Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
zawadzka.jolantaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Lipka  PostWysłany: 24-07-2016 - 11:15
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2012
Posty: 74

Status: Offline
LipkaMichał napisał:
Witam. Niedawno znalazłem tę stronę. Trochę Wam namieszam. Mam na imię Michał, nazwisko Lipka i pochodzę spod Torunia a dokładnie Stary Toruń. Mój dziadek Stanisław Lipka urodził się w Górki Średnie.
Witaj Michał. A czy Górki Średnie nie należą do par. Korytnica w woj. mazowieckim?
Smile Jolanta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mirek_naworskiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Lipka  PostWysłany: 25-08-2016 - 12:00


Dołączył: 25-08-2016
Posty: 6

Status: Offline
Witam, moja babcia Genowefa Lipka, urodzona w Bagienicach małych, parafia Sarnowo 1909, woj. mazowieckie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tyburskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-08-2016 - 16:27
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 27-06-2006
Posty: 210
Skąd: Juszkowo
Status: Offline
W moim drzewie najstarszym Lipką jest Józef Lipka Chudzik ur 1757 w Lipkach i tam zmarły w 1833, żonaty z Józefatą Orzeł (1773 ? - 1837 Lipki), śl. 1794. Miedzna. rodzicami Józefa byli : Piotr Lipka Chudzik i Eleonora Chudzik. Wywód wyprowadziłem do Antoniego Lipki (1877 Leśniki- 1962 Leśniki), żonatego z Franciszką Zalewska (1891 Koszewica- 1964 Leśniki). Ma w drzewie oczywiście potomków tych dwojga lecz tu już się kłania ustawa o ochronie danych osobowych. W tej gałęzi mam sporo gałązek bocznych, a w nich różne nazwiska zazwyczaj drobnej szlachty mazowieckiej.
Pozwolę sobie wkleić też artykuły o Lipkach, tym bardziej ,że opisują 'moich Lipków.

Gdyby nie drwa i grzybki, zginęłyby Lipki
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.
Stare Lipki pod względem powierzchni są drugą co do wielkości wsią w gminie Stoczek. Około 90% jej terenu zajmują lasy, które obecnie tworzą Nadburzański Park Krajobrazowy. Według stanu na 1 stycznia 2008 zameldowanych na terenie wsi było 328 mieszkańców. Wieś charakteryzuje się starą zabudową, pomnikami przyrody znajdującymi się pod ścisłą ochroną konserwatora zabytków. 20 grudnia 1993 powołano Samorządowy Dom Pomocy Społecznej w Starych Lipkach, przeznaczony dla osób w podeszłym wieku. W latach 50. ubiegłego wieku budynek, w którym znajduje się placówka służył jako szkoła podstawowa, zaś w latach 80. znajdowało się w nim przedszkole.
Na fali sławy Sienkiewiczowskiej Trylogii stworzono legendę, mówiącą iż nazwa wsi wzięła się prawdopodobnie od osiadłych tu w XVII w. spolszczonych Tatarów, których nazywano „Lipkami”[2]. Nie ma to jednak pokrycia w faktach, nazwa miejscowości, jak i historia mazowieckiego rodu Lipków herbu Nałęcz są bowiem udokumentowane od XV wieku. Określenie „Stare” zostało dodane współcześnie. Ciekawostką jest, że wśród mieszkańców powszechne było identyfikowanie się ze swoją miejscowością poprzez przybieranie przydomku "Lipka", np. Lipka-Kozanka, Chudzik-Lipka, itp[3].
Historia
Wieś wymieniane jest w archiwalnych dokumentach już w 1368. Był to zaścianek szlachecki, powstały w wyniku kolonizacji na ziemiach leżących wówczas na pograniczu Litwy i Korony. W XV wieku majątek zwany Lipkami otrzymał Piotr Czermak z Maleszewy (dziś Maleszewa).
Okres II wojny światowej, dla mieszkańców Starych Lipek, podobnie jak i dla innych mieszkańców ziem polskich był niełatwy. 10 września 1939 około godz. 10 lotnictwo niemieckie bombardowało maszerujące od Stoczka kolumny polskiego wojska, dezorganizując ich odwrót. Bombardowanie było zsynchronizowane z operacją niemieckiej Dywizji Pancernej „Kempf”, której oddziały przez Kołodziąż wyprzedzały polski pododdział 33. Dywizjonu Pancernego i przed południem osiągnęły Stare Lipki. W czasie okupacji działał w tym rejonie 13 pp. AK „Poraj”, który podczas zorganizowanej, w końcowej fazie okupacji niemieckiej, akcji „Burza” zgromadził w Lipkach-Podborzu około 300 partyzantów.
Osoby związane ze Starymi Lipkami
Jan Kozanka-Lipka – ur. w Lipkach w 1800, proboszcz parafii w Stoczku.
Maria Dąbrowska – latem1956 r. ta wybitna polska pisarka po raz pierwszy spędzała tu wakacje. Mieszkała u rodziny Andrzeja Lipki, męża jej bratanicy Gabrieli (Eli) Szumskiej. Od tego czasu często przyjeżdżała do Starych Lipek. Wrażenia, jakie zrobiła na niej ta wieś, opisała w „Dziennikach”. Są one kroniką dawnych lat, utrwaleniem przeszłości, ich autorka była bowiem doskonałą obserwatorką. Interesowała się historią zarówno rodu Lipków, jak i samej miejscowości. Miała okazję pojechać na targ do Stoczka. Chłopi z okolicznych miejscowości jechali tam furmankami, każdy sprzedawał, co mógł – świnie, owoce, bydło, chusty, bieliznę. "W ubóstwie życia wiejskiego targowy rynek zdaje mi się pełen skarbów Sezamu" - napisała w "Dziennikach". Obserwowała również prace w gospodarstwie – np. młockę, przy czym młocarnia napędzana była zarówno motorem, jak konnym kieratem, a częściowo nadal młócono cepami, ponieważ pożyczenie motoru na dłużej było zbyt drogie. "Jeśli chodzi o młockę, współistnieje tu kilka epok" - napisała.

Podczas pobytu zawarła wiele znajomości. Kiedy poznała Wacława Lipkę-Witka (nauczyciela, kierownika szkoły w Lipkach) była zachwycona jego domem, jego wnętrzem i niezwykłym ogrodem. W „Dziennikach” poświęciła Starym Lipkom szereg ustępów.
Podróż mi się podobała. Niecałe półtorej godziny bardzo ładnym nowym pociągiem, czyste seledynowo-kremowe wagony przypominają Szwecję i Szwajcarię. Do Tłuszcza, dokąd dochodzą często pociągi elektryczne, wcale się nie staje. Pejzaż zielony, dobrze uprawiony i wesoły. Tłuszcz, Urle, bardzo ładny Liwiec, Łochów, Ostrówek Węgrowski, Sadowne. Tam wysiadamy i siedem kilometrów furką. Niestety, tu już piasek i sosny, dwie rzeczy, których nie lubię.

Tutejszy chłopski las, a raczej bór, przytykający do sadyby, jest bardzo malowniczy, fantazyjny, o pięknych sosnach i wręcz przepięknych olbrzymich jałowcach. Zaczyna mi się tu podobać, może skłonna byłabym kupić te Lipki, po kilku latach zrobiłabym z nich rajską siedzibę.
Jak mi się podoba i ta wieś! Te sadyby, niektóre na pół dworkowe. Ta wiejska droga, to bydło, te owce wracające zewsząd z pastwiska. Jak mi to odpowiada żyć i mieszkać pośrodku chłopskiej wsi. zanurzam się w żywioł mojego czarownego dzieciństwa, do którego nie lubię wracać nawet myślą, aż tu nagle wróciłam tak realnie, że czuję się, jakbym naprawdę o sto lat odmłodniała.(…) Lipki są cudne.

Wszystkie cytaty pochodzą z IV tomu Dzienników

Portret wsi
Informacje ogólne
Miejscowość położona wśród lasów Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Wieś wymieniana w zapiskach archiwalnych od 1368 r. jako Zaścianek drobnoszlachecki, według legendy wieś tatarska. W XV w. kilkunastowłókowy majątek zw. Lipkami otrzymał Piotr Czermak (potwierdzone przez starostę drohickiego Piotra Strumiłło). Wśród mieszkańców powszechne było identyfikowanie się ze swoją miejscowością poprzez przybieranie przydomku "Lipka", np. Lipka-Kozanka, Chudzik-Lipka, itp.
We wsi osiadł Lipka herbu Nałęcz, któremu ten herb został nadany za zasługi względem ojczyzny. Lipkowianie brali udział zrywach niepodległościowych, łącznie z udziałem w oddziałach księdza Brzózki , walczącego w pobliskim Sokołowie. Określenie ,,Stare" zostało dodane w ostatnich latach.
Infrastruktura i gospodarka
Wieś Stare Lipki to miejscowość typowo rolnicza. Na glebach słabych (klasa V-VI w większości, rzadziej IV) uprawiane są zboża - żyto i owies, niekiedy mieszanka zbożowa, ziemniaki a najsłabsze pola są czasem nawet odłogowane.
Na okolicznych łąkach koszona jest trawa na siano i sianokiszonkę oraz prowadzony jest wypas.
We wsi działa w tej chwili jeden sklep spożywczo - przemysłowy. Ważne miejsce zajmuje też remiza strażacka zwana strażnicą. W budynku po dawnej szkole podstawowej Urząd Gminy zorganizował Dom Pomocy Społecznej.
Walory krajoznawcze i turystyczne
Dawne budownictwo wiejskie, które zachowało się jeszcze we wsi jest przykładem zabudowy drobnoszlacheckiej, ponieważ Lipki jako dworek drobnej szlachty miały dworki drewniane z gankami kryte gontem. Położenie wsi to tzw. ulicówka (droga przez środek wsi a po obu stronach zabudowa).
Ważnym elementem Lipek są walory krajobrazowe. Już Maria Dąbrowska (przyjeżdżała do swych znajomych) w swych ,,Dziennikach" zachwycała się pięknymi lasami, grzybami i jagodami, ciszą i spokojem tutejszych terenów.
Mieszkańcy, wybitne postacie, inicjatywy i działania
Znani mieszkańcy Lipek: Jan Kozanka-Lipka - proboszcz parafii w Stoczku, Bolesław Lipka-Chudzik - pierwszy prezes OSP, Andrzej i Gabriela Lipkowie (u nich zatrzymywała się M. Dąbrowska), Zdzisław Smolewski.
Obecnie wieś wyludnia się. Młodzi uciekają do miasta a starszych ubywa. Około 370 osób jest zameldowanych, ale niektórzy nie przebywają na stałe. Ludzi zajmujących się twórczością ludową brak.
Sołtys
Jarosław Maleszewski
07-104 Stare Lipki
Tel.: 25 793 30 23
Lipkowie z Lipek herbu Nałęcz.
Według źródeł protoplastą rodu Lipków miał być Piotr Czermak z Maliszewy, który otrzymał znaczne dobra jako nadanie wielkoksiążęce w XV w. Odpowiedni dokument dla niego wystawił w imieniu władcy starosta drohicki Piotr Strumiłło zwany Kiszką.

Tropami przodków. Lipkowie herbu Nałęcz
Podlascy Lipkowie nie mają tatarskich korzeni!

Na początku XX w., zapewne pod wpływem sienkiewiczowskiej Trylogii zaczęto utożsamiać podlaski ród Lipków z osadzonymi tu podobno niegdyś Tatarami.

To dopiero wtedy pojawiły się nie mające pokrycia w prawdzie historycznej opowieści i legendy szczegółowo nawet mówiące o tym, że pogańskich przybyszów osadził w lasach opodal granicy mazowieckiej, niedaleko Kosowa Lackiego jeszcze wielki książę litewski Witold. Tatarscy osadnicy mieli następnie przez niego lub kolejnych władców zostać uszlachceni po tym jak porzucili islam i przeszli na wiarę katolicką i wkrótce całkowicie zasymilować się z miejscową ludnością. Tak to próbowano sobie na siłę wytłumaczyć zupełny brak zauważalnej różnicy pomiędzy późniejszymi przedstawicielami rodu Lipków, a innymi drobnoszlacheckimi rodzinami polskimi od wieków zamieszkującymi podlaską ziemię.

Ród o polskich korzeniach

Rodzina Lipków, jak na to wskazuje wiele pierwotnych poszlak i późniejsze dowody jest najprawdopodobniej pochodzenia mazowieckiego. Osadzeni w XV w. na granicy podlasko – mazowieckiej, tuż na jej zachodnim skraju litewskich włości wiele lat prowadzili procesy z kapitułą warszawską o sporne ziemie, położone opodal dóbr kościelnych Kołodziąż. W momencie kulminacyjnym zatargów w XVI w. Lipkowie podawali w dokumentach, że kilkunasto włókowy majątek zwany Lipkami otrzymał w XV w. jako nadanie ich przodek Piotr Czermak z Maleszewy (dziś Maliszewa). W imieniu władcy odpowiedni przywilej na to wystawił wtedy starosta drohicki Pior Strumiłło zwany Kiszką.

Ów protoplasta Lipków – Piotr Czermak z Maliszewy występuje zaś w dokumentach sądowych kancelarii drohiczyńskiej w l. 1470-1474 i jest też jednym z przodków innej podlaskiej rodziny szlacheckiej tj. Maleszewskich. To sugerowało by, że już w 2 poł. XV w. dzięki niemu wyodrębniła się z Maleszewskich kolejna gałąź rodzinna, która dała początek odrębnemu i licznie potem reprezentowanemu rodowi – Lipków herbu Nałęcz z Lipek w ziemi drohickiej na Podlasiu.

W piętnastowiecznych źródłach oprócz wspomnianego Piotra Czermaka z Maliszewy, pojawiają się inne wpisy imion, przydomków, nazwisk oraz dziedzicznych wsi, które po zestawieniu z danymi sto lat późniejszymi mogą sugerować o powiązaniach rodzinnych lub bezpośredniej przynależności do rodu Lipków. Figurują w nich m.in. w 1479 r. Paweł zwany Kurcem oraz w 1482 r. Stanisław z Wrotnowa Lipka. Z kolei w l. 1512-1513 najznamienitszym z rodu Lipków był niewątpliwie pełniący godność dworzanina królewskiego Jan Lipka. W źródłach wymienia się go jako pokojowego króla Zygmunta I Starego. W 1528 r. ziemianie Lipkowie wystawili na przegląd pospolitego ruszenia ze swoich dóbr Lipki poczet trzech konnych.

Zbrojno na popis

W 1567 r. przy okazji kolejnego spisu stawających na popis pospolitego ruszenia z województwa podlaskiego, powiatu drohiczyńskiego, gdzie położone były dobra gniazdowe Lipków herbu Nałęcz tj. Lipki Stare i Nowe odnotowano 29 przedstawicieli tej rodziny, którzy współdziedziczyli wówczas na kilkunastowłókowym już wtedy znacznie rozdrobnionym majątku. Wśród przybyłych do Radoszkowic koło Mińska na Białorusi znajdowało się aż 20, którzy stawili się pieszo uzbrojeni w miecze, kordy i włócznie. Na uwagę zasługuje zapis odnoszący się do pełniącego wtedy obowiązki woźnego ziemskiego drohickiego – Wojciecha Lipki, który wysłał w zastępstwie swojego pasierba. Warta też bliższego przyjrzenia jest postać Razmuza Lipki, syna Macieja. Do najbogatszym tamtejszych gospodarzy przybyłych na popis konno należeli: Walenty, syn Jana, Maciej, Sebastian, Salomon, Jan Wszołkowicz, Walenty zwany Kazanka Lipkowie oraz Stanisław Kurzec z bratem Aleksym. Ci oprócz posagu po żonach na lipkach byli dziedzicami na części ziem w Skibniewie Kurczach, podobnie jak wżeniony w rodzinę Lipków Maciej Wyszomierski pan na Kutyskach.

W 1569 r. przysięgę na wierność Koronie po przyłączeniu Podlasia do Polski zgłosiło się 33 członków rodziny Lipków. Już wtedy dzielili się oni na odrębne gałęzie rodzinne z których każda posiadała dodatkowo oprócz nazwiska rodowego – przydomki. Niektóre z nich np. Chudzik, Talarek, Dukalik, czy Kazanka zachowały się jako drugi człon nazwiska do dziś. I tak w 2 poł. XVI w. ten licznie rozrodzony wtedy ród w celu bliższej identyfikacji pojawiły się zawołania: Wszołki, Falki, Bartosze, Szeligi, Kościesze, Porodzieje, Łojowie, Skonieczni, Piguły, Borowczyki, Buczki i Szklarze.

W 1580 r. z 12 włókowego majątku w Lipkach podatek wojenny Batorego opłacił w imieniu swoim i pozostałych Andrzej Lipka syn Walentego. Historyk Boniecki w „Herbarzu Polskim” wymienia w l. 1580-1585 kilkunastu przedstawicieli rodu m.in. Jana Lipkę żonatego z Jadwigą Wszeborówną oraz Sebastiana, syna Mateusza, Stanisława, syna Stefana, Jerzego syna Krzysztofa, Jadwigę z maciejem dzieci Walentego , a także Feliksa, Marcina, Jana, Jakuba i Stanisława Lipków dziedziców na Lipkach w 1585 r.

Udowodnili szlachectwo

W siedemnastym stuleciu głośna była sprawa sądowa z udziałem synów Tomasza Lipki i Elżbiety Kietlińskiej – Jana, Przecława, Hieronima i Justyna, która znalazła swój finał w 1637 r. aż w Lublinie. Z tego okresu pochodzi też przywilej królewski na dwa łany sołtysie, które otrzymali w 1670 r. Lipkowie w osobach Wawrzyńca i Andrzeja oraz ich braci stryjecznych Andrzeja, Piotra, Kazimierza i Szymona zwanego Talarkiem. Znamy też uczestników elekcji Stanisława Leszczyńskiego w 1733 r. z województwa podlaskiego podpisał ją Andrzej Lipka zaś z województwa brzeskiego – litewskiego Kazimierz i Ludwik Lipkowie. W 1676 r. kiedy przeprowadzono spis tzw. podymnego okazało się, że w Lipkach na 35 rodzin zamieszkałych w tej wsi aż 33 to sami Lipkowie.

Ostatnie lata Rzeczpospolitej Szlacheckiej i późniejsze rozbiory zmusiły przedstawicieli rodu do udowadniania swojego szlacheckiego pochodzenia najpierw przez Austriakami następnie Rosjanami. Udało się to tylko nielicznym, tym zamożniejszym. Wśród nich dziedzicom Górek Maciejowi i Piotrowi synom Wojciecha Lipki i Katarzyny Borkowiczównej – ci podali herb Nałęcz, a także właścicielom części Tuczny, synom Józefa Lipki i Franciszki Księżopolskiej tj. Marcinowi i Mikołajowi. Podobnie postąpili synowie i wnukowie Kazimierza Lipki. Z bliższej nam okolicy ostrym rygorom Heroldii w 1804 r. sprostał dziedzic części Skorupek Jan Tomasz Lipka, syn Dyzmy, a wnuk Jana. Z samych Lipek pochodzili synowie Piotra Lipki i Eleonory Gostkównej, którzy odkupili część tej wsi od Lipków Wszołczyków oraz Bartłomiej, Walenty i Jakub Lipkowie z dość licznej gałęzi rodowej zwanej Bartosikami. Oprócz nich z Lipek byli to: Lipkowie Chudzikowie reprezentowani m.in. przez Andrzeja (ur.1742), syna Józefa i Klary oraz potomków Franciszka – Adama, Mateusza i Jakuba Lipków. To właśnie od Lipków Chudzików część ziemi nabyli dodatkowo Lipkowie Dukalikowie. Pozostali współrodowcy stopniowo ulegli deklasacji, choć pamięć o szlacheckim pochodzeniu przetrwała do dziś.

Dane współczesne

Obecnie w Polsce mieszka blisko 7 tys. osób noszących nazwisko rodowe Lipka. Z tego tylko część to potomkowie podlaskiej rodziny wywodzącej się korzeniami z Lipek koło Kosowa Lackiego. Na terytorium byłego województwa siedleckiego jest ich ok. 250. Niektóre rodziny zachowały oprócz właściwego nazwiska rodowego Lipka także dawne zawołania i przezwy, które stały się jego drugim członem. To dlatego spotykamy nawet dziś Lipków: Auguścików, Bartosików, Chudzików, Dukalików, Kazanków, Michalików, Wszołczyków i Znozików. Część z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich podwójne nazwisko ma kilkusetletni rodowód i świadczy o konkretnej przynależności do odpowiedniej linii genealogicznej. Choć nazwisko nie posiada tzw. cech szlacheckich, czyli końcówki „-ski,-cki” to jednak tak jak inne tego typu w naszym regionie np. Rytel, Strus, Pluta, Skorupka, Wrzosek, Grzymała, Niepiekło, Wąż, Zemło czy Niemirka należy do tzw. przezw pierwotnych pierwszych osadników wywodzących się z drobnego, lub średniozamożnego rycerstwa polskiego przybyłego przed wiekami na Podlasie.

DARIUSZ KOSIERADZKI
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
San.Min.Offline
Temat postu: Re: Nazwisko: Lipka  PostWysłany: 27-01-2020 - 09:42
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2018
Posty: 216

Status: Offline
ocabos napisał:
Witajcie,

dołączam do tego wątku jako prawnuczka Aleksandry Lipki z Korytnicy, żony Leona Rojka (ślub w 1895 r.).
Szukam rodziny brata Aleksandry, który prawdopodobnie mieszkał w Górkach Średnich k/Korytnicy.
Niewykluczone również, że osoby Józef Lipka i Emilia Rojek są z nimi spokrewnione.

Pozdrawiam
Olga


Mam w swoim drzewie Lipków z Korytnicy, a dokładnie ze wsi Górki Srednie Smile
Najstarsza para to Wojciech Lipka i Krystyna Borkowicz. Ich dzieci, jedyne jakie mam to Maciej (zmarł w 1855 i podano, że miał 90 lat), Agnieszka ur. około 1770, zmarła w 1829 oraz Piotr ur ok 1766-68, mój przodek. Jego dzieci z Marianną Rowicką: Marianna ur. 1810, Józefa (ur i zmarła 1814), Tekla (ok 1811, ale nie udało mi się znaleźć ) oraz mój przodek Wojciech ur. ok 1802. Wojciech ożenił się w 1835 z Katarzyną Komorowską. Mieli córkę Zofię (ur. 1838), która wyszła za Jana Zalewskiego, mojego przodka.


tyburski napisał:

Ostatnie lata Rzeczpospolitej Szlacheckiej i późniejsze rozbiory zmusiły przedstawicieli rodu do udowadniania swojego szlacheckiego pochodzenia najpierw przez Austriakami następnie Rosjanami. Udało się to tylko nielicznym, tym zamożniejszym. Wśród nich dziedzicom Górek Maciejowi i Piotrowi synom Wojciecha Lipki i Katarzyny Borkowiczównej – ci podali herb Nałęcz,


To moi Smile

_________________
pozdrawiam

Sandra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarekLechOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Lipka  PostWysłany: 27-01-2020 - 10:05
Sympatyk


Dołączył: 10-08-2018
Posty: 28

Status: Offline
Lipkowie byli liczną rodziną. Oprócz Lipek w par. Stoczek Lipkowie występowali już w XVII wieku w parafiach sąsiednich: Maleszewie w par. Kosów Lacki, Żeleźnikach par. Miedzna i Grzymała i Skibniewie - par. Skibniew Podawce.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-03-2020 - 15:57
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
Dopisuję się do listy osób zainteresowanych genealogią związaną z nazwiskiem Lipka, licząc na wymianę informacji. Lipkowie herbu Nałęcz o przydomku Chudzik, pochodzący z Lipek, to moi przodkowie w linii męskiej ("po mieczu").

Pozdrawiam wszystkich. Smile


Ostatnio zmieniony przez Jaro_Chudzik dnia 16-05-2021 - 18:04, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2020 - 09:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Z pobytu w AD Drohiczyn jakiś czas temu przywiozłem trochę zdjęć z parafii Starawieś, wśród nich następujący Lipkowie:
1. AM 1808 Michał Kroczenko Konstancja Lipka Chudzik
2. AM 1808 Jan Lipka Auguścik Anna Lipka Zanozik
3. AM 1808 Jan Lipka Zanozik Agnieszka Lipka Witek
4. AM 1809 Adam Lipka Bartosik Marianna Lipka Chudzik
5. AM 1809 Wojciech Tarasek Marianna Lipka Kozanek
6. AM 1809 Wojciech Stęlągowski Marianna Lipka Chudzik
7. AM 1809 Bartłomiej Grądzki Konstancja Lipka Dukalik
8. AM 1809 Mateusz Lipka Chudzik Rozalia Pogorzelska
9. AM 1811 nieczytelne Michalik Lipka Krystyna Ko(nieczytelne)
10. AM 1812 Paweł Michalik (zapewne Lipka) Małgorzata Król
11. AU 1798 Franciszka Przesmycka c. Antoniego i Marianny Chudzik
12. AU 1798 Apolonia Lipka Kadej c. Michała i Marianny Auguścik
13. AU 1802 Piotr Lipka Kozanek s. Stanisław i Małgorzata Chudzik
14. AU 1803 Jan Lipka Auguścik s. Leon i Katarzyna Bartosik
15. AM 1807 Franciszek Lipka Auguścik Ewa Lipka
16. AM 1807 Jakub? Lipka Kozanka Klara Lipka
17. AM 1813 Adam Bartosik Wiktoria Chudzik
18. AM 1817 Jan Lipka Zanozik Tekla Kozanek
19. AM 1820 Karol Lipka Auguścik Julianna Lipka Dukalik
20. AM 1821 Mateusz Franciszek Lipka Chudzik Franciszka Lipka Kozanek
21. AM 1823 Tomasz Kozanek Marianna Lipka Bartosik
22. AM 1824 Wojciech Chudzik Lipka Julianna (nieczytelne)
Zdjęcia są różnej jakości, nie nadają się do publikacji, Lipkowie znaleźli się tam przypadkowo.
Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę pisać na PW z podaniem swojego maila.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarekLechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2020 - 10:25
Sympatyk


Dołączył: 10-08-2018
Posty: 28

Status: Offline
W spisie z 1528 roku wieś Lipki wymieniona jest w parafii Skibniew. W 1532 roku Stanisław po Janie Lipka z Wyszomierza zabił Feliksa Pogorzelskiego. W 1578 roku Wojciech Lipka z Wyszomierza był woźnym drohickim. W monografii "Parafia Skibniew Podawce" nazwa wsi Lipki i nazwisko Lipka występuje ok.800 razy.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, że Lipkowie byli herbu Nałęcz. W spisie z 1567 roku wymienieni są też Szeligowie. Zapewne tak jak to się działo we wsiach drobnoszlacheckich, w jednej wsi, pod jednym nazwiskiem występowali przedstawiciele różnych rodów.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-03-2020 - 08:55
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
MarekLech napisał:
W spisie z 1528 roku wieś Lipki wymieniona jest w parafii Skibniew. W 1532 roku Stanisław po Janie Lipka z Wyszomierza zabił Feliksa Pogorzelskiego. W 1578 roku Wojciech Lipka z Wyszomierza był woźnym drohickim. W monografii "Parafia Skibniew Podawce" nazwa wsi Lipki i nazwisko Lipka występuje ok.800 razy.


Informacja o przynależności Lipek do parafii Skibniew jest dla mnie nowa i nieco niespodziewana, biorąc pod uwagę dostępne dane, że parafia w Starejwsi (Jakimowicze) została erygowana ok. 1473 r. i późniejszy związek Lipek z tym kościołem. Czy znana jest data zmiany przynależności parafialnej Lipek z parafii Skibniew do innej parafii?

Jak wynika z tekstu D. Kosieradzkiego przydomek Chudzik był obecny w Lipkach już w XVI wieku; nie widzę więc podstawy, aby Chudzików wywodzić od Lipków o przydomku i herbie Szeliga.


Ostatnio zmieniony przez Jaro_Chudzik dnia 04-06-2021 - 07:55, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-03-2020 - 09:00
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Witam. Moja Praprababcia to Marianna Dziczek z domu Lipka córka Józefa Lipki i Marianny Kowalczyk a wnuczka Walentego Lipki i Rozalii Kosiorek. Okolice Myszyńca

_________________
TomekM

Pozdrawiam i dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarekLechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-03-2020 - 07:11
Sympatyk


Dołączył: 10-08-2018
Posty: 28

Status: Offline
Wieś Lipki należała do parafii Skibniew co najmniej do 1580 roku. Parafia Skibniew należała do najstarszych w tym rejonie Podlasia. Istniała na pewno przed 1460 rokiem. Jej obszar był większy niż obecnie. Oprócz Lipek do parafii należały też Wrzoski i Wrotnów.
W 1528 roku Lipkowie stawili na popisie pospolitego ruszenia trzech konnych wraz z innymi wsiami w tej parafii. We wspomnianej monografii "Parafia Skibniew" jest skan z Archiwum Skarbu Koronnego z 1580 roku dotyczący Lipek w par. Skibniew. "Podatek Batorego" "slachetni Andrzey Lipka niegdy Walentego dał s cześnikami swemi z włók ziemskich 12 po groszy 15 co czyni złotych 6".
Nie wiem kiedy Lipki przeszły do innej parafii. Być może należałoby prześledzić akta konsystorza janowskiego pod tym kątem.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
brzoalicjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-03-2020 - 23:49
Sympatyk


Dołączył: 22-02-2010
Posty: 101

Status: Offline
Może kogoś zainteresuje umowa przedślubna Ignacego Lipki "Wszołczyk " - wdowca syna Adama i Antoniny Kosowskiej z Magdaleną Grzymała ur.1821 Grzymały, parafia Skibniew Podawce córką Andrzeja i Rozalii Skiwskiej. Ślub brali w 1844 (akt nr 1). Pierwszą żoną Ignacego "Wszołczyk" Lipki była Józefa Lipka "Chudzik" zm. 1843 Starawieś córka Adama i Magdaleny Przesmyckiej.

1. https://static.pokazywarka.pl/q/x/y/624 ... 3_orig.jpg

2. https://static.pokazywarka.pl/y/y/g/fad ... d_orig.jpg

3. https://static.pokazywarka.pl/8/g/0/bc5 ... 8_orig.jpg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AlicjalipkaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Lipka  PostWysłany: 11-04-2020 - 22:55


Dołączył: 11-04-2020
Posty: 1

Status: Offline
zawadzka.jolanta napisał:
LipkaMichał napisał:
Witam. Niedawno znalazłem tę stronę. Trochę Wam namieszam. Mam na imię Michał, nazwisko Lipka i pochodzę spod Torunia a dokładnie Stary Toruń. Mój dziadek Stanisław Lipka urodził się w Górki Średnie.
Witaj Michał. A czy Górki Średnie nie należą do par. Korytnica w woj. mazowieckim?
Smile Jolanta


Michal, moj dziadek Franciszek Lipka, urodzil 1873 w Gorki Srednie. Mysle ze to jest rodzina. Ja jested w Toronto. Czy znasz wiecej o rodzenstwo twojego dziadka, albo imie jego ocja. Moj pra dziadek jest Wawrzyn Lipka.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Lipka  PostWysłany: 02-09-2021 - 16:08
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
Lipka_Agnieszka napisał:
Tatarzy osiedleni w Rzeczpospolitej, nazywani Lipkami, mieli swoje nazwiska. Nie znalazłam ani jednego Tatara, który nosiłby nazwisko LIPKA. Rzeczywiście mieli nadawane wsie, ale nie miały one nic wspólnego z nazwiskiem Lipka oraz w 95% były to wsie poza granicami dzisiejszej Polski.


W celu zakończenia wątku o rzekomym tatarskim pochodzeniu Lipków z Lipek warto zwrócić uwagę, że Stanisław Dziadulewicz w swoim "Herbarzu szlachty tatarskiej w Polsce" jako szlachtę pochodzenia tatarskiego wymienia rodzinę Lipków (ściślej: Lipko) o przydomku Mirza (współcześnie wyznania rzymskokatolickiego), zaznaczając, że nie mają oni nic wspólnego ze rdzennie polską szlachtą - Lipkami herbu Nałęcz oraz sugerując, że oba rody bywały z sobą mylone.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szablewski_POffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Lipka  PostWysłany: 24-10-2021 - 13:56
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2020
Posty: 153

Status: Offline
Moje Lipki z parafii WARTA

Marcin Lipcak (znany też jako Lipka i Lipski) nie wiem gdzie urodzony około 1731 roku, nie wiem gdzie zmarły do roku 1826. Mieszkał prawdopodobnie w PROBOSZCZOWICACH.
Jego syn Mikołaj Lipczak urodzony w 1756 w Proboszczowicach, gdzie zmarł w 1826. Gospodarz.
Miał córkę Gertrudę- moją xprababkę (i tutaj moje Lipki się kończą)
Mieli też syna Gabriela LIPIŃSKIEGO (lol), rolnika z WARTY, okresowo zajmującego się jeszcze stolarstwem i szewstwem urodzonego w Proboszczowicach.

Ciekawostką jest to (a propos "tatarskiej" proweniencji), że wsie Proboszczowice i Grzybki w parafii Warta były miejscem osiedlania Tatarów... XD

_________________
aweł
Mam przodków z okolic Warty (Sieradzkie) i Pleszewa (Kaliskie) - także jakby co - PW Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.886187 sekund(y)