Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
krupabeataOffline
Temat postu: Pieczęć koscielna  PostWysłany: 18-07-2021 - 13:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2016
Posty: 104

Status: Offline
Witam czy ktoś się orientuję jak to bywało kiedyś z pieczęciami kościelnymi. W pewnej parafii jest pieczęć ksiądz używa jej w latach 1828-1836 później już nie choć nadal pozostaje na probostwie. Na pieczęci jest podobno data 1748(tak odczytal to pewien pan który ja rozszyfrował), która nijak się ma do lat użytkowania. Według historii parafii też ta data nie jest niczym ważnym. 60 lat różnicy to dużo więc pytanko czy patrząc na taką pieczęć uda się ustalić kiedy została wykonana. I drugie pytanie co się działo z takimi pieczęciami kiedy już wychodziły z użycia(były niszczone, trafiały do archiwum, kurii, czy zostawały na plebani i tam dalej się kurzyły) ?
Pozdrawiam Beata.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: Pieczęć koscielna  PostWysłany: 18-07-2021 - 15:51
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3286

Status: Offline
Masz zdjęcie tłoku tej pieczęci?

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krupabeataOffline
Temat postu: Pieczęć koscielna  PostWysłany: 18-07-2021 - 16:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2016
Posty: 104

Status: Offline
I tak i nie. W linku jest artykuł a cała prawdopodobna historia i zdjęcia w artykule. I wszystko było by jasne tak jak tam jest opisane ale nasz ksiądz podważa wiek tej pieczęci ale jak mówi nie ma jak tego udowodnić. https://parafiasamogoszcz.pl/aktualnosc ... swiatowej/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu: Pieczęć koscielna  PostWysłany: 18-07-2021 - 17:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1574

Status: Offline
Wybacz Beatko,
że nic nie wnosząc, wyrażę swój zachwyt dla tej pięknej historii. Nie mogę niestety odpowiedzieć na Twoje pytania, ponieważ nie znam się na sfragistyce ale historia tak mnie urzekła, że może się zainteresuję.

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krupabeataOffline
Temat postu: Pieczęć koscielna  PostWysłany: 18-07-2021 - 22:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2016
Posty: 104

Status: Offline
Fakt historia ciekawa jak również tajemnicza, mimo hipotezy przedstawionej przez barona nie ma pewności jak naprawdę trafiła do Austrii, czy to było podczas I czy II wojny a może po 1921r kiedy to sąsiadujący z plebanią( gruntami) folwark Mazurkiewicza został sprzedany, a może trafiła tam dużo wcześniej lub dużo bardziej pokrętną drogą. A drugą zagadką jest data czy faktycznie 1748 a jak tak to co ona oznacza. Ja również mam zerowe informację o pieczęciach, dziękuję za zainteresowanie.
Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: Pieczęć koscielna  PostWysłany: 18-07-2021 - 23:05
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3286

Status: Offline
Wątpliwa jest przedostatnia cyfra roku, mi się wydaje że to dziewiątka.

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipnik.F.TurasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2021 - 02:31
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2006
Posty: 874
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Bartku, na zdjęciu z odciskiem pieczęci widzę datę 1788.
Moim zdaniem po 1786 roku np. w zaborze austriackim czytaj po rozbiorach pojawił się obowiązek wydawania odpisów aktów przez parafię.
Siłą, rzeczy dla potwierdzenia dokumentu pojawiają się pieczęcie . A co się z z nimi działo zostawały na parafii . Jak podobała się następnemu proboszczowi to używał jej nadal. Ale najczęściej nowy proboszcz wykonywał sobie nowa. Pieczęcie też się zużywają. I moim zdaniem jak proboszcz był =żył dłużej to robił nową pieczęć ale jak nie miał czasu to bo np szybko zmarł to używał starej pieczęci. Nie spotkałem się aby ktoś gromadził lub zbierał stare tłoki pieczętne np w kurii. Np w Przypadku Papieży niszczono taką pieczęć ale one są =były podpisane . Osobiście spotkałem się w szufladzie obecnego proboszcza z 2 starymi pieczęciami. choć ma już nową. Zwróć uwagę dziś dokumenty kościelne mają moc USC np. ślubne, i też muszą mieć pieczęć parafii.
jan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gradOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2021 - 11:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2012
Posty: 242

Status: Offline
Dzień dobry
Ja również jak kolega Bartek uważam, że przedostatnia cyfra to 9.
Z poważaniem
Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2021 - 12:06
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3286

Status: Offline


Zrobiłem lustrzane odbicie tłoku i już wiem, dlaczego ów pan odczytał rok 1748. W średniowieczu czwórka arabska faktycznie wyglądała jak wstążka. Ale ten sposób pisania cyfry zanikł w XVI wieku. Moim zdaniem jest to zamaszysta dziewiątka.

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipnik.F.TurasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-07-2021 - 05:18
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2006
Posty: 874
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Niech będzie i 1798 zdjęcie niewielkie Trafnie Bartku piszesz wstążka tym bardziej, że obok jest ewidentnie 8.
Ale reszta mojej wypowiedzi jest w temacie po co po rozbiorach wykonywano pieczęcie. Widzimy w opracowaniu nawet fragment użycia pieczęci w urzędowym piśmie. Jedyne co spotkałem gromadzenie pieczęci dla celów opracowania typu. Są kolekcje pieczęci np. Miejskich, wiejskich ale nie spotkałem opracowania pieczęci kościelnych.
Zbierano pieczęcie np. Cesarskie. Dopiero dziś przekazuje się urzędowe pieczęcie do Archiwum. Ale stosownych przepisów nie znam. Osobiście w AP
w Bielsku widziałem oglądanie pieczęci i wciąganie jej do ewidencji AP. ale to poniekąd przy okazji zakłócania pracy Pani jak wypożyczałem księgi Laughing
jan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-07-2021 - 08:22
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
co dziś ma "moc USC"? Nie wiem z jaką intencją napisane, ale na pewno nie należ rozumieć "odpis zdarzenia z parafii jest równoważny odpisowi ASC z USC i ma taką samą wartość urzędową". To nieprawda.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gradOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-07-2021 - 09:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2012
Posty: 242

Status: Offline
Dzień dobry
Jakiś czas (kilka a raczej naście lat temu) w AP Poznań była wystawa tłoków pieczęci i stempli. Byłem na niej i jak pamiętam nie było tam żadnej pieczęci parafii. Nie przypominam sobie jednak by na wystawie pokazano, zgodnie z tym co wcześniej napisał kolega Jan, żadnej należącej do niskiego duchowieństwa.
Zamieszczam link do pochodzącej z podobnego okresu pieczęci cystersów w Wągrowcu:
http://poznan.ap.gov.pl/tlok-pieczetny-klasztoru-cystersow-w-wagrowcu-z-1746-roku-%E2%80%A8wyjatkowym-nabytkiem-archiwum-panstwowego-w-poznaniu-w-2020-roku/

Niższe duchowieństwo (mam na myśli proboszczów parafii) miało swoje własne pieczęcie już w średniowieczu. Takich egzemplarzy np. archiwum we Wrocławiu ma 6 egzemplarzy.
Odnośnie opracowań to w 2015 roku ukazało się opracowanie: Zbiór tłoków i stempli pieczętnych w zasobie AP w Poznaniu. W sieci dostępny jest wstęp do tego opracowania. Tam jeden z działów poświęcony jest instytucją kościelnym.
Z poważaniem
Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 2.906225 sekund(y)