Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MichalChudzikowskiOffline
Temat postu: Ruda Kościelna woj. Świętokrzyskie  PostWysłany: 13-01-2017 - 09:52
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2016
Posty: 110

Status: Offline
Odnalazłem jedynie mały zakres akt z tej miejscowości na Genbazie.

Ruda_Kościelna
1856-1903_zg
1870-1890_ur
1891-1909_ur
1891-1909_ur

Czy są jeszcze inne roczniki już w sieci, lub do zeskanowania? Może podpięte pod większą miejscowość?

Wg allegaty moja 3xprababcia Józefa Burzyńska córka Macieja i Wiktorii z Winiarskich urodziła się tam w 1830r, a gdy brała ślub w Iłży w 1855 jej rodzice już nie żyli. Znajduję takie nazwiska w Krynkach, całkiem bliskich, ale bez informacji z Rudy to nic pewnego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KostkowskiOffline
Temat postu: Re: Ruda Kościelna woj. Świętokrzyskie  PostWysłany: 13-01-2017 - 10:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1128

Status: Offline
MichalChudzikowski napisał:
Odnalazłem jedynie mały zakres akt z tej miejscowości na Genbazie.
Ruda_Kościelna
1856-1903_zg
1870-1890_ur
1891-1909_ur
1891-1909_ur
Czy są jeszcze inne roczniki już w sieci, lub do zeskanowania? Może podpięte pod większą miejscowość?
Wg allegaty moja 3xprababcia Józefa Burzyńska córka Macieja i Wiktorii z Winiarskich urodziła się tam w 1830r, a gdy brała ślub w Iłży w 1855 jej rodzice już nie żyli. Znajduję takie nazwiska w Krynkach, całkiem bliskich, ale bez informacji z Rudy to nic pewnego.

W genbazie są tylko te księgi metrykalne, które parę lat temu sfotogafowano w AP. Jeśli coś w AP przybywa to tylko młodsze przekazywane z USC.
Starsze księgi parafii Ruda kościelna są tylko na parafii, ale nie wiemy co się tam zachowało, bo nowy ksiądz jest nieprzystępny i zafiksowany na wyimaginowanym strachu przed TV.
Żeby w parafii zajrzeć do ksiąg potrzebna zgoda z Kurii. Jak będzie cieplej to ja do kurii pojadę (wiem z kim tam rozmawiać), na razie wpieraj pozytywną myślą, żeby mi się udało dostać zgodę na przejrzenie ksiąg.
A w między czasie sprawdź par. Ćmielów, bo księgi są od 1600 roku (przepisane, przetłumaczone i uzupełnione bardzo pomocnymi spisami przez śp. Jerzego Moniewskiego).

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Ruda Kościelna woj. Świętokrzyskie  PostWysłany: 13-01-2017 - 10:40
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
O ile dobrze pamiętam Jerzy Moniewski opracował i wydał wszystkie księgi metrykalne znajdujące się w parafii Ćmielów do co najmniej poł. XIX w., jak i wykorzystał akta parafialne do innych publikacji. Przez szereg lat długoletni proboszcz nie udostępniał metrykaliów, spoczywały na starej plebanii. W końcu rozkradziono sporo i wiele pojawiło się w handlu. Jerzy Moniewski z trudem przy pomocy mało operatywnej policji i prokuratury wymuszał ściganie sprawców. Część rzeczy bezpowrotnie zginęła. Ostatni raz kiedy tam byłem akta metrykalne spoczęły chyba w piwnicy nowej plebanii. Ksiądz w ogóle był niechętny udostępnianiu. Ja sam z trudem uzyskałem zapis z księgi cmentarza dotyczący zgonu swego stryja w 1946 r. (chodziło na co zmarł). Słyszałem, że obecnie są również problemy. Pozdrawiam TL
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MichalChudzikowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-01-2017 - 10:44
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2016
Posty: 110

Status: Offline
Gdzie szukać informacji jeśli dotrze Pan do tych akt? Wątek zapewne zginie w czeluściach internetu Smile

Ćmielów także mnie interesuje i podobnie nie potrafię dotrzeć do akt. Wspomniana publikacja była wydana chyba tylko w kilku egzemplarzach, a mieszkając na emigracji nie jestem w stanie przyjechać do czytelni UJ w Krakowie gdyż wg biblioteki cyfrowej jest dostępna wyłącznie na miejscu.

W Ćmielowie ciekawi mnie czemu syn mistrza garncarskiego uczył się fachu i zamieszkał w Iłży, gdy oba miasta słynęły z tego rzemiosła. Mam allegatę z 1840 i nic więcej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KostkowskiOffline
Temat postu: Re: Ruda Kościelna woj. Świętokrzyskie  PostWysłany: 13-01-2017 - 11:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1128

Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:
O ile dobrze pamiętam Jerzy Moniewski opracował i wydał wszystkie księgi metrykalne znajdujące się w parafii Ćmielów do co najmniej poł. XIX w...

Do 1825 (plus nieliczne wybrane ciekawostki do 1834).
Tomasz_Lenczewski napisał:
...Ostatni raz kiedy tam byłem akta metrykalne spoczęły chyba w piwnicy nowej plebanii. Ksiądz w ogóle był niechętny udostępnianiu. Ja sam z trudem uzyskałem zapis z księgi cmentarza dotyczący zgonu swego stryja w 1946 r. (chodziło na co zmarł). Słyszałem, że obecnie są również problemy. Pozdrawiam TL

Nie jest źle. Nowy proboszcz jest życzliwy, ale bardzo zajęty. Księgi po remoncie budynku plebanii są w piwnicy, ale tam są dwa pomieszczenia, jedno duże, jest sucho, przestronnie, poukładałem je w szafach. Jest duży stół, gdzie można wygodnie porozkładać i poczytać. Niestety brakuje ksiąg, które parę lat temu przeglądałem (mam nadzieję, że się odnajdą, będę czynił starania). Najstarsze są od 1768. Niektóre są podwójne (dosłownie dwa egzemplarze księgi, a także lata z jednej księgi pokrywają się z szerszym okresem z innej).
MichalChudzikowski napisał:
Gdzie szukać informacji jeśli dotrze Pan do tych akt? Wątek zapewne zginie w czeluściach internetu Smile

Za dwa miesiące napiszesz na tym forum i może znów trafię na Twój wpis. Jest też (na górnym pasku) polecenie "szukaj", można wyszukiwać po nazwisku, słowie, kilku słowach. Możesz napisać do mnie podając szczegóły, na pw, ale tam rzadko zaglądam, więc lepiej na na e-mail, którego tu regulamin zabrania podawać, ale jest w moich wcześniejszych postach.
MichalChudzikowski napisał:
Ćmielów także mnie interesuje i podobnie nie potrafię dotrzeć do akt. Wspomniana publikacja była wydana chyba tylko w kilku egzemplarzach, a mieszkając na emigracji nie jestem w stanie przyjechać do czytelni UJ w Krakowie gdyż wg biblioteki cyfrowej jest dostępna wyłącznie na miejscu.

Ćmielów od 1600 do 1825 mogę Ci przeszukać od ręki w zaprzyjaźnionym muzeum. Późniejsze przy okazji u księdza, ale nieprędko. Napisz kogo szukać.
MichalChudzikowski napisał:
W Ćmielowie ciekawi mnie czemu syn mistrza garncarskiego uczył się fachu i zamieszkał w Iłży, gdy oba miasta słynęły z tego rzemiosła. Mam allegatę z 1840 i nic więcej.

Do Iłży wyjechali fachowcy, bo było tam zapotrzebowanie, a w Ćmielowie pożary, upadki, ograniczenia... Są publikacje J. Moniewskiego o garncarzach, o fabrykach fajansu, porcelany itp., także w Iłży. Tej pracy nie znam, ale poleciłem ją komuś, kto znalazł tam niemal cały swój ród garncarski, który do Iłży przeniósł się z Ćmielowa. Mogę go zapytać czy trafił też na twoich.
Niektóre prace J. Moniewskiego, mogące pomóc w poszukiwaniach garncarzy i ich rodów:
Fabryka fajansu w Ćmielowie za dyrekcji Adolfa Fryderyka Vatkego 1808-1837, Radom 1992.
Legenda o garncarzu Wojtosie, Radom 1994.
Fabryka fajansu w Iłży 1823-1885, Radom 1992.
Fabryka fajansu w Iłży. 1823-1885. Dokumenty, Radom 1992.
Fabryka fajansu w Jedlni 1849-1873, Radom 1992.
Fabryka fajansu w Lubartowie 1839-1850, Radom 1991.
Kolonia nr 9 w Radlinie, a w niej fabryka fajansu, Radom 1991.
Fabryki ceramiki szlachetnej i półszlachetnej w artykułach i wzmiankach „Gazety Radomskiej” 1884-1917, Radom 1995.
Ceramika szlachetna regionu świętokrzyskiego: stan wiedzy i perspektywy badawcze. Rocznik Muzeum Narodowego w Kielcach 25, str. 260-271.
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Roc ... 60-271.pdf

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski


Ostatnio zmieniony przez Kostkowski dnia 13-01-2017 - 12:28, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MichalChudzikowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-01-2017 - 12:27
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2016
Posty: 110

Status: Offline
Przypomnę się więc po 2 miesiącach. Nie wiedziałem o jakim czasie mówimy, a nie chcę się narzucać.

Wg allegaty Jacenty Pochylski urodził się w 1821r w Ćmielowie (akt 109 lub 21 choć ten jest chyba nr kolejnym samej allegaty).

13.08.1821 Jacenty syn Stanisława (36lat) i Katarzyny z Osowskich (30l)

Będę wdzięczny za każdą informację która nie sprawi Panu kłopotu, gdyż nie mam czym równorzędnym się odwdzięczyć.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KostkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-01-2017 - 12:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1128

Status: Offline
MichalChudzikowski napisał:
Przypomnę się więc po 2 miesiącach...
Będę wdzięczny za każdą informację...

Zajrzyj powyżej bo tam trochę dodałem.
PS
Akt przytoczony jeśli rzeczywiście w Ćmielowie występuje to dostaniesz, ale tam nie będzie więcej oprócz tego co już wiesz z allegat, bo akty z tamtych lat są bardzo zwięzłe. Rzadko bywa tam dodatkowa informacja o zawodzie, ale są chrzestni i może da się sięgnąć w głąb i odnaleźć rodziców.
Jeśli akt przywiozę dziś to napisz gdzie wysłać.

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wojad121Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2021 - 19:52
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2020
Posty: 249

Status: Offline
Witam,
byłem w Rudzie Kościelnej w tym tygodniu. Byłem u proboszcza, nawet poprosiłem Panią Sołtys o wstawienie się za mną, ale nie udało się. Tzn. miałem w zamyśle sfotografować wszystkie księgi, ale nie ma o tym mowy, może bym wszedł coś wyszukać, ale podobno bałagan ma w księgach i sam proboszcz nie wie co ma...na cmentarzu dużo grobów do likwidacji, nie ma żadnej ewidencji, kto tam był pochowany, cmentarz stary, ale panuje tam duży nieład.
Nie wiem jak tam wejść i sfotografować te księgi.

Pozdrawiam
Wojciech Adamczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KostkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-05-2021 - 15:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1128

Status: Offline
wojad121 napisał:
Witam,
byłem w Rudzie Kościelnej w tym tygodniu. Byłem u proboszcza, nawet poprosiłem Panią Sołtys o wstawienie się za mną, ale nie udało się. Tzn. miałem w zamyśle sfotografować wszystkie księgi, ale nie ma o tym mowy, może bym wszedł coś wyszukać, ale podobno bałagan ma w księgach i sam proboszcz nie wie co ma...na cmentarzu dużo grobów do likwidacji, nie ma żadnej ewidencji, kto tam był pochowany, cmentarz stary, ale panuje tam duży nieład.
Nie wiem jak tam wejść i sfotografować te księgi.

Pozdrawiam
Wojciech Adamczyk

Jaki jest cel tego wpisu?

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wojad121Offline
Temat postu:   PostWysłany: 30-05-2021 - 15:17
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2020
Posty: 249

Status: Offline
Witam,
Napisałem to informacyjnie, jak wygląda sprawa na dziś. Czy ubodłem Pana tym wpisem? Są tu wymienione doświadczenia na temat tej parafii.

Pozdrawiam
Wojciech Adamczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.503235 sekund(y)