Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Szablewski_POffline
Temat postu: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 07-02-2021 - 23:58
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2020
Posty: 153

Status: Offline
Hej
niestety jestem zielony w kwestii genealogii genetycznej*, a moja narzeczona wyraziła ogromną chęć podjęcia się tego wyzwania (z kilku mniej lub bardziej zabawnych powodów) co zmusza mnie do przebrnięcia przez ogrom (mniej lub bardziej zrozumiałych) postów lub zapytania wprost.
Jako, ze zwykłem w życiu (z mniej lub bardziej zabawnym skutkiem) chodzić na skróty, więc pytam:

jakie badanie (gdzie, u kogo, za ile) ma wykonać moja narzeczona coby stwierdzić skład (mniej lub bardziej zabawny) relatywnie bliskich przodków (najlepiej tak 3-8xpra)?
Wybaczcie bezpośredniość, ale prosiłbym wręcz o link:
kliknij tutaj, wykup to, dalej cię pokierują

* po prostu również dzięki Wam miałem podane właściwie wszystko na tacy aż do początku 18 wieku.

dziękuję za wsparcie i chęć pomocy!

_________________
aweł
Mam przodków z okolic Warty (Sieradzkie) i Pleszewa (Kaliskie) - także jakby co - PW Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 08-02-2021 - 11:02
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Walentynkowa promocja.
Give the gift of family connection to someone you ❤
View in browser


Valentine's Day Sale Hero Graphic: $20 off Family Finder







Facebook
Twitter
Instagram
*Valentine's Day Sale ends February 14, 2021 at 11:59 pm PST. Sale date is subject to change.
Other promotions and offers not valid for this event.


Copyright Š 2021 FamilyTreeDNA, All rights reserved.
You are receiving this email because you opted in at our website www.familytreedna.com.

Our mailing address is:

FamilyTreeDNA
1445 N Loop W #820
Houston, TX 77008

Add us to your address book


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GazdaOffline
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 08-02-2021 - 19:47
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2020
Posty: 83

Status: Offline
Szablewski_P napisał:

jakie badanie (gdzie, u kogo, za ile) ma wykonać moja narzeczona coby stwierdzić skład (mniej lub bardziej zabawny) relatywnie bliskich przodków (najlepiej tak 3-8xpra)?


a masz próbki dna tych relatywnie bliskich przodków?

_________________
Paweł
nazwiska przodków: Gunia, Poradzisz, Polczak, Dąbrowski, Dziuban, Petryszyn, Pokładek, Kanatyn, Bukowski, Szczyrba, Kuśnierz
szukam metryk Rabka oraz Поповичі 1886-1914
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalmilewski
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 08-02-2021 - 20:37
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 180
Skąd: Warszawa
Szablewski_P napisał:

jakie badanie (gdzie, u kogo, za ile) ma wykonać moja narzeczona coby stwierdzić skład (mniej lub bardziej zabawny) relatywnie bliskich przodków (najlepiej tak 3-8xpra)?

Tak jak jeden z odpowiadających wcześniej kolegów polecam badanie autosomalne (o nazwie Family Finder) w firmie FamilyTreeDNA (FTDNA).
https://www.familytreedna.com/products/family-finder
Potem można przenieść uzyskane wyniki do platformy GEDmatch lub na MyHeritage (żeby mieć możliwość porównania się z jak największą liczbą testujących się osób będących potencjalnymi krewnymi).

Najlepszym wyjściem jest zamówienie takich testów dla najstarszych żyjących krewnych z poszczególnych linii przodków narzeczonej (np. dziadków i babć, ewentualnie obojga rodziców), ale jeśli byłoby to zbyt kosztowne, to wtedy radziłbym przetestować najstarszego przodka (lub najstarszego innego krewnego) z linii, która specjalnie interesuje Pańską narzeczoną. Jeśli zwiększone koszty (związane z zamówieniem testów dla kilku osób) są dużym problemem, a narzeczona nie jest zainteresowana żadną konkretną linią swoich przodków, to wówczas może zamówić tylko jeden test dla siebie, choć jeśli jest osobą młodą, to wyniki będą mniej informatywne niż analogiczne wyniki dla przedstawicieli starszych/wcześniejszych pokoleń ze wszystkich dostępnych linii przodków.

Pozdrawiam,
Michał

_________________
Szukam Milewskich z różnych linii, którzy chętni byliby poddać się badaniu Y-DNA
https://www.familytreedna.com/groups/milewski/about
https://www.google.com/maps/d/viewer?mi ... 53&z=6
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Raph_DOffline
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 08-02-2021 - 22:23
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2020
Posty: 186

Status: Offline
"Dużych" firm jest kilka. Niektóre testy można wykorzystywać na innych stronach, inne nie.

Dla przykładu:

23andme - firma mocno reklamuje testy z wynikami "zdrowotnymi", które w promocjach cenowo są bardzo zbliżone do testu podstawowego, pokazującego pochodzenie etniczne, haplogrupy oraz osoby z pasującymi fragmentami.
Nie pozwala na wgranie wyników z innych firm.

Ancestry - trochę taniej niż 23andme. Bardzo duża baza danych użytkowników. Interfejs dość podstawowy - grupy etniczne, pasujące wyniki, wyniki współdzielone z innymi użytkownikami
Również nie zezwalają na wgranie wyników z innych firm.

MyHeritage - tańsze rozwiązanie, aczkolwiek po wykupie dodatkowych opcji jak przeglądarka chromosomów - moim zdaniem ciekawsze niż np. Ancestry
Na plus - możliwość wgrania danych z innych firm.

ftDNA wymienione powyżej. Cenowo podobnie do MyHeritage. Oprócz podstawowego testu autosomalnego oferują też bardziej profesjonalne: Y-DNA dla chłopców i mDNA dla dziewczynek.
Również możliwe jest wgranie wyników z pozostałych stron.

Ceny promocyjne w przeliczeniu na PLN - 23andme podstawowy ok. 300, Ancestry ok. 250, MH i ftDNA - 200.

Aby rozszerzyć bazę poszukiwań można zrobić 23andme bądź Ancestry i później wgrać do MH i ftDNA.


Ostatnio zmieniony przez Raph_D dnia 09-02-2021 - 00:37, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szablewski_POffline
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 09-02-2021 - 00:36
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2020
Posty: 153

Status: Offline
Bardzo dziękuję za szczegółowe odpowiedzi.
Skorzystamy z tego:
https://www.familytreedna.com/products/family-finder

niestety rodzice się nie zgodzą, a dziadków już nie ma (zresztą też by się nie zgodzili), także popracujemy nad tym co mamy Smile wrócę z odpowiedziami. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

_________________
aweł
Mam przodków z okolic Warty (Sieradzkie) i Pleszewa (Kaliskie) - także jakby co - PW Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalmilewski
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 09-02-2021 - 01:01
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 180
Skąd: Warszawa
Raph_D napisał:
Oprócz podstawowego testu autosomalnego oferują też bardziej profesjonalne: Y-DNA dla chłopców i mDNA dla dziewczynek.

Badanie mtDNA jest dostępne dla wszystkich, tzn. dla osób obu płci.

Pozdrawiam,
Michał

_________________
Szukam Milewskich z różnych linii, którzy chętni byliby poddać się badaniu Y-DNA
https://www.familytreedna.com/groups/milewski/about
https://www.google.com/maps/d/viewer?mi ... 53&z=6
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
usdrealmOffline
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 10-02-2021 - 10:46


Dołączył: 23-01-2021
Posty: 2

Status: Offline
Szablewski_P napisał:
niestety rodzice się nie zgodzą, a dziadków już nie ma (zresztą też by się nie zgodzili), także popracujemy nad tym co mamy Smile wrócę z odpowiedziami. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
z jakich powodow sie nie zgodza? nie musza sie podpisywac z imienia i nazwiska, moga robic jako anonimowi, tylko musisz znalesc kogos za posrednictwem kogo bedziesz mogl korespondowac i robic oplaty.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szablewski_POffline
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 14-05-2021 - 21:36
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2020
Posty: 153

Status: Offline
usdrealm napisał:
Szablewski_P napisał:
niestety rodzice się nie zgodzą, a dziadków już nie ma (zresztą też by się nie zgodzili), także popracujemy nad tym co mamy Smile wrócę z odpowiedziami. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
z jakich powodow sie nie zgodza? nie musza sie podpisywac z imienia i nazwiska, moga robic jako anonimowi, tylko musisz znalesc kogos za posrednictwem kogo bedziesz mogl korespondowac i robic oplaty.


Cześć, ludzie mają różne- często irracjonalne obawy xd

W każdym razie wysłaliśmy próbki ostatecznie do... myheritage i wyszły takie wyniki:

Europejka z Europy Wschodniej
49,0%
(POLSKA jako wyróżnione)

Bałkanka
36,4%

Bałtka
14,6%

____________

Polska- dosyć oczywiste, choć zaskakująco niski procent (?). Od strony mamy N (narzeczona) sami górale, od strony taty- kresy.

I właśnie kwestia kresów może tłumaczyć zaskakująco wysoki procent (?) bałkański, bo... dziadek N mówił, że... jego dziadek mówił, że... pochodzą z Bałkanów.

Także jest to zaskakująco miłe, bo przynajmniej jakaś "legenda" się genetycznie potwierdziła, teraz trzeba się tylko dokopać (w końcu) do tych przodków "na papierze", bo jak "wsad genetyczny" stanowi prawie 40% to muszą być dosyć bliscy i dosyć liczni. Szkoda, że MH nie pokazał na jakie grupy etnicznie na bałkanach się te dna dzieli, ale i tak fajnie.

Jakby ktoś chciał sobie "dla sportu" pointerpretować to mogę podać więcej szczegółów.

AHA- najbliższe pokrewieństwo to jakieś 2% wspólnego, także "wykryło" samą ultradaleką rodzinę.

Pozdrawiam i dzieki za wsparcie

_________________
aweł
Mam przodków z okolic Warty (Sieradzkie) i Pleszewa (Kaliskie) - także jakby co - PW Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 14-05-2021 - 21:53
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
To od razu przenieś plik na FTDNA, nie zapomnij tego zrobić, bo jest ograniczony czas na takie przeniesienie z MH do FTDNA, 6 miesięcy (chyba tak jeszcze jest). Za darmo są przenosiny, tylko za pełną wersję w FTDNA trzeba dopłacić, ale to można zrobić już później.
A co do %, to tego nie nazywamy "wynikami", wynikami są matche na konkretnych odcinkach chromosomów, MH ładnie pokazuje takim znaczkiem po prawej stronie, że osoby mają wspólny konkretny odcinek, czyli ewidentnie wspólnego przodka. Tym niemniej u narzeczonej akurat ciekawie wyszło z %, bo powiedzmy, że rodzice mają jednak różną genealogię (zakładając, że Kresy to nie płd. Kresy) i tutaj procentowo to pasuje idealnie.
Teraz trzeba taki plik ładować na różne strony do dalszej interpretacji i starać się przede wszystkim korzystać z możliwości bezpłatnych analiz (na płatne może z czasem przyjdzie ochota, ale nie ma sensu robić tego od razu).


Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szablewski_POffline
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 14-05-2021 - 23:16
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2020
Posty: 153

Status: Offline
Informacje już przerzucone do FTDNA, dzięki za wskazówki Smile.

_________________
aweł
Mam przodków z okolic Warty (Sieradzkie) i Pleszewa (Kaliskie) - także jakby co - PW Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Raph_DOffline
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 15-05-2021 - 10:54
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2020
Posty: 186

Status: Offline
To bałkańskie DNA na wschodzie wcale nie jest takie nietypowe. Podejrzewam, że do takich napływów mogło łatwo dochodzić podczas zaborów - szczególnie Austro-Węgry ale także tereny obecnej Ukrainy będące w składzie Imperium Rosyjskiego.
2% wspólnego DNA to dużo! Bardzo prawdopodobne, że wspólni pradziadkowie bądź prapra, więc jeżeli ten konkretny "match" nie jest znajomy - warto pójść tym tropem.

_________________
Pozdrawiam
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szablewski_POffline
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 15-05-2021 - 22:54
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2020
Posty: 153

Status: Offline
Raph_D napisał:
To bałkańskie DNA na wschodzie wcale nie jest takie nietypowe. Podejrzewam, że do takich napływów mogło łatwo dochodzić podczas zaborów - szczególnie Austro-Węgry ale także tereny obecnej Ukrainy będące w składzie Imperium Rosyjskiego.
2% wspólnego DNA to dużo! Bardzo prawdopodobne, że wspólni pradziadkowie bądź prapra, więc jeżeli ten konkretny "match" nie jest znajomy - warto pójść tym tropem.


Jak ktoś ma fest kresowe pochodzenie (tj. cała rodzina) to normalne, że się zakłada: Rosję, Tatarów, Ormian, Bałkany, Gruzinów, Turków a nawet Greków

chodzi o to, że ten "wkład" jest zaskakująco duży (ca 40%!).

Co do tych 2% to już mamy trop (faktycznie wspólni pradziadkowie, to jest prawdopodobnie wujek matki mojej N.).
Jest jedna dziewczyna, z którą moją N "zmaczowało" w 0,7%, która jest do niej... bliźniaczo podobna (te same cechy antropo- wystające policzki, brunetka, jasne oczy).

Ta gene genetyczna jest NIESAMOWITA

Sam sobie zrobię prezent na 30 urodziny i też wyślę próbkę DNA Smile

Pozdrawiam

_________________
aweł
Mam przodków z okolic Warty (Sieradzkie) i Pleszewa (Kaliskie) - także jakby co - PW Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szablewski_POffline
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 27-05-2022 - 10:12
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2020
Posty: 153

Status: Offline
Wysłałem próbkę i mi wyszło:

Europejczyk z EUROPY WSCHODNIEJ 76%
Bałt 15%
Skandynaw 7,6%
Włoch 1,4% (sic!)

dodam, że mam dosyć rozbudowane drzewo na papierze (tj. komplet aż do 4 czy 5xpradziadka, dużo nitek do 17 wieku). Większość przodków to tereny między Pleszewem a Sieradzem z obu stron XD
I teraz:
Bałt wychodzi sporej części Polaków, wydaje mi się że jest to kwestia przenoszenia (?) chłopów z tamtych terenów do Korony.
Skandynaw w tak dużym % to dla mnie niespodzianka. Czy to możliwe, żeby była to jakaś (dosyć duża!) pozostałość po potopie szwedzkim? A może olędrzy w moim drzewie (tj. rodzina którą o to podejrzewam) to nie byli Holendrzy/Niemcy tylko... Szwedzi?
Dodam, że MHeritage zmaczowało mnie ze sporą ilością etnicznych skandynawów (np. 90% Norweżka, 10% Finka i mamy razem 0,7% wspólnego DNA), także to nie jest jakaś egzotyka.
Egzotyką za to jest te 1,4% Włoch, czego nie biorę za bardzo na poważnie Very Happy, bo:
a) ciężko w ogóle nawet o jakiś romans w tym temacie (xprababki to były wieśniaczki ze wsi i jak miały mieć kontakt z jakimś Włochem?),
b) MH nie połączyło mnie z żadnym w miarę etnicznym Włochem (np. 75% Włoch, 25% Europa Zachodnia) także nawet nie ma jakiegoś "obiektywnego" potwierdzenia.


***********

Wkleję ponownie wyniki mojej N

Europejka z Europy Wschodniej
49,0%
(POLSKA jako wyróżnione)

Bałkanka
36,4%

Bałtka
14,6%

Oraz wyniki jej brata (!!!):

Europejczyk z Europy Wschodniej
61,7%

Bałkańczyk
25,3%

Irlandczyk, Szkot i Walijczyk (sic!)
13%

No i tutaj zrobiło się kolorowo, bowiem jest teoria jakoby przodkowie o nazwisku Piksa (Pixa, Pix) pochodzili z Wielkiej Brytanii.
Badania genetyczne i co? Wielka Brytania Very Happy

Pozdrawiam

_________________
aweł
Mam przodków z okolic Warty (Sieradzkie) i Pleszewa (Kaliskie) - także jakby co - PW Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
swigutOffline
Temat postu: Re: Genealogia - DNA - Kobieta  PostWysłany: 27-05-2022 - 20:32
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2022
Posty: 103

Status: Offline
Szablewski_P napisał:
Wysłałem próbkę i mi wyszło:

Europejczyk z EUROPY WSCHODNIEJ 76%
Bałt 15%
Skandynaw 7,6%
Włoch 1,4% (sic!)

dodam, że mam dosyć rozbudowane drzewo na papierze (tj. komplet aż do 4 czy 5xpradziadka, dużo nitek do 17 wieku). Większość przodków to tereny między Pleszewem a Sieradzem z obu stron XD

[...]
Dodam, że MHeritage zmaczowało mnie ze sporą ilością etnicznych skandynawów (np. 90% Norweżka, 10% Finka i mamy razem 0,7% wspólnego DNA), także to nie jest jakaś egzotyka.


Moim zdaniem "macze" z MyHeritage są zupełnie niewiarygodne, jeśli oznaczone są "Low confidence" i 95% niewiarygodne jeśli "medium confidence". Udało mi się wprawdzie potwierdzić jeden "medium confidence" - wspólny przodek żył w połowie XVIIIw. Podobnie jest z określaniem grup etnicznych. Nie tracił bym zbytnio czasu na analizę takich wyników.

Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.767342 sekund(y)