Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kk110Offline
Temat postu: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić badanie DNA  PostWysłany: 24-09-2021 - 14:29
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2009
Posty: 144

Status: Offline
Witam,
zastanawiam się nad wykonaniem testu DNA pod względem genealogii i prosiłbym o poradę w tej kwestt.
Po pierwsze, czy warto, czyli czy można otrzymać rzeczywiście dużo szczegółowej informacji.
Po drugie, gdzie najlepiej się zwrócić, by to badanie wykonać, uwzględniając rzetelność, obszerność oraz cenę badania.
Pozdrawiam
Krzysztof kołopoleski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić badanie DNA  PostWysłany: 24-09-2021 - 15:47
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Po pierwsze - warto.
Po drugie - testy autosomalne (te najbardziej przydatne do genealogii, ale i najtańsze) wykonuje się w kilku firmach. Ja wykonałam w firmie FTDNA. Na stronie płatność kartą, przysyłają zestaw do pobrania próbki, który się odsyła po pobraniu wymazu z policzka, a potem czeka na wyniki, które są on-line. Wyniki są stale aktualizowane, dochodzą nowe przetestowane osoby/nasi kuzyni, tzw. matche (po polsku - dopasowania).
Jak masz drzewo swoje na co najmniej 50 osób, to można teraz sporo zaoszczędzić i zrobić test w Ancestry (jest promocja w zamian za drzewo).
Temat duży, obszerny, interpretacji wyników także trzeba się trochę pouczyć (samemu). Jest grupa na FB - "Genealogia genetyczna", tutaj też wiele wątków na ten temat. Testy wykonane w jednej firmie przesyła się potem do innych (nie do każdej można przesłać, ale na ogół można). To ułatwia analizowanie wyników.
Napisałam o swoich doświadczeniach, czyli FTDNA i Ancestry.
Warto wykonać takie testy najstarszym osobom w rodzinie, to ważne, bo z każdym pokoleniem następuje utrata 50% DNA.
Black Friday to okres kiedy testy są tańsze, a to już niebawem. Jeszcze trwa chyba ta promocja w Ancestry (test za drzewo, promocja jest dla Polaków). Warto skorzystać, potem po pobraniu wyniku w postaci pliku można taki plik wgrać do FTDNA, MyHeritage (inne). Za darmo samo przegranie, ale na ogół warto dopłacić po przegraniu żeby móc z wyników korzystać w pełni.

Tyle na początek.
Może jeszcze, że zasadą działania (dla genealogii) takich testów DNA jest porównywanie odcinków na 22 chromosomach (x2). Nasze do innych osób, które się przetestowały. I jak coś "zahacza", czyli jakiś odcinek na chromosomie jest podobny (powiedzmy podobny "wzór"), to ta osoba jest naszym kuzynem, a ten odcinek mamy po jakimś wspólnym przodku.

Wyniki testów DNA sięgają dużo głębiej niż metryki, dlatego kuzynów/matchy/dopasowań mamy zwykle w wynikach kilkaset/kilka tysięcy. I tylko nieliczne matche jesteśmy w stanie zidentyfikować, wszystko zależy od głębokości naszych drzew. Ale nawet sama orientacja co do linii daje już dużą satysfakcję.
Itd.

I jeszcze dodam, że wśród osób które się testują jest dość spora grupa osób adoptowanych, czy nie znających ojca, dziadka, pradziadka, itp. To najbardziej motywuje do zrobienia testu, bo to jedyna droga. Ale żeby mogli coś odszukać muszą się też przetestować ci, którzy znają swoje korzenie, robiąc test można im pomóc.


Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kk110Offline
Temat postu: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić badanie DNA  PostWysłany: 24-09-2021 - 19:29
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2009
Posty: 144

Status: Offline
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i pozdrawiam
Krzysztof Kołopoleski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pebroOffline
Temat postu: Re: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić badanie  PostWysłany: 27-09-2021 - 07:49
Sympatyk


Dołączył: 06-01-2020
Posty: 40

Status: Offline
Łucja napisał:
Warto skorzystać, potem po pobraniu wyniku w postaci pliku można taki plik wgrać do FTDNA, MyHeritage (inne).
Łucja

W jaki sposób można pobrać wynik w postaci pliku z Ancestry?

_________________
--
Pozdrawiam Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tom_mkOffline
Temat postu: Re: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić badanie  PostWysłany: 27-09-2021 - 08:11
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2018
Posty: 231

Status: Offline
Witam, mam pytanie odnosnie badania DNA. Moj ojciec po urodzeniu mial
w "calości" przetoczona krew. Czy i jaki bedzie to mialo wplyw na badanie DNA?
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
radicalmanOffline
Temat postu: RE: Re: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić bad  PostWysłany: 27-09-2021 - 09:29
Sympatyk


Dołączył: 09-10-2007
Posty: 353
Skąd: Legnica
Status: Offline
Jeśli zrobi wymaz z wnętrza policzka to żaden.

Z krwi mogłoby mieć znaczenie jedynie przy przeszczepieniu szpiku/komórek macierzystych. Przy zwykłym przetoczeniu DNA krwiodawcy pozostaje w krwioobiegu maksymalnie kilka dni.

Radek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: RE: Re: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić bad  PostWysłany: 27-09-2021 - 11:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
no nie do końca

"Analizy kinetyki leukocytów dawcy we krwi obwodowej biorcy po przetoczeniu wskazują, że leukocyty obecne w składnikach krwi mają zdolność do ekspansji, lecz ich przeżycie jest zazwyczaj krótkie (7 lub mniej dni). U chorych po ciężkich urazach znaleziono jednak wiele dowodów na utrzymywanie się mikrochimeryzmu przez wiele miesięcy, a nawet lat po przetoczeniu."

https://docplayer.pl/16146083-Mikrochim ... fuzja.html


"TA-MC" M for Massive, więc jeśli "zwykłe przetoczenie" ma znaczyć "zazwyczaj przy np 1 jednostce" to może, ale też ostrożnie z "maksymalnie"
nie spotkałem wyników badań nt wpływu częstości / ilości przetoczeń na mikrochimeryzm

ale jest to nowy element na naszym forum, wart odnotowania. Pytanie zasadne, niebanalne


i tak - nasuwa się automatycznie kolejne:)
ale nie wiem:( - wydaje się, że wykluczyć nie można...

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Re: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić badanie  PostWysłany: 27-09-2021 - 13:30
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
pebro napisał:
Łucja napisał:
Warto skorzystać, potem po pobraniu wyniku w postaci pliku można taki plik wgrać do FTDNA, MyHeritage (inne).
Łucja

W jaki sposób można pobrać wynik w postaci pliku z Ancestry?


Wchodzisz w "Settings" (kółko zębate po prawej stronie tuż pod imieniem i nazwiskiem) i tam druga opcja od dołu "Download DNA Data".
Otrzymuje się plik 5,41MB, który ląduje Ci w komputerze w "Pobrane", tak jak zdjęcie. Nie otwierasz tego pliku, tylko wgrywasz go na różne strony. Podobno jak otworzysz, to lepiej pobrać powtórnie i taki wgrywać dalej.

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
radicalmanOffline
Temat postu: Re: RE: Re: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić  PostWysłany: 27-09-2021 - 16:34
Sympatyk


Dołączył: 09-10-2007
Posty: 353
Skąd: Legnica
Status: Offline
Genetykiem nie jestem - tyle wiedzy co o genach posiadam, to jako dawca szpiku czy ojciec dzieci z trisomią 21 (może trochę więcej niż przeciętny zjadacz chleba, ale ogónie niewiele).

Tu sobie możemy pogdybać jaką częstotliwość mają wszelkie chimeryzmy po przetoczeniach krwi Smile Albo zajrzeć do literatury, jeśli temat jest zbadany.

Rok temu oddawałem komórki macierzyste dla małego chłopca z Serbii. Wraz z przeszczepem powstał u niego nowy układ krwiotwórczy w jego szpiku. Chłopiec przejął też moją grupę krwi i z zakładam, że gdyby badać nasze pokrewieństwo z krwi, bylibyśmy spokrewnieni. W jakim stopniu/procencie? W 100%? W jakiejś innej wielkości? Z kolei z wymazu z policzka nasze pokrewieństwo byłoby pewnie żadne.

Ale któż dzisiaj bada DNA do celów genealogicznych na podstawie krwi?

Sroczyński_Włodzimierz napisał:
no nie do końca
"TA-MC" M for Massive, więc jeśli "zwykłe przetoczenie" ma znaczyć "zazwyczaj przy np 1 jednostce" to może, ale też ostrożnie z "maksymalnie"
nie spotkałem wyników badań nt wpływu częstości / ilości przetoczeń na mikrochimeryzm.

ale jest to nowy element na naszym forum, wart odnotowania. Pytanie zasadne, niebanalne
i tak - nasuwa się automatycznie kolejne:)
ale nie wiem:( - wydaje się, że wykluczyć nie można...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2021 - 16:51
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
kto z krwi bada? np sądy karne i materiał z krwi, z pełnymi konsekwencjami to
a nie tylko krwi przecież będzie dotyczyć przy szpiku czasem
a czy przy transfuzji...jaka szansa , jak szeroko i czy dziedziczona...
z materiałów jak wyżej link: nie jest niemożliwe
a często pomijane:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
T0masz_0Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2021 - 17:13
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2011
Posty: 196

Status: Offline
Jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie z tytułu wątku, to dla początkujących dobrym wprowadzeniem może być ten film:

https://www.youtube.com/watch?v=gDk9w_JEgjY (niestety bez polskich napisów)

autor kupił pakiety premium od pięciu firm robiących testy DNA i robi krótkie porównanie.

pozdrawiam
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2021 - 17:16
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"początkującym" to warto o takim linku przypomnieć
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-search.phtml
i o
https://genealodzy.pl/ptg-op-regulamin.phtml
tez

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PiotrKczOffline
Temat postu: Re: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić badanie  PostWysłany: 28-09-2021 - 12:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2021
Posty: 66

Status: Offline
kk110 napisał:
Witam,
Po pierwsze, czy warto, czyli czy można otrzymać rzeczywiście dużo szczegółowej informacji.


Co do tego czy warto, to dowiesz się dopiero jak zrobisz test. Jeśli podchodzisz do tego z nadzieją że 'może coś znajdę', to moim zdaniem możesz się srodze zawieść. Nie zniechęcam, im więcej Polaków przetestowanych tym dla nas lepiej, tym bardziej, że w Ancestry ciągle promocja.
Dobrze jednak najpierw zadać sobie pytanie: co konkretnie chcę tym testem uzyskać? (lepiej wiedzieć już na początku jakie są te 'szczegółowe' informacje o których piszesz).

Pamiętaj jednak że:
1. Większość matchy/dopasowań będzie bardzo mała, a przodek bardzo odległy. Dobrze by było, gdybyś miał już na starcie bardzo rozbudowany wywód przodków.
2. Większość matchy to Amerykanie (tam się najwięcej testuje), którzy nic nie wiedzą o swoich polskich korzeniach.
3. Większość osób nie posiada wgranych wywodów przodków na dalej niż 1-2 pokolenia.
4. Większość osób nie odpowiada na próby kontaktu. W moim przypadku ledwie co piąta osoba odpowiedziała na wiadomość (najwięcej Polacy, potem Amerykanie i Niemcy). Myślę że te 20% skuteczności to i tak bardzo dużo (wiadomości piszę zwykle po angielsku i w jednym dodatkowym języku, google translate może nie wystarczyć).
5. Wśród matchy będą się zdarzać też wyniki fałszywie pozytywne. Kiedyś MH podawał że około 20% jest właśnie fałszywie pozytywnych (im dalsze pokrewieństwo tym większa na to szansa).

To powyższe to są moje wnioski na podstawie myHeritage, u każdego jest pewnie trochę inaczej. Tak czy inaczej, jeśli weźmie się pod uwagę powyższe, to może się okazać, że odnalezienie kilku kuzynów będzie już wielkim sukcesem, czego oczywiście Ci życzę Smile

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-09-2021 - 09:47
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jeszcze jeden wątek: Autosomalne badania DNA chyba wszystkich firm są robione na takim samym sprzęcie. Jest jednak różnica, które SNP badają. Przykładowo badane pary Ancestry i MyHeritage pokrywają się zaledwie w 30%. Ma to pewne znaczenie w porównaniach.
Warto się schylić po darmowe badanie Ancestry i wpisać te 50 osób (lub 100 jak się już ma konto na Ancestry). Wyniki koniecznie trzeba przegrać do MyHeritage, bo są to różne bazy osób się testujących. Z Ancestry mam całą masę kuzynów ze Stanów, na MyHeritage osoby z Europy. Jednak tak jak napisałem, test Ancestry wgrany do bazy MyHeritage nie pokaże mi wszystkich kuzynów, którzy się badali na MyHeritage. Co więcej, samo badanie na MyHeritage nie pokazuje niektórych matchy, które pokazuje próbka wgrana z Ancestry.
Jest jeszcze FTDNA, które oferuje także badanie YDNA (znacznie droższe), 23andMe, którego oszacowanie etniczne ma trochę sensu (oszacowanie pochodzenia etnicznego w większości przypadków to raczej zabawa niż poważna podpowiedź).

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pebroOffline
Temat postu: Re: Czy warto wykonać i gdzie się zwrócić, by zrobić badanie  PostWysłany: 29-09-2021 - 22:02
Sympatyk


Dołączył: 06-01-2020
Posty: 40

Status: Offline
Łucja napisał:

Wchodzisz w "Settings" (kółko zębate...

U mnie to wyglądało nieco inaczej, ale podałaś mi dobry trop, za który serdecznie dziękuję Very Happy
U mnie: Nazwisko -> Account settings -> DNA, strzałka w prawo przy nazwisku -> przewinąć na dół i Download DNA Data

_________________
--
Pozdrawiam Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.552949 sekund(y)