Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jedrzejgrykoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 15:13
Sympatyk


Dołączył: 18-03-2020
Posty: 86
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Janiszewska_Janka napisał:
Uderz w stół, a nożyce się odezwą.
Z głupcami nie dyskutuję, a czy nożyce się domyślają o kogo chodzi, to tylko jego domysły ...ha,ha,ha
Szacunek fałszywy jest mi niepotrzebny, podobnie jak te tasiemcowe wywody tępych nożyc, które się zbędnie nakręcają i tną co popadnie. Mam satysfakcję ogromną z tej reakcji...ha,ha,ha

Janina Władysława Janiszewska

Pani Janino, zamiast repliki dedykuję Pani fragment "Potęgi smaku" Zbigniewa Herberta:

    Zaiste ich retoryka była aż nazbyt parciana
    (Marek Tulliusz obracał się w grobie)
    łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy
    dialektyka oprawców żadnej dystynkcji w rozumowaniu
    składnia pozbawiona urody koniunktiwu.

Z wyrazami szacunku,

Jędrzej

_________________
Kontakt ze mną jest możliwy przez PW lub e-mail.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 15:56
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 452

Status: Offline
@Janiszewska_Janka,
Dziękuję za słowa wsparcia. Doceniam i cieszę się, że moja postawa jest tak odbierana.

Metafora Moniki (@MonikaMaru) bardzo trafna!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 16:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Zaczyna się to robić śmieszne, ale dobra, jedziemy dalej. Uprawiasz "słowologię". Według Ciebie pisanie do kogoś personalnie..."że pisze głupoty"... jest formą grzecznościową? dodając jeszcze ,że nie będziesz wyciągał wniosków na temat jego inteligencji ..."że się zawiodłeś ,bo"... nie jest wykazaniem niekompetencji? itd. itd.
Ja również w podobny sposób się zdziwiłam ,ale fakt mogłam to sobie darować.
O tym ,że jesteś świeżynką świadczy wiele rzeczy i ma to istotny wpływ na to ,że dalej nie rozumiesz w czym był stary szukaj lepszy od nowego - po prostu z niego nie korzystałeś ,bo gdybyś korzystał, wiedziałbyś o czym cały czas mówimy. Tobie podoba się nowy, bo innego nie znasz. ( de gustibus non est disputandum )
Nie identyfikujesz się ze środowiskiem(chyba), ponieważ stwarzasz dystans, nie chcesz pomóc w tym co umiesz i jedynie szydzisz, bo masz inne zdanie. Wiele osób na tym forum ma różne zdania na wiele tematów ,ale tworzymy razem środowisko genealogiczne. Budując bazy, nikt (indeksując, obrabiając do wstawienia zdjęcia, robiąc te zdjęcia) nie zastanawia się czy korzystający ma inne zdanie. Tłumaczy z forum ,również to nie interesuje. Miałeś okazję coś dać od siebie jako prawnik i na spokojnie wytłumaczyć dlaczego jest to ..."prymitywna walka z wiatrakami"...
Wciska nam się gorszy produkt , ale co tam - cieszmy się, bo mamy prawo podmiotowe.

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jedrzejgrykoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 16:50
Sympatyk


Dołączył: 18-03-2020
Posty: 86
Skąd: Szczecin
Status: Offline
MonikaNJ napisał:
Zaczyna się to robić śmieszne, ale dobra, jedziemy dalej. Uprawiasz "słowologię". Według Ciebie pisanie do kogoś personalnie..."że pisze głupoty"... jest formą grzecznościową? dodając jeszcze ,że nie będziesz wyciągał wniosków na temat jego inteligencji ..."że się zawiodłeś ,bo"... nie jest wykazaniem niekompetencji? itd. itd.
Ja również w podobny sposób się zdziwiłam ,ale fakt mogłam to sobie darować.
O tym ,że jesteś świeżynką świadczy wiele rzeczy i ma to istotny wpływ na to ,że dalej nie rozumiesz w czym był stary szukaj lepszy od nowego - po prostu z niego nie korzystałeś ,bo gdybyś korzystał, wiedziałbyś o czym cały czas mówimy. Tobie podoba się nowy, bo innego nie znasz. ( de gustibus non est disputandum )
Nie identyfikujesz się ze środowiskiem(chyba), ponieważ stwarzasz dystans, nie chcesz pomóc w tym co umiesz i jedynie szydzisz, bo masz inne zdanie. Wiele osób na tym forum ma różne zdania na wiele tematów ,ale tworzymy razem środowisko genealogiczne. Budując bazy, nikt (indeksując, obrabiając do wstawienia zdjęcia, robiąc te zdjęcia) nie zastanawia się czy korzystający ma inne zdanie. Tłumaczy z forum ,również to nie interesuje. Miałeś okazję coś dać od siebie jako prawnik i na spokojnie wytłumaczyć dlaczego jest to ..."prymitywna walka z wiatrakami"...
Wciska nam się gorszy produkt , ale co tam - cieszmy się, bo mamy prawo podmiotowe.

Droga Pani Moniko,

Ten wątek nie jest o mnie, a Pani cały czas skupia się na mojej osobie: jestem świeżynką /1/, nie rozumiem w czym stara wersja SzwA była lepsza od nowej wersji /2/, nie korzystałem ze starej wersji SzwA /3/, nie znam innej wersji SzwA, niż nowa /4/, nie identyfikuję się ze środowiskiem /5/, stwarzam dystans /6/, nie chcę pomóc /7/, jedynie szydzę /8/.

Nie mam zamiaru tłumaczyć się, że nie jestem wielbłądem i dyskutować z osobą, która nie jest zainteresowana rozmową ad rem, tylko mną i jakimiś dziwacznymi projekcjami na mój temat.

Niechże chociaż moderatorzy przerwą ten offtopic, skoro nie reagują na popis niebywałego chamstwa Pani Janiny, która przyznaje się do celowego znieważania rozmówcy określeniami takimi jak "służalczy pachołek głupiego prawa" i "tępe nożyce". Chyba, że wolno w ten sposób tutaj pisać i nie będzie niczym zdrożnym, jeżeli odpowiem subtelnej intelektualistce na jej poziomie?

Ja się z tej "dyskusji" wycofuję. Szanownych Państwa interlokutorów pozostawiam z Waszym poczuciem tryumfu i przekonaniem o słuszności swoich racji. Zajrzę z radością do tego wątku za jakiś czas, kiedy wojewódzki sąd administracyjny przekłuje ten balon nadęcia i bzdur głoszonych tutaj o obowiązującym prawie. Będę wdzięczny za niekierowanie odpowiedzi do mnie w tym wątku od tego momentu, ponieważ w najbliższym czasie już nie będę tutaj zaglądał, więc ich nie przeczytam. Osobom, które odezwały się na PW dziękuję za miłe słowa.

Z wyrazami szacunku,

Jędrzej

_________________
Kontakt ze mną jest możliwy przez PW lub e-mail.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 18:25
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Liczyłem na odniesienie się do zaprezentowanego toku rozumowania dlaczego element czynności udostępniania jakim może być wykonanie reprodukcji potrzebnych do realizacji udostępnienia (art 16 d 1.2) - nie jest usługą, a udostępnieniem, więc jest bezpłatny na mocy ustawy archiwalnej - wprost z art. 16c

ale mogę przyjąć, że doszliśmy w tym zakresie do porozumienia, oczywistego raczej:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 19:18
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 452

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Liczyłem na odniesienie się do zaprezentowanego toku rozumowania dlaczego element czynności udostępniania jakim może być wykonanie reprodukcji potrzebnych do realizacji udostępnienia (art 16 d 1.2) - nie jest usługą, a udostępnieniem, więc jest bezpłatny na mocy ustawy archiwalnej - wprost z art. 16c

ale mogę przyjąć, że doszliśmy w tym zakresie do porozumienia, oczywistego raczej:)

Włodzimierzu,
Ustawa o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach nigdzie nie daje uprawnienia AP-om (podległym NDAP) do pobierania opłat za usługi archiwalne. Wnioski o udzielenie informacji, wynikające z ustawy "o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego" to nie są wnioski o udostępnianie materiałów archiwalnych. Udostępnianie materiałów archiwalnych jest - z mocy ustawy - bezpłatne, więc każda czynność zmierzająca do udostępniania powinna być bezpłatna, bo, w przeciwnym razie, samo udostępnianie nie będzie już bezpłatne.

Znam poglądy zawarte w komentarzu do ustawy i się z nimi nie zgadzam. Swój pogląd właśnie Ci tu przedstawiłem. Mogę jeszcze przywołać orzeczenie I OSK 1934/13, o którym już była mowa.
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... -225.phtml
To orzeczenie z czasów, gdy jeszcze opłaty były uzależnione od celu. Tę zależność później zniesiono i teraz cel nie ma znaczenia, tj. udostępnianie jest bezpłatne, po prostu, bez żadnych warunków. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził jasno, że "dokonywanie reprodukcji materiałów archiwalnych" to udostępnianie. Zatem powinno być bezpłatne. Aby to zakwestionować, należałoby mieć pewnie inne orzeczenie NSA. Ja takiego nie znam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 20:15
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie zaadresowałem na czyje odniesienie się liczyłem - mój błąd.
Wymiana zdań pomiędzy Jędrzejem a mną miała miejsce, chciałbym zakończyć tę odnogę.

Co do Twojego pomysłu "Ustawa o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach nigdzie nie daje uprawnienia AP-om (podległym NDAP) do pobierania opłat za usługi archiwalne" - znam, ale nie zgadzam się z krokiem:
"usługi ustawowe, ale ponieważ nie jest powiedziane w tej samej ustawie, że płatność jest związana z usługą, to mają być bezpłatne" i jak już pisałem - kwestionowanie wykonywania odpłatnych usług narzuconą ideą "ok, nie udostępnienie , więc niech będzie usługa, ale nieodpłatna" (czym się różnić będzie? nie widać żadnej różnicy, usługa nawet słownikowo będzie udostępnieniem: kwerenda , tłumaczenie to jak byk "uczynić odbiorcy bardziej przystępnym":)

ale nie o to chodziło, a o
czy wtedy, gdy nie ma kopii, i zachodzi konieczność ich wytworzenia celem udostępnienia - wchodzimy w zakres usług
czy jest to nadal udostępnienie (jeden z jego etapów - wytworzenie reprodukcji, odwzorowania, kopii)

moim zdaniem wytworzenie reprodukcji na potrzebę udostępnienia w trybie art 16a 2.2 jest fragmentem czynności udostępnienia jak wyjęcie jednostki z regału - czynność techniczna będąca etapem, fragmentem czynności technicznej udostępnienia
nie wchodzimy w zakres art 16.2a

czyli nie zlecam wykonania usługi, a zwracam się o udostępnienie

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 20:24
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 452

Status: Offline
Gdy zwracam się do AP o udostępnienie materiałów archiwalnych w systemie teleinformatycznym, to powinni mi to bezpłatnie udostępnić. Jeśli nie mają skanu, to powinni zrobić. Jeśli mają, to tym łatwiej dla wszystkich.

Nie widzę żadnych podstaw prawnych, aby mieli pobierać opłatę za wykonanie skanu, gdy celem jest udostępnienie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 20:36
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
dżiss golono strzyżono
wyjdź poza krąg odpłatne - nieodpłatne (usługa może być w cenniku za zero - brak odpłatności nie przesądza czy to usługa), za to jest różnica w trybie i regulacjach za tym idących - w tym interwencji anymonopolowych gdy za tanio (eliminuje konkurencje z rynku usług)

usługa czy udostępnienie - w tym "spór" różnica zdań - z daleko idącymi implikacjami co do np umowy, reklamacji, tryby opłaty (urząd nie urząd - jest usługa- mają ustawowy obowiązek za usługę przyjmować gotówkę od osoby fizycznej, w przypadku opłaty skarbowej już nie, ale usługi - TAK) itd itd

i może (pomimo hejtu jaki się wylał) Jędrzej znajdzie siły by kontynuować o tym zakresie - w publicznej formie - wymianę zdań

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 20:42
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 452

Status: Offline
Nie rozumiem o co Ci chodzi.
(Archiwa Państwowe mają jakąkolwiek konkurencję na rynku usług skanowania materiałów archiwalnych?)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 21:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
O to czy wykonanie reprodukcji podczas realizacji czynności "udostępnienie" realizowanej w trybie art 16a 2.2 jest usługą

13 czerwca 16:21 Jędrzej napisał
"Jeżeli chcę z mojego prawa dostępu do materiałów archiwalnych skorzystać, to mogę to uczynić w szczególności poprzez zapoznanie się z nimi w oryginale lub formie reprodukcji. Jeśli reprodukcje nie istnieją, to mogę zamówić ich odpłatne wytworzenie. Jeżeli istnieją, to mogę zamówić je nieodpłatnie."

nie zgadzam się z powyższym i argumentuję jak wcześniej pisałem
powtórzę:
Nie "zamawiam reprodukcji", a występuję o udostępnienie i nie ma znaczenia czy kopie istnieją czy nie istnieją i dopiero muszą być wytworzone by udostępnić materiał w trybie udostępnienia reprodukcji - jeśli muszą być wytworzenia to jest część czynności udostępnienia, bez wchodzenia w usługi . Niezależnie od kwestii odpłatności.
Bo j.w. usługa od udostępnienia nie tylko ewentualną odpłatnością się różni, ale baaardzo wieloma cechami - z bardzo dalekimi konsekwencjami , z których fragmencik ( badanie wpływu pozycji uprzywilejowanej i obowiązek obsługi kasowej) wyżej - ale to czubek góry lodowej
wiele więcej pewnie problemów gdy usługa bezpłatna , ale to już nie moje zmartwienie..ale nie tylko APów, a każdego archiwisty zakładowego:) - to jedynie dla ilustracji wagi problemu, nie dla wnikania w badanie rynku usług i pozycji podmiotów na tym rynku, a dla pokazania że nie tylko kwestia odpłatności ma znaczenie, większe czy to usługa czy udostępnienie:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 21:09
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 452

Status: Offline
Włodzimierzu,
No to jesteśmy zgodni. Ja też się z tą interpretacją nie zgadzam. Ona jest zbieżna z postawą AP-ów i NDAP-a. Widocznie nie rozumiałem Cię, bo w ogóle nie wnikam co to jest usługa archiwalna i ona mnie nie interesuje (jako konsumenta). Interesuje mnie udostępnianie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tedy44Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 22:59
Sympatyk


Dołączył: 24-07-2019
Posty: 53

Status: Offline
Witam wszystkich,
Cytat:
Michał pisze:
(Archiwa Państwowe mają jakąkolwiek konkurencję na rynku usług skanowania materiałów archiwalnych?)

A teraz dla odsapnięcia trochę mniej prawniczych kwestii (mam wykształcenie techniczne).
Może mi ktoś wytłumaczy dlaczego na stronach AP jest informacja, że skanów akt metrykalnych w danej jednostce brak (0), a w Family Search są skany, ale z kluczykiem. Niedawno w jednym z AP przeglądałem pozytywową kopię takiego mikrofilmu (na FS są jego skany) zrobioną przez mormonów. Oryginał negatywowy chyba jest w S.L City. Chyba większość zasobów metrykalnych w AP w postaci mikrofilmów była robiona przez mormonów.
Czy AP nie mogłyby przestać blokować udostępnianie skanów na FS jeżeli same nie są w stanie ich wykonać i udostępnić.
Czy FS może jest właśnie tą konkurencyjną firmą wykonująca skany aktów metrykalnych. Przecież mormoni i AP już kiedyś się umówili: "zrobimy (mormoni) zdjęcia ksiąg metrykalnych i zostawimy wam (AP) kopię do udostępniania".
Przeglądanie mikrofilmów na starych przeglądarkach rodem z NRD wcale nie jest takie przyjemne. A na dodatek obok stoi nieużywany zestaw komputerowy specjalnie przystosowany do skanowania takich mikrofilmów.
A może AP-y wprowadziłyby taką usługę: zamawiam mikrofilm do przeglądania i zamiast na przeglądarce, oglądam go na tym urządzeniu do skanowania i jednocześnie (za darmo) wykonuję skany dla AP, który potem udostępnia go na swojej stronie.
pozdrawiam
Tedy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 23:13
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziwnie w jedną stronę hipotezy stawiasz, bez prób weryfikacji założeń.

dla scenariusza
FS kluczykuje (tzn stawia dodatkową, poza rejestracją i logowaniem, barierę dla części użytkowników, dzieląc na tych co mogą i tych co nie mogą) APowski zasób ze względu na sprzeciw AP niezbędne jest (warunek konieczny, a nie wystarczający) jest np to, żeby te podejrzewany mikrofilm było mikrofilmem APowskiej księgi - prawda?

jest tak w opisywanym przez Ciebie sugestywnym przypadku "wstrętny AP blokuje"?

argument przeciw "AP blokuje" (o ile wiem)- publikacja w FS wykonanych w ostatnich 1-3 latach odwzorowań cyfrowych zasobu AP - tego nie blokuje, więc dlaczego uważasz, ze co innego "blokuje"?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-06-2021 - 12:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 11:49, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.626301 sekund(y)