Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Tomek7Offline
Temat postu: Inwentarz klucza Baksztańskiego 1796 (gub. Mińska/Wileńska)  PostWysłany: 03-04-2021 - 15:32
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2019
Posty: 40

Status: Offline
Witam,

Chciałbym się podzielić pewnym znaleziskiem. Użytkownik RKbakszty na portalu VK podał linka do wielu matererialow dotyczących Bakszt i pobliskich wiosek które pod to miejsce podlegały z Litewskiej Biblioteki Akademii Nauk im. Wróblewskiego. Dobra w tamtym czasie należały do podkanclerza Litewskiego Chreptowicza.

W zbiorze znajdują się inwentarze, opisy wsi i zaścianków, opis dworu, karczm, stan spichlerzy, skargi miejscowych i wiele innych. Jest też opis powinności klas społecznych które te terany zamieszkiwały a więc ciągłych, bojarów oraz ziemian.

W skład dóbr Baksztanskich wchodziły:

Zaścianki:
Koniki, Szeszkowo (Szeszowo), Buda, Roszoliszki? Zawoje, Biały Brzeg, Nowinki, Borsuki, Dothe?, Kukszyno, Trybunowo, Pietruchowo, Milowo, Zamosze, Kozinowo, Janceiwcze, Barania M?iwa, Piruc, Posiele

wsie: Bakszty, Ogrodniki, Zabrzezie, Pacewicze, Ostrowce, Downary, Grudziszki, Miagiewicze, Żydziewicze, Zubowicze, Dewergi, Hrabowo, Kruple,


Inwentarz bibliotek Bakaksztańskiego 1796
http://elibrary.mab.lt/handle/1/11601

Inwentarz wiadomości Baksztańskiego 1796
http://elibrary.mab.lt/handle/1/11602

Roszczenia chłopów Bakshtańskiego klucza do wykresu do Kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego Chreptowicza
http://elibrary.mab.lt/handle/1/11604

Poniżej zdaje sie że calosc materialow o tych terenach, zakres dat 1531-1918
http://elibrary.mab.lt/handle/1/2031

Moderacja
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis. https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml

Wojtek, moderator

*sluszna uwage, podpisuje:
Tomasz Mikutel


Ostatnio zmieniony przez Tomek7 dnia 03-06-2021 - 16:35, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
poz_mareckiOffline
Temat postu: Inwentarz klucza Baksztańskiego 1796 (gub. Mińska/Wileńska)  PostWysłany: 03-04-2021 - 16:56
Sympatyk


Dołączył: 28-06-2017
Posty: 329

Status: Offline
Dzień dobry,
bardzo ciekawy materiał ,po polsku , czytelnie i wyraźnie.
Można wiedzieć , która grupa na VK ?
Pozdrawiam
poz_marecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
poz_mareckiOffline
Temat postu: Inwentarz klucza Baksztańskiego 1796 (gub. Mińska/Wileńska)  PostWysłany: 04-04-2021 - 01:54
Sympatyk


Dołączył: 28-06-2017
Posty: 329

Status: Offline
Ok, już mam.Ale tak źródłowo to właściwie z VGD.
Pozdrawiam
poz_marecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek7Offline
Temat postu: Re: Inwentarz klucza Baksztańskiego 1796 (gub. Mińska/Wileńs  PostWysłany: 05-04-2021 - 14:41
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2019
Posty: 40

Status: Offline
poz_marecki napisał:
Dzień dobry,
bardzo ciekawy materiał ,po polsku , czytelnie i wyraźnie.
Można wiedzieć , która grupa na VK ?
Pozdrawiam
poz_marecki


W tej grupie to otrzymalem. Jezeli ktos znajdzie inne materialy z tych obszarow prosze smialo linkowac ponizej.

https://vk.com/club196959114
(Genealogia. Rejon Ivyevsky | Radavod IVya)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RKBaksztyOffline
Temat postu: Re: Inwentarz klucza Baksztańskiego 1796 (gub. Mińska/Wileńs  PostWysłany: 28-08-2021 - 08:15


Dołączył: 17-01-2021
Posty: 4

Status: Offline
Dzień dobry
Tak, zbieramy te informacje na forum VGD
https://forum.vgd.ru/post/3699/109510/p ... #pp3824798
Kto może powtórzyć, co jest napisane w inwentarzach? przynajmniej pokrótce najciekawsze momenty. Mój poziom znajomości języka polskiego nie pozwoli mi poprawnie przeczytać i zrozumieć całego tekstu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek7Offline
Temat postu: Re: Inwentarz klucza Baksztańskiego 1796 (gub. Mińska/Wileńs  PostWysłany: 02-09-2021 - 13:58
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2019
Posty: 40

Status: Offline
RKBakszty napisał:
Dzień dobry
Tak, zbieramy te informacje na forum VGD
https://forum.vgd.ru/post/3699/109510/p ... #pp3824798
Kto może powtórzyć, co jest napisane w inwentarzach? przynajmniej pokrótce najciekawsze momenty. Mój poziom znajomości języka polskiego nie pozwoli mi poprawnie przeczytać i zrozumieć całego tekstu.


Witam,

Mam bardzo ograniczony czas że względu na pracę i trójkę małych dzieci w domu ale jak sytuacja się trochę ustabilizuje to postaram się usiąść i przepisać najważniejsze fragmenty. Pokrótce ujmując w tych Inwentarzach mamy wykazane kto gdzie mieszkał, ile miał zwierząt (w kolejności jak w tabelce: Konie, Woły, bydło czyli krowy, owce, świnie, ule). Widać na jakiej wielkości ziemi siedział, ile podatku płacił, ile pańszczyzny miał w roku oraz ile podrozczyzny (ile dni miał odpracować transportując dobrą). Transport dotyczył głównie rudy żelaza i wapna. W Wiszniewie funkcjonowała wtedy huta żelaza.

Oprócz tabelek, jest tam też obszerny opis dworu, karczm, oraz opis gdzie jaką miejscowość leży. Są też wyszczególnione obowiązki trzech klas: włościan, bojarów, ciągłych (chłopów), oraz opisy obowiązków leśniczych.

Dla mnie bardza ważną informacją było to że dowiedziałem się że nie byli chłopami (ciągli) tylko bojarami. Mój przodek Piotr Mikutel został oddelegowany do Zaścianka Szeszkowo na wyrąb drzewa. Swoją drogą było tam bardzo wielu bojarów, będę wdzięczny jak ktoś napiszę skąd Ci bojarzy się tam wzięli? Możliwe że są to Zmudzini? Mój test genetyczny lini męskiej sugeruje że moi przodkowie pochodzili z okolic Litwy/Łotwy więc raczej nie byli tatarami czy spolonizowanymi rusinami.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RKBaksztyOffline
Temat postu: Re: Inwentarz klucza Baksztańskiego 1796 (gub. Mińska/Wileńs  PostWysłany: 02-09-2021 - 14:47


Dołączył: 17-01-2021
Posty: 4

Status: Offline
Cześć Tomek
W tabeli sekcja „grunta” był w stanie czytać tylko „siadzibne” i „włoki” jak podpisane są pozostałe kolumny?
Twój przodek Piotr jest wymieniony pod pierwszym numerem w Wies Zubowiczach.
Byłbym Wam bardzo wdzięczny, gdybyście mogli wpisać powinność ogulna wszystkich klass.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek7Offline
Temat postu: Re: Inwentarz klucza Baksztańskiego 1796 (gub. Mińska/Wileńs  PostWysłany: 02-09-2021 - 15:02
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2019
Posty: 40

Status: Offline
Tak, pod tym pierwszym wpisem na wsi Zubowice jest napisane ze "Piotr Mikutel przeszedl na wytrzeb do Zascianka Szeszkowo jednak ten grunt zarabia(?)" wiec wyglada na to ze dalej zajmowal sie ta ziemia w Zubowicach ale cala trzode mial juz w Zascianku Szeszkowo. Wies Zubowice i wiekszosc pobliskich sa prawie w calosci zajete przez Bojarow.

Grunta
Platne Siedzibne Przyziemne <---- rodzaj gruntow (nie znam roznicy)
Grome? Sianożęt? <---- nie wiem co to jeszcze
Morgi Pręty Włoki <---- jednostki miary

Powinność ogolna wszystkich klas postatam sie przepisac na dniach/tygodniach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu: Re: Inwentarz klucza Baksztańskiego 1796 (gub. Mińska/Wileńs  PostWysłany: 02-09-2021 - 17:00
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
Tomek7 napisał:

Dla mnie bardza ważną informacją było to że dowiedziałem się że nie byli chłopami (ciągli) tylko bojarami. Mój przodek Piotr Mikutel został oddelegowany do Zaścianka Szeszkowo na wyrąb drzewa. Swoją drogą było tam bardzo wielu bojarów, będę wdzięczny jak ktoś napiszę skąd Ci bojarzy się tam wzięli? Możliwe że są to Zmudzini? Mój test genetyczny lini męskiej sugeruje że moi przodkowie pochodzili z okolic Litwy/Łotwy więc raczej nie byli tatarami czy spolonizowanymi rusinami.


Według starszej literatury (Jerzy Ochmański - "Historia Litwy" 1982; s. 49) granica etniczna pomiędzy plemionami litewskimi i słowiańskimi w VIII-IX wieku miała biec - pomijając niewielkie odchylenia - generalnie wzdłuż rzeki Niemen i Puszczy Nalibockiej, więc okolica Bakszt leżała po stronie litewskiej. Dopiero w późniejszych czasach tereny te weszły w skład Rusi. Skoro Twoi Mikutelowie byli wyznania grekokatolickiego (czyli przed unią zapewne prawosławnego) można wnioskować, że nie przybyli ze Żmudzi (tam prawosławia nie było), lecz należeli do autochtonicznej na tych terenach ludności litewskiej. To są oczywiście wyłącznie spekulacje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek7Offline
Temat postu: Re: Inwentarz klucza Baksztańskiego 1796 (gub. Mińska/Wileńs  PostWysłany: 04-08-2023 - 11:28
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2019
Posty: 40

Status: Offline
Jaro_Chudzik napisał:
Tomek7 napisał:

Dla mnie bardza ważną informacją było to że dowiedziałem się że nie byli chłopami (ciągli) tylko bojarami. Mój przodek Piotr Mikutel został oddelegowany do Zaścianka Szeszkowo na wyrąb drzewa. Swoją drogą było tam bardzo wielu bojarów, będę wdzięczny jak ktoś napiszę skąd Ci bojarzy się tam wzięli? Możliwe że są to Zmudzini? Mój test genetyczny lini męskiej sugeruje że moi przodkowie pochodzili z okolic Litwy/Łotwy więc raczej nie byli tatarami czy spolonizowanymi rusinami.


Według starszej literatury (Jerzy Ochmański - "Historia Litwy" 1982; s. 49) granica etniczna pomiędzy plemionami litewskimi i słowiańskimi w VIII-IX wieku miała biec - pomijając niewielkie odchylenia - generalnie wzdłuż rzeki Niemen i Puszczy Nalibockiej, więc okolica Bakszt leżała po stronie litewskiej. Dopiero w późniejszych czasach tereny te weszły w skład Rusi. Skoro Twoi Mikutelowie byli wyznania grekokatolickiego (czyli przed unią zapewne prawosławnego) można wnioskować, że nie przybyli ze Żmudzi (tam prawosławia nie było), lecz należeli do autochtonicznej na tych terenach ludności litewskiej. To są oczywiście wyłącznie spekulacje.


Mam kolejny przełom, W inwentarzu z roku 1738 moi przodkowie zamiast nazwiska mają Zemoycium co ewidentnie sugeruje koneksje Żmudzińskie. Pytanie tylko czy Żmudzini zamieszkiwali te okolice (Oszmiana/Wolożyn) czy przybyli ze Żmudzi właściwej? A jeśli przybyli to być może po wojnach północnych które podobno zdziesiątkowały miejscową ludność.

1738-1768
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.495215 sekund(y)