Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MarikaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Grajber.  PostWysłany: 27-08-2021 - 08:51
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2012
Posty: 264

Status: Offline
ROMAN_B napisał:
Kasiu, dobry wieczór.

Pytasz, „czy jest może nazwisko Grajber (również wersje Grejber, Greiber, Greyber, Grayber)?”.

Owszem w Polsce w roku 2002 w bazie PESEL odnotowanych było 86 osób o nazwisku Grajber, w tym 41 mężczyzn i 46 kobiet. Szczegółowy rozkład występowania przedmiotowej nazwy osobowej na obszarze obecnej Polski zobaczysz na mapie, którą zamieszczam pod linkiem:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... ko=Grajber

W roku 2016 Izabela Łuc opublikowała w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego Słownik nazwisk mieszkańców południowego Śląska XIX wieku. Na stronie 163 autorka podaje etymologię nazwiska Grajber pisząc:
„GRAJBER Franz (1), AMC 1890; przekszt. (spol. wariant) niem. n. os. Graber < odap.
śrwniem. greber ‘grawer’; też ‘grabarz, kopacz’; Ry2”.

Zatem, nazwa osobowa Grajber [ też zapisywana pod postacią graficzną Grejber, Greiber, Greyber, Grayber ] jest spolszczonym mianem niemieckiego nazwiska Graber, które pochodzi od średnio-wysoko-niemieckiego apelatywu greber ‘grawer, też grabarz, kopacz’.

Pozdrawiam – Roman.

Ps.
Sprawdziłem występowanie nazwiska Graber na:
A) stronie Nederlandse Familienamenbank [ holenderskie nazwiska ]. Według danych zawartych na tej stronie w roku 2007 osób o nazwisku Graber na obszarze Holandii zamieszkiwało 47. Natomiast osób o nazwisku Gräber było 57. W sumie osób o mianie Graber i Gräber na terenie Holandii w roku 2007 mieszkało 101. Na wspomnianej stronie znajduje się też informacja mówiąca, że w roku 1947 osób noszących nazwisko Graber ( ä ) mieszkało 47.
B) stronie Familiennamenbuch der Schweiz [ Księga nazwisk Szwajcarii ]. Według danych zawartych na tej stronie nazwa osobowa Graber [ nazwisko niemieckie ] występowało na obszarze Szwajcarii przed rokiem 1800 w XIX wieku oraz 1901 – 1962.
C) stronie Digitales Familiennamenwörterbuch Deutschlands (DFD) [ Cyfrowy słownik nazwisk niemieckich ]. Według danych zawartych na przedmiotowej stronie nazwisko Graber jest niemieckim nazwiskiem, które występowało i nadal występuje w Niemczech. Występuje też w Austrii.



Romanie

bardzo Ci dziękuję za pomoc.


Władysławie

zadałam to pytanie grzecznościowo w imieniu innej osoby, która nie ma tutaj konta, a dopiero zaczyna swoje poszukiwania.

W najstarszych metrykach, do których ta osoba dotarła (Parafia Błonie, mazowieckie, ok. 1830) wszędzie jest dopisek "koloniści", stąd przypuszczenie, że była to rodzina napływowa, a brzmienie nazwiska i jego rozmieszczenie w Europie kieruje w stronę Niemiec/Holandii/Austrii.

Pozdrawiam

Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Grajber.  PostWysłany: 27-08-2021 - 18:00
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Władysławie

zadałam to pytanie grzecznościowo w imieniu innej osoby, która nie ma tutaj konta, a dopiero zaczyna swoje poszukiwania.

W najstarszych metrykach, do których ta osoba dotarła (Parafia Błonie, mazowieckie, ok. 1830) wszędzie jest dopisek "koloniści", stąd przypuszczenie, że była to rodzina napływowa, a brzmienie nazwiska i jego rozmieszczenie w Europie kieruje w stronę Niemiec/Holandii/Austrii.

Pozdrawiam

Kasia[/quote]

Katarzyno,

"wyszlo, jak wyszlo" - weyfikacja jest zawsze potrzebna, za "zamieszanie" przepraszam.

Czy polski zapis "kolonista", kiedys oznaczal przybysza z obcego kraju na Mazowsze ?

W moje ojczyste strony przybyl z Mazowsza towarzysz pancerny Gabriel Rozwadowski i poslubil Piasecka, wlascicielke czesci wsi Charzewice.
Gabriel Rozwadowski w 1690 r. zalozyl miasto Rozwadow - obecnie Charzewice i Rozwadow sa dzielnicami masta Stalowa Wola.
W okolicznych wsiach krolewskich, wloscianie stawiajac zabudowania na swojej ziemi w pewnym oddaleniu od wioski, tworzyli rodzaj osady nazywanej "wólka" np Wólka Jastkowska.
Ale od przybycia Rozwadowskiego, wplywowego szlachcica w tym rejonie, miejscowi wloscianie stawiajac zabudowania na wlasnej ziemi za rzeka Bukowa, stworzyli osade zwana juz "Kolonia Jastkowska" - a byli to miejscowi, a nie obcy osadnicy.
Wtedy Jastkowice nalezaly do parafii Charzewice, gdzie proboszczami byli krewni z rodu Piaseckich lub Rozwadowskich.

Nie wiem, czy rzeczywiscie na Mazowszu miejscowi, wznoszac nowe zabudowania na pobliskiej ziemi zwani byli "kolonistami", ale wiem ze w Wielkopolsce "budy", czyli nowo wykarczowane ziemie, czasem stawaly sie "koloniami".
Mapa;
https://mapa.szukacz.pl/mapnik.html
podaje, ze w Polsce jest ponad 6 tysiecy osad z nazwa Kolonia .. .

Wracajac do przytoczonego przez Ciebie wpisu znajomej, to "przyklejone" nazwiska Greiber, Greyber, Grayber maja calkiem inne pochodzenie, tak jak i nazwisko Graber.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pozatemOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Zdzieński.  PostWysłany: 31-08-2021 - 20:05


Dołączył: 31-08-2021
Posty: 1

Status: Offline
KorabSZ_Jan napisał:
Dzień dobry,
trochę spóżniona odpowiedźWink - trafiłem własnie na trochę zapisków mojego kuzyna, który prowadzlł badania jeszcze przed wojną. Otóż były dwie miejscowości Zdzienice/Zdzenice. Potwierdza to mapa rejestrów poborowych XVI w. (http://hgisb.kul.lublin.pl/azm/pmapper-4.2.0/map_default.phtml?resetsession=ALL&config=kaliskie&language=pl&dg=granice_kaliskie,lasy_kaliskie,rzeki_kaliskie,jeziora_kaliskie,bagna_kaliskie,osady_kaliskie,konin_1564&me=384000,457700,492000,515000). Pierwotne Zdzienice połozone były blisko Kalisza, gdzie "od dawna [juz wówczas] nie ma już zabudowań", i skąd pochodzą Zdzieńscy h.Korab. Niedaleko tej wsi był folwark Zdzieniczki, w którym w 1827r. były jeszcze dwa domy (Słownik Geogr. KP Sulimierskiego). Natomiast nowsze Zdzienice (istniejące do dziś jako Żdżenice w par. Malanów) powstały za czasow W. Laskonogiego, który osadzał w tym rejonie swych zasłużonych drużynników (oprócz Zdzienic powstały wtedy Deszczna, Kotwasice, Paździerowice). Z tych nowszych Zdzienic wywodzą sie Siekiele-Zdzieniccy h.Korab. Być może pierwszy z nich był rycerzem pochodzącym ze starych Zdzienic i przeniósł te nazwe na nowe osiedle.
Mój kuzyn miał inna niz prof. Rymut teorię pochodzenia tej nazwy - raczej odnosił ją do imienia "Zdzień" (u nas współcz. Zdzisław, czeski Zdenek) - a "zdeny" to murowany, silny, prawy.
Pozdrawiam
Jan

Wladyslaw_Moskal napisał:
tbienias napisał:
Proszę o etymologię nazwisk:
- Miazga (czy jest szlacheckie?),
- Chojnowski/Choynowski,
- Zdzieński.

Tomasz

Witam,

nazwisko Zdzieński - ma ciekawa geneze i jest to zanikajace nazwisko szlacheckie, bo w 1990 r. mieszkaly 2 osoby w woj. warszawskim i 9 osob w woj. krakowskim, a w 2002 r mieszkalo w Polsce juz tylko 6 osob;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... ki&join=on

Nazwisko Zdzieński wg. prof K.Rymuta pochodzi od nazwy miejscowej Zdzienice, dziś Żdżenice (konińskie, gmina Malanów).

A jaka geneze ma byla nazwa .. Zdzienice ? Ponownie Profesor podpowiada, ze "dzienia" to staropolska nazwa miejsca gdzie byly ule [chyba barcie tez] i mozna bylo .. dostac plaster miodu.
Zatem byla nazwa miejscowosci Zdzienice wskazywala, ze pierwotna osada powstala "z dzienia", czyli w miejscu, gdzie kiedys byly ule lub barcie.

Dodatkowe informacje o nazwisku Zdzieński sa w;
http://szlachtarp.pl/lista-nazwisk-s-z.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Korab_(herb_szlachecki)
Herbowni; Zdzenicki, Zdzeński, Zdzienicki, Zdzieński, Zdziński

Pozdrawiam - Wladyslaw


____________________________________________________________

Witam panowie jak widać przedstawiliście tu dwie teorie na temat położenia miejscowości i pochodzenia jej nazwy z której wymieniona wyżej rodzina się wywodzi być może to nazwa miejscowości wywodzi się od nazwy protoplasty rodu natomiast jedyne sprawdzone źródła naukowe pochodzą z publikacji prof K.Rymuta i na chwilę obecną są one najbardziej wiarygodne..

I tu chciałbym zauważyć że wprowadzanie nowej nieudowodnionej koncepcji jedynie hipotetycznie tłumaczy to zagadnienie ale nie może tego zmienić ani rozstrzygnąć..

Jeśli chodzi o informacje o położeniu tych 2 miejscowości o tej samej/podobnej nazwie to jak najbardziej są wiarygodne potwierdzają to publikacje historyczne oraz stare mapy.
pozdrawiam

Moderacja
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis. https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml

Wojtek, moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ścibor_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-09-2021 - 19:04
Sympatyk


Dołączył: 10-01-2021
Posty: 50

Status: Offline
Dzień dobry.

A od nazwiska KOBRYŃ powstało prawdopodobnie nazwisko KOBRYŃCZUK, obecne na Podlasiu od mniej więcej połowy XVIII wieku.
Proszę o informację, czy tak było?

Grażyna Ścibor
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szablewski_POffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-09-2021 - 20:06
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2020
Posty: 153

Status: Offline
Kobryń wygląda na pierwotną formę, więc jak najbardziej wszystko jest możliwe (również z innymi końcówkami zależnie od regionu etc.).

Ja mam wśród przodków Kobryniów- wieśniaków z Jeziorska.

Pozdrawiam

_________________
aweł
Mam przodków z okolic Warty (Sieradzkie) i Pleszewa (Kaliskie) - także jakby co - PW Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MaciekAnOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Plata  PostWysłany: 06-09-2021 - 14:55
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2021
Posty: 172

Status: Offline
Dzień dobry,
Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w ustaleniu genezy nazwiska Plata. Moi przodkowie posługujący się tym nazwiskiem pochodzą z obszaru Sądeczyzny we wsiach Moszczenica Niżna oraz Podegrodzie w XIX wieku. Czy u kogoś z Państwa występowało takie nazwisko i czy posiadają jakiekolwiek informacje o genezie nazwiska Plata. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.



Pozdrawiam
Maciek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek70Offline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Plata  PostWysłany: 06-09-2021 - 15:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 10586
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Maćku,

Może dużo to nie powie, ale rzuć okiem na występowanie nazwiska Plata na świecie
https://forebears.io/surnames/plata

i w Polsce
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... isko=Plata

Może to coś z hiszpańskiego związanego ze srebrem?

_________________
Pozdrawiam
Marek
Akceptujesz moje tłumaczenie - wpisz w temacie posta OK.
"O dziękowaniu" https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59523.phtml
"Jak napisać prośbę o tłumaczenie..." https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-12392.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Plata  PostWysłany: 06-09-2021 - 17:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Plata 1626 - od plat, płat, dawniej ‘opłata, czynsz’; też ‘płaski kawał czegoś’; od plata ‘blat’

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobrochna3Offline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Plata  PostWysłany: 07-09-2021 - 12:02


Dołączył: 07-09-2021
Posty: 1

Status: Offline
Mamy sąsiadów o tym nazwisku i ostatnio rozmawialiśmy na temat nazwisk - dam im znać co tu znalazłam Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ScalakOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Seręga  PostWysłany: 10-09-2021 - 22:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-07-2010
Posty: 143

Status: Offline
Witam,
proszę o informację odnośnie pochodzenia nazwiska Seręga.

Dziękuję i pozdrawiam
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Seręga  PostWysłany: 11-09-2021 - 09:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witsm Smile

Za Rymutem:

Seręga - od szeręg ‘szereg’, por. rosyjskie szerenga ‘szereg, rząd’.

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Serega, Serenga, Seręga i Szerega..  PostWysłany: 19-09-2021 - 22:00
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Nie na watku "Pochodzenie nazwisk", przypadkowo spotkalem na Forum ten post:

"Temat postu: Pochodzenie nazwiska Seręga PostWysłany: 10-09-2021 - 22:59
Witam, proszę o informację odnośnie pochodzenia nazwiska Seręga.
Dziękuję i pozdrawiam - Maciej"
------------------------------
Macieju,
wiem [wg Twojego blogu], ze interesuje Ciebie nazwisko Seręga z powodu wystepowania w pow. chrzanowskim;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... er%C4%99ga

Chociaz Pani Ewa Szczodruch podala pochodzenie nazwiska za Rymutem, chce przedstawic moja hipoteze pochodzenia bardzo starych, slowianskich nazwisk Serega, Serenga, Seręga oraz Szerega, Szerenga i Szeręga.
Sadze, ze wiecej osob przeczyta w tym glownym watku o pochodzeniu wymienionych nazwisk.

Wedlug strony genealogicznej Forebears=Przodkowie bardzo stare slowianskie nazwisko Serega wystepowalo na obecnym terenie Wegier, zanim Wegrzy pojawili sie w Europie;
https://forebears.io/surnames/sereg
Nazwisko Serega wystepuje najczesciej wsrod Slowian Wschodnich i wlasnie w j. rosyjskim zachowane jest znaczenie nazwania "sereda" = kolczyk;
https://forebears.io/surnames/serega

Serega to takze ten co robil lub nosil kolczyki, nawet ten co nimi handlowal, na co wskazuje izraelskie nazwisko.
Prawdopodobnie od nazwy sereg powstaly mlodsze nazwania/nazwiska Kolec i Kolczyk o tym samym znaczeniu;
https://forebears.io/surnames/kolec

Potwierdza moja hipoteze to, ze odkryto w Alpach, szczątki człowieka, który żył ponad 5000 lat temu, we wczesnej erze brązu, nazwany Otzi - Człowiek z Lodu. Miał w jednym z płatków uszu dziurkę o średnicy 7-11 mm.
Wszystko wskazuje na to, iż w ten sposób poznaliśmy pierwszego „strojnisia”, który nosił kolczyki, czy raczej kolczyk.
Wiecej tutaj o kolczykach;
https://braccatta.com/pl/blog-poznaj_ws ... _kolczykow
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolczyk

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kosannaOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Wasilkowski  PostWysłany: 20-09-2021 - 01:05
Sympatyk


Dołączył: 20-02-2021
Posty: 86
Skąd: Staszów
Status: Offline
Chodzi mi o nazwisko WASILKOWSKI - jakie ma pochodzenie?

_________________
Z serdecznym pozdrowieniem
Anna Kos
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Wasilkowski  PostWysłany: 20-09-2021 - 04:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Wasilkowski 1653 - od nazwy miasta Wasilków (białostockie).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kosannaOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Wasilkowski  PostWysłany: 20-09-2021 - 12:09
Sympatyk


Dołączył: 20-02-2021
Posty: 86
Skąd: Staszów
Status: Offline
Ewo, serdecznie dziękuję.

_________________
Z serdecznym pozdrowieniem
Anna Kos
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.908526 sekund(y)