Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
choirek
Temat postu: Re: Facebook PTG  PostWysłany: 23-07-2021 - 10:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 1132

Z Warszawy jest coś do zrobienia dla początkującego? Nie chciałbym na razie składać deklaracji, ani niczego nie rezerwować, ale chciałbym się zmierzyć z jakimiś polskimi aktami...

_________________
Pozdrawiam, Irek
Moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Facebook PTG  PostWysłany: 23-07-2021 - 11:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Łukasz- uważaj:)
Za pisanie czym jest, a czym nie jest geneteka, za zwracanie uwagi, że jednym z największym zagrożeń jest traktowanie geneteki i indeksów jako źródło ZAMIAST naprowadzenia na źródła - zostaniesz wrogiem geneteki (nie wrogiem nr 1, to zajęte)

Irku:mnóstwo
https://geneteka.genealodzy.pl/plany.php?wo=WA
w tym te księgi, które już są w metryki, nie trzeba czekać na ich wstawienie z poczekalni

a nawet pewnie więcej niż figurujące wyżej jako wolne : myślę, że część zarezerwowanych się zwolni

Jeśli coś wybierzesz i uzgodnisz z adminem - mogę postarać się przesłać kopie w paczce, byś mógł działać off-line bez problemu.. Św. Antoni?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz


Ostatnio zmieniony przez Sroczyński_Włodzimierz dnia 23-07-2021 - 11:13, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KonradMOffline
Temat postu: Re: Facebook PTG  PostWysłany: 23-07-2021 - 11:03
Zasłużony
Administrator Geneteki


Dołączył: 10-08-2016
Posty: 64
Skąd: Bieliny
Status: Offline
MagiQ napisał:
Okolice Mielca to obszar też moich zainteresowań. Jeśli to nie problem mogę za zgodą adminów zająć się doprowadzeniem do porządku indeksów Pana Marka. O ile ten wznowi współpracę.


Masz nasze błogosławieństwo.

Pozdrawiam
Konrad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
komiszke
Temat postu: Re: Facebook PTG  PostWysłany: 23-07-2021 - 12:14
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2008
Posty: 31

cyt...

Zawsze jest opcja zrobienia korekty danych indeksów - spróbuj dopisywać rodziców.
Sam indeksuję od jakiegoś czasu i uwierz mi, nie raz indeksy robione są ze skorowidzy w których nie ma danych rodzica.

Trochę więcej samodzielnej pracy i genealogia stanie się przyjemniejszą, bardziej niż jest Wink
Sam spis osób jest wystarczający - przynajmniej dla mnie.[/quote]

Łukaszu
Inne parafie są indeksowane z rodzicami. Pan Maziarski już kilka razy mi pomógł. W kwestii Jedlicza/Potoka równiez ale nie odpowiada na prośbę o podanie rodziców dotyczących innego nazwiska, a jest tam kilka Katarzyn, kilku Janów. Nawet chcąc poprosić proboszcza o pomoc , nie wiem o kogo zapytać. Genealogią zajmuję się już 14 lat. Stąd moja uwaga .
Jeżeli ktoś ma dostęp do danych to wgł. zaleceń Geneteki/czytałam/ powinni być wpisywani rodzice. Inaczej spis jest bez sensu .
Barbara K.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-07-2021 - 12:23
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
prośby nie zaleceń
" W przypadku dostępności aktów prosimy o indeksowanie w rozszerzonym formacie, tj. zawierającym dane rodziców."

Indeksy bez rodziców mają sens, w przypadku młodych danych, wręcz umożliwiają ich publikację (jako nie umożliwiających jednoznacznej identyfikacji). Otwarte pytanie co ma WIĘKSZY sens . Np czy indeksy do kopii dostępnych bez ograniczeń czy większy sens indeksowanie sprzedawanych kopii- tj ponoszenie kosztów prowadzenia zyskownej działalności innych podmiotów, wspieranie decyzji braku publikacji kopii swoją pracą.

Twoja ocena "ta praca (wykonana przez kogoś) jest bez sensu, bo muszę większy swój wkład wnieść w efekt końcowy" jest niewłaściwa na wielu płaszczyznach - moim zdaniem. I chyba jestem w stanie to zdanie obronić:)

PS dotyczy to także np zdjęć skorowidzów i innych form

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-07-2021 - 13:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Zostałem wywołany.
Indeksuję już wiele lat.Większość zdjęć zrobiłem sam lub otrzymałem od znajomych.
Wiele parafii nie wyraża zgody na publikację pełnych indeksów.
Gdy dałem słowo to go nie łamię.
Moje indeksy pomagają znaleźć osoby w konkretnym miejscu i roku.
Zainteresowany ma już tylko bezpośrednio porozumieć się z właścicielem ksiąg ,skanów i indeksów.
Są to proboszczowie oraz USC ,którzy za akty metrykalne pobierają opłaty.
Ja nie.Pracuję od lat bezinteresownie dla ludzi.
Proponuję zamienić się miejscami,ja będę miał pretensję a pani będzie indeksować.
Rodziców Józefa i Jana podałem w mailu do pani 17 lipca.

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gocha_DOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-07-2021 - 21:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-01-2020
Posty: 441
Skąd: Gorzów Wlkp.
Status: Offline
Witam!
Każdy indeks prowadzący do dostępnego źródła jest dobry. Jeżeli skan jest dostępny online, to indeks może zawierać tylko rok, imię i nazwisko, nawet gdy w tej samej miejscowości jest kilka osób o tym samym nazwisku.

cytat
Zawsze jest opcja zrobienia korekty danych indeksów - spróbuj dopisywać rodziców.

Teoretycznie tak, a praktycznie? Księgi są w archiwum parafialnym, nie ma do nich dostępu. Jechać na drugi koniec Polski, by je ponownie sfotografować? Odpada. Dopisać rodziców może tylko ktoś, kto ma dostęp do ksiąg, lub ich kopii.

cytat
Moje indeksy pomagają znaleźć osoby w konkretnym miejscu i roku.
Zainteresowany ma już tylko bezpośrednio porozumieć się z właścicielem ksiąg ,skanów i indeksów.
Są to proboszczowie oraz USC ,którzy za akty metrykalne pobierają opłaty.

Tylko i aż.
Mam wiele udanych kontaktów z proboszczami i pracownikami USC. Zwykle dostaję to, czego potrzebuję, nie płacąc grosza. Nie proszę o akt, tylko o informacje w nim zawarte i dostaję je przez telefon. Czasami nawet z własnej woli ksiądz przysyła mi fotografię aktu jako załącznik do sms'a. Na mail'a nigdy nie dostałam odpowiedzi.

Są też księża, którzy cenią sobie święty spokój. Do parafii w Białobrzegach dzwonię już od ponad 8 miesięcy i nie dodzwoniłam się ani razu - źle odłożona słuchawka (chyba celowo) lub uszkodzony telefon. A parafia Grodzisko Dolne? Jest formularz kontaktowy, ale odpowiedzi brak. Cóż z tego, że kancelaria jest czynna w poniedziałki środy i soboty godzinę przed mszą świętą wieczorną, jak nie ma numeru telefonu? Znalazłam telefon na stronie Archidiecezji Przemyskiej i dzwonię - nie ma takiego numeru.

Dobrze by było, gdyby fotografujący/skanujący księgi przekonywali proboszczów zwłaszcza tych zapracowanych, do publikacji wykonanych kopii lub pełnych indeksów.

Pozdrawiam
Gocha_D
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-07-2021 - 22:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Dobrze by było, gdyby fotografujący/skanujący księgi przekonywali proboszczów zwłaszcza tych zapracowanych, do publikacji wykonanych kopii lub pełnych indeksów."


Jeśli sami są przekonani, że warto kopie publikować, a problem jest z argumentacją, z rozwianiem wątpliwości czy można (RODO etc), czy należy, czy "komuś kabzy nie nabiją" etc to wsparcie się może przydać. Np w postaci już wykonanych, opublikowanych, w cywilizowany sposób, w miarę sprawnie, bezpłatnie, od lat. Ale może potrzeba większego?

Nie odnoszę się do konkretnego przypadku, danej sytuacji. Ogólnie: to nie jest takie trudne w każdym przypadku. Bywają trudności nie do pokonania, ale bywa tak, że można - jak się chce spróbować:) Czasem raz nie wystarczy

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArcheGenes
Temat postu:   PostWysłany: 24-07-2021 - 21:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-05-2021
Posty: 64

Witam.

Indeksy, które zawierają jedynie rok, imię i nazwisko (bez danych o rodzicach) - mają tylko znikomą wartość genealogiczną. Na zasadzie... "lepszy rydz niż nic". Dotyczy to zwłaszcza tych metryk, które nie zostały dotąd upublicznione.

Owszem, jeśli indeks został oparty tylko na skorowidzu jest to jak najbardziej usprawiedliwione, ale też byłoby dobrym zwyczajem każdorazowo odnotowywać ten fakt w "uwagach" w momencie jego publikacji.

Niestety, nie przemawia do mnie argumentacja Pana Maziarskiego na taki stan rzeczy, że: "Wiele parafii nie wyraża zgody na publikację pełnych indeksów.". Wink
O ile jeszcze mogę przyjąć, że np. dana parafia (czytaj: proboszcz) oponuje przed upublicznieniem skanów ksiąg, to co do samych indeksów jest to, delikatnie mówiąc, trochę naciągane stanowisko, którego nie usprawiedliwia ani RODO (w odpowiednim zakresie lat), ani jakaś tam... dżentelmeńska umowa.
Wiem, że różnie z tym bywa, ale to zbyt duże uproszczenie i uogólnienie... , bo jak słusznie zauważył Pan Sroczyński: "Bywają trudności nie do pokonania, ale bywa tak, że można - jak się chce spróbować..." Wink

Każdy indeks ma swą wartość, tym niemniej w praktyce ta ostatnia okazuje się jednak bardzo różna (indeks indeksowi nierówny), co nawet (mimo deklaracji PTG) nie znajduje jak dotąd, żadnego przełożenia w prowadzonych statystykach. Wink

Odnosząc się zaś do wypowiedzi Pana Majewskiego, również traktuję Genetekę "jak wędkę i drogowskaz", ponieważ lubię widzieć chociażby skan dokumentu poświadczającego zindeksowane dane, co jednak nie zmienia faktu, że jeśli już ktoś zabiera się za indeksację metryk, to byłoby niezwykle miło, gdyby dołożył swych starań i wprowadził dane w tzw. rozszerzonym formacie, jeśli to tylko oczywiście możliwe. Smile

W końcu, jak już coś robić, to robić to dobrze... a nie na "pół gwizdka". Wink

Pozdrawiam,
ArcheGenes
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-07-2021 - 21:44
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
A indeks (pełny) bez kopii ogólnodostępnej to cały gwizdek?
Mnie dziwi najbardziej sytuacja: można wręcz spisać całą księgę (tzw pełne indeksy - idące dużo dalej niż dane rodziców), wydać drukiem (płatna edycja), ale kopii upublicznić - nie!
Rozumiem, ale nie popieram wyboru "zindeksuję (spiszę, udostępnię pełne dane wybranym) z ze źródła X (które nie zgadza się na publikację kopii), gdy mogę popracować nad dostępnymi"
Rozumiem, gdy to "parafia bliska sercu" i wydaje się, że innej możliwości nie ma. Ale pozostałe? Promować setkami własnej pracy decyzję o "zakazie publikacji źródeł do XVIII wieku?"
Pomijam w ogóle okres RODO i przyjmuję, że umów należy dotrzymywać (nawet jak nie mają mocy prawnej), o ile niewymuszone i świadomie podjęte decyzje. Inna rzecz jak takie "poufne zdjęcie" zdjęcia wyciekną (a wyciekają 9 na 10). Być powiernikiem takich "tajemnych materiałów" to proszenie się o zarzut (nie do obrony) że się jest dystrybutorem "tajemnych zakazanych ksiąg".
Jak jest wybór to po co się bawić w tych "zakazanych" rejonach? Miliony w wolnym dostępie czekają na chętnych. I jest to docenienie decyzji o upublicznieniu kopii, ochronie ksiąg etc.
Cały czas myślę o tych , którzy robią na szerszym polu nie "dla siebie robię ale niech i inni skorzystają jak specjalnie dużo czasu na to nie poświęcę", czyli w temacie geneteka:) Bazy prowadzonej przez osoby (choć przez stowarzyszenie), które przecież "nie robią swoich parafii", nie tym się kierują.

Rozumiem niuanse różne (patrz nieodległy temat o Kałuszynie - publikacja po OŚMIU latach zabiegów od wykonania kopii, więc warto np licząc na zmianę decyzji), nie narzucam poglądu jako obowiązujący wszędzie i zawsze, ale...
Ale pod rozwagę i raz na jakiś czas warto wrócić do "po co to"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArcheGenes
Temat postu:   PostWysłany: 24-07-2021 - 23:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-05-2021
Posty: 64

[quote="Sroczyński_Włodzimierz"]A indeks (pełny) bez kopii ogólnodostępnej to cały gwizdek?

Tak, w temacie indeksacji "indeks pełny" to "cały gwizdek". Smile
Chociaż "indeks pełny" to nie... źródło, a tylko bardzo dobry drogowskaz.

Chwała tym, którzy digitalizują księgi i bezpłatnie je udostępniają.
Chwała tym, którzy poświęcają swój czas na ich indeksację, zwłaszcza pełną.

Ale są też wolontariusze, którzy dzielą się danymi zebranymi w ramach zupełnie innych projektów (czasem wcześniejszych niż Geneteka czy sama digitalizacja) i chyba nie wypada mieć do nich pretensji, że nie udostępniają "kopii", których zwyczajnie... nie posiadają. Wink
Pretensje te lepiej kierować do władz KK lub Mormonów, na których to serwerach nierzadko one spoczywają, a nie są ogólnodostępne. Wink

A to, że niektórzy uczynili z "genealogii" świetny biznes, to zupełnie inna sprawa...

ArcheGenes

_________________
Arkadiusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-07-2021 - 23:17
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... deksacja/#
ww to są pełne:), a ile ich powstało przez te ponad 6 lat? ja widzę korelację (ujemną) wymagania ilości informacji w rekordzie vs ilość rekordów - sumaryczna użyteczność "pełnych rekordów" wg ww zaleceń razy ilość tych rekordów w granicach zera
a "indeks osobowy" to wchodzi w statutowe APowskie opracowanie zbiorów

To nie jest tylko kwestia "wolontariatu" (tzn niemożności stawiania warunków - jak widać z wpisów świeżych kolejność pól w bazie "to już przesada"), jak się płaci - też trudno. No, ale tak moglibyśmy długo.
Przydatność indeksu osobowego (format "imię, nazwisko ew. przydomek) w historycznych pracach naukowych (nie magisterskich), nawet obejmujących parę stuleci (czyli wtedy gdy "imię , nazwisko nie jest unikalnym identyfikatorem) nie jest kwestionowany jako "nieprzydatny"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArcheGenes
Temat postu:   PostWysłany: 24-07-2021 - 23:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-05-2021
Posty: 64

OK. Indeksacja "pełna" zwłaszcza dla "niewykwalifikowanego" wolontariatu to może zbyt dużo. Zgoda. Wink Ale indeksacja "rozszerzona" o dane rodziców (jeśli są dostępne) to według mnie takie minimum decydujące o praktycznej przydatności indeksu... Wink Wiadomo, że lepiej mieć cokolwiek niż nic, ale jednak... Smile

ArcheGenes

moderacja (elgra)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów imieniem i nazwiskiem lub przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny
podpis. https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-07-2021 - 00:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Mormonów również obowiązują umowy z dysponentami ksiąg, co wolno a co nie wolno im publikować. To co "zalega" u nich, jest również w odpowiednich archiwach bo dostawały kopie.
Do mnie przemawia argumentacja @mmziarskiego, w archiwach parafialnych często są staczane całe batalie aby przekonać chociaż do indeksacji. Czy mi się to podoba to już inna rzecz, czasem trzeba się zgodzić na pewne warunki aby przekonać do genealogów nieprzekonanych. Z takich rejonów jak podkarpackie, małopolskie częściowo(wielkie słowa uznania dla Renatki i całego zespołu) czy Śląsk Cieszyński, które były do niedawna białymi plamami a teraz się to zmienia, ponieważ ludzie chcieli iść i zawalczyć chociaż o indeksację. Dla mnie każdy indeks ma sens, przynajmniej wiem gdzie szukać (wiele razy byłam zdziwiona parafiami do których moich przodków "wywiało"). Można tak w nieskończoność dyskutować: przydatne, nieprzydatne, gwizdek, pół a może dwa gwizdki. Jest umowa to jest i koniec, czasem się nie da więcej. Jakby się tak czepiać szczegółów to po co całe gwizdki indeksować skoro są podpięte skany i można samemu przeczytać itd. itd.

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka


Ostatnio zmieniony przez MonikaNJ dnia 25-07-2021 - 01:57, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-07-2021 - 00:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
po to jest sens wpisywać panieńskie matki, że inaczej gdy brak info o ślubie rodziców - to jedyna droga
to jest ważniejsze niż imiona rodziców
imiona rodziców ułatwiają (filtrują) eliminacje niezgodnych
panieńskie matki umożliwia wyszukanie aktu dziecka kobiety, której męża nie znamy
to nie jest "dodatkowe" , a podstawowe kryterium w wielu sytuacjach

kwestia można / nie można doprowadzić do publikacji subiektywna; w wielu przypadkach wrażenie "nie można" było złą oceną sytuacji
co nie znaczy, że w każdym przypadku
i j.w. - jeśli indeksacja nie z powodu "tylko ten zestaw robię, inny mnie nie interesuje" to warto "nagradzać" swoją pracą ten zasób i tych przechowawców, którzy zdecydowali się na publikację

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.007895 sekund(y)