Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
taraxacumOffline
Temat postu: Okrężnowo parafia Sławków obwód Sławkowski.  PostWysłany: 29-01-2017 - 14:00
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2014
Posty: 481
Skąd: Poznań
Status: Offline
Hej,

jak w temacie czy ktoś z Was pomoże w ustaleniu gdzie ta miejscowość się znajduje Okrężnowo parafia Sławków obwód Sławkowski - tak wpisano w akcie małżenstwa.

Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
karolszotekOffline
Temat postu: Okrężnowo parafia Sławków obwód Sławkowski.  PostWysłany: 29-01-2017 - 14:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-04-2014
Posty: 37

Status: Offline
Jeżeli tu chodzi o Sławków koło Olkusza, to nie ma takiej miejscowości. Ale być może jest to Okradzionów w parafii sławkowskiej?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-01-2017 - 14:47
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1196

Status: Offline
Witam !
Tak jak stwierdził przedmówca zapewne chodzi tu o Okradzionów.
Miejscowość ta należała do parafii w Sławkowie, natomiast był to obwód olkuski (interesujący rok 1829). Nie było obwodu sławkowskiego, jedynie funkcjonowało określenie klucz sławkowski (do którego zapewne ta miejscowość należała). Nie mamy innego Sławkowa - więc to jedyne sensowne wytłumaczenie.

Pozdrawiam !
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
taraxacumOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-01-2017 - 14:51
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2014
Posty: 481
Skąd: Poznań
Status: Offline
Dzięki - to jest akt w którym mowa o tych miejscach http://szukajwarchiwach.pl/50/149/0/-/3 ... -ecs4zal7A
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-01-2017 - 15:04
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1196

Status: Offline
Witam !
Widziałem ten akt.
To musi być Okradzionów, Jedyna Okrężnica była w tym czasie (1827) w woj. sandomierskim w parafii Janowiec.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet? ... index.djvu

str. 58 - tj. <<62>>

Pozdrawiam !
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-01-2017 - 15:12
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1198

Status: Offline
Witaj Marcinie!

Widzę, że otrzymałeś już informacje. Niemniej jednak dodam coś ode mnie.

Pytasz o wieś Okrężnowo w parafii Sławków. Jedyna miejscowość o przybliżonej nazwie to wieś Okrężnica, która według Tabeli z 1827 roku znajdowała się w parafii Janowiec. W parafii Sławków nie ma miejscowości o nazwie Okrężnowo. Przejrzałem Skorowidz z 1877 roku w którym też nie ma wsi o nazwie Okrężnowo. Jest za to wieś Okrężnica w parafii Janowiec. W Skorowidzu z 1877 roku jest wymieniona wieś o nazwie Okradzionów, która znajdowała się w parafii Sławków, w gminie Łosień, w powiecie Będzińskim. Wieś o nazwie Okradzionów nie jest wymieniona w Tabeli z 1827 roku. Słownik Geograficzny KP w tom VII na stronie 433 wymienia dwie wsie o nazwie:
• Okradzionów [ wieś, folwark, osada fabryczna ] powiat będziński, gmina Łosień, parafia Sławków,
• Okradzionowskie Rudy [ kolonia ] powiat będziński, gmina Łosień, parafia Sławków.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... om_VII/433

Według mnie pan młody wymieniony w akcie małżeństwa nr 1 z 1829 roku urodził się prawdopodobnie we wsi Okradzionów w parafii Sławków.

Obecnie Okradzionów to dzielnica Dąbrowy Górniczej, położona we wschodniej części miasta, między Łęką a Kuźniczką Nową.

Parafia Sławków – obecnie jest to parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie [ pierwotnie św. Jana Chrzciciela ] po wezwaniem św. Mikołaja; ul. Kościelna 26, 41 - 260 Sławków, woj. śląskie, tel. 32 293 11 12.
http://www.parafiaslawkow.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... %82awkowie

Pozdrawiam – Roman.

Trochę informacji historycznych o Sławkowie i wsi Okradzionów:
http://pl.slawkow.wikia.com/wiki/Zab%C3 ... 80%931914)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
taraxacumOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-01-2017 - 15:41
Sympatyk


Dołączył: 22-08-2014
Posty: 481
Skąd: Poznań
Status: Offline
Dziękuje Wam! A gdzie są akta tej parafii? na szukaj w archiiwach nie ma dostępnych Sad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-01-2017 - 15:59
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1198

Status: Offline
Witaj ponownie Marcinie!

Baza Pradziad wszystko Ci powie o metrykach ze Sławkowa:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... rch=szukaj

Są tam akta od 1808 roku. Pan młody biorąc ślub w 1829 roku miał 27 lat wynika z tego, że urodził się około 1802 roku. To chyba będzie trudno o metryki z tego roku. Może odnajdziesz ślady rodziny, krewnych pana młodego?

Zapytaj też w parafii, telefon Ci podałem w poprzednim poście.

Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-01-2017 - 20:59
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
Z tego co się orientuje to ze dwa i pół roku temu z jakiejś szafy wygrzebano księgi parafii Sławków, niemal kompletne od 1720 roku. Sądzę iż zaglądający na to forum panowie Zbigniew Szybka i/lub Marcin Niewalda będą w stanie udzielić wyczerpujących informacji co do miejsca przebywania tych ksiąg.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magdalena_SmolskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-01-2017 - 21:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 255
Skąd: Kraków
Status: Offline
Witam
"Jakaś szafa" znajduje się na plebani u księdza proboszcza w Sławkowie. Księgi również znajdują się w parafii ponieważ stanowią jej własność. Gdzież indziej mogłyby być? MTG do tej pory nie otrzymało zgody na publikację materiału, pozostaje czekać na opublikowanie indeksów.

Pozdrawiam
Magdalena Smolska - Kwinta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2020 - 18:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 943

Status: Offline
Witam,
widzę, że ostatni wpis pochodzi sprzed 3 lat - czy w kwestii aktów ze Sławkowa sprzed 1808 roku coś się zmieniło?
Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EllizaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-06-2021 - 16:57


Dołączył: 08-10-2020
Posty: 5

Status: Offline
Maślanek_Joanna napisał:
Witam,
widzę, że ostatni wpis pochodzi sprzed 3 lat - czy w kwestii aktów ze Sławkowa sprzed 1808 roku coś się zmieniło?
Pozdrawiam
Joanna


Podbijam pytanie, czy skany lub zdjęcia tych ksiąg są gdzieś dostępne?

Pozdrawiam
Elliza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jedrzejgrykoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-06-2021 - 18:36
Sympatyk


Dołączył: 18-03-2020
Posty: 86
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Elliza napisał:
Podbijam pytanie, czy skany lub zdjęcia tych ksiąg są gdzieś dostępne?

Pozdrawiam
Elliza


Pani Elizo,

Wyznaniowe księgi metrykalne z Parafii Rzymskokatolickiej w Sławkowie z lat 1720-1914, sporządzone w języku łacińskim, wciąż znajdują się w tamtejszym archiwum parafialnym. W lutym br. kontaktowałem się telefonicznie z Archiwum Diecezji Sosnowieckiej w Będzinie i zostałem wtedy poinformowany, że księgi metrykalne ze Sławkowa nie zostały jeszcze przekazane z Parafii do tamtejszego archiwum kościelnego, wbrew zarządzeniu Biskupa Sosnowieckiego w sprawie gromadzenia zbiorów Archiwum Diecezji Sosnowieckiej z 2 października 2015 r. nakazującego parafiom przekazywać w obowiązkowy depozyt do Archiwum księgi i starsze archiwalia, których nie używa się podczas bieżącego działania kancelarii parafialnej, znajdujące się w posiadaniu parafii a wytworzone przed 1939 r. (w tym m.in. księgi metrykalne).

W latach 2014-2015 Małopolskie Towarzystwo Genealogiczne wykonało fotokopie wyżej wymienionych ksiąg metrykalnych, o czym w imieniu MTG informowała m.in. Pani Jolanta Pałucha-Sikora (link do jej komunikatu: https://www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/forum-ogolne/10088-slawkow-parafia-podwyzszenia-krzyza-swietego). Na przełomie grudnia 2019 r. i stycznia 2020 r. prowadziłem krótką korespondencję mailową z Panią Jolantą, która została wskazana w komunikacie MTG jako osoba wyznaczona do kontaktu w tej sprawie. Pani Jolanta napisała mi wtedy, że "[...] MTG ma zgodę na publikację tylko wyników indeksacji bez skanów aktów".

Jakiś czas później, nieco przypadkowo, trafiłem na post sprzed kilku lat na facebookowej grupie Genealodzy PL. Wprawdzie sam post nie dotyczył ksiąg sławkowskich, ale w dyskusji pod postem głos zabrał Pan Maciej Saryusz-Romiszewski z MTG, który napisał, że "[...] Dwa lata temu w ramach Akademii MTG sfotografowaliśmy metrykalia parafii Sławków (1720-1914, dostępne wyłącznie w parafii), kopię fotografii przekazaliśmy do archiwum parafialnego. Poprosiliśmy władze kościelne o zgodę na umieszczenie tego w bibliotece cyfrowej MTG (otwartej, non-profit) i do dziś takiej zgody nie mamy" (komentarz z 3 września 2016 r., źródło: https://www.facebook.com/groups/GenealodzyPL/posts/1071117702923500?comment_id=1071680909533846).

Poza tym, w Archiwum Państwowym w Katowicach znajdują się księgi stanu cywilnego z Parafii Rzymskokatolickiej w Sławkowie, które były sporządzane najpierw w języku polskim, a później w języku rosyjskim (zespół o sygn. 12/1118). Są to: akty urodzenia z lat 1808-1816, 1818-1825 oraz 1826-1912, akty małżeństw z 1808-1816, 1818-1825 oraz 1826-1912, zapowiedzi z lat 1808-1816 oraz 1818-1825, alegata z lat 1809-1815, 1821-1825, 1826-1889, 1905 oraz 1912-1914, a także akty zgonów z lat 1808-1816, 1818-1825 oraz 1826-1912 (informacja z serwisu Szukaj w Archiwach: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zespol/-/zespol/141384). Wydaje mi się, że są to duplikaty, a z pewnością przynajmniej część z nich jest duplikatami.

Wyżej wymieniony zespół archiwalny został w 2018 r. niemal w całości zdigitalizowany przez Fundację Chrońmy Dziedzictwo (sygnatury od 1/1 do 1/10, od 2/1 do 2/9, od 3/1 do 3/3, od 4/1 do 4/226 oraz od 5/1 do 5/10). Wykonane kopie cyfrowe zostały przekazane przez Fundację do Archiwum Państwowego w Katowicach w drugiej połowie 2020 r. Niestety nie zostały one dotychczas opublikowane w serwisie Szukaj w Archiwach (w rozmowie telefonicznej z pracownicą AP w Katowicach dowiedziałem się nieoficjalnie, że przyczyną nieopublikowania tych kopii cyfrowych jest stanowisko Narodowego Archiwum Cyfrowego, według którego owe fotokopie są niezadowalającej jakości). Można je jednak otrzymać bezpłatnie, składając mailem wniosek do tamtejszego AP o udostępnienie przez system teleinformatyczny wszystkich już istniejących kopii cyfrowych z zespołu 12/1118.

W maju br. otrzymałem od AP w Katowicach wszystkie istniejące kopie cyfrowe ASC Parafii Rzymskokatolickiej w Sławkowie. Jeśli ktokolwiek potrzebuje czegoś z tego zasobu, pozostaję do dyspozycji.

Nadmieniam dla wyczerpania zagadnień źródłowych dotyczących źródeł genealogicznych z Parafii Sławkowskiej, że we wspomnianym przeze mnie Archiwum Diecezji Sosnowieckiej w Będzinie znajdują się jeszcze księgi stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Sławkowie (akty urodzeń od 1826 do 1868 r., akty małżeństw od 1826 do 1862 r., a także akty zgonów od 1826 do 1869 r.). Są to najprawdopodobniej pierwopisy (nie jestem tego pewien, bo zamawiałem z nich tylko fotokopię jednego aktu i nie miałem wglądu w całość). Zostały one w ostatnich latach przekazane do Archiwum Diecezji Sosnowieckiej w Będzinie z Archiwum Diecezjalnego w Kielcach (w związku z powołaniem tego pierwszego w 2015 r.). Zasób ten nie jest zdigitalizowany.

Z wyrazami szacunku,
Jędrzej

_________________
Kontakt ze mną jest możliwy przez PW lub e-mail.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jedrzejgrykoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2021 - 14:27
Sympatyk


Dołączył: 18-03-2020
Posty: 86
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Skany aktów stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Sławkowie (zespół archiwalny o sygn. 12/1118) z lat 1808-1912 oraz tamtejszych alegat z lat 1809-1914 zostały opublikowane w portalu metryki.genealodzy.pl:

https://metryki.genealodzy.pl/ar24-zs1118d

Jędrzej

_________________
Kontakt ze mną jest możliwy przez PW lub e-mail.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.892922 sekund(y)