Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Glaz_PatrycjaOffline
Temat postu: Jaworscy ze Strwiążyka  PostWysłany: 11-07-2021 - 22:21
Zasłużony


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 9
Skąd: Kraków
Status: Offline
Dzień dobry,
próbuję zgłębić swoje drzewo genealogiczne i przy jednej jego odnodze mam nie lada zagwozdkę.
Rodzina mojego pradziadka pochodzi ze Strwiążyka, aktualnie dzielnicy Ustrzyk Dolnych. Ponoć rodzina była dosyć znana w okolicy, ale niestety niewiele mogę znaleźć aktualnie na ich temat informacji.
To, co wiem na pewno to dosyć zagmatwana historia: właściciel dużych połaci ziemi, Jaworski, wziął za żonę dosyć młodą kobietę. Urodziły im się dzieci, niestety pan ojciec zmarł. Młoda Pani Jaworska została na dużym gospodarstwie i ponoć było jej bardzo ciężko. Ktoś napisał do brata jej zmarłego męża, który rezydował w USA, aby uratował ją z impasu. Brat przyjechał, chciał się ożenić ze szwagierką, ale niestety ślubował wieczne kawalerstwo, więc chwilę to trwało. Koniec końców uzyskał dyspensę, ożenił się. Pojawiły się dzieci. Niedługo potem kobieta zmarła. Drugi Pan Jaworski wychowywał swoje dzieci i dzieci swojego brata i oczywiście - ożenił się po raz drugi. I tu też dzieci się pojawiły. W skutek tej sytuacji pierwsze dzieci były wychowywane przez swojego wujka z jego drugą żoną Smile
Z tego co wiem to rodzina przez wiele lat milczała na ten temat. Gdy pytałam babci o imiona rodziców jej ojca, mówiła, że Jan i Anna. Z kolei w akcie zgonu pradziadka zobaczyłam Jana i Marię. Mój pradziadek miał dużo młodszego brata, zgaduję, że przyrodniego. Niestety, nie jestem w stanie dostać się do jego aktu zgonu żeby na 100% przyporządkować imiona do historii, ponieważ był księdzem i nie pozostawił zstępnych, a mnie ciężko wykazać interes prawny żeby taki dokument uzyskać.
Wiem, że dzieci miały na imię (między innymi) Andrzej, Stanisław, Hanna. Na pewno był jeszcze jeden brat, który wyemigrował do Nowego Sącza.
Moi pradziadkowie wyjechali ze Strwiążyka pod koniec lat 1940 ze względu na narastające konflikty polsko-ukraińskie. Wrócili do rodzinnych stron mojej prababci, więc nie sposób ich znaleźć w dokumentach przesiedleńczych.
Próbowałam szczęścia w księgach metrykalnych. W Strwiążyku istniała wtedy cerkiew, niestety nie zachowały się dokumenty (a przynajmniej do nich nie dotarłam). Od lat '50 pełni ona funkcję kościoła rzym-kat, ale w tych latach moich przodków już tam nie było.
Na szukajwarchiwach znalazłam księgi grec-kat z Ustrzyk Dolnych. Jest tam kilku Jaworskich, niestety księgi kończą się na 1896 roku, a mój pradziadek urodził się w 1913, więc mam pokoleniową przepaść w dostępnych danych i moim drzewie.
Kontaktowałam się z USC w Ustrzykach - niestety, nie posiadają aktu urodzenia mojego pradziadka.
Na szukajwarchiwach jest jeszcze mnóstwo metryk z innych miejscowości, ale z gminy Ustrzyki - nie mam zielonego pojęcia o układach parafii w tamtych latach w tamtym okresie, nie znam też totalnie tych okolic - wydaje mi się to szukaniem igły w stogu siana.
Czy ktoś byłby mi w stanie wskazać źródła, w które warto się zagłębić? Może cmentarze z tamtych lat (pojechałabym, ale nie znalazłam)?
Moja babcia się upiera, że jej rodzice brali ślub w tamtych okolicach w obrządku rzym-kat, ale nie znam roku i niestety nie mam dowodów na poparcie tej tezy. Nie wykluczam grek-kat.
Będę wdzięczna za każdą wskazówkę!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Jaworscy ze Strwiążyka  PostWysłany: 11-07-2021 - 22:36
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dużo na raz, więc może być w odcinkach - OK?
i dopytywaniem
Ksiądz Jaworski urodzony po 1913 - wiesz w jakich latach żył, która diecezja (seminarium, posługa)?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Glaz_PatrycjaOffline
Temat postu: Re: Jaworscy ze Strwiążyka  PostWysłany: 11-07-2021 - 22:56
Zasłużony


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 9
Skąd: Kraków
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Dużo na raz, więc może być w odcinkach - OK?
i dopytywaniem
Ksiądz Jaworski urodzony po 1913 - wiesz w jakich latach żył, która diecezja (seminarium, posługa)?


Archidiecezja Krakowska. Wiem, że swojego czasu służył w kościele św. Krzyża w Krakowie. W Krakowie-Wróblowicach jest też pochowany - z tego co pamiętam na grobie są tylko lata urodzenia i śmierci; cmentarz nie ma spisu online, więc wybieram się tam w niedługim czasie, ale urodził się około 1925, a zmarł gdzieś w okolicach 2005.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Jaworscy ze Strwiążyka  PostWysłany: 11-07-2021 - 23:04
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Spuścizna w archiwum archidiecezji IPN
Jak będziesz miała szczęście to sporo danych i o rodzinie
do IPNu najbliższy żyjący krewny lub pełnomocnictwo od niego, arch. arch. - różnie i zmienne w czasie zasady

pradziadek - opisywane pozametrykalne (kiedy zmarł ma znaczenie) plus rzadko wspominane - wojskowe
niektóre źródła równolegle, niektóre krok po kroku ( tj coś wcześniej, potem następne kolejność ma znaczenie)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Glaz_PatrycjaOffline
Temat postu: Re: Jaworscy ze Strwiążyka  PostWysłany: 12-07-2021 - 09:25
Zasłużony


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 9
Skąd: Kraków
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Spuścizna w archiwum archidiecezji IPN
Jak będziesz miała szczęście to sporo danych i o rodzinie
do IPNu najbliższy żyjący krewny lub pełnomocnictwo od niego, arch. arch. - różnie i zmienne w czasie zasady

pradziadek - opisywane pozametrykalne (kiedy zmarł ma znaczenie) plus rzadko wspominane - wojskowe
niektóre źródła równolegle, niektóre krok po kroku ( tj coś wcześniej, potem następne kolejność ma znaczenie)


Spróbuję szczęścia w IPN - nie wpadłam na to, dziękuję za podrzucenie pomysłu.
Co do pradziadka - zmarł w 1982 na zawał serca. Nie wiem niemal nic o jego życiu przed wyjazdem ze Strwiążyka. Babcia mówiła, że jego rodzice zmarli jak był mały (podejrzewam, że był z pierwszego lub drugiego małżeństwa w mojej historii). Prababcię poznał pod Lwowem, ale co tam robił - nie mam pojęcia. Wiem, że był zażartym Polakiem, przez co trzy razy podpalano im gospodarstwo. Nie mam żadnych informacji o tym żeby pradziadek był wojskowym Sad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Jaworscy ze Strwiążyka  PostWysłany: 12-07-2021 - 13:13
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
1982 to jeszcze nie PESEL ale już od deka dowody osobiste i cała związana z tym dokumentacja
i dość ścisła ewidencja ludności
pracownicze, etc
ale namawiam na próby ustalenia czy jest (opracowana) i jak uzyskać dostęp do spuścizny po księdzu

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.538756 sekund(y)