Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Biesok_MateuszOffline
Temat postu: k.k Landwehrinfantrieregiment nr 33  PostWysłany: 31-05-2021 - 17:52
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2021
Posty: 17

Status: Offline
Witajcie!

To mój pierwszy post na tym forum (i chyba w ogóle na jakimkolwiek forum), więc proszę administratorów o wyrozumiałość.

Próbuję ustalić jakie były wojenne losy mojego pradziadka Andrzej (Andreas) Biesok (ur. 1880), gdzie ostatecznym sukcesem byłoby gdybym ustalił gdzie zginął i został pochowany. Według rodzinnych przekazów zginął w twierdzy Przemyśl, ale ja na słowo nie uwierzę Wink

Przeszukałem listy rannych i poległych. Tam znalazłem dwóch Andreasów Biesok, jednak dla żadnego z nich nie zgadzał się rok urodzenia.

Przeszukując ogromne zasoby Familysearch natknąłem się na dokument, który z dużą dozą prawdopodobieństwa dotyczy właśnie mojego pradziadka:

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS9K-FQTD-V

Tutaj pojawiają się pytania... Próbowałem rozszyfrować każdą literkę i w większości mi się udało, ale dalej nie wszystko dla mnie jest jasne.

Nie mogę domyślić się jaki miał stopień wojskowy "Ldstpll Rekrut" a może "Ldstpfl Rekrut"? Żadne z tych nic nie i tak nie mówi ;/

Co do jednostek w których służył, czy ja dobrze rozumiem kolejność?
1. 23.11.1914 przydzielony do 4 "Kompani zastępczej" LIR 31 Teschen (Cieszyn);
2. 15.12.1914 przydzielony do LIR 32 Neusandec (Nowy Sącz)
3. 01.04.1915 spowrotem przeniesiony do LIR 31;
4. 20.12.1915 przydzielony do k.k. LIR 33?

Tutaj kolejne pytanie - pod LIR 33 (o ile dobrze odczytałem) napisane jest "Karpathen", ale według wikipedii LIR 33 było nazwane "Stryj", przy okazji nie znalazłem żadnej jednostki nazywanej "Karpathen", nie wiem co o tym myśleć.

Obstawiam, ze skoro to ostatnia wpisana jednostka, to zginął służąc w jej szeregach (oczywiście do dalszej weryfikacji), ale o LIR 33 nie znalazłem zbyt wielu informacji. Czy ktoś może wie gdzie dalej szukać info o tej jednostce zanim skieruję zapytanie do Kriegsarchiv w Austrii?


Ostatnio zmieniony przez Biesok_Mateusz dnia 31-05-2021 - 20:26, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu: k.k Landwehrinfantrieregiment nr 33  PostWysłany: 31-05-2021 - 18:18
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Mateusz,

gratulacje, to na pewno powód do wielkiej satysfakcji. Moim zdaniem jest tam napisane Ldstpfl Rekrut. Ldst musi odnosić do Landsturm, ale pfl - niestety nie wiem co oznacza.
M. Neustadt może oznaczać Maehrisch Neustadt (Uničov w Czechach), nie tak daleko od Cieszyna.
Stryj leży jak najbardziej w Karpatach, więc nie martwiłbym się o niekonsekwentne nazewnictwo, tym bardziej że numery i nazwy jednostek zmieniały się w czasie wojny bardzo dynamicznie.

Niestety nie potrafię podpowiedzieć nic sensownego o LIR 33, warto spytać na forum austro-wegry.eu
Niestety, trzeba się też liczyć z tym, ze dokumentacja przepadła po upadku cesarstwa.

Mam natomiast jedno spostrzeżenie dotyczące list strat. Wyszukiwarka to tylko wyszukiwarka, być może OCR zjadł po drodze jakąś literę z nazwiska Twojego przodka. Może też być tak, że błąd popełnił kancelista. Listy strat są uporządkowane alfabetycznie, a jeśli znasz przypuszczalny rok śmierci swojego przodka, to sczytanie list nie będzie aż tak tytaniczną robotą. Listy strat są dostępne w kilku przeszukiwalnych wersjach (genteam.eu, https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... 13816/1/-/ i https://kramerius5.nkp.cz), próbowałeś każdej z nich?

Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Biesok_MateuszOffline
Temat postu: k.k Landwehrinfantrieregiment nr 33  PostWysłany: 31-05-2021 - 19:17
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2021
Posty: 17

Status: Offline
Tak, to moje pierwsze znalezisko genealogiczne i cieszyłem się jak głupi do sera. Smile

Faktycznie Ldstpfl może mieć sens. Nie mam pojęcia o stopniach wojskowych, a już szczególnie armii CK, ale na ile znam niemiecki pfl może być skrótem od słowa pflicht - obowiązek , czyli wychodziłoby Landsturm Pflichtliger Rekrut (nie wiem tylko czy to pisze się razem czy osobno), ale w wolnym tłumaczeniu mogłoby po prostu oznaczać Poborowego Piechoty. Może będzie jakiś specjalista, który mnie poprawi jeśli nie mam racji Smile

Nad M. Neustadt też się zastanawiałem i nie miałem tropu - dzięki za tę informacje.

Co do przeszukiwania list strat przejrzałem tylko 1916, i nie znałem strony genteam.eu, wygląda na to, że mam zatem gdzie szukać dalej.

Dziękuje!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GazdaOffline
Temat postu: k.k Landwehrinfantrieregiment nr 33  PostWysłany: 31-05-2021 - 21:34
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2020
Posty: 83

Status: Offline
Cytat:
Nie mogę domyślić się jaki miał stopień wojskowy "Ldstpll Rekrut" a może "Ldstpfl Rekrut"? Żadne z tych nic nie i tak nie mówi ;/

Landsturmpflichtiger Rekrut

_________________
Paweł
nazwiska przodków: Gunia, Poradzisz, Polczak, Dąbrowski, Dziuban, Petryszyn, Pokładek, Kanatyn, Bukowski, Szczyrba, Kuśnierz
szukam metryk Rabka oraz Поповичі 1886-1914
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: k.k Landwehrinfantrieregiment nr 33  PostWysłany: 31-05-2021 - 22:12
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
cyt.: 4. 20.12.1915 przydzielony do k.k. LIR 33?

zla data - tam jest > 20.02.1915 zapisano > 20/2 915,
a to moze byc ta osoba :
http://des.genealogy.net/search/show/16978866
https://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno ... ch&seite=8

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zak_stOffline
Temat postu: k.k Landwehrinfantrieregiment nr 33  PostWysłany: 01-06-2021 - 15:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-10-2019
Posty: 30

Status: Offline
Ja spędziłam dużo czasu szukając mojego pradziadka na Anno. Wiedziałam że zmarł podczas 1 wojny i byłam pewna, że musi być w tych księgach. Znalazłam osobę o takim samym imieniu i nazwisku oraz nazwie wsi z której pochodził. Nie zgadzał mi się jednak rok urodzenia oraz fakt, że został jeńcem. Postanowiłam poszukać inaczej. Wpisałam nazwę powiatu i imię okazało się, że znalazłam pradziadka dopiero w ten sposób. Dlaczego? Bo zarówno nazwisko jak i nazwa miejscowości miały literówki (tak dokładniej to literówka była w nazwisku a nazwie miejscowości kreska z litery n była przesuwana nad e i wychodziło francuskie é) przez co nie mogłam wyszukać go. Okazało się też, że w mojej małej wsi akurat 2 panów miało takie samo imię nazwisko i byli na wojnie. Warto drążyć temat kiedy coś nie gra. W wyszukiwarce trzeba próbować na kilka sposobów i nie poddawać jeżeli po nazwisku i imieniu nie wyszuka. W przypadku mojego pradziadka nie było podane gdzie zginął. Wpisywałam w wyszukiwarce nazwę jego kompanii i sprawdzałam gdzie umarli ci którzy służyli z nim i zmarli dzień przed/po przyjęłam że jest szansa że też mógł w tych okolicach zginąć chociaż pewności się nie ma. Powodzenia!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Biesok_MateuszOffline
Temat postu: k.k Landwehrinfantrieregiment nr 33  PostWysłany: 01-06-2021 - 16:13
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2021
Posty: 17

Status: Offline
Wczoraj cały wieczór zastanawiałem się nad tą datą (20.02.1915) i doszedłem do wniosku że taka ma większy sens. Pasowałby też zapis "Karpathen". Doszkalając się z historii I wojny światowej dowiedziałem się, że właśnie w tym czasie miała miejsce ofensywa w Karpatach, a 23.02.1915 rozpoczął się jakiś kontratak sił austro-węgierskich i niemieckich.

Zbyt wielu informacji o LIR 33 jak dotąd nie odnalazłem, ale pomysł z szukaniem innych osób z tej jednostki które zginęły w tym czasie to faktycznie dobry pomysł!

Pani Grażyno, to może być on. Moje nazwisko do dziś jest bardzo często przekręcane na wszelkie możliwe sposoby Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu: k.k Landwehrinfantrieregiment nr 33  PostWysłany: 01-06-2021 - 18:31
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Biesok_Mateusz napisał:
Wczoraj cały wieczór zastanawiałem się nad tą datą (20.02.1915) i doszedłem do wniosku że taka ma większy sens. Pasowałby też zapis "Karpathen". Doszkalając się z historii I wojny światowej dowiedziałem się, że właśnie w tym czasie miała miejsce ofensywa w Karpatach, a 23.02.1915 rozpoczął się jakiś kontratak sił austro-węgierskich i niemieckich.

Zbyt wielu informacji o LIR 33 jak dotąd nie odnalazłem, ale pomysł z szukaniem innych osób z tej jednostki które zginęły w tym czasie to faktycznie dobry pomysł!

Pani Grażyno, to może być on. Moje nazwisko do dziś jest bardzo często przekręcane na wszelkie możliwe sposoby Smile


Z dokumentu, do którego odsyła link, wynika że Twój przodek pochodził ze Śląska Cieszyńskiego. W takim wypadku nie skupiałbym się na LIR 33, ale spróbowałbym dowiedzieć się czy zachowały się dokumenty młodszych poborowych ze Śląska. Dla porównania tu są akta żołnierzy ze Śląska, Moraw i Czech, ale nominalnie przynajmniej są to roczniki starsze (1820-1864).

https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Są ułożone plus minus alfabetycznie, więc może warto to przekartkować. W kartach, które widziałem, trafiały się roczniki daleko spoza tego zakresu. Być może Kriegsarchiv ma osobny zbiór obejmujący młodsze roczniki, a który nie jest udostępniony przez FamilySearch.

Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
saganOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2021 - 08:37
Sympatyk


Dołączył: 19-09-2017
Posty: 59

Status: Offline
Dzień dobry,

Zapis "20/2 915 abgegangen mit 2/III MB" oznacza wymarsz 2015-02-20, prawdopodobnie z 2 Kompanią III Batalionu Marszowego (Marschbataillon). Informacja zawarta poniżej, " -"- eingeteilt z. k.k. Lir 33 Karpathen" oznaczałaby, że jednostka 2/III dołączyła do LIR. nr 33 który walczył wtedy (zimą 2015 r.) w Karpatach w tzw. bitwach karpackich. Więcej informacji na temat organizacji armii austriackiej w latach 1914-1918 można znaleźć np. tutaj: http://www.austro-hungarian-army.co.uk/infdev.htm .

Jeśli sugestia Grażyny dotycząca zapisu w Verlustliste nr 334 (1915-12-13) o poległym Andreas Bisak (zg. 18-23 czerwca 2015 r.) jest słuszna, to Andreas Bisak/Biesok zginął tuż po (lub w trakcie) tzw. trzeciego oblężenia Przemyśla ( http://www.twierdzaprzemysl.org/index.p ... -1014-1915 ). LIR nr 33 był wtedy częścią 45 Dywizji Piechoty Landwehry (45. LID) wchodzącej w skład 3 Armii. Na początku maja 1915 r. siły austriacko-niemieckie rozpoczęły ofensywę pod Gorlicami która zakończyła się udanym odbiciem twierdzy Przemyśl. Min. 45. LIR zdobył wtedy (30 maja 2015) Fort VIb Lipnik Twierdzy Przemyśl a parę dni później wdarł się na Kopiec Tatarski w Przemyślu. Te szczegóły jak również więcej informacji o szlaku bojowym 45. LID (w skład którego wchodziły min. LIR 34 i LIR. 33) można znaleźć w przypisach do książki S. Kułacza "Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów (1913-1917)", Oświęcim 2014. ( Opis walk w Karpatach w latach 1914-15 można znaleźć tutaj: http://www.twierdzaprzemysl.org/index.p ... -1014-1915 .)

Możliwe zatem, że rodzinne przekazy są zgodne z prawdą.

Pozostaje pytanie, czy Andreas Biesok z Verlustliste nr 136 - https://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno ... ch&seite=7 i Nachrichten über Verwundete und Kranke nr 218 - https://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno ... nno-search , był kuzynem/bliskim krewnym Twojego pradziadka, skoro urodził się w tym samym mieście (Nieder-Kurzwald / Bielitz) w 1888 r. i jaki był jego dalszy los po wzięciu do niewoli przez Rosjan w 1915 roku (Verlustliste nr 332 - https://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno ... ch&seite=7 , Verlustliste nr 428 - https://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno ... ch&seite=7 ).

Pozdrawiam,
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
saganOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2021 - 20:01
Sympatyk


Dołączył: 19-09-2017
Posty: 59

Status: Offline
Cytat:
Możliwe zatem, że rodzinne przekazy są zgodne z prawdą.


Jeżeli bardziej wierzyć zapisowi z Verlustliste nr 334, tj. że Andrzej Bisak/Biesok poległ pomiędzy 18 a 23 czerwca 2015 r., to prawdopodobnie miało to miejsce gdzieś na północ od Cieszanowa, w trójkącie Niemstów - Lubliniec - Żuków. W tym okresie czasu 45. LID został włączony do XVII Korpusu 4 Armii, który w połowie czerwca 2015 roku brał udział w walkach pod Lubaczowem. Załączona mapa (pochodząca z "Österreich-Ungarns letzter Krieg 1914 - 1918" pokazuje szlak bojowy 45. LID (a w jego składzie LIR. 33) do 21 czerwca 2015 roku (żółte linie zostały dodane przeze mnie).

https://www.flickr.com/photos/193133762 ... res/EiNqo8

Pozdrawiam,
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Biesok_MateuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2021 - 23:17
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2021
Posty: 17

Status: Offline
Jestem pod wrażeniem. Ja własnie nie wiedziałem gdzie w ogóle zacząć szukać i po omacku wrzucałem różne hasła w google. Przez to nie umiałem połączyć kropek i znaleźć informacji do jakiej wiekszej jednostki należały LIR 31, 32 i 33, jak te jednostki się przemieszczały. Dostałem teraz sporo nowej lektury do przejrzenia! Smile Pewnie żadne odktycie, ale książkę "Österreich-Ungarns letzter Krieg 1914 - 1918" znalazłem właśnie na:

https://digi.landesbibliothek.at/viewer/toc/AC01039112/0/

to na prawde zacna publikacja i kopalnia wiedzy! Tyle że po niemiecku, ale jakoś dam radę Wink Pan Paweł ma sporo źródeł w zanadrzu - bardzo dziękuję!

Do ksiąg metrykalnych z Międzyrzecza (Kurzwald) mam w planach zajżeć i poszperać gdy będę w tamtych okolicach - niestety nie zostały jak do tej pory zeskanowane. Przy okazji sprawdzę czy był tam inny Andreas ur.1888 i czy czy był w jakiś sposób spokrewniony z moim pradziadkiem.

Skany na familysearch o których wsppominał Pan Jakub przejrzałęm, niestety nie znalazłem tam żadnej info o moim przodku, ale faktycznie wcześniej pomijałem ten dokument wychodząc z założenia, że zakres dat jest inny. Będę na przyszłość pamiętał, żeby takich rzeczy jednak nie pomijać - cenna uwaga dla początkującego Wink

Zamierzam skontaktować sie z Kriegsarchiv i sprawdzić czy u nich nie zachowały sie jakieś dokumenty. Być może tam będę mógł ostatecznie potwierdzić kiedy zginął mój pradziadek i czy był to znaleziony prze Panią Grażynę.

Mam jeszcze jedno (chyba ostatnie) pytanie. Na dole dokumentu (tym o którym pisałem w pierwszym poście ) jest drukowane słowo "Konduite:" (zaraz nad "Gestraft") oraz jakaś ręcznie napisana informacja. Czy ktoś się orientuje co to znaczy i potrafi to odczytać? Rozumiem, ze Gesraft oznacza kary, więc drogą dedukcji Konduite może oznaczać nagrody, ale nie znam takiego słowa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-06-2021 - 14:14
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Biesok_Mateusz napisał:

Mam jeszcze jedno (chyba ostatnie) pytanie. Na dole dokumentu (tym o którym pisałem w pierwszym poście ) jest drukowane słowo "Konduite:" (zaraz nad "Gestraft") oraz jakaś ręcznie napisana informacja. Czy ktoś się orientuje co to znaczy i potrafi to odczytać? Rozumiem, ze Gesraft oznacza kary, więc drogą dedukcji Konduite może oznaczać nagrody, ale nie znam takiego słowa.


Chodzi o sprawowanie żołnierza. O ile się orientuję, podoficerowie i starsi stopniem podlegali okresowej ocenie, której dokonywali przełożeni poprzez wpis w osobnym dokumencie, tzw. Konduiteliste.

Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.803473 sekund(y)