Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
choirek
Temat postu:   PostWysłany: 30-09-2021 - 14:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 1132

Tu pojawia się prośbo-sugestia, a nie chcę zakładać kolejnego wątku. Czy było omawiane powiększenie zakresu parafii z 15km, do powiedzmy, 25, 50, 100?

_________________
Pozdrawiam, Irek
Moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-09-2021 - 14:39
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
rozwiązać można różnie please nie popupem, nawet nie zbliżajcie się do takich rozwiązań jak domyślnie dla wielu zablokowane wynalazki pop-up i pokrewne

błąd jest błąd
i to jest to to samo: wynik niezgodny z kryterium zapytania

i tak samo "komuś pomoże" w utrwalaniu niestaranności i tendencji "a wpisz co chcesz - i tak pokażemy co uważamy - wszak wiemy lepiej czego szukasz" równia pochyła

inna rzecz : stwarzanie wrażenia "dane można mieć i je obrabiać, dopóki nie pokazujesz każdemu" brr

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
choirek
Temat postu:   PostWysłany: 30-09-2021 - 14:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 1132

Skoro może być komunikat ostrzegawczy o braku nazwiska (który i tak można obejść), to może coś takiego, coby spójnie było?

https://ibb.co/fv3vcJK

_________________
Pozdrawiam, Irek
Moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wlodzimierz_MacewiczOffline
Temat postu: wyszukiwarka GENETEKI  PostWysłany: 01-02-2022 - 12:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2007
Posty: 358
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Cos przestała NAGLE działać wyszukiwarka geneteki, zwraca pustą listę na dowolne zapytanie (bez względu na rejon

coś się stalo?

pozdr WM
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawel_BOffline
Temat postu: wyszukiwarka GENETEKI  PostWysłany: 01-02-2022 - 17:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2008
Posty: 104

Status: Offline
U mnie działa.
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TalosOffline
Temat postu: wyszukiwarka GENETEKI  PostWysłany: 09-02-2022 - 21:36
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2021
Posty: 161
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Witam!
Nie wiem, czy zgłaszam problem w odpowiednim miejscu? Otóż wielu moich przodków pochodzi z małopolskiej miejscowości Muszyna. Kiedy sprawdzam na stronie geneteka.genealodzy.pl małżeństwa mojego przodka Piotra Bukowskiego, zindeksowane przez panią Renatę Majewską (z zakresu Muszyna M 1859-1888), wyszukiwarka nie zwraca pozytywnych wyników... Jest to dziwne, bo posiadam aż dwa akty małżeństwa - jedno z 1862 oraz drugie z 1869 (z drugą żoną), a więc oba z zakresu dat w genetyce. Gdzie tkwi błąd? Czy w oprogramowaniu strony, czy w sposobie indeksacji?

_________________
Pozdrawiam - Wiesław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janusz59Offline
Temat postu: wyszukiwarka GENETEKI  PostWysłany: 09-02-2022 - 21:48
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2021
Posty: 784

Status: Offline
Rok 1862 nie jest zindeksowany . Liczą się lata zobrazowane na osi czasu , a nie lata graniczne, bo są przerwy.
Indeksowana jest tylko wieś Krynica i jest tam bardzo mało ślubów.(62 z całego okresu) Tu leży przyczyna.

Pozdrawiam
Janusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TalosOffline
Temat postu: wyszukiwarka GENETEKI  PostWysłany: 09-02-2022 - 22:12
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2021
Posty: 161
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Witam,

Januszu, jeśli liczą się lata z osi czasu, to mój akt ślubu z 1869 r. jak najbardziej mieści się w zakresie 1866-1872 i jeszcze raz przypominam, że nie chodzi o miasto Krynica-Zdrój, ale o parafię z miasteczka Muszyna.

_________________
Pozdrawiam - Wiesław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janusz59Offline
Temat postu: wyszukiwarka GENETEKI  PostWysłany: 09-02-2022 - 22:21
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2021
Posty: 784

Status: Offline
Ja odpowiedziałem dość jasno , ale jeszcze raz wyjaśniam . Parafia Muszyna obejmowała też jeszcze kilka miejscowości , a mianowicie Powroźnik, Złockie, Milik, Krynicę, Andrzejówkę, Żegiestów i Wierchomlę. Pani indeksująca miała tylko akty z Krynicy i je zindeksowała. O ile moje spostrzeżenia z Czech są prawdziwe też dla Królestwa Galicji, to każda wieś miała swoją księgę.
Z powodu tego, że są zindeksowane tylko akty z Krynicy , nie ma aktów z miasta Muszyny.

Pozdrawiam
Janusz

PS Krynica była wtedy wsią z niewielką ludnością rzymskokatolicką należącą do parafii muszyńskiej. Na miejscu była par. greckokatolicka . Miastem stała się później.


Ostatnio zmieniony przez janusz59 dnia 09-02-2022 - 22:29, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu: wyszukiwarka GENETEKI  PostWysłany: 09-02-2022 - 23:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Dobry wieczór

Potwierdzam to co napisał pan Janusz - w obrębie parafii w Muszynie indeksowałam tylko metryki małżeństw dla wsi Krynica. Rzeczywiście w regionie księgi były prowadzone osobno dla każdej miejscowości wchodzącej w skład parafii. Ja akurat opracowałam małżeństwa dla Krynicy.

Jeżeli pan Wiesław jest zainteresowany indeksowaniem małżeństw z parafii w Muszynie to serdecznie zapraszam do współpracy - metryki są i czekają na osobę, która je opracuje.

W razie zainteresowania indeksowaniem proszę o maila na adres: geneteka.malopolskie [at] genealodzy.pl

Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysiek_Offline
Temat postu: Re: wyszukiwarka GENETEKI  PostWysłany: 10-02-2022 - 11:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-01-2014
Posty: 263

Status: Offline
Majewska_Renata napisał:

w obrębie parafii w Muszynie indeksowałam tylko metryki małżeństw dla wsi Krynica. Rzeczywiście w regionie księgi były prowadzone osobno dla każdej miejscowości wchodzącej w skład parafii. Ja akurat opracowałam małżeństwa dla Krynicy.

I tu jest pies pogrzebany. Od wielu lat powtarzam osobom indeksującym księgi galicyjskie, że indeksując należy podawać nazwę miejscowości na pierwszym miejscu w uwagach. To integralna część indeksu, bez której indeks traci dużo, wprowadza wręcz w błąd, sugerując, że była jedna księga, zamiast najczęściej kilku lub nawet kilkunastu z odrębną numeracją.
Poza tym indeksując należy pamiętać, że w Galicji, a przynajmniej na Podkarpaciu bardzo długo istniał zwyczaj wydzielania i fizycznego przenoszenia ksiąg ze starej parafii do nowej, co często również może rodzić problemy z przyporządkowaniem indeksów do właściwej parafii.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu: Re: wyszukiwarka GENETEKI  PostWysłany: 10-02-2022 - 14:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Dzień dobry Panie Krzysztofie

Przyznaję, że nie rozumiem Pana uwag. Czy zajrzał Pan do indeksu, który omawiamy w tym wątku? Chyba nie bo nazwa miejscowości jest wpisana gdzie trzeba. Notabene nie wpisujemy jej do uwag tylko w pole przeznaczone na nazwę miejscowości. Natomiast przy indeksach ślubów rzeczywiście wyświetla się ona po najechaniu kursorem na uwagi. Tak sama praktykuję i tak też uczę wpisywać nowe osoby indeksujące.

Odpukać, jakoś ani ja ani pozostali administratorzy Małopolski, nie mamy specjalnie problemów z ustalaniem przynależności miejscowości do parafii.

Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Re: wyszukiwarka GENETEKI  PostWysłany: 10-02-2022 - 17:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie mam emocjonalnego stosunku wiec zerknąłem na indeks. I moim zdaniem dla użytkownika to nie jest oczywiste. Nigdzie nie jest napisane, żę indeksy dotyczą jedynie 1 wsi Krynica.

Owszem w indeksie jest ta informacja w uwagach pod ikona (i). Ale to zobaczy TYLKO ktoś kto trafi i tylko w tym indeksie. Jeśli dostanie ZERO trafień to pomyśli: w Muszynie moich nie ma.

W genetece obowiązywała kiedyś zasada całych parafii / całych ksiąg ma to sens dla KP, Ziem Zabranych i Prus. W Prusach USC bywają miejskie i wiejskie. Faktycznie w Galicji jedna parafia może mieć kilka ksiąg fizycznie dlatego indeksacja całych parafii może być trudna jeśli np księgi poszły w różne miejsca.
Ale jeśli wpisze do wyszukiwarki nazwisko i wynik jest ZERO TRAFIEŃ. Skąd mam się domyśleć, ze to zero wynika z tego, ze jest tylko jedna wieś zindeksowana? To nigdzie nie jest zapisane na poziomie wyszukiwarki.

Dlatego jak mniemam albo parafia powinna być oznaczona np. Muszyna-Krynica czy Krynica-Muszyna czyli dla każdej wsi oddzielnie albo powinna być wyświetlona informacja-ostrzeżenie na poziomie wyszukiwarki. np. Pod belką z latami zindeksowanymi.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysiek_Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2022 - 19:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-01-2014
Posty: 263

Status: Offline
Majewska_Renata napisał:
Przyznaję, że nie rozumiem Pana uwag. Czy zajrzał Pan do indeksu, który omawiamy w tym wątku? Chyba nie bo nazwa miejscowości jest wpisana gdzie trzeba. Notabene nie wpisujemy jej do uwag tylko w pole przeznaczone na nazwę miejscowości. Natomiast przy indeksach ślubów rzeczywiście wyświetla się ona po najechaniu kursorem na uwagi. Tak sama praktykuję i tak też uczę wpisywać nowe osoby indeksujące.

Oczywiście, ze zajrzałem, inaczej nie zabierałbym głosu. Spojrzałem na początkowe indeksy, a tam chociażby przy ślubie Mateusza Fedorczaka czy Aleksego Bortnycha nie ma podanej miejscowości. Sprawdzałem na komórce, więc nie zagłębiałem się w całość. Miejscowość w przypadku galicyjskich ślubów powinna być mocniej wyeksponowana.


piotr_nojszewski napisał:
Nie mam emocjonalnego stosunku wiec zerknąłem na indeks. I moim zdaniem dla użytkownika to nie jest oczywiste. Nigdzie nie jest napisane, żę indeksy dotyczą jedynie 1 wsi Krynica.

Owszem w indeksie jest ta informacja w uwagach pod ikona (i). Ale to zobaczy TYLKO ktoś kto trafi i tylko w tym indeksie. Jeśli dostanie ZERO trafień to pomyśli: w Muszynie moich nie ma.

W genetece obowiązywała kiedyś zasada całych parafii / całych ksiąg ma to sens dla KP, Ziem Zabranych i Prus. W Prusach USC bywają miejskie i wiejskie. Faktycznie w Galicji jedna parafia może mieć kilka ksiąg fizycznie dlatego indeksacja całych parafii może być trudna jeśli np księgi poszły w różne miejsca.
Ale jeśli wpisze do wyszukiwarki nazwisko i wynik jest ZERO TRAFIEŃ. Skąd mam się domyśleć, ze to zero wynika z tego, ze jest tylko jedna wieś zindeksowana? To nigdzie nie jest zapisane na poziomie wyszukiwarki.

Dlatego jak mniemam albo parafia powinna być oznaczona np. Muszyna-Krynica czy Krynica-Muszyna czyli dla każdej wsi oddzielnie albo powinna być wyświetlona informacja-ostrzeżenie na poziomie wyszukiwarki. np. Pod belką z latami zindeksowanymi.


Wprowadzania nazewnictwa typu Muszyna-Krynica (jeśli już, to takie byłoby właściwe) nie jest dobrym pomysłem. Są wioski, które należały do dwóch-trzech parafii na przestrzeni lat, powstałoby za wiele "sztucznych" parafii, a to też utrudniałoby wyszukiwanie. Spis zindeksowanych miejscowości z danej parafii galicyjskiej w konfrontacji z listą miejscowości należących do danej parafii wraz z przedziałem czasowym, to dobry, ale bardzo ciężki do zrealizowania, pomysł.
Pełna indeksacja parafii galicyjskiej to surrealizm. Niestety.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_LiliannaOffline
Temat postu: Przekierowania  PostWysłany: 21-07-2022 - 18:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 64

Status: Offline
Witam. Skany metryk w parafii Skuły woj. mazowieckie urodzenia przekierowują do katalogu Uniejów, małżeństwa do katalogu Mnich, a zgony do katalogu Żytniów, może uda się to naprawić by można było zobaczyć skany ze Skuł. Pozdrawiam serdecznie.

_________________
Pozdrawiam
Lilka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.780333 sekund(y)