Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Osada_KrzysztofOffline
Temat postu: Hilary (Hilarion) Wisłowski  PostWysłany: 13-01-2015 - 17:28
Sympatyk


Dołączył: 18-07-2014
Posty: 21

Status: Offline
Szukam danych dotyczących Hilarego (Hilariona) Wisłowskiego, karbowego i ekonoma, urodzonego ok. 1790 w Brzegach (woj. świętokrzyskie) z Jacka (Jacentego) i Tekli z Krajowskich. 4.02.1817 w Koziegłowach poślubił on Teresę Jadwigę Wąsowicz, szlachciankę, córkę Wincentego, pisarza dworskiego, oraz Małgorzaty z Salmońskich. Hilary i Teresa mieli co najmniej czworo dzieci: Teresę, Wiktorię, Michała oraz Jadwigę, późniejszą żonę Jana Staniendy (1827-1864).

Posiadane przeze mnie dokumenty to:
- akt urodzenia Teresy Wisłowskiej (Rudnik Wielki, 1818);
- akt urodzenia Wiktorii Wisłowskiej (Jacków, 1819);
- akt urodzenia Michala Wisłowskiego (Kijów, 1822);
- akt małżeństwa Teresy J. Wisłowskiej z Ferdynandem Müllerem (Kruszyna, 1836);
- akt małżeństwa Jadwigi Wisłowskiej z Janem Staniendą (Kruszyna, 1850).

Hilary zmarł przed 12 czerwca 1836 roku, kiedy to jego żona wyszła za mąż po raz drugi. Ze względu na piastowaną funkcję przeprowadzał się dość często...

Każda metryka będzie przeze mnie mile widziana, zwłaszcza akt zgonu Hilarego i akt urodzenia Jadwigi, mojej prapraprababki (ok. 1828-1885) – podała, że urodziła się w Kijowie (w powiecie częstochowskim).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
matneckOffline
Temat postu: Hilary (Hilarion) Wisłowski  PostWysłany: 22-10-2021 - 15:01
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2010
Posty: 102
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Czy udało się Panu odkryć więcej informacji na temat rodziny Wisłowskich? Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2021 - 15:07
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
odpis AZ (poszukiwanego 6 lat temu)
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 1748&y=560
dołączony do wspomnianego wyżej małżeństwa wdowy po Hilarym
sam AZ (np dzięki odpisowa ww)
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 053&y=1017
itd itd

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bialas_MalgorzataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2021 - 16:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2014
Posty: 1557
Skąd: Wrocław
Status: Offline
sporo danych: nazwisko w formie męskiej i żeńskiej
https://www.genealodzy.czestochowa.pl/i ... ask=search

i potem szukać tu:
https://metryki.genealodzy.pl/ar3-zs1417d
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Osada_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2021 - 21:38
Sympatyk


Dołączył: 18-07-2014
Posty: 21

Status: Offline
Na chwilę obecną dysponuję niżej widocznym drzewem:


Jestem w posiadaniu wszystkich skanów dokumentów związanych z wszystkimi zdarzeniami opisanymi dokładną datą. Większość materiałów udało mi się znaleźć w latach 2015-2016, już po założeniu tego wątku. Proszę o kontakt, jeśli interesuje Pana coś konkretnego.

Niestety, z uwagi na to, że akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej w Brzegach najprawdopodobniej nie zachowały się do dnia dzisiejszego (z wyłączeniem skorowidza, w którym nie ma żadnego Hilarego Wisłowskiego), podobnie jak spis ludności z lat 1790-1791 z tej parafii, badania nad Hilarym zarzuciłem. Według dokumentów z innych miejscowości w województwie świętokrzyskim miał on liczne rodzeństwo, jednak nie udało mi się znaleźć żadnego aktu, w którym byłby wymieniony.

Nie są mi znane także dalsze losy sióstr i brata Jadwigi Wisłowskiej.


Ostatnio zmieniony przez Osada_Krzysztof dnia 23-10-2021 - 15:00, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2021 - 21:50
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 546
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Możesz do mnie napisać w sprawie Brzegów. Powinno się coś znaleźć.

Wiadomość prywatna, tylko zaznacz powiadom przez mail, bo mam zapchaną tu skrzynkę.

Pozdrawiam serdecznie
Oskar Brożek

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
matneckOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2021 - 14:03
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2010
Posty: 102
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź. Chciałem się dowiedzieć, czy udało sie Panu potwierdzić skąd dokładnie pochodzili Wisłowscy? Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Osada_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2021 - 21:59
Sympatyk


Dołączył: 18-07-2014
Posty: 21

Status: Offline
Niestety, z uwagi na brak czasu i znaczny promień poszukiwań temat zarzuciłem. Wiadome jest, że Jacek i Tekla Wisłowscy mieszkali w: Brzegach (gmina Sobków, powiat jędrzejowski), Piołunce (gmina Sędziszów, powiat jędrzejowski), Pawłowicach (jak obok), Kowalowie (gmina Wodzisław, powiat jędrzejowski), Boleścicach (także gmina Sędziszów) i w tej ostatniej miejscowości zmarli.

W niektórych metrykach nazwisko jest zapisywane w formie „Wisłocki” – może to była oryginalna forma nazwiska? Jest wieś Dąbrówka Wisłocka, należąca niegdyś, jak sama nazwa wskazuje, do Wisłockich. Jest również rzeka Wisłok.

Jacek Wisłowski miał być polowym (wzmianka występuje w co najmniej dwóch dokumentach), przedstawianym jako niepiśmienny. Hilary, karbowy i ekonom, pisać potrafił, ale w żadnym ze znanych mi dokumentów z Kielecczyzny nie był odnotowany.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.721466 sekund(y)