Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
W_MarcinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2021 - 14:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2018
Posty: 625

Status: Offline
mszatilo napisał:
Mam dokument z 1610 roku. Występuje w nim Luka Ostaszowski, a następnie pojawia się słowo, które prawdopodobnie określa zawód - odczytuję je "trsczincza".

Macie pomysł co to za słowo i co ono oznacza? Szukałem w listach zawodów polskich i łacińskich, ale na nic nie wpadłem.

Link do źródła. Słowo, o które mi chodzi podkreśliłem: https://images90.fotosik.pl/527/8e640496349e3903.jpg

Michał


Moim zdaniem przed podkreślonym wyrazem jest napisane "ze wszi", zatem ta "Trzincza" byłaby nazwą wsi.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Beata65Offline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2021 - 14:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2012
Posty: 324
Skąd: Kraków
Status: Offline
mszatilo napisał:
Mam dokument z 1610 roku. Występuje w nim Luka Ostaszowski, a następnie pojawia się słowo, które prawdopodobnie określa zawód - odczytuję je "trsczincza".

Macie pomysł co to za słowo i co ono oznacza? Szukałem w listach zawodów polskich i łacińskich, ale na nic nie wpadłem.

Link do źródła. Słowo, o które mi chodzi podkreśliłem: https://images90.fotosik.pl/527/8e640496349e3903.jpg

Michał


Trzciniarz?

Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2021 - 14:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3136

Status: Offline
Nie mam na to dowodu ale intuicja mi podpowiada ,ze nazwa trscinicza sugeruje kogoś wykonującego strzechy z trzciny . Trzcina była zdecydowanie częściej używana niż słoma , była tańsza i mniej gniła niż słoma. Co prawda ludzi zajmujących się tym zajęciem –powszechniej- przyjęło się że nazywano strzecharzami ale lokalnie czemu nie miało być zapisane że chodzi o strzechy z trzciny. zatem trzciniarz , wykonujący strzechy z trzciny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2021 - 19:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 1006

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 19-02-2022 - 18:42, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
W_MarcinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2021 - 19:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2018
Posty: 625

Status: Offline
Tytuł dokumentu brzmi: "Przedanie domu Walentemu Popkowi od Luky Ostasa"
Zdanie z podkreślonym słowem odczytuję tak: "Stanąwszy obliczmi? Luka Ostas ze wszi Trzczincza, zeznał w dobrem zdrowiu swem iss zaprzedał dom..."
Wg mnie chodzi o wieś Trzciniec, wymienioną w dopełniaczu.

Pozdrawiam
Marcin


Ostatnio zmieniony przez W_Marcin dnia 09-08-2021 - 19:48, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2021 - 19:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
Janiszewska_Janka napisał:

Czy odczytałeś ten dokument w całości?
Ja odczytuję, że to dokument dotyczący sprzedaży domu przez Łukasza Ostaszewskiego i jego małżonkę Annę Walentemu Popkowi w obecności wójta oraz ławników i nie wiem czy to dziwnie pisane słowo dotyczy zawodu, czy jest jakimś zniekształconym wyrazem napisanym po łacinie. W tamtych wiekach taka była maniera pisania dokumentów.

pozdrawiam
Janka


Tak. Generalnie czytam teraz wszystkie wpisy z tych ksiąg miejskich od 1545 roku i większych problemów z odczytywaniem informacji tam nie ma, ale to słowo pojawiło się pierwszy raz. We wpisach dotyczących innych osób w tym miejscu pojawiał się zwykle zawód (jeśli ktoś był rzemieślnikiem).

W_Marcin napisał:
Moim zdaniem przed podkreślonym wyrazem jest napisane "ze wszi", zatem ta "Trzincza" byłaby nazwą wsi.


Faktycznie można tak to odczytać i pewnie sam bym tak to zrobił, ale ta rodzina była zasiedziała w mieście od dziesiątek lat, a nazwisko zapisywano Ostasz lub Ostaszewski. Chyba że jeden członek rodziny zamieszkał w okolicznej wsi. Teoretycznie mogło tak być. Dzięki!

Beata65 napisał:


Trzciniarz?

Beata


jamiolkowski_jerzy napisał:
Nie mam na to dowodu ale intuicja mi podpowiada ,ze nazwa trscinicza sugeruje kogoś wykonującego strzechy z trzciny . Trzcina była zdecydowanie częściej używana niż słoma , była tańsza i mniej gniła niż słoma. Co prawda ludzi zajmujących się tym zajęciem –powszechniej- przyjęło się że nazywano strzecharzami ale lokalnie czemu nie miało być zapisane że chodzi o strzechy z trzciny. zatem trzciniarz , wykonujący strzechy z trzciny


Jest to jakiś trop. Będę czytał dalej. Może jakiś inny akt to jeszcze rozjaśni.

Dziękuję.

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu: Zajęcie kobiety przy dworze - Paleczarka?  PostWysłany: 06-09-2021 - 18:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 943

Status: Offline
Witam,
proszę o pomoc w odczytaniu i zrozumieniu kim była Wiktoria z Baczmanowskich Slegorowa w poniższym akcie (5 linijka):
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =1&x=0&y=0

Nie umiem tego rozkminić Sad

Pozdrawiam,
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Re: Zajęcie kobiety przy dworze - Paleczarka?  PostWysłany: 06-09-2021 - 19:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 1006

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 19-02-2022 - 18:19, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_SkułaOffline
Temat postu: Re: Zajęcie kobiety przy dworze - Paleczarka?  PostWysłany: 06-09-2021 - 19:11
Sympatyk


Dołączył: 29-11-2018
Posty: 317

Status: Offline
Ja tez odczytałam pachciarka.
Pierwszy mąż Wiktorii Urodzony Franciszek Szlegier złotnik
Ich ślub w parafii Cielądz pow. rawskiego 1810/11. Może po mężu miała jakieś dochody i stać ją było na jakąś dzierżawę
https://metryki.genealodzy.pl/metryki.p ... =1810&kt=2
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu: Re: Zajęcie kobiety przy dworze - Paleczarka?  PostWysłany: 06-09-2021 - 19:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 943

Status: Offline
Pięknie dziękuję - chyba pachciarka będzie tu najsensowniejsza Smile.
Dzięki za ślub z Franciszkiem - mam go i miałam ogromne nadzieje związane z aneksami, ale niestety allegat do tego akurat ślubu nie ma Sad.
Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2021 - 19:22
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31704
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W pacht na ogół brano rogaciznę - we wcześniejszym okresie przepędzaną na rynki zbytu, odkarmiano, tuczono, oddawano z zyskiem. W XIX w. mniejsze znaczenie miało pędzie wołów na dalekich trasach, została hodowla głównie na lokalne rynki. Niewymagająca kapitału na start, na kupno, a zyskowniejsza niż "załoga" od właściciela...choć z większym ryzykiem.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Przemysław_KujawaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2021 - 13:26
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2021
Posty: 24

Status: Offline
Dzień Dobry

Środkowe pozycja za imieniem i nazwiskiem Pauline Gesell występuje jeszcze jakieś jedno słowo ,czy jest ktoś w stanie je rozszyfrować?

https://ibb.co/wBKvQhN
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2021 - 16:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 1006

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 19-02-2022 - 18:13, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janusz_MxOffline
Temat postu: Jaki to zawód  PostWysłany: 18-09-2021 - 17:08


Dołączył: 19-08-2021
Posty: 2

Status: Offline
Witam!
Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu zawodu, co oznacza - piąty wiersz w treści aktu urodzenia, po Gotthelft Max
https://lh3.googleusercontent.com/IGN6j ... authuser=0

Pozdrawiam
Janusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
choirek
Temat postu: Jaki to zawód  PostWysłany: 18-09-2021 - 17:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 1148

Ja bym powiedział szkutnik

_________________
Pozdrawiam, Irek
Moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.496367 sekund(y)