Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2021 - 12:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
Strubnica, to niestety, albo stety nie jest gniazdo rodzinne Okuniewskich. Oni wyprowadzili się tam około 1913 roku. Gniazdo rodzinne Okuniewskich nie wiem gdzie jest. 5xpradziadek Antoni Okuniewski poślubił Eleonorę Kondraciukową w Dziadkowicach, ale gdzie się urodził? Nie mam pojęcia.


Już poprawiłem Smile

Niestety w Milanówku nic nie było. Pisałem pytając o metryczkę dowodową prapradziadka.
W żadnym drzewie nie ma takiej osoby. Są tylko dwa lub trzy. Dwa z tych są moje, a trzeci jest osoby która nie jest w żaden sposób z nimi spokrewniona i zostało to skopiowane z mojego drzewa, bo to jakieś powinowactwo niewiadomo którego stopnia. Ten Pan jest spokrewniony ze mną, ale nie z nimi.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2021 - 14:02
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Widze ze samodzielnie sprawdziles juz wiele watków (koperty, metryczki). Sprobuj w tej gminie Stare Juchy w dziale ewidencji ludności jesli nie maja zapytaj gdzie przekazali te kartoteki.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2021 - 17:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
Tak zrobię, jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2021 - 14:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
Dzień Dobry.
Dzisiaj dostałem odpowiedź z urzędu ze Starych Juch. Fakt, znaleźli dokumenty mojej praprababci, natomiast niestety nie posiadają żadnych dokumentów o jej wymeldowaniu. Z nowych rzeczy, dowiedziałem się tylko tego na jakiej ulicy dokładnie mieszkali prapradziadkowie i dostałem też numer i serię dowodu osobistego praprababci. Czy może mi to w czymś pomóc?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2021 - 14:32
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a. "Niestety w Milanówku nic nie było. Pisałem pytając o metryczkę dowodową prapradziadka."
tzn pytałeś tylko o prapradziadka czy też o wdowę po nim?
b. "dowiedziałem się tylko tego na jakiej ulicy dokładnie mieszkali prapradziadkowie i dostałem też numer i serię dowodu osobistego praprababci." O dzieciach nie muszą mówić, ale mogą powiedzieć czy coś (nie co dokładnie, ale czy) jest o innych członkach rodziny pod tym adresem. Itd (nie na jakie nazwisko zmieniły po ślubie, ale czy mają taką informacje)
Dla tego okresu i takich pokrewieństw (teraz o córkach piszę) łatwo nie jest, wizyta osobista jest wręcz niezbędna (jeśli ślub kościelny to np przez "ne temere" ksiądz będzie wiedział, że nie udziela informacji o żyjących)
Wspominałeś o kilku rzeczach (np metryczki), może warto poszerzyć o ZUS (zmarłego w 66 na początek) jakaś renta dla wdowy? Od ZUSowych specjalistą nie jestem, ale kilka widziałem - zaskakująco dużo bywa.
c. udało się ustalić kiedy się WPROWADZILI ? (pisałeś "po wojnie albo w trakcie")

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2021 - 14:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
Nie pytałem o wdowę po nim, bo nie wiedziałem gdzie i kiedy umarła. W Zusie na niego nic nie mają.
Napisze do nich z prośbą o to, czy pod adresem zamieszkania mieszkały osoby o imieniu Stanisława/Jadwiga. Może udzielą mi takich informacji. Nie wiedzą kiedy się przeprowadzili ani kiedy wyprowadzili. Dostałem tylko wypis (w sumie nawet nie wiem z czego) z roku 1959. W mailu do nich, napisałem, że wprowadzili się około 1945 roku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2021 - 14:56
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
to najprościej: na początek jej metryczka, od razy pytałbym o metryczki dzieci sprzed 1920 (tu bym nie bał się - ale to ja - nie twierdzę, że zalecam) w dobrej wierze przyjąć, że pytam o zmarłych.
Zgon małżonka 1966, wiadomo gdzie mieszkał przed śmiercią, więc sprawdzić ew. postępowania spadkowe (sądy, PBN, archiwa) nawet +10 lat*
Z uwagi na niewykluczone przybycie po wojnie: dokumenty repatriacyjne (miejscowe? etapowe?)
o ww wątki są, jeśli potrzebujesz rozszerzenia, to raczej tam znajdziesz, a jak nie - dopytasz w odpowiednich wątkach. A Antoni? Jego ślub? kiedy? spróbuj i z tej strony - wydaje się, że możesz więcej mieć na wejściu (repatriacja? inne)

* a jak nie było , to załóż Ty:) będziesz miał interes prawny do wszystkich zstępnych po Twoich przodkach (w tym do żyjących, do wykonania zapytania w PESELU i innych:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2021 - 15:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
Ale czy w Milanówku przyjmą mój wniosek, gdy nie ciągle nie wiem, gdzie umarła praprababcia? I tymbardziej jej dzieci. Nie znam przecież imion i nazwisk. Nie wiem czy była sprawa spadkowa. Na SWA nic nie ma. Sprawy spadkowej raczej nie założę. Jak mogę założyć sprawę spadkową o majątek po osobie która zmarła 39 lat przed moimi narodzinami? (Tzn, tak to zrozumiałem, ale mógł Pan mieć coś innego na myśli). Jeżeli chodzi Panu o Antoniego Okuniewskiego, to mam wszystkie jego dokumenty, urodzenie, małżeństwo, zgon. Chyba, że chodzi o Antoniego Tomaszewskiego (ojca Władysławy). To mam jego akt urodzenia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2021 - 15:54
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
1. a widziałeś gdzieś w wątku lub na stronie wymóg "znania" miejsca zgonu w Milanówku?:)

2. nie o "majątek", o ustalenie kto dziedziczy, kogo zmarły pozostawił, kto do dziś żyje, kto jest następcą prawnym Stanisława. Jak? w sądzie za 55 zł:)

3. "UMZ" to daleko daleko od "wszystkie dokumenty", ale szkoda że nie linkujesz - i trzeba dopytać np kiedy ślub, co o rodzicach w tym ślubie , jaki adres Antoniego etc

O Stanisława, tego który zmarł przed swoją żoną, w 1966 roku. Nie wiesz o jego spadkobiercach, o ich zstępnych (sprawa), o Antoniego - syna jako źródło informacji o rodzicach i może częściowo rodzeństwie (adresy przez pewien czas etc)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2021 - 16:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
W sumie nie widziałem, dziękuję, jeszcze dziś napisze do Milanówka Smile.
Aha, taka sytuacja... Tylko ja jako osoba niepełnoletnia raczej nie mogę takiego wniosku złożyć.
Antoni zaślubił Czesławę Malinowską 03.06.1947 w Białostockiej parafii Św. Rocha. Na akcie ślubu było zapisane, że mieszkał w Strubnicy (Wedle rodzinnych opowieści, nie wiedział on wtedy, gdzie przebywają jego rodzice), syn Stanisława i Władysławy z Tomaszewskich małżonków ślubnych Okuniewskich. I to jedyne co było zapisane o rodzicach. Później do śmierci mieszkał z żoną, synem i teściami na ulicy Starosielce 76 w Białymstoku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2021 - 17:37
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
to analogicznie jak z matką, tak z synem próbuj ewidencję ludności
od kiedy mieszkał, może z rodziną przyjechał - do ustalenia
P. U. R. lub podobne?

jak wszędzie będzie "a masz interes prawny? do bocznych linii?" odpowiedź, to rozważ czy nie chcesz miećSmile
ale na takie rozważania czas będzie, nie trzeba już

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2021 - 19:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
Na 100% nie przyjechał z kimś. Utrzymywaliby jakiś kontakt z rodziną. Chociaż prababcia coś kiedyś wspominała o tym, że mieszkała tu jakaś dalsza rodzina jej męża...
Do Milanówka już napisałem Very Happy Teraz pozostaje mi ponownie napisać do Starych Juch.
Bardzo dziękuję za pomoc Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-08-2021 - 15:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
Sprawa rozwinęła się bardzo szybko, dziś dostałem odpowiedź ze Starych Juch z nazwiskiem siostry pradziadka, owa siostra jest nawet na grobonecie! Napisałem do administracji cmentarza w Mrągowie i poprosiłem o wysłanie listu na adres osoby która opłaca grób siostry mojego pradziadka i jej męża.
A więc sprawa praprababci może niedługo zostać rozwiązana!
Bardzo Dziękuję wszystkim za pomoc i porady, a szczególnie Panu Włodzimierzowi i Pani Marzannie! Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.560165 sekund(y)