Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
cyganmokotowOffline
Temat postu: Zaginiony pradziadek  PostWysłany: 01-08-2021 - 13:48
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Szukam jakichkolwiek wskazówek gdzie jeszcze i jak mogę szukać informacji o losach i dzieciach swojego pradziadka Jana Hajduk syna Karola i Józefaty ur w 1901 roku w Warszawie.
Na początek opiszę to co wiem i udało mi się dowiedzieć
Pradziadek urodził się w 1901 roku na Woli, w 1921 ożenił się z Białorusinka Klara Żukowska miał z nią córki Irene i Wandę chrzty w parafii św Stanisław a na Woli i prawdopodobnie syna Władysława męża Apolonii (mieli córki i syna, podobno mieszkali w okolicach ul solidarności w Warszawie). W między czasie Jan miał druga kobietę moja prababcie Bronisławę Możdżonek zd. Dębińską z którą miał 7 dzieci w tym mojego dziadka. Wszystkie te dzieci w metrykach mają zapisane ojciec nielegalny, nieznany lub za ojca podaje się pierwszego męża prababci Antoniego Możdżonek zm wv1922 roku.
W każdym bądź razie nie noszą nazwiska Hajduk tylko Możdżonek. Wiadomo że po wybuchy wojny mieszkał na ulicy Podchorążych 31 z prababcia i swoimi dziećmi z niej natomiast jego żona i jej dzieci przed wojną mieszkały na ulicy Krochmalnej.
Ostatni ślad po nim to akt ślubu jego córki Haliny Możdżonek z 1941 roku gdzie był świadkiem oraz chrzciny dziecka Kazimierza Możdżonek (syn Bronisławy i Antoniego) z 1942 roku gdzie był chrzestnym.
Według opowieści rodzinnych podczas powstania miała miejsce awantura domowa i jeden z małych synów Jana pobiegł wystraszony po pomoc i przyszedł z Niemcami którzy go wyprowadzili i ślad po nim zaginął.
Nie wiadomo czy może wrócił do prawdziwej żony czy został zabity.
Pisałem do CK i Bad Arolsen brak jego w spisach.
Wiem jeszcze ze w latach 1922 1923 służył w wojsku (w metryce chrztu jego córki jest zapis ojciec nieobecny na służbie wojskowej).
Nie mogę odnaleźć jego dzieci i Klary, ani nawet Klary.
Nie wiem już jak i gdzie mam szukać.
Rodzina Hajduk ów która znalazłem tzn jego brata Zygmunta nie miała pojęcia o istnieniu Jana lub nie mówiono o nim. Natomiast wiadomo że owego Zygmunta odwiedzał jakiś Władysław który mówił do niego wujku stąd przypuszczenia, że był on synem Jana.
Podobno mieszkał w okolicach wsi Truskaw w Kampinosie.
Czy macie jakieś pomysły gdzie i jak mogę jeszxzs szukać rodziny Jana i informacji o nim samym.
Pozdrawiam Michał Możdżonek


Ostatnio zmieniony przez cyganmokotow dnia 01-08-2021 - 18:59, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Zaginiony pradziadek  PostWysłany: 01-08-2021 - 13:59
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
dopisz informacje, które pewnie masz typu
gdzie ślub w 41
jaki stan zachowania ewidencji ludności ze znanych Ci miejsc
gdzie opowieść o synu Jana miała miejsce
i inne tj co jeszcze sprawdzałeś (sąd grodzki? notariaty?)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu: Zaginiony pradziadek  PostWysłany: 01-08-2021 - 14:44
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Ślub i chrzest był w parafii Św Antoniego na Czerniakowie podobnie jak chrztu jego dzieci i Bronisławy. Dzieci jego i Bronisławy rodziły się między 1922 a 1936 rokiem.
Jego córki Irena i Wanda Albina w latach 1923 1924 w akcie chrztu Wandy zapis iż w Warszawie Wawer w 1952 brała ślub z Jerzym Szałkowskim i była wdową po Filipiaku bez imienia (informacje uzyskałem kiedyś telefonicznie w urzędzie)
Sąd grodzki brak jest tam inny Jan Hajduk z Małecz uznany za zmarłego, zapewne rodzina Jana gdyż jego dziadek urodził się również w tej miejscowości.
Notariaty brak
Stan ewidencji ludności z ulicy Podchorążych oraz Krochmalnej z tego okresu nie sprawdzałem. Tak więc w poniedziałek to sprawdzę
Pozdrawiam Michał Możdżonek


Ostatnio zmieniony przez cyganmokotow dnia 01-08-2021 - 18:59, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Zaginiony pradziadek  PostWysłany: 01-08-2021 - 14:54
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jeśli wiesz skąd i kiedy go zabrali, to adresu nie ma sensu ustalać, jeśli nie - to warto dopytać o protokoły przedślubne, aneksy, raptularze z par. Św. Bonifacego.
Zeznania Głównej Komisji dot. ludobójstwa okolicy - także z początków sierpnia - są dostępne. Dalsze działania powodujące niemożność identyfikacji zamordowanych w "ogródku jordanowskim", w ruinach GISZ do poczytania.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu: Zaginiony pradziadek  PostWysłany: 01-08-2021 - 16:29
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
W parafii Św Bonifacego brak info w aneksach itd, w księgach pomordowanych na Czerniakowie i okolicach brak Jana Hajduka.
Pozdrawiam Michał Możdżonek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Zaginiony pradziadek  PostWysłany: 01-08-2021 - 18:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
To tak jeszcze (nie wiem dlaczego w niektórych zakresach bez kopii rozmawiamy) - coś mi zgrzyta:
* Św. Wojciech i 1923-1924
** Białorusinka

Hajduk Władysław ur 1921 syn Jana straty.pl podają, że w zespole który obecnie jest w IPN w Krakowie jest informacja (jak sądzę dot. przekazywanych paczek) o więźniu na Montelupich, który tymi danymi się posługiwał
jest też Władysław w
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... arłego.pdf
i
https://www.1944.pl/ofiary-cywilne/wlad ... 13439.html

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu: Zaginiony pradziadek  PostWysłany: 01-08-2021 - 18:58
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... &x=352&y=0
Akt 228 Klara Żukowska pochodziła z Bobrujska dzisiejsza Białoruś
Tak wiem że kiedyś to była Polska
Ten Władysław to raczej zbieżność gdyż pierwsze dziecko Jana jakie znalazłem to Irena ur 1922 parafia Św Stanisława na Woli... Mój błąd
Pozdrawiam Michał Możdżonek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Zaginiony pradziadek  PostWysłany: 01-08-2021 - 19:03
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
może zbieżność przypadkowa, może inne do.t daty urodzenia dane podał / miał podczas zatrzymania
ten
https://www.1944.pl/ofiary-cywilne/wlad ... 13439.html
z 1925
i tak poza "normalnym" zasięgiem sprawdzania, ale Wola tj Czyste ostatni adres , po 1921 i PCK nie odżegnuje się od realizowania poszukiwań Hajduków, choć pewnie trudno wykazać związki rodzinne, więc...

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu: Zaginiony pradziadek  PostWysłany: 01-08-2021 - 19:28
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
No właśnie jedynym dokumentem potwierdzającym jest list jego córki do mnie w którym się dowiedziałem o jego istnieniu i dodatkowo dostałem jego zdjęcie jedyne istniejące w zbiorach mojej rodziny. Przez ten wykaz pokrewienstwa ciężko niektóre sprawy załatwić dlatego szukam potomków jego dzieci ze związku z Klara... Ale ciężko mi to idzie
Wnuk Zygmunta Hajduka którego udałoby mi się odnaleźć(Zygmunt Hajduk to brat Jana) wspominał że ten Władysław miał problemy z prawem i wędrował po więzieniach i jeszcze w latach 70 żył.. Potem kontakt się urwał wiem też że miał dwie żony pierwsza to Apolonia z którą miał córki a z drugą miał syna i córkę i mieszkali we wsi Truskaw w Kampinosie... Tylko tyle udało mi się dowiedzieć ale kim był ten Władysław to też na 100% nie wiem ale wychodzi na to że muszę przejrzeć dokładnie chrzty między 1921 a 1940 w parafii Św Stanisława i może tam czegoś się dowiem czy Jan miał jeszcze inne dzieci z Klara równolegle do dzieci z moją prababcia
Na przykład jego pierwsze dziecko z Klara rodzi się w tym samym roku co pieerwsze z moją prababką.... Ale czy jedna i druga wiedziała o jego podwójnym życiu niewiem.
Jego siostra Maria mieszkała z moją prababcia na podchorążych i umarła w 1929 roku również tak. Była chrzestna jednego z braci dziadka
Pozdrawiam Michał Możdżonek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Zaginiony pradziadek  PostWysłany: 01-08-2021 - 19:50
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie wiem jak chcesz "przejrzeć dokładnie chrzty 1921-1940" w 2021
PCK może próbować i ze Stanisława i Wojciecha, ale Ty?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tad_waw
Temat postu: Zaginiony pradziadek  PostWysłany: 01-08-2021 - 21:20
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2015
Posty: 129

Michale!

Na drzwiach kancelarii św.Stanisława już kilka lat temu wisiało ogłoszenie, że wszystkie metryki tej parafii do 1944r. są w AAW na ul. Dewajtis 3. Z tego co wiem to w AAW mają przerwę wakacyjną ale telefony chyba odbierają.

Co do kancelarii św. Wojciecha na ul. Wolskiej to byłem tam niedawno i mieli księgi z lat przedwojennych.

Pozdrawiam, Tadeusz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu: Zaginiony pradziadek  PostWysłany: 01-08-2021 - 23:17
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Dzięki za informację przejadę się do Świętego Wojciecha gdyż 6 tam brał ślub Zygmunt Hajduk i rodziły się jego dzieci może coś znajdę o Janie.
Co do ksiag z parafii Św Stanisława to znajdują się na Dewajtis muszę się tam przejechać i poprosić o wgląd. Czy jeśli nie mam jak u udowodnić pokrewieństwa to znaczy że mi nie pokażą ksiąg?
Z 10 lat temu tam byłem i właśnie tam znalazłem ślub Jana i Klary orax akta chrztu dwóch córek, żałuję nie szukalem wtedy dalej... Tak się ucieszyłem tym co znalazłem, że nie pomyślałem, iż Jan mógł mieć jeszcze inne dzieci z Klara
Pozdrawiam Michał Możdżonek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-08-2021 - 23:25
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale jak pokrewieństwa? z 30 tysiącami osób w księgach, które chciałbyś przeglądać?
poza tym - pokrewieństwo nie daje Ci prawa do ich poznania
domyślnie 1921-1940 to osoby żyjące, jak możesz wykazać, że zmarli wszyscy to jest jakaś przestrzeń
to są wielokrotnie opisywane rzeczy, jest strona AAW etc

są opcje pewne (nazwisko przecież nie jest typu Kowalski) typu wytypowanie 10 aktów na podstawie skorowidzów i poproszenie (AAW nie robi kwerend, nie ma takiej usługi) o sprawdzenie w ramach czasu (najczęściej poza pracą) tych kilku czy dziesięciu
jak jest zgodność i informacja o zgonie (dopisek) osoby urodzonej w 1927..to jest jakaś przestrzeń

za to robić to zamiast (czy przed) np PCK (czyli pomijając normalny tryb, nieskorzystanie) eee...i to w jednym z najbardziej porządnych archiwów, najbardziej otwartych..sugerowanie, że "jedź do AAW to przejrzysze se chrztu z 1940"
oj nieładnie (nie do Ciebie, do Tada)

PS 10 lat temu to już zdjęcia M 1921 ze Stanisława były i to dostępne w serwisie PTG:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-08-2021 - 08:56
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Jeśli chodzi o księgi akt chrztu bo o tych mowa z parafii Św Stanisława to sprawa jest prosta, gdyż na końcu każdego rocznika jest alfabetyczny spis i przy danym nazwisku numer odpisu. Siostry też nie robiły problemu. Dziś zadzwonię i się dowiem. W kancelarii parafii św Antoniego bez problemu sam przeglądałem akta do 1945 i dzięki temu znalazłem całe rodzeństwo dziadka itd.
W parafii Św Wojciecha dziś zadzwonię
Póki co pisze do PCK i do archiwum w sprawie spisu ludności stałej dla Warszawy tak jak Pan zasugerował no i szukam dalej 😊
Pozdrawiam Michał Możdżonek
W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-08-2021 - 10:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie sugerowałem "spisu ludności stałej'
i nie pisanie do archiwum polecałem

nie sugerowałem, a pisałem wprost
udostępnienie urodzeń do 1945 to byłoby łamanie prawa, a namawianie do tego jest prawie z tej samej kategorii ,
dla mnie problemem jest to, żeby ten serwis nie był identyfikowany z takimi praktykami
identyfikacja "środowiska" już coraz mniej mnie interesuje - jesteście jacy jesteście

PS nie ma rejestrów na końcu ksiąg urodzeń Św. Stanisława (przynajmniej większości)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.735478 sekund(y)