Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Andrzej_ŻakOffline
Temat postu: Szukam informacji o rodzinie Samin z Częstochowy  PostWysłany: 11-10-2021 - 20:53
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 106

Status: Offline
Witam
W poszukiwaniach informacji o tej odnodze korzeni moich przodków sporo już znalazłem. Wciąż jednak są jeszcze niewiadome. Ojcem mojej babci był Piotr Samin. Urodził się 18 lipca 1867roku w Częstochowie. W dorosłym życiu był kolejarzem. Jego matka Julianna z Kowalskich ze strony matki miała przodków mieszkających w Częstochowie co najmniej od połowy XVIII wieku. Ojciec Piotra - Ludwik Samin pojawił się w tym mieście około 1864 roku (przynajmniej w dokumentach). Z metryki ślubu wynika, że urodził się w Niechmirowie (obecnie łódzkie) w 1836 roku. Tak też jest zapisane w akcie znania, który znalazłem w AP w Częstochowie. Ciekawe jest to, że mimo dokładnego miejsca urodzenia zapisano iż rodzice z nazwiska (!) i imienia niewiadomi "gospodarze w Niechmirowie". Sprawdziłem metryki urodzeń parafii Stolec (do niej należał Niechmirów) ale w w roku 1836 (oraz latach okolicznych) nie znalazłem żadnej gdzie byłoby imię Ludwik oraz nazwisko Samin. Jedyna metryka, która zwróciła moją uwagę to metryka urodzenia nieślubnego dziecka, któremu na chrzcie w kościele w Stolcu w sobotę o godzinie 21 nadano imię Walerian. Matką była "dziewka z dworu niechmirowskiego". Chrzestnymi byli: kuchmistrz z dworu oraz córka ekonoma. Mam podejrzenie, że ów Walerian to późniejszy Ludwik (być może imię po chrzestnej Ludwice). W każdym bądź razie w Częstochowie pracował na kolei Wiedeńsko - Warszawskiej. Zdaję sobie sprawę, że ciężko będzie dociec związków między wspomnianym nieślubnym dzieckiem z Niechmirowa a moim prapradziadkiem Ludwikiem. Kto szuka jednak ten w końcu znajduje (wyznaję tę zasadę i wiem, że już nie raz w mojej praktyce genealogicznej się sprawdziła) dlatego piszę ten post w nadziei, iż może ktoś z Was pomoże mi swoim doświadczeniem lub informacjami w rozwikłani powyższej zagadki.
Pozdrawiam serdecznie
Andrzej Henryk Żak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Szukam informacji o rodzinie Samin z Częstochowy  PostWysłany: 12-10-2021 - 11:33
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Przejrzałbym księgi ludności (Częstochowskie, o ile Ludwik tam mieszkał), w tym niestałej - ogólnie ewidencje ludności i ew. wojskowe (jeśli są), pracowników Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Nie widzę kopii tego aktu znania (małżeństwa też nie), ale dane (także dotyczące miejsca) z aktów znania to zawsze "?". Skąd stawający znali..na ogół z zasłyszenia.
ale to jest jakiś pomysł prześledzić dalsze losy Ludwików zgłoszonych z tego okresu z okolicy i rozszerzać
księgi ludności na ogół młodsze, ale mogą być pomocne (APŁ O Sieradz)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Szukam informacji o rodzinie Samin z Częstochowy  PostWysłany: 12-10-2021 - 12:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Chyba nie jesteś zbyt dokładny Andrzeju pisząc, że w okolicy nie było nazwiska Samin
Pojawia się ono w pobliskim Złoczewie (12,5 km od Niechmirowa)
Para August Samin i Magdalena Kodryl. Jedno dziecko urodzone w Złoczewie plus jedno, które zmarło tamże w wieku 1 r. i nie wiadomo gdzie urodzone
Obok np. parafia Brzeźno - brak indeksów za pożądane lata (i skorowidzów więc nie szukałem) plus trop ewangelicki ewentualnie (wcale nie wykluczony mimo chrztu jednego dziecka rz-k). Plus śmierć matki (Magdaleny) tamże. Szukałbym AU Tekli Samin (urodzona 1839) w okolicy
Nazwisko Samin nie wydaje mi się zbyt popularne więc chyba warto sprawdzać takie tropy.
Zważywszy, że potencjalna matka umiera tak wcześnie (ojciec niewiadomo ale...) to wyjaśnia brak metryki i akt znania z powietrza nieco.

Zwróć także uwagę na pisownię - Samien, Saminn, Samień
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej_ŻakOffline
Temat postu: Szukam informacji o rodzinie Samin z Częstochowy  PostWysłany: 12-10-2021 - 14:30
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 106

Status: Offline
Dziękuję za informację Arku. Pisząc o okolicy miałem na myśli Niechmirów (ewentualnie inne wsie przynależące do parafii Stolec). Saminowie ze Złotowa przybyli tam z Warszawy. Prawdopodobnie po Powstaniu Listopadowym August (był zdaje mi się jakimś urzędnikiem) musiał uciekać przed represjami. Przy okazji myślę, że był on krewnym sławnego księdza warszawskiego Wojciecha Samina - czasy kościuszkowskie oraz napoleońskie). Nie wiem jak długo po śmierci żony przebywał w tych okolicach. Przyznam, że rozpatrywałem też hipotezę o pochodzeniu mojego prapradziadka Ludwika z tej rodziny. Niestety nie znalazłem konkretnych powiązań. Ale bardzo dziękuję za podpowiedzi i sugestie. Na pewno zmobilizują mnie to dalszych poszukiwań. Również pisownia nazwiska taka jaką podałeś pojawiała się w niektórych metrykach rodzinny w Częstochowie.
Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam serdecznie
Andrzej Henryk Żak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Szukam informacji o rodzinie Samin z Częstochowy  PostWysłany: 12-10-2021 - 14:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
A akt zgonu Ludwika znalazłeś ? Staraj się linkować metryki
Te akty urodzeń w genetece z Częstochowy to rodzina ? w sensie wnuki Ludwika ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej_ŻakOffline
Temat postu: Szukam informacji o rodzinie Samin z Częstochowy  PostWysłany: 12-10-2021 - 15:16
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 106

Status: Offline
Akt zgonu znalazłem. Linki do metryk podeślę w następnej informacji. W genetece rodzice: Piotr Samin (ur. w 1867 roku) oraz Waleria i Wiktoria to dzieci Ludwika Samina i Julianny Samin (z domu Dworak - pochodziła z Czastar koło Wielunia).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej_ŻakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2021 - 19:20
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 106

Status: Offline
Przeszukałem skany metryk urodzeń z parafii Stolec i w okolicach 1836 roku urodził się tylko jeden chłopiec, któremu nadano imię Ludwik. To Ludwik Krzywania. Ten jednak po 1864 roku ożenił się w (widziałem skan metryki z parafii stoleckiej). Nie jest to więc „mój” Ludwik.
Poniżej linki do metryk (parafia Św. Zygmunta w Częstochowie):
Ślubu Ludwika Samina (1864 r.):
https://www.fotosik.pl/zdjecie/1bbdb6bceb365065
Urodzenia pierworodnego syna Piotra (1867 r.):
https://www.fotosik.pl/zdjecie/5d3b6e45aa4923c5
Zgonu (1892 r.):
https://www.fotosik.pl/zdjecie/729bcd85a5c67ff1
W metryce ślubu bardzo dokładnie określono miejsce urodzenia. Zaznaczono to także w metryce zgonu. To Niechmirów. Wydaje mi się, że nie może to brać się z niczego. Skoro znane było miejsce urodzenia to dlaczego nie znano nazwiska rodziców. Wiem, że takie przypadki zdarzały się i powyższy na pewno nie jest odosobniony. Znaczenie nazwiska (słowa) Samin, które znalazłem kiedyś w Internecie to: sam, samotny, samodzielny ....
A swoją drogą takie szukanie wyjaśnień genealogicznych łamigłówek jest bardzo wciągające. Uczy cierpliwości i wytrwałości.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2021 - 19:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
"Skoro znane było miejsce urodzenia to dlaczego nie znano nazwiska rodziców. Wiem, że takie przypadki zdarzały się i powyższy na pewno nie jest odosobniony. Znaczenie nazwiska (słowa) Samin, które znalazłem kiedyś w Internecie to: sam, samotny, samodzielny"
zapewne był porzuconym dzieckiem i stąd rodzice niewiadomi, indeksując parafię Kamionna trafiłam na akt ślubu w którym ksiądz dokładnie opisał fakt narodzin kawalera "jacyś ludzie szli przez wieś, zanocowali a rano już ich nie było, zostało dziecko, które ktoś litościwy wychował nadał mu imię i nazwisko Przybyłowski, został ochrzczony w naszej parafii" przeszukałam dokładnie i aktu chrztu porzuconego dziecka nie odnalazłam. Dużo jest takich aktów, które się nie zachowały, ksiądz gdzieś zapisał, przy przepisywaniu zapomniał itp.

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2021 - 13:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Szczerze, to nie jestem przekonany ani do nieślubnego dziecka ani do pomysłu Basi
Ja jednak będę się trzymał kurczowo tego Augusta Samin ze Złoczewa.
wg AU 1840 nr 62 Złoczew
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... _date=1853
August urodził się około 1808.
W 1841 umiera Magdalena Samin dd. Kodryk, żona tego Augusta
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 966&y=1448
August żeni się Pelagią Wejs
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =428&y=203

i ma z nią dzieci w Sieradzu
np. 1846 Sieradz nr 216 https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 359&y=2019
zgadza się wiek i zawód tego Augusta ze Złoczewa i tego z Sieradza plus jego podpis
I zupełnie przypadkowo odnajduje się taki akt zgonu z ...... Częstochowy par. św. Zygmunta Smile
nr 454 z 1853
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2115410
umiera Praxeda Saminn córka Augusta podrewizora tabacznego (zmarłego) i Pelagii z Wejsów, wiek: kwartał jeden. Z czego wynikałoby, że August umarł w 1852/3 r.
Intuicja mi podpowiada, że to wszystko to nie przypadek
Do udowodnienia teza:
Ludwik to syn Augusta i Magdaleny, Magdalena umarła 1840, August 1852/3. Ludwik mieszkał z macochą (Pelagią z Wejsów) stąd braki (lub nieścisłości) w danych dotyczących urodzenia. Kto wie z resztą jak się potoczyły losy owej Pelagii i jakie były jej relacje z pasierbem
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2021 - 17:32
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Dodam jeszcze, ze Magdalena pochodzila z Warszawy i tam rodzily sie dzieci Augusta tez:
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... te=&exac=1
U Pauliny 1834 - August sie podpisal > Samim
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 456&y=1130
U Malgorzaty 1836 - podpis Samim
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 630&y=2721
Dzieje sie w Warszawie - Nawiedzenie NMP - spore luki w metrykach.

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej_ŻakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2021 - 17:38
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 106

Status: Offline
Warto dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Dziękuję Ci Arku, bo naprowadziłeś mnie na nowy (aczkolwiek już był, tylko zaniechany) trop. Zaintrygowała mnie szczególnie ta metryka z Częstochowy. To naprawdę niesamowita, mobilizująca dla mnie informacja. Przyznam szczerze, iż w skanach www.familysearch.org „siedziałem” sporo czasu ale akurat w latach wcześniejszych i dotyczących innych odnóg moich korzeni. Bardzo dziękuję za Twoje sugestie i porady. Powoli ta rozsypanka faktów (genealogicznych puzzli) zaczyna układać mi się w sensowny obraz. Ale do ułożenia całości daleka jeszcze droga.
Nazwisko Samin to rzadkie nazwisko w Polsce. Dlatego można przypuszczać, że osoby je noszące są bliżej lub dalej … ale spokrewnione. To co prawda nie jest zupełnie oczywiste (zwarzywszy zawiłości procesu tworzenia się tychże) ale jednak dość prawdopodobne. W Nekrologach warszawskich www.nekrologi-baza.pl) znalazłem informację o Józefie Saminie zmarłym w Warszawie 9 października 1898 roku. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że był on prezydentem Będzina miasta na Śląsku. W tej chwili nie mam linku (gdzieś w moich przepastnych archiwach jest) muszę go odszukać. W każdym bądź razie syn Ludwika Piotr (mój pradziadek) dość często w Będzinie przebywał (być może jedynie z racji zawodu kolejarza ale może …).
Jeszcze raz dziękuję i jak tylko coś nowego znajdę dam znać.
Pozdrawiam serdecznie
Andrzej Henryk Żak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2021 - 17:56
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
August podpisywal sie Saminn, na tej metryce widac dokladnie dwa nn.
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 2021&y=698
W roku 1788 slub bierze w Warszawie Antoni Samin z Agnieszka
i to chyba od niego sie zaczelo.

Powodzenia
Grazyna


Ostatnio zmieniony przez Grazyna_Gabi dnia 13-10-2021 - 17:58, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej_ŻakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2021 - 17:57
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 106

Status: Offline
Dzięki Grażyno za informacje. Osobiście sądzę, że August Samin jest wnukiem, lub prawnukiem (nie zagłębiałem się jeszcze w szczegółowe analizy) Jana Samina - kupca warszawskiego żyjącego tam w drugiej połowie XVIII wieku. Był ojcem wspomnianego już w poprzednich postach księdza Wojciecha Samina. Ksiądz ów słynął w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej z płomiennych patriotycznych kazań. Jest nawet wydana książka z jego kazaniami. Może to zbyt śmiała moja hipoteza ale warto ją zweryfikować.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2021 - 17:58
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =404&y=368

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej_ŻakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-10-2021 - 18:04
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 106

Status: Offline
Tak. Nawet w metrykach dotczcących "moich " Saminów są w zapisach metrykalnych różne formy: Samin, Samień, Saminn. Ostatecznie jednak powinno być (i było) - Samin. Różne zapisy wynikały chyba z uznania pisarza/księdza. W przypadku innych moich gałęzi rodowych nie raz tak było więc i w tym przypadku nie jest w tym nic dziwnego. Rodzina warszawska miała jednak bez wątpienia zapis nazwiska Samin.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.635650 sekund(y)