziemskiej "Dobra Gołaszew Nowy", powiatu Włocławskiego oznaczonej numerem xxx, zawierającej powierzchni [...], z zabudowaniami, nabytej przez niego w dniu dz.m.1901r. za Nr x, że działka ta żadnemi długami obciążona nie jest. Par. 6[...]"

Oczywiście skierowałam swe zapytanie do AP W-ek. W Księdze hipotecznej pod wskazanym nr xxx nieruchomości Dobra Ziemskie Gołaszewo z lat 1867-2013 oraz w Księdze hipotecznej nr xxx Dobra Ziemskie Gołaszew Leśny z lat 1901-1947 nie odnaleziono wpisów dotyczących zakupu ziemi przez mojego pradziadka z ww. majątków. W zasobie nie posiadają też innych materiałów dotyczących zakupu/otrzymania tej nieruchomości.

Czy gdzies jeszcze mogę starać się dotrzeć do tej informacji?

Dodam, że pradziadek przeniósł, pomiędzy 1894 a 1898, całą swą rodzinę (żonę z dziećmi) z powiatu kutnowskiego do włocławksiego.
Ciekawią mnie okoliczności jakie mogły towarzyszyć tym przenosinom? Na ile możliwość nabycia nieruchomości mogła być pretekstem do przeniesienia się rodziny? A może przyczyna przenosin leży gdzie indziej, a zakup/otrzymanie gospodarstwa było jakąś dodatkową możliwością?

Dziękuję z góry za sugestie i podpowiedzi. Smile
Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 09:36
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
masz kopie tego świadectwa? podlinkuj

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Podg_RenataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 11:24
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2020
Posty: 28

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
masz kopie tego świadectwa? podlinkuj


Tak, mam kopię całego aktu notarialnego udostępnionego mi z księgi notarialnej notariusza Gizińskiego przez AP W-ek, ale ponieważ potomkowie naszej rodziny mieszkają w tym samym miejscu nadal nie mogę, w moim odczuciu i z szacunku do nich, upubliczniać zawartej w całości treści tego aktu notarialnego, stąd też przedstawiłam jedynie istotny wg. mnie jego fragment z zakryciem numerów i dat. Proszę o zrozumienie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 11:26
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie zrozumiem:( trudno, mam swoje ograniczenia
mi się nie chce tej kopii zamawiać, ale mógłbym gdybym miał taką fanaberię

krótko: szukaj innej księgi w sądzie, widocznie nie zeszła do APu (który przeszukał niewłaściwą księgę)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Podg_RenataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 16:57
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2020
Posty: 28

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
nie zrozumiem:( trudno, mam swoje ograniczenia
mi się nie chce tej kopii zamawiać, ale mógłbym gdybym miał taką fanaberię

krótko: szukaj innej księgi w sądzie, widocznie nie zeszła do APu (który przeszukał niewłaściwą księgę)


Dziękuję za podpowiedź. Pozwoliłam sobie napisać do Pana na wskazany w poście adres. Z góry dziękuję za odpowiedź
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 17:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Chyba nie ma potrzeby kierować wymiany informacji poza forum. Jeśli hip nie spłynął do APu, to pewnie jeszcze jest w Wydziale Wieczystoksięgowym.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Podg_RenataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 20:49
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2020
Posty: 28

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Chyba nie ma potrzeby kierować wymiany informacji poza forum. Jeśli hip nie spłynął do APu, to pewnie jeszcze jest w Wydziale Wieczystoksięgowym.


Dziękuję
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
111chrisOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 22:18
Sympatyk


Dołączył: 28-09-2010
Posty: 254

Status: Offline
A może sprzedawane grunty wchodziły w skład dóbr, których "centrala" znajdowała się gdzieś dalej?

Widziałem opisy jednostek archiwalnych, gdzie "dobra X" składały się z kilkunastu nieruchomości rozrzuconych na przestrzeni całego powiatu.

Czy historia najbliższych (lub trochę dalszych) majątków nie wspomina o częściowej parcelacji w tym okresie?

Krzysiek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 22:24
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Dobra Gołaszew Nowy"

"Dobra Ziemskie Gołaszewo z lat 1867-2013 oraz w Księdze hipotecznej nr xxx Dobra Ziemskie Gołaszew Leśny"
żadna z nich to nie Dobra Gołaszew Nowy - prawda?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
111chrisOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-11-2021 - 19:56
Sympatyk


Dołączył: 28-09-2010
Posty: 254

Status: Offline
1/ Znalazłem w internecie mapę (przedwojenną), na której znajduje się grupa domów opisana jako Gołaszewo Nowe.
Teren ten otaczają m.in.: Nakonowo (pn-zach), Nakonowo Kolonia (pn), Nakonowska Wola (pd-wsch).
Może zatem "Dobra Nakonowo" byłyby dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań?

2/ Zestawienie dat:
pradziadek przeniósł, pomiędzy 1894 a 1898, całą swą rodzinę (żonę z dziećmi) z powiatu kutnowskiego do włocławksiego
oraz
właścicielem działki ziemi [...], z zabudowaniami, nabytej przez niego w dniu dz.m.1901r.
rodzi pytanie, kim był na owej ziemi przed rokiem 1901: dzierżawcą? Może była to jakaś forma zakupu na raty?

3/ Może miłośnicy lokalnej historii coś już znaleźli przy okazji swoich poszukiwań?
Np. potwierdzą, że na przełomie wieków była tu jakaś akcja parcelacyjna.
Historia młyna Diabełek (sąsiadował z Nakonowem): https://mlyny.istart.pl/diabelek-historia/

Krzysiek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Podg_RenataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2021 - 20:27
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2020
Posty: 28

Status: Offline
111chris napisał:
1/ Znalazłem w internecie mapę (przedwojenną), na której znajduje się grupa domów opisana jako Gołaszewo Nowe.
Teren ten otaczają m.in.: Nakonowo (pn-zach), Nakonowo Kolonia (pn), Nakonowska Wola (pd-wsch).
Może zatem "Dobra Nakonowo" byłyby dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań?

2/ Zestawienie dat:
pradziadek przeniósł, pomiędzy 1894 a 1898, całą swą rodzinę (żonę z dziećmi) z powiatu kutnowskiego do włocławksiego
oraz
właścicielem działki ziemi [...], z zabudowaniami, nabytej przez niego w dniu dz.m.1901r.
rodzi pytanie, kim był na owej ziemi przed rokiem 1901: dzierżawcą? Może była to jakaś forma zakupu na raty?

3/ Może miłośnicy lokalnej historii coś już znaleźli przy okazji swoich poszukiwań?
Np. potwierdzą, że na przełomie wieków była tu jakaś akcja parcelacyjna.
Historia młyna Diabełek (sąsiadował z Nakonowem): https://mlyny.istart.pl/diabelek-historia/

Krzysiek


Dziękuję za podpowiedzi.

Dziś rozmawiałam ze swoim kuzynem, którego dziadkowie mieszkali obok gospodarstwa mojego dziadka i pradziadka. Z racji tego, że mamy wspólne powiązania rodzinne, to rozmawialiśmy także na temat okoliczności osiedlenia się tuż obok przodków mojego kuzyna. Kuzyn wyraźnie zaznaczył, że z przekazów z jego rodziny wynika, że na pewno były to od początku odrębne gospodarstwa. Jednocześnie dodał, że z jego informacji wynika, że wieś Gołaszewo była szlachecka. Mieścił się w niej folwark. Być może więc, mój pradziadek Jan przybywając do Gołaszewa z rodziną z powiatu kutnowskiego w tych latach pomiędzy 1894 a 1898 otrzymał ziemię najpierw w dzierżawę, a później stał się dopiero właścicielem tej działki ziemi [...], z zabudowaniami, nabytej na mocy aktu zeznaniego w księdze wieczystej w dniu 20 marca 1901r.

Tak jak o historii młyna Diabełek mieszczącego się nieopodal w Nakonowie jest więcej przekazów, tak do historii o Gołaszewie na razie docieram do niewielu przekazów, ale oczywiscie szukam dalej.

Mogę prosić o link do tej przedwojennej mapy dóbr nakonowskich?

Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
111chrisOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2021 - 21:25
Sympatyk


Dołączył: 28-09-2010
Posty: 254

Status: Offline
Wczoraj widziałem tę mapę:
https://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id=178020

inne przykłady:

skala 1:50.000
http://mapy.wloclawek.pl/mapa-wloclawka-z-1943r/

Mapa ok. 1850 - teren porasta las?
http://mapy.wloclawek.pl/mapa-wloclawka-1850r/

Krzysiek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.778403 sekund(y)