Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-09-2021 - 19:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Henryku:
nie namawiam Cię do wierzenia w cokolwiek.
Wręcz odwodzę od toku rozumowania "KTO co twierdzi i KTO co zgłębił" ma znaczenie.
Po prostu przeczytaj Kodeks Praw Królestwa Polskiego tom XVIII (choć parę stron) i wyrób sobie własną opinię. Link masz.
I nie wyrabiaj sobie opinii KTO bardziej zgłębił KTÓRA uczelnia, czy PRACOWNIK naukowy etc
a wyrób sobie własną opinią na temat jakie było prawo. A tym kto co twierdzi, gdzie pracuje -się nie przejmuj. to poza meritum.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
henryk22Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-09-2021 - 20:33
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 234

Status: Offline
Mnie interesuje problem prześladowania unitów, bo to dotyczyło moich przodków, natomiast nie mam zamiaru zgłębiać prawa Królestwo Polskiego. Artykuł, który wskazałem wiele mi wyjaśnił. Są tam odnośniki do dokumentów, na których oparł się autor, kto chce może więc sprawdzić. Nie ma w tym artykule żadnych sensacji, a wszystko przejrzyście podane. Polecam ten artykuł każdemu, kto naprawdę interesuje się tematem. A jeżeli kto wie lepiej bez czytania, to każdemu wolno.

Henryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-09-2021 - 20:45
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie wypowiadałem się o ujęciu przez autora kwestii prześladowania unitów w Królestwie czy szerzej -w zaborze rosyjskim. To jest bardzo interesujący temat, nie kwestionuję go. Tak jak nie kwestionowałbym szerszego ujęcia unici w Austrii vs unici w Rosji i wielu innych rzeczy. Odniosłem się do cytatów, które jak zrozumiałem miały opisywać sytuację pomiędzy 1836 a 1875 rokiem w zakresie chrztów dzieci z małżeństw mieszanych katolickich , tj pomiędzy obrządkiem greckim, a łacińskim.
I jeśli z wywodu zaprezentowanego w pracy faktycznie wynika, to co ze skrótu, tj obowiązek postępowania wg klucza "syn po ojcu, córka po matce" - to autor się myli. I podle prawa i według praktyki - tak nie było (w Królestwie pomiędzy 1836 a 1877).
Często - owszem. Obowiązkowo - nie.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
henryk22Offline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2021 - 07:00
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 234

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Nie wypowiadałem się o ujęciu przez autora kwestii prześladowania unitów w Królestwie czy szerzej -w zaborze rosyjskim. To jest bardzo interesujący temat, nie kwestionuję go. Tak jak nie kwestionowałbym szerszego ujęcia unici w Austrii vs unici w Rosji i wielu innych rzeczy. Odniosłem się do cytatów, które jak zrozumiałem miały opisywać sytuację pomiędzy 1836 a 1875 rokiem w zakresie chrztów dzieci z małżeństw mieszanych katolickich , tj pomiędzy obrządkiem greckim, a łacińskim.
I jeśli z wywodu zaprezentowanego w pracy faktycznie wynika, to co ze skrótu, tj obowiązek postępowania wg klucza "syn po ojcu, córka po matce" - to autor się myli. I podle prawa i według praktyki - tak nie było (w Królestwie pomiędzy 1836 a 1877).
Często - owszem. Obowiązkowo - nie.

Ja jednak przejrzałem w AP Lublin kilka spraw o uznanie pochodzenia rzymskokatolickiego i tak właśnie było: mężczyzna przedstawiał dokumenty ze strony ojca, kobieta ze strony matki. Rozumiem, że jest Pan przekonany, że zna Pan prawo Kongresówki lepiej niż jakiś tam amator z KUL. Więc niech Pan przeczyta ten artykuł i wszystko obali. Są tam odnośniki do zbioru aktów prawnych, więc Pan wskaże, że są błędne. Artykuł jest dość łatwo dostępny, bo można go znaleźć w internecie, wersja jest chyba taka sama jak książkowa, różni się głównie numeracją stron.
Henryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
el_zaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2021 - 13:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2011
Posty: 5855

Status: Offline
W księdze urodzeń parafii rz.-kat. Górki z roku 1872 do aktu chrztu nr 80, przekazanego później do cerkwi prawosławnej Kornica, dołączone są dokumenty, na podstawie których takie przekazanie nastąpiło. Mimo, że aktów przekazywanych do cerkwi prawosławnej jest więcej, tylko w tym przypadku dołączono takie dokumenty. Myślę, że warto się z nimi zapoznać, bo to trochę w temacie dyskusji.

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 05a067faad

lub:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... ka/2210510
od skanu nr 22

pozdrawiam Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2021 - 23:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Myślę, że kwestię małażeństw mieszanych można już wyjaśnić ostatecznie.
Odnalazłem i na dole daję link do artykułu Pana Szabaciuka wymienionego przez Henryka. Cytat z artykułu:
"Przykładowo, 16 III 1836 r. wydano ukaz o małżeństwach mieszanych, na mocy którego..."
Do tego zapisu jest przypis
"4 Takie regulacje zawarte były w art. 195 tegoż ukazu – К. Губе, Гражданские законы губерний
Царства Польского с дополнениями по 1876 год, ч. 1, Варшава 1877, s. 267."
Niestety przypis oznacza, że Pan Szabaciuk nie odrobił pracy domowej i zamiast siegnac do źródła skorzystał z rosyjskiego omówienia Prawa o małżenstwie z roku 1836. I w tekście z godną podziwu konsekwencją nazywa to prawo "ukazem o małżeństwach mieszanych z 1836". Niestety z żalem stwierdzam, że jest to bardzo poważne uchybienie. I pisze to z pełną odpowiedzialnością. I smutkiem.
Co wiecej art 195 bezpośrednio nie dotyczy unitów. Może być stosowany w połaczeniu z art 198. I nie zawiera jak słusznie zwraca uwagę Włodek normy bezwzglednej.
W tej sytuacji uważam, żę obowiązywała chrześcijan (poza prawosławnymi) dyspozycja
"Synowie spłodzeni w tych małzeństwach, wychowani być winni być religii ojców, a córki w religii matek,
leżeli rodzice inaczej się przed ślubem nie umówili."
W praktyce wiec rodzice, o ile nie jedno nie było prawosławne, mieli wolność wyboru. Choć zapewne najczęściej było tak że syn po ojcu a matka po córce.
Przejrzałem dwa przedwojenne komentarze. Żaden nie odnosił sie do tego bezpośrednio ale jedne wskazywał na nieważność (po 1921) przepisów dotyczących preferencji dla prawosławia i w takim wypadku wskazał na stosowanie art 195. To potwierdza interepretację, ze ten paragraf ma zastosowanie ogólne.
Co ciekawe z komentarzy wynika, ze kościół katolicki wymuszał prznajmniej w niektórych wypadkach na napturientach podpisanie zobowiązań m.in dotyczących wychowywania dzieci w wierze katolickiej o ile chcieli slub wziąc w kosciele katolickim.
Link do artykułu
shorturl.at/sCE14

Niestety stan polskiej nauki nie wyglada najlepiej. Pan Szabaciuk napisł książkę o unitach Rosyjski Ulster. Czeka u mnie na przeczytanie. Mam nadzieję, że nie zawiera tego typu błędów.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
henryk22Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2021 - 07:11
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 234

Status: Offline
piotr_nojszewski napisał:
Myślę, że kwestię małażeństw mieszanych można już wyjaśnić ostatecznie.
Odnalazłem i na dole daję link do artykułu Pana Szabaciuka wymienionego przez Henryka. Cytat z artykułu:
"Przykładowo, 16 III 1836 r. wydano ukaz o małżeństwach mieszanych, na mocy którego..."
Do tego zapisu jest przypis
"4 Takie regulacje zawarte były w art. 195 tegoż ukazu – К. Губе, Гражданские законы губерний
Царства Польского с дополнениями по 1876 год, ч. 1, Варшава 1877, s. 267."
Niestety przypis oznacza, że Pan Szabaciuk nie odrobił pracy domowej i zamiast siegnac do źródła skorzystał z rosyjskiego omówienia Prawa o małżenstwie z roku 1836. I w tekście z godną podziwu konsekwencją nazywa to prawo "ukazem o małżeństwach mieszanych z 1836". Niestety z żalem stwierdzam, że jest to bardzo poważne uchybienie. I pisze to z pełną odpowiedzialnością. I smutkiem.
Co wiecej art 195 bezpośrednio nie dotyczy unitów. Może być stosowany w połaczeniu z art 198. I nie zawiera jak słusznie zwraca uwagę Włodek normy bezwzglednej.
W tej sytuacji uważam, żę obowiązywała chrześcijan (poza prawosławnymi) dyspozycja
"Synowie spłodzeni w tych małzeństwach, wychowani być winni być religii ojców, a córki w religii matek,
leżeli rodzice inaczej się przed ślubem nie umówili."
W praktyce wiec rodzice, o ile nie jedno nie było prawosławne, mieli wolność wyboru. Choć zapewne najczęściej było tak że syn po ojcu a matka po córce.
Przejrzałem dwa przedwojenne komentarze. Żaden nie odnosił sie do tego bezpośrednio ale jedne wskazywał na nieważność (po 1921) przepisów dotyczących preferencji dla prawosławia i w takim wypadku wskazał na stosowanie art 195. To potwierdza interepretację, ze ten paragraf ma zastosowanie ogólne.
Co ciekawe z komentarzy wynika, ze kościół katolicki wymuszał prznajmniej w niektórych wypadkach na napturientach podpisanie zobowiązań m.in dotyczących wychowywania dzieci w wierze katolickiej o ile chcieli slub wziąc w kosciele katolickim.
Link do artykułu
shorturl.at/sCE14

Niestety stan polskiej nauki nie wyglada najlepiej. Pan Szabaciuk napisł książkę o unitach Rosyjski Ulster. Czeka u mnie na przeczytanie. Mam nadzieję, że nie zawiera tego typu błędów.

Na temat zasad obowiązujących małżeństwa mieszane można znaleźć wzmianki w książce ks. Romana Soszyńskiego „400-lecie Unii Brzeskiej” (wyd. 1996):
str 124
Podaje dalej [biskup Szymański], że co się tyczy wyznania wiary w małżeństwach mieszanych, to Klemens VIII w 1597 roku postanowił:
mąż obrządku łacińskiego nie może przejść na obrządek żony
żona obrządku łacińskiego nie może przejść na obrządek męża
żona obrządku greckiego może iść za obrządkiem męża
żona obrządku greckiego może pozostać przy swoim obrządku
Podaje dalej biskup przepisy dotyczące udzielania chrztu małym dzieciom. Podane są one w bulli „Etsi Pastoralis” Benedykta XIV. Bulla ta była wydana co prawda dla Italo-Greków, ale według jej ustanowień Stolica Apostolska rozstrzyga wszelkie kwestie w sprawie chrztu dzieci pochodzących z małżeństw mieszanych w Polsce,
s. 134
Konsystorz odpowiada mu 21 grudnia 1866 r., że obowiązuje żelazna zasada: „synowie idą za ojcem, córki za matką”.
(…) zasada o przynależności do obrządku według ojcostwa i macierzyństwa obowiązuje nadal.

Z tego wynikałoby, że w Kościele polskim obowiązywała wspomniana bulla Benedykta XIV i była zasada (uważana za „żelazną”) dziedziczenia obrządku synów po ojcu, a córek po matce. Z akt metrykalnych, które przeglądałem osobiście wynika jednak, że zasada ta była często łamana, natomiast po 1875 była stosowana w sprawach o uznanie pochodzenia rzymskokatolickiego.

Henryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-09-2021 - 16:57
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Może warto poszerzyć o np zabór pruski sprzed 1874 roku. Niekoniecznie w tym wątku, ale analogiczny?
Może przynieść pewne niespodzianki nawet lekkie zgłębienie (zgłąbienie teżSmile np w relacji mieszane chrześcijańskie-niechrześcijańskie , szczególnie w tę stronę "bez chrztu". Bo też "jak wszyscy wiemy" dominuje.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2021 - 07:12
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1363
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
Indeksy z tej księgi ślubów są dostępne na https://regestry.lubgens.eu/viewpage.ph ... x9jmzVcFy0

obejmuja wpisy z lat 1894-1910

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.823845 sekund(y)