Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Eryk_ŻyndaOffline
Temat postu: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 24-10-2021 - 14:06
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 93

Status: Offline
Witam, poszukuje informacji o moich przodkach z rejonów Białegostoku.
Poszukuje danych o rodzicach mojej prababci Zofii Czarnieckiej zd Paszko (chodzi o wiek rodziców), Zofia urodziła się w 1902 roku, jej siostra Weronika w 1911, było jeszcze dużo rodzeństwa, Wincenty, Józef i Maria. Oni wszyscy pochodzili z Jasionówki. Imiona ich rodziców to Jan Paszko i Antonina zd Wawiernia?, ale głownie poszukuje ich wieku.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 24-10-2021 - 14:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Ksiąg Jasionówki po 1864 w internecie nie ma, są dostępne w dziele metrycznym AA w Białymstoku (w czas pandemii z pewnymi ograniczeniami, trzeba telefonicznie zapisywać się w kolejkę ). Aby ktoś miał zdjęcia bardzo wątpliwe zważywszy na bezwzględny zakaz robienia zdjęć w tym archiwum, Zatem jedyna droga to wizyta w Białymstoku albo prośba do AA o kwerendę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Eryk_ŻyndaOffline
Temat postu: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 24-10-2021 - 16:14
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 93

Status: Offline
To w takim razie czy jest możliwość odnalezienia tez wieku rodziców ale pradziadka (Stefan Czarniecki ur okolo 1901 w Białymstoku) rodzice to Jan Czarniecki i Anna zd Gil? wiem że Stefan miał rodzeństwo Apolonia Czarniecka Izydor Czarniecki i Wincenty Czarniecki)
Ps co to jest to AA w Białymstoku ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 24-10-2021 - 16:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Możliwość jest . W przypadku Białegostoku nawet poprzez internet
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... olu=123183
Problem że w przypadku ksiąg z AP. trzeba się naklikać. Małym ułatwieniem szukania jest sumariusz (spisy urodzonych).ale tylko dla lat 1889 - 1899.
W AA (Archiwum Archidiecezjalne) są natomiast księgi metrykalne których wszystkie roczniki (po 1875) mają indeksy osobowe.
PS. Patrząc na inne watki Pańskiego autorstwa namawiam do samodzielnego szukania a nie prowadzenia dyskusji
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Eryk_ŻyndaOffline
Temat postu: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 24-10-2021 - 17:46
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 93

Status: Offline
Dobrze, postaram się poszukać na razie sam, jak dojdę gdzieś wyżej i będę miał problemy to zwrócę się o pomoc, dziękuję za nakierowanie pozdrawiam Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Eryk_ŻyndaOffline
Temat postu: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 25-10-2021 - 16:39
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 93

Status: Offline
Witam, wystąpił problem. Otóż chodzi o metryki Białostockie w formach tabel. Dla mnie jest to nowość (umiem czytać rosyjski jak coś) ale z wielu przerobionych tam metryk nie ma chyba wieku rodziców urodzonej osoby więc nie wiem czy uda mi się znaleść akty urodzeń moich prapradziadków skoro nie ma wieku ;<
Proszę o pomoc bo dla mnie jest to zupełna nowość, na Suwalszczyźnie były takie proste metryki a tu...
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 25-10-2021 - 18:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Brak wpisanego wieku rodziców w aktach urodzin dzieci w metrykach Cesarstwa Rosyjskiego (a obwód białostocki był poza granicami Królestwa Polskiego) to niestety standard. Jak to obejść?. Z grubsza są dwie metody
Pierwsza to porządna genealogia i dotarcie do innych zdarzeń, przede wszystkim ślubu i zgonów. W tym przypadku dotarcie do metryki ślubu Jana Czarnieckiego i Anny Czarnieckiej z Gilów i metryk zgonów (albo inskrypcji grobowych) obojga. Starzy ludzie (ja do takich się zaliczam nawet bez genealogicznej praktyki, trzeba takich z rodziny przepytać ) raczej wiedzą gdzie są groby ich dziadków. Podany na nagrobkach lub w aktach zgonu wiek pozwoli oszacować lata urodzin. Przy okazji czy jest pewność co do pisowni nazwisk: Czarniecki czy Czarnecki oraz Gil czy Gilewska?
Druga metoda to spisy parafialne; w nich zapisywano zwykle wiek parafian. W dostępnym w internecie spisie mieszkańców Białegostoku z 1891
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata?id=56891
nie ma ani Jana Czarnieckiego ani Anny Gil . Zatem prawie na pewno do Białegostoku zjechali po 1891 roku. W AA w dziale historycznym są XX wieczne spisy parafian, Wybierając tę metodę trzeba je przejrzeć. Wymaga to jednak kwerendy na miejscu.
Jest jeszcze jedna metoda troch e na skróty. . Wymaga wyobraźni ale tez sporego doświadczenia i wiedzy genealogicznego .Należy stworzyć hipotetyczny szlak przemieszczania się w tym przypadku do Białegostoku . Podstawowe pytanie w tej metodzie to, skąd, z jakich rejonów (parafii) mogli pochodzić Jan i Anna , gdzie wzięli ślub . Wystarczy w AA przejrzeć śluby podejrzanych parafii z prawdopodobnie kilku lat sprzed 1900. W księgach każdy rocznik kończy się indeksem osobowym wszystkich parafii. Ba ! można to zrobić totalnie, przejrzenie wszystkich ślubów we wszystkich parafiach Archidiecezji to zabawa na góra jeden dzień (pobyt) w pracowni AA.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 25-10-2021 - 18:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Ale jak miałbyś szukać AU kogoś tylko na podstawie wieku tegoż podanego w AU jego dziecka ?
Szukasz dzieci, potem ślubu Jana i Anny i dopiero ich aktów urodzenia. Gdybyś miał akty zgonu Jana i Anny to o innego, można szukać ich AU ale na podstawie AU ich dzieci ? To równie dobrze losowo Smile

I dlaczego Stefan miałby się urodzić w Białymstoku ? Z informacji z MH urodził się 6 czerwca 1901 w Jasionówce. Zmarł w Białymstoku 22.01.1961, żona Zofia Paszko. To może zacznij od aktu zgonu (w USC Białystok) a potem dopiero szukaj AU, będzie sensowniej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Eryk_ŻyndaOffline
Temat postu: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 25-10-2021 - 19:39
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 93

Status: Offline
Ja raczej się nie dowiem z opowieści starszej rodziny bo moi wszyscy dziadkowie nie żyją. Moja babcia nawet nie wiedziała nic o swoich dziadkach. Skoro urodził się w Jasionówce to pewnie trzeba się udać do wspominanego już AA w Białymstoku. Opowieści mojej mamy skierowały mnie na Białystok.
Trzeba współpracować teraz a AA, mam nadzieję że dotrę daleko w poszukiwaniach
Dziękuję za nakierowanie Smile i pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Eryk_ŻyndaOffline
Temat postu: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 09-02-2022 - 10:06
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 93

Status: Offline
Dzień dobry. Mam 2 pytania genealogiczne dotyczące przodków z parafii Jasionówka.
1.W genetece w wynikach slubu mojego przodka w rubryce rodzice było sformułowanie "Wawrzyniec po Janie" co to może oznaczać ?
2. Mam wątpliwości co do potwierdzenia pokrewieństwa. W wypisie z aktu slubu z AA były wypisane imiona rodziców. Problem dotyczy Mateusza Paszko i jego żony Józefy zd "Wilko". W genetece takiego nazwiska jak Wilko nie znalazlem. Ale w genetece był wpisany slób Mateusza Paszko z Józefą ale ona miala inne nazwisko. Wieś sie zgadza, parafia tez, imiona i nazwisko Mateusza też. Czy ta Jozefa to ta sama osoba co Jozefa Wilko ? Moze byl jakiś błąd w wypisie ?
Z góry dziekuję za odpowiedź Smile .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 09-02-2022 - 10:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
ad 1 Wawrzyniec syn Jana
ad 2 zapewne ta sama osoba. Może być błąd a może po śmierci Mateusza Józefa wyszła ponownie za mąż i stąd to nowe nazwisko
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Eryk_ŻyndaOffline
Temat postu: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 25-02-2024 - 12:16
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 93

Status: Offline
Witam mam problem.
Nie mogę nic znaleźć o moich prapradziadkach. Dlatego proszę Państwa o pomoc.
Jan/Józef Czarniecki i jego żona Anna zd Gil
Mieli oni kilkoro dzieci, w 1891 pierwsze. Mój pradziadek urodził się w 1901 roku dnia 6 czerwca w Jasionówce. Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu informacji o Janie/Józefie i Annie (fajnie jak by się dało znaleźć akt urodzenia Stefana to wtedy po wieku można by było znaleźć ślub rodziców lub urodzenia).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu: Re: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 26-02-2024 - 16:52
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 769

Status: Offline
Eryk_Żynda napisał:
Witam mam problem.
Nie mogę nic znaleźć o moich prapradziadkach. Dlatego proszę Państwa o pomoc.
Jan/Józef Czarniecki i jego żona Anna zd Gil
Mieli oni kilkoro dzieci, w 1891 pierwsze. Mój pradziadek urodził się w 1901 roku dnia 6 czerwca w Jasionówce. Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu informacji o Janie/Józefie i Annie (fajnie jak by się dało znaleźć akt urodzenia Stefana to wtedy
po wieku można by było znaleźć ślub rodziców lub urodzenia).


Za bardzo "uczepiłeś" sie tego wieku. Całkowicie zbytecznie. Tym bardziej, że w metryce dziecka zapisany wiek rodziców nie zawsze zgadzał się z rzeczywistym, a bardzo często występowały znaczące niezgodności. Szukaj ślubu rodziców przeglądając księgę metrykalną od daty urodzenia dziecka poczynając wstecz czyli od np. czerwca 1891 idąc tzw rakiem przez maj, kwiecień, marzec i dalej z 1891 roku w 1890, 1889 i dalej jeśli będzie to konieczne. Wiek rodziców w chwili urodzenia dziecka pomogłby ci znaleźć ich ślub tylko wtedy jeśli wszyscy obowiązkowo bylibyśmy żenieni w dwa miesiące po 18 urodzinach, a tak nie jest. Każdy staje na ślubnym kobiercu kiedy chce. Jeden przed dwudziestką, drugi przed czterdziestką.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Eryk_ŻyndaOffline
Temat postu: Re: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 17-03-2024 - 20:39
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2021
Posty: 93

Status: Offline
No ale ja nie mam dostępu do metryk z Jasionówki po 1864 bo tych ksiąg nie ma w internecie. Nie wiem kiedy Jan/Józef i Anna zmarli. To co ja mam zrobić ? Jak ich znaleźć?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Daniel_PaczkowskiOffline
Temat postu: Re: Poszukiwania genealogiczne Białostocczyzna  PostWysłany: 18-03-2024 - 07:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-05-2008
Posty: 202
Skąd: Białystok
Status: Offline
Przyjechać do AA Białystok, gdzie te księgi są, albo zlecić komuś ich przeszukanie.

_________________
Pozdrawiam
Daniel Paczkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.585309 sekund(y)