Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
hagi26Offline
Temat postu: Dania - Maksymilian Hermann i Franciszka Wojtulska, 1913  PostWysłany: 16-10-2020 - 11:01
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Dziękuję, już na duńskim forum też mi okazano wielką pomoc!
W księdze z 1913 roku widać było wiele małżeństw zawieranych własnie między Polakami w Kopenchadze. Ciekawe zjawisko podobne do wyjazdów Polaków do pracy tak jak do Prus Wschodnich.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polonia_w_Danii

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Dania - Maksymilian Hermann i Franciszka Wojtulska, 1913  PostWysłany: 16-10-2020 - 11:03
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
bo emigracja był - kilkadziesiąt tysięcy osób , a parafia jedna chyba więc i małżeństw wiele
pytam skąd wniosek (hipoteza?), że wielka w 1913- jakiś pik? 10 razy więcej niż w 1911?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu: Dania - Maksymilian Hermann i Franciszka Wojtulska, 1913  PostWysłany: 16-10-2020 - 11:16
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Chodziło mi bardziej o to, że zdziwiłam się, że taka emigracja w ogóle miała miejsce akurat do tego kraju, bo nigdy o tym nie słyszałam. Tak jak rozumiem wyjazdy Polaków do pracy, tak już branie tam ślubów jest dla mnie bardzo ciekawe. Byłam ciekawa, czy ktoś wie, z czego wynikało zjawisko przebywania Polaków w Danii w tym okresie, bo patrząc po księdze z 1913 nie były to jakieś samodzielne przypadki, a spora grupka. : )

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Dania - Maksymilian Hermann i Franciszka Wojtulska, 1913  PostWysłany: 16-10-2020 - 11:24
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
aa.. ok:)
oczywiście: jest wątek na forum:)
ślubów wręcz mało - jak na tak liczna grupę -gdyby to była emigracja z zamiarem osiedlenia się to ok. 1000 rocznie powinno być przez analogię do parafii o podobnej liczebności, a nawet więcej (wyjeżdżali do pracy w wieku ślubnym, nie siedmiolatki czy siedemdziesięciolatkowie), więc jeśli dla kilkudziesięciotysięcznej parafii w Królestwie Polskim ślubów było "pod tysiąc", to przy podobnej liczebności, ale strukturze wiekowej zdecydowanie bardziej sprzyjającej zawieraniu małżeństw "proporcjonalnie" to wręcz 10 dziennie, świątek piątek czy niedziela w Królestwie Danii przy jednej parafii
mniej - oznacza, że jednak z wyboru "mniej się hajtali niż wynikałoby z liczebności populacji"

czyli nie ma w 1913 jakoś zauważalnie więcej niż w 1908?


ponoć to tej fali emigracji (XIX/XX) Dania zawdzięcza klauzule przy wstępowaniu do EWG o zakazie nabywania ziemi dla obcokrajowców i podtrzymanie tego do dziś

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz


Ostatnio zmieniony przez Sroczyński_Włodzimierz dnia 16-10-2020 - 11:29, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu: Dania - Maksymilian Hermann i Franciszka Wojtulska, 1913  PostWysłany: 16-10-2020 - 11:28
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Tego nie wiem, to było tylko pytanie, nie przeglądałam innych ksiąg, bo szukałam tylko jednego aktu. Zauważyłam sporo polskich nazwisk - co mnie zdziwiło w takim kraju - chciałam się dowiedzieć, czy był tam jakiś spory ruch polonijno/robotniczny jak na Prusach czy nie! Very Happy

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Dania - Maksymilian Hermann i Franciszka Wojtulska, 1913  PostWysłany: 16-10-2020 - 11:31
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Potraktowałem
"Jeszcze jedno pytanie - znalazłam ich w tych aktach i widzę jakąś wielką emigrację do Danii z Polski (zaboru rosyjskiego) w 1913 roku. Wiecie z czego to wynika? Jakieś nastroje przed I Wojną Światową?"
jako hipotezę o wzmożonym (czyli na tle - czyli więcej niż w 1906 czy 1911) ruchu w 1913

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu: Dania - Maksymilian Hermann i Franciszka Wojtulska, 1913  PostWysłany: 16-10-2020 - 12:11
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Przepraszam, może to była nad wyrost hiperbolizacja wydarzenia, bo się podekscytowałam, że udało mi się znaleźć ten akt :p

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Dania - Maksymilian Hermann i Franciszka Wojtulska, 1913  PostWysłany: 16-10-2020 - 12:15
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale to dobry początek by zbadać czy ma podstawy - zachęcam;)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AlexbartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2021 - 13:41


Dołączył: 13-09-2021
Posty: 2

Status: Offline
Witam serdecznie,

Poszukuje bliskich przyjaciol rodzicow, ktorzy wyemigrowali do Danii pod koniec lat 70 z Zielonej Gory. Pierwsym przystankiem byla Kopenhaga. Chodzi o pania Elzbiete Ziarnkowska i jej corke Monike. Zdaje sie, ze po wyjsciu za maz, pani Elzbieta przyjela nazwisko Arendt lub Arndt. Nie wiem do konca. Odwiedzily nas w Posce jeszcze w roku 1981 i 1982. Po tym kontakt sie urwal. Z gory dziekuje za wszystkie cenne wskazowki i sugestie.
Alex
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2021 - 14:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4201

Status: Offline
Alexbart napisał:
Poszukuje bliskich przyjaciol rodzicow, ktorzy wyemigrowali do Danii pod koniec lat 70

Na forum genealogicznym?
Facebook, jakieś forum Polaków w Danii wydaje się odpowiedniejsze.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2021 - 14:23
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Z opisu : taka sobie rodzina i pewnie żyjących dotyczy pytanie, więc "trochę" poza tematyką forum i ograniczeniami "RODOwymi".
Pomyśl kim był ojciec E.Z. i zostaw kartkę na grobie?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AlexbartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2021 - 17:01


Dołączył: 13-09-2021
Posty: 2

Status: Offline
Krystyna.waw napisał:
Alexbart napisał:
Poszukuje bliskich przyjaciol rodzicow, ktorzy wyemigrowali do Danii pod koniec lat 70

Na forum genealogicznym?
Facebook, jakieś forum Polaków w Danii wydaje się odpowiedniejsze.


Zdecydowalem sie tutaj poniewaz pojawiaja sie linki do stron urzedowych, gdzie wystepowano np. o nadanie obywatelstwa. Wiec chcialbym skorzystac z wiedzy osob tu wystepujacych i znajacych np. jezyk oraz procedury w Danii. Byc moze jest jakis centralny rejestr cudzoziemcow. Facebook i tym podobne strony ograniczaja sie do emigracji zarobkowej ostatnich lat i sa kompletnie bezuzyteczne. Tu chodzi o osoby, ktore wyemigrowaly za glebokiego PRL. Wiekszosc Polakow, ktora udziela sie na facebooku nie byla wowczas nawet w planach swoich rodzicow. Emigracja ostatnich lat ma takze raczej blade pojecie o instytucjach i ich kompetencjach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2021 - 18:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4201

Status: Offline
Cytat:
Zdecydowalem sie tutaj poniewaz pojawiaja sie linki do stron urzedowych, gdzie wystepowano np. o nadanie obywatelstwa

W tym temacie też taki link się pojawił.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
QuitOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2021 - 18:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2011
Posty: 171

Status: Offline
Linki sa zwykle do emigracji z baaaardzo dawna, dotycza osob juz niezyjacych.
RODO w Danii tez dziala, wiec nikt takich informacji nie udzieli.
Spisu obcokrajowcow nie ma.
Mozna sprobowac w ambasadzie Polski w KPh, ale watpie w rezultaty, zwlaszcze, ze to nie jest rodzina.

_________________
----------------------
/Iwona
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Danuta_StojekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-09-2021 - 20:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-04-2010
Posty: 145

Status: Offline
Czy jest możliwość znalezienia informacji o zgonie w Danii mojego pradziadka Aleksego Urbaniaka syna Pawła i Emilii, ur. 9 lipca 1864 r w Lubanowie par Błaszki ?
Wiem tyle, ze wyjechał do Danii między 1902 - 1910 r. W 1911 przyjechał do Błaszek na ślub córki Stanisławy by po krótkim pobycie wrócić do Danii. Tam zmarł, ponoć utopił się.

Pozdrawiam, Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.621476 sekund(y)