Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
AzylOneOffline
Temat postu: Poszukiwanie krewnych Mikołaja Baczyńskiego h. Sas  PostWysłany: 23-10-2021 - 16:33


Dołączył: 23-10-2021
Posty: 2

Status: Offline
Szanowni Państwo,
poszukuje ascendentów i descendentów Mikołaja Baczyńskiego h. Sas (~1790-1827). Udało mi się ustalić, że miał syna Waleryana (*1817) i żonę Józefę Krauze (Krausse). Wg aktu zgonu Mikołaja, jego ojcem był Szczepan a matką Magdalena, jednak mignęło mi się coś w internecie i możliwe, że jego ojciec tak naprawdę był Stefan). Nie mniej nie mogę ustalić dziadka, który był wg strony sejm-wielki chorążym w żytomierzu http://www.sejm-wielki.pl/b/1.276.29
Jeśli ktoś ma dostęp do tej strony to prosiłbym o informacje o ojcu i dziadku Mikołaja Baczyńskiego.
Dodatkowo w żaden sposób nie mogę ustalić descendentów poza samym Walerym (z którym i tak jest problem, ponieważ poza aktem zgonu Mikołaja i "Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836-1861" nie ma żadnych innych informacji).
Jeśli gromadził ktoś informację o Baczyńskich to proszę o nie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HermanosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2021 - 20:51
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 05-08-2015
Posty: 332

Status: Offline
Antoni Baczyński h. Sas

sędzia grodzki żytomierski, łowczy owrucki w latach 1768-1775
rzekomy łowczy żytomierski w roku 1775
podsędek żytomierski w latach 1775-1779

Stanisław Kostka Baczyński h. Sas

komornik ziemski bracławski, wojski większy owrucki w latach 1751-1766
podstoli owrucki 1766-1767
stolnik owrucki 1766-1767
chorąży żytomierski 1774-1775

Są to informacje z publikacji "Urzędnicy województw kijowskiego i czernihowskiego XV-XVIII wieku"

_________________
Pozdrawiam,
Paweł
--------------------------------
Buczyńscy - Skalnik, Nowy Żmigród, Ożomla, USA ; Trojanowscy, Borczonowie, Kempscy - Różan, Gąsewo ; Sabatowie i Partykowie - Jeżowe, Kamień
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2021 - 16:45
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1569

Status: Offline
Witam AzylOne,

według A. Bonieckiego, Herbarz Polski, t. 1, Warszawa 1899, s. 66 - Walerian Baczyński (1845), dziedzic Wieliszewa i Kurowa - był synem Mikołaja i Józefy z Krauzów - wnukiem Szczepana - prawnukiem Stanisława, chorążego żytomierskiego. Jak podaje Boniecki - Szczepan Baczyński "miał być" synem Stanisława. Przy czym wcześniej wymienia trzech Stanisławów Baczyńskich:
1. Stanisława, pisarza Kancelarii Koronnej, właściciela Zakrzewa w województwie chełmińskim (1658).
2. Stanisława, wojskiego, podstolego owruckiego (1766), stolnika (1767), chorążego żytomierskiego (1774).
3. Stanisława, regenta grodzkiego (1764), sędziego grodzkiego lubelskiego (1767).

Boniecki pisząc "Stanisław, chorąży żytomierski, miał mieć syna Szczepana", widocznie nie był tego pewnym, ponieważ istniał niejaki Stanisław Baczyński, mecenas w Warszawie, właściciel Kobylnej, który w 1776 roku otrzymał szlachectwo (przywrócenie szlachectwa?), także z herbem Sas.

Czy posiadasz pełny zapis metryki małżeństwa nr 13 z 1817 roku z Kolegiaty Lubelskiej, dotyczącej Mikołaja Baczyńskiego i Józefy Marianny Krauze?

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2021 - 17:59
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 706

Status: Offline
Zapowiedzi i małżeństwa z roku 1817 z Kolegiaty Lubelskiej są pod tym linkiem:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... ka/1631231

Akt małżeństwa wskazanych osób ma numer 13/1817 (skan 27), a zapowiedzi są kilka skanów wcześniej.

_________________
Krzysztof Wasyluk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2021 - 21:24
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1569

Status: Offline
Dzięki Krzysztofie, jestem zainteresowany, ale nie wiem czy dalej jest zainteresowany AzylOne? Czy mógłbyś dla zapowiedzi podać konkretny numer skanu? Z metryki małżeństwa nr 13 wynika, że matką Mikołaja Baczyńskiego była Magdalena Niewereńko, a więc jego ojciec Szczepan jest tożsamy ze Stefanem Baczyńskim (wywód na stronie M.J. Minakowskiego). Niestety nie mogę rozszyfrować nazwy kościoła parafialnego z cyrkułu lwowskiego, z którego odpis metryki chrztu przedstawił przed ślubem Mikołaj Baczyński.

Stefan i Szymon, bracia Baczyńscy, przydomku Kotłowicz, herbu Sas, synowie Stanisława i Anny z Kawieckich, wnukowie Jana i Marianny z Winnickich, wylegitymowali się w 1782 roku przed Lwowskim Sądem Ziemskim (R. Marcinek, K. Ślusarek, Materiały do genealogii szlachty galicyjskiej, Kraków 1996, s. 15). Może to poszukiwany Stefan?

https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... dy+galicja
(7 wpis licząc od początku)

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-10-2021 - 10:43
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 706

Status: Offline
Zapowiedzi są umieszczone na skanie 7 i 16 pod wskazanym wyżej linkiem.

_________________
Krzysztof Wasyluk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-10-2021 - 16:40
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1569

Status: Offline
Te dwie zapowiedzi nie wnoszą nic nowego, co wynikło z metryki małżeństwa. Dla dalszego przebiegu sprawy, byłoby istotne "rozszyfrowanie" nazwy rodzinnej parafii Mikołaja Baczyńskiego, położonej w cyrkule lwowskim. Może ta:
http://www.parafiajaryczow.com/parafia-jaryczow-11541
Dla mnie na razie sprawa upada, jak zresztą wiele innych, w których po uzyskaniu przez zainteresowanego w miarę pełnej informacji - następuje cisza. Najlepiej cykać informacje, nie dopowiadać, stosować ogólniki i wtedy dyskusja rozwija się na całe strony. Wink

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Chrzanowski_StanisławOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-10-2021 - 17:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 188

Status: Offline
Również odczytuję Jaryczów. Są nawet metryki w AGAD.
http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301 ... indeks.htm
Jednak chyba jedynie z samego Jaryczowa i nie ma urodzenia Mikołaja.
Ja przynajmniej nie zauważyłem.

_________________
Pozdrawiam
S.Chrzanowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AzylOneOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-10-2021 - 17:50


Dołączył: 23-10-2021
Posty: 2

Status: Offline
Odnośnie do parafii to bardzo możliwe, że była to parafia w Samobrze, ponieważ Baczyńscy byli szlachtą z Baczyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 2.283448 sekund(y)