Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Okuniewski05Offline
Temat postu: Okuniewska Władysława (Tomaszewska) Poszukiwania Praprababci  PostWysłany: 04-08-2021 - 20:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
T:"Poszukiwania Praprababci"

Dzień Dobry! Smile

Piszę na forum, bo wyczerpały mi się chyba już wszystkie możliwości, a może ktoś podpowie, co zrobić...
Poszukuje dalszych Losów mojej praprababci Władysław Okuniewskiej z.d Tomaszewskiej, córki Antoniego i Julii z.d Winniczuk
Ale od początku, Moi prapradziadkowie Stanisław i Władysława Okuniewscy niestety często zmieniali miejsce zamieszkania. Prapradziadek 20.12.1889 urodził się w Dziadkowicach, jakoś w latach 90' XIX wieku razem z rodzicami (i być może rodzeństwem, ale nie mam pewności czy ktoś poza nim przeżył) wyprowadził się do Pietkowa. Tam też poznał praprababcię Władysławę, która urodziła się w Pietkowie, ślub wzięli w styczniu 1911 roku. Na akcie ślubu było zapisane, że praprababcia miała 18 lat, niestety nie była to prawda, bo na 99% urodziła się w 1891 roku. (W latach 1892-1896 nie ma jej aktu urodzenia, a w latach 1890-1891 jest dziura). 5 miesięcy po ślubie, 13 maja, rodzi im się córka Marianna, która niestety 3 miesiące później umiera. W 1912 roku rodzi się im córka Zofia. Ta na pewno dożyła dorosłości, ale na akcie urodzenia nie ma ani adnotacji o ślubie, ani adnotacji o zgonie, najprawdopodobniej wyjechała na Śląsk, z opowieści mojej babci (żony bratanka Zofii) udało mi się dowiedzieć, że dziadek miał kuzynkę Ryszardę ze Śląska, ona była najprawdopodobniej córką Zofii. Zofia jest ostatnim dzieckiem prapradziadków która rodzi się w Pietkowie. Najprawdopodobniej w roku 1913, lub na początku roku 1914 przenieśli się wraz z rodzicami Stanisława (i być może z rodzicami Władysławy, bo oni też nagle z Pietkowa znikają) do oddalonej o około 150 km Strubnicy (Obecnie Białoruś). Tam 29 października na świat przychodzi Apolonia.

30 listopada 1915 roku na świat przychodzi 4 córka Stanisława i Władysławy - Maria.

6 czerwca 1919 roku rodzi się mój pradziadek, Antoni.

5 lat później urodziła się Jadwiga-Teresa, kolejna córka Stasia i Władysławy. Ale niestety, żadnej adnotacji o ślubie.
Podobnie jest w przypadku Stanisławy, ostatniej córki Stanisława i Władysławy. (Nie mam 100% pewności, że była ostatnia, ale chyba tak.)

Po wojnie (lub jeszcze w trakcie) moi prapradziadkowie wynieśli się do Starych Juch, (Kiedyś Orlich Juch). Wyprowadzili się tam razem z najmłodszymi córkami, albo przynajmniej ze Stasią, choć raczej z Jadzią też, bo Stanisława i Jadwiga były chyba ze sobą bardzo zżyte. Mam ich zdjęcie, tam najprawdopodobniej Jadwiga jest określona jako "Teśka" Więc podejrzewam, że używała swojego drugiego imienia, zresztą babcia też mówiła, że jej teść miał chyba siostrę Teresę, ale mogło się jej poprostu coś pomieszać, bo nigdy jej nie widziała.

Prapradziadek 26.01.1966 umiera w Ełku, prawdopodobnie w szpitalu.
Zostaje pochowany w Starych Juchach. Liczyłem na to, że znajdę grób Stanisława i Władysławy, niestety, pomimo tego, że tam pojechałem, (Jest to około 120 km od mojego miejsca zamieszkania, a mając 16 lat mogłem tylko liczyć na łaskę mojego taty) to nic nie znalazłem. Zostawienie kartki w sklepie w Starych Juchach przyniosło mi kolejne informacje. Niestety, nie pozytywne. Praprababcia razem z córkami i najprawdopodobniej wnuczkami wyniosła się, chciałbym napisać gdzie, ale nie wiem. Od Pani która do mnie zadzwoniła, dowiedziałem się tylko, że do dużego miasta. Grobonet mi nie pomógł...

Czy jest jakaś szansa i nadzieja na znalezienie praprababci? Myślę, że nazwiska po mężach Jadwigi i Teresy bardzo by mi pomogły, ale jak to zdobyć?


Ostatnio zmieniony przez Okuniewski05 dnia 05-08-2021 - 12:23, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Poszukiwania Praprababci  PostWysłany: 04-08-2021 - 20:15
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ewidencja ludności z miejsca skąd wyjechała z córkami powinna wiedzieć
urząd gminy lub AP

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu: Poszukiwania Praprababci  PostWysłany: 04-08-2021 - 20:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
Dziękuję za sugestie Smile
Jednak czy będą chętni by coś takiego mi udostępnić? Czy nie przeszkodzi mi w tym RODO?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2021 - 20:20
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Liczysz, że prapra ur 1891 jeszcze żyje?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2021 - 20:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
Nie, bardziej chodzi mi o jej córki (1924 i 1928). Ona mieszkała razem z nimi. A więc i one będą na tym spisie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2021 - 20:33
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Po temacie /tytule sądziłem (chyba miałem prawo:), że szukasz dalszych losów (tzn co się stało po już ustalonych zdarzeniach) urodzonej w XIX wieku.
O żyjących się nie wypowiem.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2021 - 20:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
No tak tak, oczywiście, ale praprababcia gdzieś się wyprowadziła razem z córkami. Urząd gminy będzie mieć informacje gdzie się przemeldowała?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2021 - 20:41
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Duża szansa na informacje co zadeklarowała jako miejsce docelowe, a jeśli mają komplet dokumentów i porządek - to też na czy deklaracja była spełniona.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2021 - 20:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
Ogromne podziękowania za pomoc Smile
Nie wpadłbym na to, bo w sumie nie wiedziałem, że coś takiego istniało.
Tylko jak sformułować taki wniosek?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2021 - 21:04
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Adamie tak jak Ci radził Włodzimierz nawiąz kontakt z Urzedem Gminy w Starych Juchach z ewidencja ludnosci. Oni maja kartoteki osob zamieszkalych w gminie. Nie powinni robic problemow z ujawnieniem danych osoby urodzonej w 1891. Pytaj tylko i wyłącznie o praprababcie i prapradziadka gdyz RODO nie dotyczy osób zmarłych.

Twoj post jest troche chaotyczny nie ma w nim np nazwiska rodowego Twojej prababci.

Moge Ci jeszcze poradzic abys przy okazji kontaktu z Urzedem Gminy w Starych Juchach zapytal tez w sekcji dowodow osobistych o koperty dowodowe. Pradziadek umarł w 1966 a dowody osobiste były obowiazkowe od 1951 wiec byc moze zachowały sie w gminie koperty dowodowe. Jesli bedziesz miec duzo szczescia to w takich kopertach moga byc rozne dokumenty i zdjecia.

Temat koperty dowodowej dotyczy tez Twojego pradziadka Antoniego ur 1919 zapytaj w gminie rowniez o jego koperte (z wieku domniemywam ze pradziadek jest osoba zmarłą).

Badz przygotowany na koniecznosc przedstawienia dokumentow do udowodnienia pokrewienstwa to chyba linia Twojego ojca jesli dziadek jeszcze zyje to najprosciej aby on wystepowal nie Twoj ojciec bo krotszy wywod przodków.

Powodzenia

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2021 - 21:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
Nazwisko Rodowe mojej praprababci Władysławy, to Tomaszewska. Mój pradziadek zmarł w Białymstoku. W Starych Juchach nigdy nie mieszkał.
Pytałem o koperty dowodowe mojego prapradziadka, niestety, nic nie znaleziono, skierowano mnie do Ełku, ale tam również nic nie znaleziono.
Mój dziadek niestety nie żyje, więc nie ma jak mi pomóc... Jakby żył, najprawdopodobniej nie musiałbym pisać tego postu.
Pozdrawiam Serdecznie Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2021 - 21:40
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
W Starych Juchach jest gmina wiec ewidencja ludnosci jesli pradziadkowie tam mieszkali to tam byli ewidencjonowani wiec dlaczego w Ełku? Chyba ze chodzilo o Archiwum Panstwowe w Elku owszem ja tam znalzalm stare ksiegi meldunkowe (lata 50te) ale dla mieszkanca Ełku, byc moze w AP Ełk sa rowniez ksiegi meldunkowe gminy z lat 60tych. Polecam osobista wizyte w AP Ełk.

A o koperte dowodowa pradziadka w Bialymstoku tez pytales? W ktorym roku umarl Antoni?

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Okuniewski05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2021 - 21:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2020
Posty: 16

Status: Offline
Pradziadek zmarł w 1955 roku.
Skierowano mnie do Ełku ponieważ dowody wydawało KPMO w Ełku.
Czyli myśli Pani, że w Ewidencji ludności coś będzie, tak?
Pozdrawiam Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2021 - 07:56
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Na poczatku formalnosc. Adamie posty na forum musza byc podpisywane taki jest regulamin ustaw sobie na stale podpis w profilu.

Ewidencja ludnosci to inny temat niz wydawanie dowodow i koperty dowodowe. Tak jak pisalam ewidencja ludnosci na pewno jest w gminie Stare Juchy problem tylko z tym czy maja ja z lat 60tych. Jesli nie ma w Starych Juchach to zapytaj gdzie moze byc ta ewidencja byc moze w Archiwum Państwowym w Ełku. W ewidencji potwierdzisz fakt zamieszkania prapradziadkow i adres i byc moze tez miejscowosc gdzie wyprowadzila sie praprababcia.

Drugi temat postaraj sie poprawic swoj pierwszy post ale nie tworz innego w tym temacie bo dostaniesz nagane od admina. W Twoim poscie jest mnostwo informacji zbednych z punktu widzenia szukania praprababci.

Musisz podac precyzyjnie najlepiej w punktach papardziadkow co o nich wiesz wymienic wszystkie dzieci gdzie urodzone i w ktorym roku z ewentualnym skrotowym o losach osoby

Na portalu My Heritage jest mnostwo drzew roznych osob byc moze ktos z potomkow prapradziadkow ma tam drzewo i znajdziesz w nim swoich przodkow i ich zstepnych.

Co do kopert dowodowych sprobuj jeszcze zlozyc zapytanie do Milanowka o metryczke dowodowa prapradziadka byc moze sie zachowały jest watek na forum o metryczkach.

Koniecznie uporzadkuj ten pierwszy post naprawde trudno sie go czyta wiec trudno Ci pomoc. Jakbys podal dokladniej dane praprababci (z tego co piszesz masz akt slubu prapra) rok urodzenia gdzie jej rodzicow to mozna sprawdzic w MH czy nie ma w drzewach takiej osoby.

I koniecznie podpisuj posty.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2021 - 11:40
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3306

Status: Offline
Adamie,
wynika z twego drzewa genealog.że Strubnica ,to gniazdo rodzinne
Okuniewskich
Stanisław Okuniewski 1889-1966 rodz.Dominik Okuniewski ,Franciszka Kuczynska
żona Władysława Tomaszewska 1891-1978
syn Antoni Okuniewski ur.1919-1955
https://ancestors.familysearch.org/en/G ... -1889-1966
Apolonia Okuniewska, Strubnica ,1926 r. gm.Piaski pow.wołkowyski wówczas woj. białostockie ,obecnie Białoruś
http://www.polska1926.pl/podpisy/513564

_________________
Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.847459 sekund(y)