Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
marzanna62Offline
Temat postu: Źródła o mieszkańcach wsi XVII/ XVIIIw  PostWysłany: 17-03-2016 - 08:03
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Witam mam pytanie. Interesuje mnie temat spisy ludności mieszkańców wsi teren Małopolski. Wiem ze dla królewszczyzn były robione "lustracje" nie wiem jak to wyglada w przypadku dóbr prywatnych i zakonnych? Drugie pytanie ksiegi wiejskie z tego co wiem to bardzo niewiele sie ich zachowało. Gdzie ich szukać? I czy w takich ksiegach mogli byc wymieniani inni mieszkancy wsi poza tym wobec którego toczyła sie sprawa?

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
M_K_COffline
Temat postu: źródła o mieszkańcach wsi XVII/ XVIIIw  PostWysłany: 17-03-2016 - 09:00
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2014
Posty: 155
Skąd: Lublin (aktualnie)
Status: Offline
Niektóre księgi sądowe wiejskie wydane zostały przez Bolesława Ulanowskiego:
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/doccontent?id=288
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/doccontent?id=289
Byli w nich wymieniani nie tylko sami oskarżeni, ale i ławnicy, świadkowie, oskarżyciele, właściciele dóbr, księża itp.

Z pozdrowieniami,
Magda

_________________
www.nietylkogenealogia.blogspot.com
www.nietylkoczarownice.blogspot.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu: źródła o mieszkańcach wsi XVII/ XVIIIw  PostWysłany: 17-03-2016 - 20:56
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 395

Status: Offline
Ksiąg sądowych zachowało się tylko kilkadziesiąt- pełny ich wykaz zawiera praca Tomasza Wiślicza " Katalog małopolskich ksiąg sądowych wiejskich XV-XVIII w " tam też znajdują się informacje które z nich zachowały się jedynie w rękopisach ( podanie lokalizacji i sygnatury) a które zostały wydane drukiem min przez wspomnianego powyżej Ulanowskiego, ale też przez Grodziskiego i innych. To bardzo dobre opracowanie które szczegółowo opisuje np. które księgi zostały wydane w całości a które tylko we fragmentach- to ma znaczenie bo ja po zapoznaniu się z drukowanymi fragmentami, poszedłem dalej i sięgnąłem po mikrofilm z całością i znalazłem tam bardzo dużo ciekawych rzeczy które pominęły publikowane fragmenty.

Księgi sądowe dotyczyły nie tylko spraw karnych ale i może przede wszystkim wszelkiego rodzaju zapisów, spadków etc. wspominani są wójtowie, ławnicy, tak że można wychwycić wielu mieszkańców danej miejscowości. Wszystkim bardzo polecam tą lekturę.

Jeżeli chodzi o inne źródła rodzin chłopskich ale nie tylko (same księgi sądowe wspominają również szlacheckich arendarzy, w przypadku XVI wieku zdarzają się równiez zapisy spraw spadkowych miejscowej szlachty) to musi tu nastąpić rodział na 1. Okres Staropolski wspólny mniej więcej dla całej Rzeczpospolitej i 2. Okres zaborów gdzie źródła się różnicują. Mogę wskazywać tu tylko Galicję bo ten obszar stanowi jak na razie mój krąg poszukiwań.

Pierwsze ważne źródła oprócz oczywiście ksiąg metrykalnych od których należy zacząć to Katastry- spisy gospodarzy - Józefiński z lat 80-tych XVIII wieku i Franciszkański z lat 20-tych XIX wieku.

Kolejnym źródłem są Fasje podatkowe sporządzane w latach 70-tych XVIII wieku przez wszystkich właścicieli ziemskich ale na ich tropie dopiero jestem i będę mógł coś więcej o nich napisać po wizycie we Lwowie, zapewne na jesieni.

Żródeł jest oczywiście znacznie więcej, archiwa państwowe i kościelne dla danego terenu, wszelkie opracowania lokalne i zamieszczane w nich źródła, Księga złoczyńców z Wiśnicza, rejestry poborowych ( te XVIII wieczne też tropie ale to kolejna wycieczka tym razem do Wiednia, schematyzmy, spisy wyborców itd., słowniki min. miejscowości w średniowieczu

Ta wielość źródeł daje nadzieje że dopóki nie przejrzy się wszystkich nie należy się poddawać, i zawsze można nawet po latach cieszyć się kolejnymi odkryciami, i liczyć nawet na cuda jak ten opisywany jakiś czas temu na forum gdy poszukiwacz znalazł księgi metrykalne z XVI wieku o których nawet proboszcz nie wiedział.

Tak że radości na całe życie i starczy jeszcze na kilka pokoleń jak będą się interesowały kontynuacją Smile

pozdrawiam Henryk

Proszę o dodanie kolejnych źródeł dla Małopolski i Galicji bo pewnie wielu nie uwzględniłem a chętnie wzbogacę swoje plany exploracji bo mam wolne terminy za jakieś 30 lat Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu: uzupełnienie  PostWysłany: 18-03-2016 - 08:05
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Henryku bardzo dziękuje za tak wyczerpujaca wypowiedź. Niezmiernie cenna jest dla mnie informacja o pracy Tomasza Wislicza z wykazem ksiąg sądowych.

Mam jeszcze jedno pytanie obszar który mnie interesuje Małopolska Koscielec powiat Proszowice i Racławice powiat Miechów. Całkiem jestem głupia wg map rozbiorów wygladałoby ze Galicja ale akta cywilne po rosyjsku i mam tez zapisy ze jeden z moich przodków z parafii Racławice był żołnierzem carskiego wojska. Czy to Galicja czy jednak zabór rosyjski?
Z tego co wyczytałam metryki Józefińskie były robione dla Galicjia a dla zaboru rosyjskiego czy były tez takie dokumenty?

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu: uzupełnienie  PostWysłany: 18-03-2016 - 18:00
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 395

Status: Offline
Galicja kończyła się na linii Wisły. Wszystko co na północ od tej rzeki należało już do zaboru rosyjskiego z wyjątkiem Krakowa który tworzył Wolne Miasto do 1846 chyba. Dlatego Miechów to juz zabór rosyjski. Należy odróżnić historyczną Małopolskę I Rzeczpospolitej od obecnej. Nie jestem pewien czy Tomasz Wiślicz traktuje Małopolskę w jej najszerszych granicach czyli z Lublinem włącznie, trzeba byłoby to sprawdzić. Księgi sądowe wiejskie były prowadzone w zasadzie do rozbiorów, potem jeszcze przez kilka lat porozbiorowych zdarzają się wpisy aż prowadzenie tego typu spraw nie przejęły władze zaborcze.

Dlatego Księgi sądowe wiejskie zasadniczo należą do źródeł okresu Staropolskiego I Rzeczpospolitej . Zabory podzieliły historyczną Małopolskę jednak okres zaborczy to już inny rodzaj źródeł/

Moje poszukiwania skupiają się głównie na wieku XVIII gdzie mieszają sie źródła staropolskie z tymi zaborczymi w moim przypadku na razie tylko Galicja.

Jeżeli chodzi o źródła zaboru rosyjskiego to niech wypowiedzą się Koleżanki i Koledzy zza Kordonu Smile

pozdrawiam

Henryk

pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu: uzupełnienie  PostWysłany: 19-03-2016 - 07:42
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Henryku udało mi sie dotrzec do tego Katalogu małopolskich ksiag sadowych wiejskich byl w "moim" Archiwum Panstwowym. Mam od razu odpowiedz na Twoje pytanie "z LUblinem włacznie". Niestety w ww wykazie nie ma wsi które mniebardzo interesują w XVII i XVIII w: Kamieńczyce i Cudzynowice sa wymienine Racławice ale kursywa czyli wygląda ze zaginione. Niestety mam pecha tam w wtym katagu rzeczywiscie jest sporo wsi o wiele wiecej niz u Ulanowskiego.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: uzupełnienie  PostWysłany: 19-03-2016 - 09:18
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3286

Status: Offline
W księgach grodzkich relacji lub oblat można spotkać szczegółowe opisy całych wsi, włącznie z inwentarzem żywym i martwym. Taki opis da się znaleźć dla większości miejscowości stanowiących własność szlachecką. Wizje dóbr przeprowadzano przy ich sprzedaży, działach, dzierżawie, przy sporach, po pożarach i innych zdarzeniach. Można do nich trafić, odszukując odpowiednią fiszkę w lokalnej "Kartotece do dziejów wsi" (dostępna w archiwach państwowych).

Więcej informacji:

J. Leskiewicz, Znaczenie inwentarzy dóbr ziemskich dla badań nad historią wsi w Polsce w XVIII w., "Kwartalnik Historyczny", t. 60, 1953, nr 4, s. 363–378 (forma zdigitalizowana: http://rcin.org.pl/Content/21713/WA303_26243_A52-KH-R-60-4_informacja.pdf)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawelDOffline
Temat postu: uzupełnienie  PostWysłany: 19-03-2016 - 11:01
Sympatyk


Dołączył: 01-09-2011
Posty: 56

Status: Offline
Chętnie poczytam o innych materiałach źródłowych bardziej doświadczonych genealogów którzy zajmują się zaborem rosyjskim w szczególności Lubelszczyzną, Kielecczyzną, Siedlecczyzna. Sam w niektórych gałeziąch doszedłem do ściany, gdzie akt metrykalnych brak albo są głęboko schowane na parafiach. A w człowieku nadal jest nadzieja że coś gdzieś może być co posunie badanie do przodu.
Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu: Re: uzupełnienie  PostWysłany: 19-03-2016 - 11:19
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Bartek_M napisał:
W księgach grodzkich relacji lub oblat można spotkać szczegółowe opisy całych wsi, włącznie z inwentarzem żywym i martwym. Taki opis da się znaleźć dla większości miejscowości stanowiących własność szlachecką. Wizje dóbr przeprowadzano przy ich sprzedaży, działach, dzierżawie, przy sporach, po pożarach i innych zdarzeniach. Można do nich trafić, odszukując odpowiednią fiszkę w lokalnej "Kartotece do dziejów wsi" (dostępna w archiwach państwowych).

Więcej informacji:

J. Leskiewicz, Znaczenie inwentarzy dóbr ziemskich dla badań nad historią wsi w Polsce w XVIII w., "Kwartalnik Historyczny", t. 60, 1953, nr 4, s. 363–378 (forma zdigitalizowana: http://rcin.org.pl/Content/21713/WA303_26243_A52-KH-R-60-4_informacja.pdf)


Dotarlam do takiej ksiazki inwentarze dóbr ziemskich. Niestety rzeczywiscie sa bardzo dokladne opisy ale niestety moich wsi nie ma. Jest pieknie opisana wies Koscielec w ktorej moi przodkowie mieli parafie. Wies Kamienczyce była duchowna zakonu Nornertanek na Zwierzyncu. Sciagnelam nawet z AN w Krakowie mikrofilm z ksiag grodzkich Krakowa i przeszukalam wszystko co dotyczy norbertanek niestety ani slowa o ich dobrach w terenie. Nie mam pojecia gdzie szukac dalej oczywiscie znam spisy ludnosci z 1791 interesuja mnie inne zrodla wczesniejsze.
Druga moja wies Cudzynowice byla szlachecka i wiem do kogo nalezala ale za czasow Dlugosza. Prosze mi podpowiedziec jak szukac w AP. Wybieram sie do AP Kielce gdzie nalezaly obie moje wsie mam zamiar przegladac kilka pozycji ale to lata duzo pozniejsze XIXw.
Jest w AP Kilece pozycja:
"komisarz do spraw włoscianskich powiatu pinczowskiego" lata 1864-1914 i bede ja przegladac w AP
oraz
"Akta gminy Boszczynek" 1847-1954"
Licze ze cos tam znajde przy odrobinie szcescia w aktach gminy mozna znalezc kartoteki mieszkancow znalzlam takie z przelomu wieku XIX/XX ale dotyczace innej rodziny galezi po mojej matce
Takie kartopteki to skarbnica wiedzy mialam tam wynotowane nie tylko wszystkie osoby ktore mnie intetesowaly ale rozwniez daty smierci wykraczajace poza zakres akt dostepnych w AP czyli 1915. Niestety nie zawsze przy akcie urodzenia jest wpis o smierci nawet w tych aktach z przelomu wiekow XIX/XX a nie majac nic zgonu szuka sie w powietrzu.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bwrubelOffline
Temat postu: Re: uzupełnienie  PostWysłany: 07-06-2021 - 15:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-02-2018
Posty: 44

Status: Offline
Wiem, że temat jest mocno przestarzały, ale spróbuję - czy ktoś będący w posiadaniu katalogu mógłby sprawdzić czy widnieje w nim Ruska Wieś k. Rzeszowa?

Z góry dzięki,
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
M_K_COffline
Temat postu: Re: uzupełnienie  PostWysłany: 08-06-2021 - 19:49
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2014
Posty: 155
Skąd: Lublin (aktualnie)
Status: Offline
W katalogu Wiślicza nie ma tej wsi. Może gdzieś w księgach rzeszowskich jakieś informacje o niej się znajdą? Najlepiej pytać w tamtejszym AP.

Pozdrawiam,
Magda

_________________
www.nietylkogenealogia.blogspot.com
www.nietylkoczarownice.blogspot.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kosiadamOffline
Temat postu: Re: uzupełnienie  PostWysłany: 08-06-2021 - 20:37
Sympatyk


Dołączył: 15-12-2017
Posty: 46

Status: Offline
Witam serdecznie;
Czy ktoś natknął się na te zródła o wsiach z XVII I XVIII wieku co do wsi Lacka Wola i Trzcieniec parafia Mościska lub okoliczne , albo parafia Biały Kosciół - Będło , lub parafia Rybna , Czułowek, Czułów, lub parafia Pantalowice - łopuszka wielka
pozzdrawiam serdecznie
Adam Kosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-06-2021 - 21:13
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1197

Status: Offline
Witam!
Adam!
A czego konkretnie poszukujesz ?
Np. Bębło wchodziło w skład starostwa ojcowskiego - i tu jest sporo dokumentów (zapisów) w księgach grodzkich i ziemskich krakowskich.
Z roku 1684 w CCRel. 111 (musisz znaleźć nową sygn, księgi grodzkiej - być może jest w internecie) masz na str. 327 - "Pomiar wsi - Bebel / Bebło".
Z 1730 w CCRel. 154, str. 1731 - "Pomiar łanów we wsi Bebło."
Rybna z kolei należała do Opactwa Bernardynów w Tyńcu. Również są różne zapisy. Np. księga ziemska krakowska TC 129 (również to stara sygnatura) - str. 1107 - "Przywileje na dzierżawy i sołectwa – wieś Rybna należącej do opactwa Benedyktynów w Tyńcu" - lata 1628-33.
Pozdrawiam!
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kosiadamOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-06-2021 - 14:27
Sympatyk


Dołączył: 15-12-2017
Posty: 46

Status: Offline
Witam serdecznie Panie Tadku.
Dziekuje za informacje.
Pozdrawiam Adam Kosinski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.535170 sekund(y)