Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
PiotrKczOffline
Temat postu: Poszukuję wstępnych: Bonawentura Duszyński (młynarz)  PostWysłany: 30-09-2021 - 19:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2021
Posty: 66

Status: Offline
Szukam wszelkich informacji dotyczących Bonawentury Duszyńskiego (4xpra), które pozwolą mi odnaleźć jego wstępnych i rodzeństwo.

Bonawentura Duszyński (młynarz) urodził się około roku 1784 najprawdopodobniej w parafii Chełmno (podług złożonej Metryki wyjętej z Aktów Urodzonych Kościoła Chełmskiego). Miał brata Rocha (młynarza), zamieszkującego m. in. Zgierz oraz brata Mateusza (młynarza) zamieszkującego m. in. Siedlątków. Był synem Macieja Duszyńskiego (w Chełmnie niegdyś zamieszkałego) oraz Marianny Pejkowskiej. Parafie w których się pojawiał to: Siedlątków, Pęczniew, Leźnica Mała, Tur, Wartkowice, Grodzisko, Bełdów - jak widać był bardzo mobilny.

Oto co udało mi się odnaleźć:
1809.01.15 Bonawentura Duszyński (25l.) syn Macieja Duszyńskiego (majstra kunsztu młynarskiego) i Marianny Pejkowskiej oraz Petronella Zorawinska (19l.) córka Józefa Zorawinskiego (mielcarza) i Elżbiety Gogulkowskiej - I zapowiedź - parafia Siedlątków
⚭1809.02.04 Petronela Zorawinska/Zagrawinska - I ślub - parafia Siedlątków. Świadkowie z aktu kościelnego (w AD brak dowodów): Wojciech Brzeziński i Ignacy Jagielski [akt]. Wymienieni w akcie USC: Marianna matka Bonawentury - wdowa; Mateusz brat rodzony - młynarz; Józef ojciec młodej - wdowiec; Wojciech Brzeziński - ekonom; Feliks Rotkiewicz - kamerdyner; Kacper Szymaszczyk - sołtys [akt].
*1810 s. Ludwik - Popów, parafia Pęczniew, akt 45 [FS, z kluczykiem].
*1813 c. Marianna - Mniszki, parafia Leźnica Mała [geneteka, akt N.22].
†1813 c. Marianna - Mniszki, parafia Leźnica Mała [AD Łowicz].
†18?? żona Petronela - do sprawdzenia akta zgonu parafii Siedlątków. Akta z lat 1813-1814 na FS (z kluczykiem).
⚭1814.02.13 Konstancja Dąbrowska - II ślub - Leżnica Mała. Świadkowie: Mikołaj ??zak, Piotr Kazimirczak, Jakub Boczkowski. Brak informacji o rodzicach w akcie, brak dowodów do małżeństw w AD [akt].
*1815.02.07 s. Józef Leon - Mniszki, parafia Leźnica Mała [akt 10].
*1817.07.07 c. Marianna - Wilkowice, parafia Tur [akt 18].
*1820 s. Marcin - Gostków, parafia Wartkowice (Roch Duszyński - stryj, 50 lat) [akt 31]. (prawdopodobnie zmarł w Srebrnej Wsi, parafia Zgierz w 1835, pomylone imię ojca - Benedykt zamiast Bonawentura).
†1827 c. Marianna - Kosewski Młyn parafia Grodzisko [akt 40 cz.1, akt 40 cz.2].
†1827.07.15 teściowa Joanna Dombrowska - Kosewski Młyn, parafia Grodzisko [akt 22].
†1834.11.20 Bonawentura Duszyński - Sarnówek, parafia Bełdów. [akt 45].
†1847 żona Konstancja - Szydłów, parafia Kazimierz, zgłaszający Józef Duszyński (najpewniej syn) i Augustyn Weliński (najpewniej brat synowej), w akcie występuje jako panna (być może to inna członkini rodziny, ale wiek 70l. się mniej więcej zgadza) [akt 52].

Oto co już zacząłem robić i co planuję jeszcze sprawdzić (kolejność przypadkowa):
1. Uzyskać brakujące skany aktów metrykalnych dzieci Bonawentury z AD lub z FS (może pojawi się tam jakaś bliska rodzina).
2. Sprawdzić akta z parafii w jakich się pojawiał (może będzie stawiającym albo świadkiem i będzie odnotowana jakaś relacja rodzinna).
3. Sprawdzić niezindeksowane lata z parafii w których się pojawiał (akta z kluczykiem z FS).

Czy ma ktoś jakiś pomysł co jeszcze warto sprawdzić, albo na czym warto skupić się na samym początku?

27.10.2021: aktualizacja posta o informacje z aktu małżeństwa z USC par. Siedlątków (1809)


Ostatnio zmieniony przez PiotrKcz dnia 27-10-2021 - 12:09, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Poszukuję wstępnych: Bonawentura Duszyński (młynarz)  PostWysłany: 30-09-2021 - 19:52
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
sprawdzić czy są cechowe i "ludnościowe" ze znanych Ci miejsc i okolic, z okresu życia, szczególnie dorosłego

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bialas_MalgorzataOffline
Temat postu: Poszukuję wstępnych: Bonawentura Duszyński (młynarz)  PostWysłany: 30-09-2021 - 22:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2014
Posty: 1557
Skąd: Wrocław
Status: Offline
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =215&y=418
1783 Bonawentura Duszyński Józef Elżbieta Warszawa św. Andrzej

a może to ten?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PiotrKczOffline
Temat postu: Poszukuję wstępnych: Bonawentura Duszyński (młynarz)  PostWysłany: 30-09-2021 - 23:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2021
Posty: 66

Status: Offline
Włodzimierzu, dziękuję, z pewnością poszukam takich spisów.

Małgorzato, dziękuję, mam zanotowany ten akt, bo data się mniej więcej zgadza, ale dotychczas nie potrafiłem go powiązać z tym moim Bonawenturą. Teraz może pójdzie mi lepiej - już widzę, że jeden z synów wspomnianego przez Ciebie Józefa (konkretnie Mateusz ur. 1778) wylądował na terenach obecnego łódzkiego w parafiach Wróblew i Brzeźnio. Został też odnotowany jako stolarz i chociaż niczego to jeszcze nie przesądza to jest to jakaś wskazówka (jeden z moich 3xpra był odnotowywany raz jako stolarz, raz jako młynarz - rzemiosła te są w pewnym sensie zbieżne). Myślę że do listy dorzucę odszukanie losów pozostałych dzieci Józefa i Elżbiety z Warszawy. Gdyby był tam jeszcze akt urodzenia Rocha to byłby to bardzo silny sygnał (niestety Rocha tam nie było).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mhardyOffline
Temat postu: Poszukuję wstępnych: Bonawentura Duszyński (młynarz)  PostWysłany: 01-10-2021 - 12:40


Dołączył: 19-12-2020
Posty: 5

Status: Offline
Dzień dobry,
Jeden z bratanków mojej pra-pra-... z XVIII wieku dwojga imion Szymon Bonawentura zapisywany był czasami jako Szymon Dobrogost.
Pozdrawiam
Małgorzata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Poszukuję wstępnych: Bonawentura Duszyński (młynarz)  PostWysłany: 01-10-2021 - 14:30
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
jeśli to ten ze Św. Andrzeja, to jakieś możliwości dalsze są
sprawdzić warto

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PiotrKczOffline
Temat postu: Poszukuję wstępnych: Bonawentura Duszyński (młynarz)  PostWysłany: 26-10-2021 - 17:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2021
Posty: 66

Status: Offline
Okazało się że w archiwum w Koninie są akta USC z lat 1808-1809 z Siedlątkowa (wcześniej ich nie zauważyłem). Zamówiłem skan rocznika 1809 (tylko dwa śluby) i odnalazłem tam wyżej wspomnianego Bonawenturę (skan). Akta USC są dużo bogatsze w informacje niż te kościelne, zatem podsumowując:

Bonawentura Duszyński urodził się w parafii kościoła chełmskiego i był synem Macieja (młynarza) i Marianny Pejkowskiej (alternatywnie Pajkowskiej albo Rykowskiej). Poza Rochem miał też brata Mateusza (też młynarza). W roku 1809 jego ojciec Maciej już nie żył.

Jak mniemam urodził się on (Bonawentura) w parafii Chełmno w kujawsko-pomorskim, w tymże województwie pojawia się też nazwisko Pejkowski, a w tej parafii podobne Pepejkowski (póki co nie wykluczam, że mogła być to inna parafia zaczynająca się na "Chełm").

Póki co nie udało mi się odnaleźć jego aktu urodzenia (pewnie będzie w alegatach), ani innych aktów metrykalnych dotyczących jego rodziców, ale parafia Chełmno jest dostępna (i częściowo zindeksowana) na FS, zatem wszystko przede mną.

Jeszcze może to być Chełmno nad Nerem i chyba nawet pasuje trochę lepiej od tego w kujawsko-pomorskim.

Dziękuję wszystkim jeszcze raz za pomoc i cenne wskazówki.

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Poszukuję wstępnych: Bonawentura Duszyński (młynarz)  PostWysłany: 27-10-2021 - 05:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dzień dobry,

polecam również przejrzeć spis mieszkańców Prus Zachodnich - oba nazwiska (Duszyński i Pejkowski) pojawiają się (różna pisowania) przy kilku miejscowościach:
https://www.odessa3.org/collections/land/wprussia/

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.786198 sekund(y)