Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
OpteexOffline
Temat postu: Szatański  PostWysłany: 27-10-2021 - 10:05
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2020
Posty: 39

Status: Offline
Dzień dobry,

Mam pytanie dotyczące nazwiska Szatański. Moja babcia od strony mamy była z domu Szatańska. Obecnie w Polsce to nazwisko nosi około 220 osób. Wiem od Pana Tadeusza Gajla (http://gajl.wielcy.pl/), że herb Szatański znajduje się w herbarzu niemieckim Siebmacher (podobno mała notka, bez barw). Niedawno przeczytałem, że istniała wieś Szatanki, która była wymieniana w dokumentach z 1564 r (informacja z wikipedii). Właścicielem wsi był Pan Pfaff a jego potomek Salomon Pfaff był określany później jako Szatański (nazwisko od miejscowości). W poszukiwaniach doszedłem, że "moja" linia Szatańskich pochodzi z parafii Jakubów (koło Mińska Mazowieckiego) i ostatni wpis z tego rejonu jest z 1796 roku.
Natomiast osoba, o nazwisku Szatański, z najwcześniejszą datą jaką znalazłem w genetece pochodzi z Mławy z 1738 roku. Ponadto, w Łowiczu w 1798 roku urodził się Hieronim Michał Szatański określony jako "Nobilis".


Czy posiadacie Państwo jakiekolwiek informacje na temat pochodzenia nazwiska Szatański ? Biorąc pod uwagę rzadkość tego nazwiska jestem bardzo zainteresowany każdą informacją.


Z wyrazami szacunku,
Paweł Kozłowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Nazwisko Szatański  PostWysłany: 27-10-2021 - 11:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wydaje się, że nie będzie dużego błędu w powiązaniu "ostatniego wpisu" z parafii Jakubów z wcześniejszymi z parafii Mińsk Mazowiecki (tj przynajmniej roboczo założyć, że to ci sami Tomasz i Petronela, m.in. majster kunsztu gontarskiego, związany także z Łaziskami), np aneks do ślubu Katarzyny z 1812 może przesunąć i na twardo osadzić wcześniejsze niż zindeksowane zdarzenie (z 1793 roku)
A istotne to m.in. z tego powodu,że zapisy nieodległe od formy "Szatański" (np Satanska, Szatan, Sztaanek, Szatanczyk etc) w najbliższej okolicy się znajdują, co może skłaniać by szukać (stosując "krok po kroku") wśród szerszego zbioru
bo o ile stricte "Szatańska/i" w lutym 2021 żyło 250 osób zarejestrowanych w bazie PESEL, to Szatanów już 2044, Szataników 1041, a jeszcze dochodzą Sata.. i co ciekawe najnowsza imigracja - kilkanaście osób z wyraźną transkrypcją z cyrylicy.
Nie zniechęcam do poszukiwania korzenia (lub korzeni) nazw "Szatanki, Szatańscy", ale przy niezrealizowanych możliwościach eksploracji wstępnych już znanych skok w nob. z Łowicza chyba nie ma sensu w tej rundzie.
ale -jeśli wierzyć popularnej wiedzy - ma związek z burzowymi klimatami tzw "Prusów" (tu na pewno warto poszerzyć o grupy nietożsame z Prusami)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OpteexOffline
Temat postu: Nazwisko Szatański  PostWysłany: 27-10-2021 - 11:44
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2020
Posty: 39

Status: Offline
Dziękuję za szybką odpowiedź. Ma Pan rację, że najbardziej prawdopodobna wersja to zmiana nazwiska przez dodanie "-ski". Sam byłem zaskoczony, że istniała osoba o tym nazwisku określona jako szlachetnie urodzona. Kraj katolicki i takie nazwisko.

Zacząłem poszukiwania właśnie ze względu na fakt, że do 1796 nie zaistniała jeszcze ta zmiana nazwiska. Pytanie czy oni tam przybyli w okolicach 1790 roku czy to zasiedziałe parobki.

Czy w XVIII w. łatwo było zmienić parobkowi nazwisko ???

Pozdrawiam !
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Nazwisko Szatański  PostWysłany: 27-10-2021 - 11:50
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie , nie twierdzę (więc nie mam w tym racji), że nastąpiła "zmiana nazwiska poprzez dopisanie ski".
Wskazuję, że warto rozszerzyć poszukiwania "wgłąb", opierając się na już ustalonych dokumentach, ale uwzględniać inne formy zapisów na tym obszarze, który został rozpoznany. Wydaje się, że jest w czym dalej "grzebać", jest na czym się oprzeć, jest czym potwierdzić lub wykluczyć (np w XVIII) związek z np łowickimi Szatańskimi

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OpteexOffline
Temat postu: Nazwisko Szatański  PostWysłany: 27-10-2021 - 12:38
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2020
Posty: 39

Status: Offline
OK, wystąpię do Archiwum Diecezjalnego o skan aktu urodzenia Józefy Szatański z 1796 r. (parafia Jakubów) i może tam będzie coś więcej odnośnie nazwiska rodziców.
Racja, nazwisko Szatan pojawia się w Mińsku w latach ~1640, natomiast w Wąsewie nazwisko Szatanek. A pomiędzy tymi miejscowościami "wyskakują" 100 lat później Szatańscy. Logiczne powiązanie.

Widać ponieśli karę za dodanie "ski" i się nie rozrodzili nad Wisłą Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Nazwisko Szatański  PostWysłany: 27-10-2021 - 12:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie wiem dlaczego związałeś się z koncepcją że coś dodali (np ski), to emocjonalny związek?
usuń posta z działu tłumaczenia
aneks to AP, nie AD

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OpteexOffline
Temat postu: Nazwisko Szatański  PostWysłany: 27-10-2021 - 13:04
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2020
Posty: 39

Status: Offline
Już usunąłem, przepraszam niezamierzone za zamieszanie.

Emocjonalny ? Tak, moja babcia.

Nie mogę sobie uzmysłowić, że nosili nazwisko Szatański ad hoc, w okolicy, gdzie mieszkało sporo osób o nazwisku Szatan i Szatanek.

Moi przodkowie po mieczu również musieli dodać -ski, bo nie pochodzę ze szlachty. Ostatni przodek to Wojciech urodzony ~1770 w Jabłonicy koło Wieniawy.

Pozdrawiam !
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Nazwisko Szatański  PostWysłany: 27-10-2021 - 13:10
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
warto przebudować świadomość , uciec do kalek "ski bo szlachta lub aspirujący"
pomysł, że ktoś "sobie dodał w 1810 bo się uszlachcał" jest tak samo uprawomocniony jak inne scenariusze..a nawet mniej
podobnie nawiązywanie do rzekomego konfliktu katolicyzmu z nazewnictwem "popruskim" (jeśli w ogóle ma sens szukanie w toponimach z przełomu er lub wcześniej)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OpteexOffline
Temat postu: Nazwisko Szatański  PostWysłany: 27-10-2021 - 13:39
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2020
Posty: 39

Status: Offline
Przepraszam, ale tak z ciekawości zapytam, bo moja wiedza w tym zakresie jest "internetowa": mamy np. 1610 i chłop pańszczyźniany (nic mu nie ujmując, gdyż ciężko pracował) idzie ochrzcić dziecko i mówi, że nazywa się np. Kowalski (przy czym jego ojciec miał nazwisko Kowal) i proboszcz tak wpisuje to do akt ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-10-2021 - 13:59
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ja bym raczej nie wpisywał się w "ogólności"
raczej warto rozważać każdy zapis indywidualnie - owszem w powiązaniu (np z sąsiadującymi czy szerzej z jakimiś "regułami") ale nie abstrahując od konkretu

ksiądz mógł wpisać chrzczonego np Jana, syna ojca Kowalskiego jako Kowalskiego, choć raczej częściej będziemy widzieć w aktach "Kowal" - także w summariuszach 240 lat później sporządzanych częściej "Kowal"
pytanie skąd wiemy że "w 1610 mówi, że nazywa się Kowalski" - jak gdzieś suplikę składał i Kowalskiego widzimy, to może i Kowalski
to wszystko nasze interpretacje, postrzegania
brak w księdze chrztu "nazwiska" rodziców chrzczonego nie oznacza jego braku

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OpteexOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-10-2021 - 14:09
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2020
Posty: 39

Status: Offline
Fakt. Ja jestem tego przykładem. Dziadkowie od strony ojca - Kozłowski z Suchecką, a od strony matki Waligórski z Szatańską. Wszystkie nazwiska potwierdzone po mieczu do połowy XVIII w. W aktach nie pojawiają się znaczące zmiany (z wyjątkiem Kozłoski zamiast Kozłowski lub Suchocki zamiast Suchecki)...i tylko 1 herb Sad a miało być przecież z 10 Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OpteexOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 14:01
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2020
Posty: 39

Status: Offline
Znalazłem na myheritage. Skontaktuję się i może dowiem się czegoś więcej...

https://www.myheritage.com/names/petron ... a%C5%84ska

Zakładając, że jej ojciec też nazywał się Szatański to mamy już okolice 1715 roku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 14:19
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wydaje się, że nie ma w ww linku nic więcej ponad to, co jest w serwisie PTG a i to przycięte
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 500762.jpg
zamów skany aneksów

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OpteexOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 14:40
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2020
Posty: 39

Status: Offline
A jak się zamawia te aneksy ?

Ale tam są akta z 1819 a My już jesteśmy w 1744...


Ostatnio zmieniony przez Opteex dnia 28-10-2021 - 14:46, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 14:45
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
poszukaj - znajdziesz na pewno

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.695042 sekund(y)