Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
bchevutschiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2021 - 21:53


Dołączył: 22-09-2021
Posty: 2

Status: Offline
Dobry wieczór.

Po pierwsze, chcę przeproszać za nieostrożne tłumaczenie tego, co mam zamiar powiedzieć.
Rzeczywiście jestem Francuzem i nie mówię po polsku, ale moje początki są tam
Poszukuję wznoszących się po stronie mojego dziadka, Michela Chevutschi, syna Genowefy Rejzowicza, który urodził się w Bidzinach Opatow (w pobliżu Grochocice) 26 listopada 1906 r., żona Stefana (nie jestem pewien nazwiska) Szewucki/Szewiński/Szewuski, ur. 5 maja 1905 r. w Vercovitch Rutki.
Można zobaczyć, co już znalazłem z tego: https://gw.geneanet.org/chevutschib_w?l ... pe=tree&&&
Niestety, po stronie Stefana utknę.
Chciałbym, aby przeczytałem te dokumenty, ponieważ nie jestem w stanie:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 54&x=0&y=0
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 647&y=1164
https://www.fotosik.pl/zdjecie/b165fb5a8dcca74a
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... 9e8b.phtml


Napisz do mnie to, co jest w nim napisane jako prywatne przesłanie, byłbym niezmiernie wdzięczny.
Z góry dziękuję.
Benjamin Chevutschi.

P.S. Jeśli to możliwe, zbada i prześle mi wynik.
możesz również pomóc sobie z tego https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printvie ... 1170.phtml (22/06/2015, 20/10/2017) https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... 9e8b.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2021 - 23:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2237
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Benjaminie, niżej wypisałam najistotniejsze dane dot. ślubu nr 308
Warszawa, parafia św. Krzyża, dnia 19.11.1890 r. godzina 18.00
świadkowie:
Andrzej Drieński, kowal, szwagier młodego
Hipolit Koper malarz?
pan młody Franciszek Kwaściński, kawaler l.31 podmajster murarski
zamieszkały w Warszawie pod nr 1549 przy ul.Chmielnej
urodzony we wsi i parafii Cerekiew powiat radomski
syn Józefa i Konstancji z domu Wilkowska małżonków Kwaścińskich
panna młoda Franciszka Rodacka, panna l.20, zamieszkała przy rodzicach w Warszawie pod numerem 3 przy ul. Erywańskiej, urodzona we wsi i parafii Radziejewice, córka Michała i Zofii z Sołtyków małżonków Rodackich, były ogłoszone 3 zapowiedzi w parafii św. Krzyża i Wszystkich Świętych
Do tego ślubu są aneksy pod linkiem https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =813&y=253

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
choirek
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 06:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 1150

Może to fałszywy trop, ale może? Niedaleko jest Wierzchuca, trochę podobne Wink
https://ibb.co/S5gMBPt

_________________
Pozdrawiam, Irek
Moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 10:01
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2374
Skąd: Francja
Status: Offline
Bonjour,

Votre traduction automatique "google" est incompréhensible.
Qui cherchez-vous? Stefan et ses origines?
Genowefa Rejzowicz est née le 26.11.1906 à Janowice, paroisse de Bidziny.
Elle a épousé Stefan en France le 27.04.1946.
Leur fils, Michel, serait donc né déjà en France.
Avez-vous vérifié le dossier de naturalisation?
L'acte de naissance de Stefan devait y être.

Le lieu de naissance de Stefan "Vercovitch Rutki" n'existe pas, son nom de famille non plus.
Il faut d'abord retrouver le nom du village ou le nom de la paroisse de naissance de Stefan.
Il faut aussi retrouver son nom de famille d'origine.
Tous ces détails seront dans le dossier de naturalisation.
Avez-vous leur acte de mariage?
Le nom de famille de Stefan et son lieu de naissance seraient peut-être mieux orthographiés.
Dans l'acte de mariage de Stefan et Genowefa il y aura aussi l'information concernant les parents de Stefan. Cela facilitera les recherches.

Vous pouvez écrire en français. Je suis bilingue.

Amicalement,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawKacOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 12:25
Sympatyk


Dołączył: 23-09-2021
Posty: 64

Status: Offline
Bozenna napisał:
Bonjour,

Votre traduction automatique "google" est incompréhensible.
Qui cherchez-vous? Stefan et ses origines?
Genowefa Rejzowicz est née le 26.11.1906 à Janowice, paroisse de Bidziny.
Elle a épousé Stefan en France le 27.04.1946.
Leur fils, Michel, serait donc né déjà en France.
Avez-vous vérifié le dossier de naturalisation?
L'acte de naissance de Stefan devait y être.

Je vois sur le site qu'ŕ partir de 1906 il n'y a que des mariages et des décčs de la paroisse de Bidziny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
choirek
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 12:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 1150

Księgi przechowywane w Sandomierzu
sandomierz@kielce.ap.gov.pl
Natomiast parafia ma aktywną stronę na Facebook, można spróbować się z nimi skontaktować tą drogą:
https://www.facebook.com/Parafia-pw-%C5 ... 557212169/

_________________
Pozdrawiam, Irek
Moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 12:56
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2374
Skąd: Francja
Status: Offline
pour PawKac et Irek:
Les scans des actes de Bidziny sont dans "Genbaza".
J'ai retrouvé l'acte de naissance (baptême) de Genowefa, mais cela est sans importance pour cette recherche.
La recherche concerne Stefan "Chevutschi", l'époux de Genowefa.
Le mariage a eu lieu en France, en 1946. Je l'ai mentionné plus haut.
Il faut donc retrouver d'abord les documents de Stefan en France et seulement ensuite faire des recherches en Pologne.
Pour l'instant nous n'avions ni le nom de famille, ni le lieu de naissance de Stefan.

Traduction - tlumaczenie:
odpowiedz dla PawKac i dla Irka
Skany metryk parafii Bidziny sa w Genbazie.
Odnalazlam akt urodzenia (chrzest) Genowefy, ale to jest bez znaczenia.
Kolega Francuz szuka meza Genowefy, Stefana o nazwisku "Chevutschi".
Slub Genowefy i Stefana mial miejsce we Francji, w 1946 roku. Pisalam o tym wyzej.
Trzeba najpierw zrobic poszukiwania we Francji.
Odnalesc pierwotna forme nazwiska Stefana i jego miejsce urodzenia.
Dopiero potem mozna zaczac poszukiwania w Polsce.

Pozdrawiam,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
choirek
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 13:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 1150

Tak abstrahując, czy jest gdzieś dostępny spis online zasobów dostępnych w Genbazie? Mogę przygotować, tylko po pierwsze, czy trzeba, po drugie, czy można/należy?

_________________
Pozdrawiam, Irek
Moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 13:14
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2374
Skąd: Francja
Status: Offline
Irku,
Nie ma spisu zasobow Genbazy.
Trzeba szukac wedlug archiwum, ktore przechowuje ksiegi metrykalne, a nastepnie wedlug parafii.

Na przyklad, dla parafii Bidziny, trzeba bylo wiedziec, ze jest to woj.swietokrzyskie (kieleckie), nastepnie, ze ksiegi metrykalne znajduja sie w AP Kielce, ale w oddziale "AP Sandomierz" i dopiero na koncu trzeba otworzyc plik z metrykami z parafii Bidziny.
To tylko kwestia wprawy. Szybko mozna sie nauczyc.

Czy nalezy zrobic taki spis?
Genbaza jest prywatna strona. Tylko jej wlasciciel moze o tym zdecydowac.
Jesli nigdy nikt nie zrobil spisu zasobow Genbazy to dlatego, ze do Genbazy sa dorzucane regularnie nowe zbiory. Spis zrobilby sie wiec szybko przestarzaly, chyba zeby wydelegowac kogos, kto regularnie aktualizowalby spisy parafii Genbazy.
Poszukiwania w Genbazie sa latwe. Wystarczy najpierw sprawdzic miejsce przechowywania ksiag metrykalnych. Reszta to prosta droga do skanow w Genbazie.

Serdecznie pozdrawiam,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 13:24
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4544

Dans la base de naturalisations :

https://naforum.zapodaj.net/9ce9f4232273.jpg.html

Pour des copies de documents, contactez

Archives Nationales
59 Rue Guynemer
93383 Pierrefitte-sur-Seine
.........

Tu est sur que c'est ta famille ?
sbasiacz napisał:
Benjaminie, niżej wypisałam najistotniejsze dane dot. ślubu nr 308
Warszawa, parafia św. Krzyża, dnia 19.11.1890 r. godzina 18.00
świadkowie:
Andrzej Drieński, kowal, szwagier młodego
Hipolit Koper malarz?
pan młody Franciszek Kwaściński, kawaler l.31 podmajster murarski
zamieszkały w Warszawie pod nr 1549 przy ul.Chmielnej
urodzony we wsi i parafii Cerekiew powiat radomski
syn Józefa i Konstancji z domu Wilkowska małżonków Kwaścińskich
panna młoda Franciszka Rodacka, panna l.20, zamieszkała przy rodzicach w Warszawie pod numerem 3 przy ul. Erywańskiej, urodzona we wsi i parafii Radziejewice, córka Michała i Zofii z Sołtyków małżonków Rodackich, były ogłoszone 3 zapowiedzi w parafii św. Krzyża i Wszystkich Świętych
Do tego ślubu są aneksy pod linkiem https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =813&y=253

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magdalena.chlodOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 14:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2021
Posty: 85

Status: Offline
To zupełnie inna rodzina. Zapytanie dotyczące jego rodziny zostało doklejone do wątku o odcyfrowanie miejscowości, a potem inny użytkownik zapytał o te dwa akty.
W wątku ustalono, że miescowość urodzenia Stefana Chevutschi to Rudki, Wisławice, obwód lwowski.

_________________
Pozdrawiam
Magda M.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 16:24
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2374
Skąd: Francja
Status: Offline
Bonjour Benjamin,

Il parait que le lieu d'origine de Stefan serait: Rudki, Wislawice, arrondissement de Lvov (Lwow).
Il faut donc chercher en Ukraine.

Je vous conseillerai de sortir le dossier de naturalisation. Son acte de naissance devrait y être.

Amicalement,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
choirek
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 16:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 1150

Przepraszam, że po polsku. Czy to zostało ustalone na 100%, czy tylko komuś nazwy przypasowały? Tak wywnioskowałem z poprzedniego wątku, być może błędnie

_________________
Pozdrawiam, Irek
Moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 16:31
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2374
Skąd: Francja
Status: Offline
Irku,

Nie wiem. Napisalam "prawdopodobnie".
Wyglada na to, ze ktos juz kiedys szukal dla niego.
Czekam, zeby nasz kolega Francuz podal szczegoly.
Powinien najpierw odnalesc dokumenty we Francji, co byloby dla niego latwiejsze, a dopiero potem nas pytac.
Narazie tylko tracimy czas na domysly.

Pozdrawiam,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AlicjaSurmackaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2021 - 20:33
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2007
Posty: 1012
Skąd: Radomsko
Status: Offline
To ja kiedyś poszukiwałam tej rodziny bowiem, mojego dziadka bratanica Marianna Bartnik poślubiła Józefa Rejzowicza. Odszukałam dzieci tej pary i nawiązałam bliską znajomość z Celinką Oleszkiewicz z domu Rejzowicz mieszkającą tak jak ja w Radomsku. Na prośbę Celinki napisałam do Archiwum we Lwowie ale pieniędzy na poszukiwanie aktu nie wysyłałam. Wiem, że ów pan jest zainteresowany Stefanem Szewuskim i w pierwszym poście powołał się na akt urodzenia Genowefy Rejzowicz, który ja wstawiłam z prośbą o tłumaczenie. Ja jedynie mogę mu przekopiować to co odszukałam odnośnie Rejzowiczów:
REJZOWICZ
Historia rodu zaczyna się w Pokrzywnicy parafii Pawłów w roku 22.11.1824. Wtedy to 21 letni Krzysztof Rejzowicz urodzony w Bidzinach pow.opatowski syn Szymona i Rozalii poślubia 16 letnią Teklę Łuczak córkę Stefana i Otolii z Krzyżanowskich.
W roku następnym 07.10.1825 roku akt 74 rodzi się tej parze syn Hipolit.
We wsi Janowice parafii Bidziny rodzą się Feliksowi Rejzowicz urodzonemu około roku 1879 i jego żonie Katarzynie Lech lub Antoninie Lech następujące dzieci :
- Jan ur 26.11.1904 roku akt 89, który poślubił w 1929 roku w Chełmie w pow. radomszaczańskim Stanisławę Tomalka
- Genowefa ur 26.11.1906 roku, akt 86, która poślubiła we Francji w 1946 roku w Solente Stefana Szewińskiego / Szewuskiego ?
- Józef ur 14.03.1909 roku, akt 31, który poślubił w 1934 roku w Chełmie pow.radomszczański Mariannę Grodek wdowę z d. Bartnik córkę Jana i Petroneli z d. Skóra
W parafii Chełmo w woj łódzkim Rejzowicz pojawił się 10.02.1929 roku akt 26 Jan Rejzowicz syn Feliksa i Katarzyny z d . Lech, poślubił Stanisławę Tomalka córkę Tomasza i Tekli z d. Podsiadło. 5 lat później jego brat Józef Rejzowicz poślubił w Kawęczynie parafii Chełmo 27.06.1934 roku akt 32 wdowę po Janie Grodku Mariannę córkę Jana Bartnika i Petroneli z d. Skóra


Bidziny – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, w gminie Wojciechowice[2], przy drodze krajowej nr 74.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.
Bidziny według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego to wieś w folwark w powiecie opatowskim gm Wojciechowice parafii Bidziny. Posiada kościół parafialny z XVIII wieku. Słynie tutejsze gospodarstwo z wybornego gatunku pszenicy sandomirki. Obszar ziemi dworskiej 1104 m a włościańskiej 503 m. W 1827 roku było 38 dymów/ czytaj domostw i 336 mk a obecnie 57 dym i 454 m. Parafia Bidziny dakanat opatowski liczy 1624 dusz.
Ślub Feliksa Rejzowicz i Katarzyny z d. Lech odbył się w parafii Bidziny w 1902 roku akt nr 15.
N15
Grochocice
Feliks Rejzowicz
Katarzyna Lech

Działo się we wsi Bidziny osiemnastego września /pierwszego października/ tysiąc dziewięćset drugiego roku o godzinie dziewiątej rano. Oświadcza się że w obecności świadków Andrzeja Sobczyka lat czterdzieści osiem mieszkańca wsi Janowice i Tomasza Sobczyka lat trzydzieści osiem mieszkańca wsi Sobótka włościan rolników, zawarto dziś religijny związek małżeński między Feliksem Rejzowiczem kawalerem lat dwadzieścia trzy synem Stanisława i Katarzyny z Sobczyków małżonków Rejzowiczów włościan rolników, urodzonym i zamieszkałym przy rodzicach w Janowicach i Katarzyną Lech panną lat dwadzieścia jeden córką nieżyjących Antoniego i Marianny z Kaczórów małżonków Lechów włościan rolników, urodzoną i zamieszkałą w Grochocicach. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w tutejszym kościele parafialnym w dniach: pierwszego /czternastego/ września, ósmego /dwudziestego pierwszego/, piętnastego /dwudziestego ósmego/ września bieżącego roku. Nowożeńcy oznajmili że umowy przedślubnej nie zawierali. Religijny obrzęd małżeństwa odprawił Ksiądz Józef Skoczewski Administrator tutejszej Parafii. Akt ten obecnym niepiśmiennym przeczytano przez nas podpisano.

Ks. J. Skoczewski Urzędnik Stanu Cywilnego
Akt 89 z 1904 roku zdjęcie w genbazie 274 z parafii Bidziny ur Jan Rejzowicz 26.11.1904 roku syn Feliksa (25 lat) i Katarzyny Lech
Akt 31 z 1909 roku zdjęcie w genbazie 357 z parafii Bidziny ur Józef Rejzowicz ur.14.03.1909 roku syn Feliksa (lat 30) i Katarzyny z Lechów poślubił 27 czerwca 1934 roku w parafii Chełmo Mariannę Grodek
Akt 86 z 1906 roku ur. Genowefa Rejzowicz córka Feliksa i Antoniny z d. Lech urodzona 26.11.1906 roku we wsi Janowice parafii Bidziny (zdjęcie w genbazie 306) poślubiła 27.04.1946 roku w Solente Francja Stefana Szewińskiego / Szewuskiego urodzonego
Ślub był w miejscowości Solente (podać polską wersje nazwiska pana młodego).

Mairie de Solente
23 rue Principale
60310 Solente
Francja

............
Mieli co najmniej pięcioro dzieci urodzonych we Francji.

Otrzymali obywatelstwo francuskie.
Można się pokusić o kopie dokumentów składanych z okazji naturalizacji zawierających wiele cennych informacji, ale to usługa płatna (około 20€).
Marianna Bartnik ur. 26.01.1896 roku w Wierzbowcu parafii Bąkowa Góra jako piąte dziecko w małżeństwie Jana Bartnika (1862-1932) i jego żony Petroneli ze Skórów (ur w 1859 roku w Krerach zm 1925). Dzieci Jana i Petroneli to: Tomasz 1884-1959 zm. w Żytnie, Roch 1886-1945 zm. w Żytnie, Wincenty 1890-1960 zm w Wierzbowcu i jako jedyny Bartnik jest pochowany w Bąkowej Górze, Adam ur 1893 w Wierzbowcu- którego losów jeszcze nie ustaliłam.
Marianna poślubiła 09.11.1921 roku 24 letniego Jana Grodka ur w Skotnikach syna Łukasza i Agaty z Zapałów z którym miała następujące dzieci:
1. Lucjan Grodek ur .......... 1922 w parafii Chełmo zmarł ................................
2. Helena Grodek ur. 07.12.1924 zm. 29.12.2015 roku w Gdańsku mąż Jan Rusajczyk ur. 22.12.1920 roku zm. 10.02.2007 cmentarz Łostowicki w Gdańsku
3. Genowefa Grodek ur..1927 z męża Grzegorczyk zm w...... 2006 USC Gidle
4. Stefan Grodek ur. ....... 1929 zm. ........w Łodzi cmentarz na Szczecińskiej
Po śmierci męża Jana zmarłego 23.05.1927 roku Marianna poślubiła 27.06.1934 roku w Chełmie Józefa Rejzowicza ur. 14.03.1909 roku we wsi Janowice parafii Bidziny powiatu opatowskiego syna Feliksa i Katarzyny z d. Lech.
Z Józefem Rejzowiczem miała następujące dzieci:
5. Pelagia Cecylia Rejzowicz ur. 03.07.1935 z męża Oleszkiewicz
6. Jan Rejzowicz ur. ....... 1938 zm. ....... 2008 w Łodzi cmentarz na Szczecińskiej
7. Barbara Rejzowicz ur. ..... 1941 z męża Stępień zm. .........2015 w Chełmie
Marianna Rejzowicz zmarła 06.11.1965 roku w Radomsku zapewne w szpitalu bowiem pochowana jest na cmentarzu w Chełmie blisko kaplicy Siemieńskich. Józef Rejzowicz zmarł ......... w Łodzi i jest podobno pochowany na cmentarzu przy ul. Szczecinskiej.
Czy to zainteresuje p. Benjamina nie wiem ??
Pozdrawiam Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.426094 sekund(y)