Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MarcinBulagaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-07-2021 - 12:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2019
Posty: 186
Skąd: Łętowice\ Tarnów
Status: Offline
Janiszewska_Janka napisał:

2. W Mesznie odbył się 24.11.1858 r ślub tego Tomasza Miłkowskiego z Golanki dom 7 z Magdaleną zd Witek, wdową po Galusie. Jest możliwe , że w tym domu nr 5 ona mieszkała, bo był prawem użytkowania jej zmarłego męża. Być może nie mieli prawa dalszego tam zamieszkania i wyprowadzili się do wsi Siedliska dom 93.


Co do domu o numerze 5 w Mesznie, to musiał być on właśnie domem po Galusie, Magdalena urodziła się w domu nr. 20 dnia 01.06.1825r.

Mam również metrykę jej zgonu ale nic szczególnego z niej nie wynika poza tym że zmarła w Mesznie Opackiej w domu nr.5
Czyli z drugim mężem Tomaszem Bulaga musieli później wrócić do domu pierwszego jej męża.

Edit:
Sprawdziłem i w miejscowości Meszna Opacka nie odnalazłem ślubu Magdaleny Witek i Franciszka Galus.
Odnalazłem natomiast informację że w Mesznej w domu nr. 5 mieszkała siostra ww Magdaleny.
Strasznie to wszystko pogmatwane Rolling Eyes

_________________
Pozdrawiam
Marcin Bulaga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinBulagaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2021 - 20:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2019
Posty: 186
Skąd: Łętowice\ Tarnów
Status: Offline
Serwus wszystkim

Posiedziałem trochę czasu nad tym i odnalazłem następujące rzeczy, osoby które pomagały w temacie może będą jeszcze pamiętać o co chodziło Smile

1. Poszedłem za radą i odnalazłem ślub Magdaleny Witek/Bulaga z Galusem. Miał on miejsce 09.11.1853 w Mesznie Szlacheckiej czyli dzisiejszych Buchcicach. Pytanie tylko dlaczego tam a nie w Mesznie Opackiej skąd Magdalena pochodziła. W 1855 urodziła się ich córka Marianna jednak 1856r. zmarła, Franciszek Galus zmarł w 1855.

https://zapodaj.net/ceee0193a4f50.png.html

2. Na samym początku tego tematu szukałem pochodzenia Michała Kawa/Sowy , czy to ta sama osoba według was? Odnalazłem wpis o narodzinach takiego jegomościa w sąsiedniej miejscowości - Biadolinach Radłowskich. Jak uważacie czy to dobry trop?
Według aktu ślubu urodził się 1821r. według zgonu 1826 a tutaj mamy 23.09.1822

Wrzucam akt ślubu, ewentualny akt urodzenia i akta urodzenia jego dzieci kiedy naprzemiennie stosowane było nazwisko Kawa i Sowa

https://zapodaj.net/cdf5509232517.png.html

https://zapodaj.net/140cbb9feac9f.png.html

https://zapodaj.net/a0aad4c3fbeca.png.html

https://zapodaj.net/462fd79e7366d.png.html

Z góry dziękuję za każdą podpowiedz w tej sprawie


tutaj trafiłem jeszcze na ślub Pawła Kawa czyli domniemanego ojca i Marianny Sowa z 1832r. z Biadolin Radłowskich

https://zapodaj.net/183c8fbd3ef0e.png.html

Może po ślubie dał dla przybranych dzieci swoje nazwisko?

_________________
Pozdrawiam
Marcin Bulaga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tandecki_PrzemoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2021 - 20:54


Dołączył: 11-11-2021
Posty: 4

Status: Offline
Cześć
co do pytania drugiego bierz pod uwagę że wiek podawany w aktach zgonu bywa wiekiem na oko i na wygląd czy informacje od rodziny zmarłego która wcale mogła nie wiedziec ile ma dokładnie lat dany człowiek. Moim zdaniem akt slubu wskazuje najbliższą datę realną czyli od tej daty aktu ślubu czyli 1821 patrzysz plus minus 2-3 lata w przód i w tył i szukasz najbardziej przybliżonych danych i lat ichmościa, moim zdaniem znalazłeś prawidłowego człowieka w Biadolinach Radłowskich i datę 23.09.1822 i to uznałbym za własciwe dane. Co do nazwisk wtedy były pisane ze słuchu i często bywały przekręcane czy występowały oboczności i nazywanie tej samej postaci czasami odmiennymi nazwiskami, w konkluzji uznałbym datę 1822 za właściwa i ichmościa zapisywał z podwójnym nazwiskiem (Kawa/Sowa) aż do momentu ustalenia danych rodziców ichmościa i weryfikacji nazwiska rodowego

Pozdrawaim
Przemo
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinBulagaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-12-2021 - 14:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2019
Posty: 186
Skąd: Łętowice\ Tarnów
Status: Offline
Wygląda na to że Michał Kawa był nieślubnym dzieckiem Marianny a nazwisko Kawa otrzymał od ojczyma po ślubie matki z ojczymem. Ojczym był wcześniej żonaty więc chyba można go wykluczyć że był ojcem biologicznym Michała.

_________________
Pozdrawiam
Marcin Bulaga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-12-2021 - 16:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2237
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
wcale mu nie musiał nic dawać a zwłaszcza nazwiska Smile po prostu tak zapamiętano, że wychowywał go Kawa i tak go nazywano, ostatnio miałam dosyć śmieszny przypadek - Agnieszka Miętkiewicz rodzi nieślubnego syna Franciszka, po kilku latach zostaje żoną Andrzeja Kłosowskiego, Franciszek żeni się jako Miętkiewicz syn Agnieszki, ale umiera jako syn Andrzeja Miętkiewicza i Agnieszki z Kłosowskich Smile już zmarłych

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magdalena.chlodOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-12-2021 - 18:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2021
Posty: 85

Status: Offline
O, to ja miałam dokładnie tak samo. W akcie zgonu wdowy napisano, że była córką i dokładnie tak samo zamieniono nazwiska

_________________
Pozdrawiam
Magda M.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2022 - 17:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4208

Status: Offline
Też przy nieślubnych synach pobłądziłam Embarassed
Ojciec stawił się na obu chrztach - pod zapisem imienia dziecka widnieje jego oświadczenie.
Tarnów 1849: "Ja niżej podpisany zeznaję się być ojcem naturalnym"
Tarnów 1850: "zeznaję przy wyżej wymienionych dwóch świadkach, że jestem ojcem naturalnym tego dziecięcia Wilhelma i upraszam, bym jako taki do tej księgi był wpisanym"

Byłam przekonana, że chłopcy noszą nazwisko ojca. A tu zonk.
Jestem na 99% przekonana, że odnalazłam Wilhelma i jego potomków w Tarnowie z nazwiskiem matki.
Do nadania nazwiska potrzebne było uznanie w sądzie?
Prawo to regulowało czy umowa? Bo chyba nie zwyczaj.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.662060 sekund(y)