Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
poz_mareckiOffline
3 Temat postu: Czy spotkaliście zmianę nazwiska z "de" na "-  PostWysłany: 27-09-2021 - 18:11
Sympatyk


Dołączył: 28-06-2017
Posty: 329

Status: Offline
Dzień dobry ,
zastanawiam się czy w przypadku nazwisk osób pochodzenia obcego, które to ponadto były uznawane oficjalnie za "urodzonych", jest możliwa ewolucja , spolszczenie nazwiska z dodaniem końcówki ski ,icz zamiast "de"
Przykład(nazwisko wymyślone): de Hammer na Hamerski a jeśli pojechał na tzw.Kresy to Hamerowicz.
Kto zmieniał nazwisko : ksiądz, właściciel nazwiska , urzędnik ,nie było reguł ?
Moje pytanie dotyczy okresu między 1775-1795 , jeżeli ma to jakieś znaczenie.
Mam taki ciekawy trop, ale żeby było śmiesznie to nie jest to szlachcic "de" jakiś tam z Francji.

Pozdrawiam
poz_marecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magdalena.chlodOffline
Temat postu: Czy spotkaliście zmianę nazwiska z "de" na "-  PostWysłany: 27-09-2021 - 18:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2021
Posty: 85

Status: Offline
W moim drzewie jest spolszczenie z Jurga (zabór pruski) na Jurczynski (Królestwo Polskie)

_________________
Pozdrawiam
Magda M.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu: Czy spotkaliście zmianę nazwiska z "de" na "-  PostWysłany: 27-09-2021 - 19:27
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Dzien dobry,

Wszystko jest mozliwe, ale trzeba odnalesc metryki. Dopiero wtedy bedziesz mial pewnosc.
Dobrym przykladem jest znana w Polsce francuska rodzina Deskur, ktorej pierwotna forma nazwiska byla Descours.

Ja mam 4 x pradziadka, ktory nazywal sie "von Heÿdes", a pod koniec XVIII wieku byl juz wpisywany jako
"de Haydes".

Mam tez na poczatku XIX wieku Anne o nazwisku "Jaksch", ktora najpierw byla wpisywana "Jaksza", a potem "Jakszewska".


Serdecznosci,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
poz_mareckiOffline
Temat postu: Zmiana nazwisk z "de" na "icz"," s  PostWysłany: 27-09-2021 - 20:22
Sympatyk


Dołączył: 28-06-2017
Posty: 329

Status: Offline
Dziękuję za szybki odzew.W tym przypadku chodzi mi raczej o przypadek z tytułu postu.
Ogólne zasady zmiany nazwisk znam i przypadki ludzi ,którzy podawali sobie icz i ski nie będąc pochodzenia szlacheckiego przerabialiśmy niedawno w jednym z tematów.
Descours pozostaje jednak z "de" zatem przykład taki sobie.Ten von na de ciekawszy (jaki kraj ? Niemcy, Austria?)
A metryki....Dobre pytanie . Jestem teraz w księgach grodzkich a o metrykach to mogę najwyżej pomarzyć.
Dziękuję i pozdrawiam
poz_marecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
6 Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2021 - 20:41
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
W jednym pokoleniu - z "von" poprzez "de" (moda na francuzczyznę) do zbitki z przedrostkiem "de" i końcówką "-ów"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Karl_von_Nassau-Siegen


Ostatnio zmieniony przez Jaro_Chudzik dnia 28-09-2021 - 07:46, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-09-2021 - 00:21
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Dobry wieczor,
"von" czy "de", "de" czy "von"?

To jest rod czeski, uszlachetniony w Czechach w 1539 roku, a w 1540-tym roku krol Zygmunt August nadal mu polskie szlachectwo.
Potomkowie osiedlili sie w miescie Wschowa.
Do XVIII wieku,byli wpisani w akty jako "von".
Nastepne pokolenie, juz na poczatku XIX wieku przenioslo sie wewnatrz KP i wtedy metrykalia, oraz legitymacja szlachecka nosily partykule "de".
W KP pod zaborami lepiej bylo byc "de" niz "von".
Zmiana formy nazwiska z "Heÿdes" na "Haydes" nie jest tajemnica.
To kwestia wymowy.
Serdecznosci,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-09-2021 - 00:31
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"W KP pod zaborami lepiej bylo byc "de" niz "von"."
o?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-09-2021 - 08:50
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1803
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W Galicji niewątpliwie rodziny uszlachcone z „von” zmieniały sobie na „de”. Ale i część rodzin wylegitymowanych ze szlachectwa w Galicji w okresie kiedy posługiwano się w aktach łaciną pozostała w metrykach z „de”. Niektórzy przetrwali d Polski Ludowej. Sam w swoim otoczeniu miałem takie osoby by wspomnieć ś.p. Macieja de Korczak Leszczyńskiego. Mało kto wie, że w Polsce Ludowej egzystował Freiherr Czechowicz Lachowicki. Notabene jego metrykalne utytułowanie nie miało nic wspólnego z tytułem w metrykach szlacheckich. Ale to typowe dla Galicji, bo mam dowody osobiste przedwojenne takich hrabiów kiedy jeszcze u progu niepodległości wpisano im tytuły do dokumentów osobistych … Choć i po konstytucji kwietniowej też się zdarzało. Znam również osoby, które po ustawie dopuszczającej „von” i „de” powróciły do tych partykuł traktowanych dziś jako część nazwiska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kk110Offline
Temat postu:   PostWysłany: 28-09-2021 - 12:32
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2009
Posty: 144

Status: Offline
Witam,
Tak było w przypadku moich przodków. Rodzina Radfelderów przybyła ok. 1803 r. z Wurtembergii I jeden z synów, tu już urodzony zmienił nazwisko spolszczając Rad- koło feld- pole idodając polską końcówkę nazwiska -ski.
Pozdrawiam
Krzysztof Kołopoleski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mrozowski_robertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-09-2021 - 13:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 142

Status: Offline
Trochę obok, ale mechanizm ten sam.
Znany aktor polski nosi nazwisko Mecwaldowski. Na pierwszy rzut oka/ucha to spolszczone szkockie nazwisko MacWald. Nie znam genealogii tej osoby, a dr Minakowski nazwisko to znajduje w 1900 roku.

_________________
Pozdrawiam, Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.716928 sekund(y)