Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
BasiaPOffline
Temat postu: Re: Pankiewicz, Zalewska, Domanowski, Czarnicka  PostWysłany: 19-05-2021 - 21:39


Dołączył: 19-05-2021
Posty: 8

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
niby wiesz ale linkujesz tak, że nic nie da się przeczytać z aktu. czemu nie linkujesz jak Ci napisałem ?
np Izabela Pankiewicz 1891
https://szukajwarchiwach.pl/4/930/0/-/1 ... D1og1dM4rQ
córka Jana i Feliksy


Hm, nie rozumiem, jak to się dzieje, kopiuję adres konkretnej strony już po jej otworzeniu w osobnym oknie Sad
Spróbuję edytować pozostałe linki.



======================================
EDYCJA:
======================================

Hm, testowo proponuję link do Bronisławy, tylko i wyłącznie po to, żeby sprawdzić, czy teraz właściwie mi się skopiował:
https://szukajwarchiwach.pl/4/930/0/-/2 ... /#tabSkany

Co do tajemniczego Stanisława, który pojawił się chyba znikąd, to miałam kilka pomysłów: albo wykonywał pracę, która zmuszała go do przemieszczania się, co za tym idzie każde dziecko rodziło się w innej parafii (mogło wystarczyć kilkanaście kilometrów, żeby już było bliżej do innego kościoła), albo część jego dzieci urodziła się w ogóle gdzieś indziej, bardziej na wschód / południe / północ (mógł pochodzić z Zabłudowa, ale nie musiał...) Grabówka w legendach rodzinnych to gniazdo od długiego czasu, Wicek urodził się synem "Chłopów Dojlidzkiej Włości , Stanisława i Anny z Zalewskich małżonków Pankiewiczów, urodził się 19 lipca tego roku ,we wsi Grabówka w tutejszej parafii." (dziękuję jeszcze raz za tłumaczenie dobrej duszy!) ale nie zakładam, że i reszta dzieci również.
Druga ewentualność - zmiana wyznania,

O ile ma to jakieś znaczenie, wydaje mi się, że zarówno Wincenty, jak i Konstanty oraz ich ojciec służyli obowiązkowo w Armii Carskiej, możliwe, że w związku z tym dzieci rodziły się tam, gdzie akurat stacjonowano.

Co do długości życia - Wincenty pamiętał swojego ojca, może nie szczegółowo, ale wystarczająco, żeby zakładać, że nie zmarł wcześniej niż, sądzę, 1895-1900. Obliczenia wskazywałyby, że Stanisław urodził się w latach 60 XIX wieku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Pankiewicz, Zalewska, Domanowski, Czarnicka  PostWysłany: 19-05-2021 - 22:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
testowo poszło prawie dobrze z linkiem do Bronisławy
teraz w prawym dolnym roku znajdź kółeczko z kwadracikiem w środku (obok kółeczka z literą Z w środku) i kliknij
a właściwie to zdałem sobie sprawę, że cały ten instruktaż jest psu na budę, bo za chwilę zamkną tę stronę a Ty powinnaś się nauczyć obsługi tej strony
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... olu=123183
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Pankiewicz, Zalewska, Domanowski, Czarnicka  PostWysłany: 20-05-2021 - 07:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3136

Status: Offline
Kontakt z Archiwum Archidiecezjalnym w pandemii jest w zasadzie jedynym wyjściem.
https://archibial.pl/instytucje/archiwu ... ecezjalne/
Archiwum nie prowadzi kwerend całościowych ale z praktyki wiem ,że kierownik archiwum metrycznego. ksiądz Ryszard pomaga w szukania pojedynczych zdarzeń. W Pani przypadku aby na starcie sprawy nie spalić ograniczyłbym swoją prośbę do odszukania metryk ślubnych (wskazując hipotetyczny okres dla zawarcia ślubu i rozsądnie zakreślony zasięg terytorialny, parafie) dla tylko dwóch par :
Stanisława Pankiewicza z Anną Zalewską i Wincentego Pankiewicza z Kazimierą Domanowską.
W pierwszym przypadku problemem może być nazwisko żony Zalewska, w zasadzie ślub mógł być w każdej parafii. Ale prawdopodobieństwo, że były tymi parafiami Białystok lub Zabłudów jest bardzo duże. Lata do przeszukania ?,Na wszelki wypadek podałbym szerszy zakres np. 1880 -1889
W drugim przypadku problem wydaje się prosty. Jeśli ona urodziła się w Bagnówce (czy to pewne?) to ślubu szukać trzeba w parafii Białystok.
Natomiast jeśli chodzi o spisy to są one w dziale historycznym . Wątpię aby ktokolwiek z pracowników przeszukiwał wszystkie, ale gdyby zapytać o stale przewijającą się w tym wątku Bagnówkę to kto wie? Na dodatek Pani Marta a także jej małżonek Wiesław Wróbel (autor białostockich spisów w internecie ) to znakomici i pracowici (co nie jest wcale dziś częste) historycy regionaliści i może akurat te podbiałostockie spisy mają opracowane.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Pankiewicz, Zalewska, Domanowski, Czarnicka  PostWysłany: 20-05-2021 - 09:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
W przypadku Pankiewiczów jest trudno bo w metrykach z Białegostoku dostępnych w szwa nie ma zbyt wielu dzieci tej pary. Albo rodziły się gdzie indziej albo wcześniej.
Jerzy ma rację co do niewielkiego czasowego zakresu poszukiwań w AA. Mamy bowiem do wypełnienia lukę 1865-1889 niedostępną online. Akta z Białegostoku przed 1865 są w aktach dekanalnych
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... alostocki/

Myślę, że jest jeszcze sporo do zrobienia by ograniczyć poszukiwane zakresy lat. Np. Ślub Wincentego w 1919. Zadzwoń do USC i zapytaj o kopię lub odpis zupełny. Dowiemy się czy jego ojciec jeszcze żył wtedy. Jeśli nie można przeszukać dostępne akty zgonu i poprosić USC o sprawdzenie reszty w poszukiwaniu AZ Stanisława
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu: Re: Pankiewicz, Zalewska, Domanowski, Czarnicka  PostWysłany: 20-05-2021 - 10:16
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1552

Status: Offline
Akt nr 753 - ur Jan 16.VIII.1902r./Bagnówka - syn Jana Danowskiego (może pomyłka w nazwisku) i Antoniny Czarnieckiej
https://szukajwarchiwach.pl/4/930/0/-/1 ... 5FlPKH4VkA

_________________
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Pankiewicz, Zalewska, Domanowski, Czarnicka  PostWysłany: 20-05-2021 - 10:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3136

Status: Offline
Może się przyda.
Matecznikiem Pankiewiczów w parafii zabłudowskiej jest Bobrowa. Mam spis parafian tej parafii z 1880 . Połowa zapisanych w nich rodzin Bobrowej to Pankiewicze. Jest dwóch Stanisławów Pankiewiczów. Jeden syn Jana , drugi Adama. Obaj mieli wtedy zapisane 20 lat. Może to któryś z nich jest tym poszukiwanym. Aby to potwierdzić potrzebny jest jednak akt ślubu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BasiaPOffline
Temat postu: Re: Pankiewicz, Zalewska, Domanowski, Czarnicka  PostWysłany: 20-05-2021 - 11:00


Dołączył: 19-05-2021
Posty: 8

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
testowo poszło prawie dobrze z linkiem do Bronisławy
teraz w prawym dolnym roku znajdź kółeczko z kwadracikiem w środku (obok kółeczka z literą Z w środku) i kliknij
a właściwie to zdałem sobie sprawę, że cały ten instruktaż jest psu na budę, bo za chwilę zamkną tę stronę a Ty powinnaś się nauczyć obsługi tej strony
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... olu=123183


Jak robiłam z kółeczkiem, to było jak wcześniej Sad
Ooo, na nowej mają dalsze księgi! <3


jamiolkowski_jerzy napisał:
Kontakt z Archiwum Archidiecezjalnym w pandemii jest w zasadzie jedynym wyjściem.
(...) Na dodatek Pani Marta a także jej małżonek Wiesław Wróbel (autor białostockich spisów w internecie ) to znakomici i pracowici (co nie jest wcale dziś częste) historycy regionaliści i może akurat te podbiałostockie spisy mają opracowane.


Wspaniale! Bardzo dziękuję za wskazówki, na pewno z nich skorzystam.
Tak, Kazimiera na pewno urodziła się w Bagnówce (akt 496, do tego dopisek o ślubie z pradziadkiem Smile ):
https://szukajwarchiwach.pl/.../full/Gr ... B0JvGRk9Qw

Do momentu znalezienia indeksu urodzonych nie znałam ani roku jej urodzenia, ani imion i nazwisk jej rodziców, nie wiedziałam też, skąd pochodziła. Sądziłam, że poszukiwania genealogiczne tej części rodziny na długo staną na pradziadku i jego rodzicach.


Arek_Bereza napisał:
W przypadku Pankiewiczów jest trudno bo w metrykach z Białegostoku dostępnych w szwa nie ma zbyt wielu dzieci tej pary. Albo rodziły się gdzie indziej albo wcześniej.
Jerzy ma rację co do niewielkiego czasowego zakresu poszukiwań w AA. Mamy bowiem do wypełnienia lukę 1865-1889 niedostępną online. Akta z Białegostoku przed 1865 są w aktach dekanalnych
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... alostocki/

Myślę, że jest jeszcze sporo do zrobienia by ograniczyć poszukiwane zakresy lat. Np. Ślub Wincentego w 1919. Zadzwoń do USC i zapytaj o kopię lub odpis zupełny. Dowiemy się czy jego ojciec jeszcze żył wtedy. Jeśli nie można przeszukać dostępne akty zgonu i poprosić USC o sprawdzenie reszty w poszukiwaniu AZ Stanisława


O, cudownie, też skorzystam. Co do ślubu Wincentego, wiem, że jego tata już nie żył, natomiast nie wiem, od jak dawna. Tyle tylko, że bardzo przeżył śmierć ojca.


puszek napisał:
Akt nr 753 - ur Jan 16.VIII.1902r./Bagnówka - syn Jana Danowskiego (może pomyłka w nazwisku) i Antoniny Czarnieckiej
https://szukajwarchiwach.pl/4/930/0/-/1 ... 5FlPKH4VkA


Bardzo doceniam twoją pomoc. Dla mnie byłyby to dosłownie tygodnie pracy, szukania, czekania na czyjąś pomoc w grupie tłumaczeniowej. Dziękuję bardzo!
kwiat kwiat kwiat


jamiolkowski_jerzy napisał:
Może się przyda.
Matecznikiem Pankiewiczów w parafii zabłudowskiej jest Bobrowa. Mam spis parafian tej parafii z 1880 . Połowa zapisanych w nich rodzin Bobrowej to Pankiewicze. Jest dwóch Stanisławów Pankiewiczów. Jeden syn Jana , drugi Adama. Obaj mieli wtedy zapisane 20 lat. Może to któryś z nich jest tym poszukiwanym. Aby to potwierdzić potrzebny jest jednak akt ślubu.



Legendy głoszą, że było powiązanie (wcześniej, poprzez rodzeństwo) z tą częścią rodziny, która przeniosła się na zachód i do Warszawy. Czy to prawda - nie wiem, ale zamierzam sprawdzić Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.896227 sekund(y)