Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Wilk1Offline
Temat postu: Archiwum Archidiecezjalne w Przemyślu  PostWysłany: 27-07-2009 - 23:27
Sympatyk


Dołączył: 27-07-2009
Posty: 20
Skąd: Włocławek
Status: Offline
Witam, czy ktoś się wybiera do AA w Przemyślu i mógłby mi sprawdzić jeden akt urodzenia z 1891 roku z parafii Jasień?
Z góry dziękuję
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bezetOffline
Temat postu: Re: A Archidiecezjalne Przemyśl  PostWysłany: 30-07-2009 - 13:14
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-08-2006
Posty: 498

Status: Offline
Wilk1 napisał:
Witam, czy ktoś się wybiera do AA w Przemyślu i mógłby mi sprawdzić jeden akt urodzenia z 1891 roku z parafii Jasień?
Z góry dziękuję
Tomek

Witam
Tomku,czy zawsze wybierasz drogę trudniejsza i dłuższą, idąc dokądkolwiek?
Już spieszę z komentarzem do,być może, dziwnego dla Ciebie pytania.
Kopie ksiąg metrykalnych z XIX w z reguły znajdują się w archiwach państwowych.Jak zapewne wiesz ,kopię zapisów z tych ksiąg, można uzyskać drogą pocztową a nawet elektroniczną. Dobrze jest wcześniej nawiązać kontakt telefoniczny z właściwym archiwum państwowym.
Dla ułatwienia pracy archiwistom a tym samym,obniżenia wysokości
opłat,dobrze jest podać nazwę parafii,rok i nazwisko osób ,których dotyczą metryki.Archiwa kościelne maja zazwyczaj skromna obsadę personalną i nie dysponują takimi środkami ,jak archiwa państwowe.Cechuje je także różne podejście do kwestii szerokiego udostępniania posiadanych zasobów archiwalnych.Archiwa państwowe są finansowane z budżetu
państwa i maja służebne wobec społeczeństwa zadania,z których, moim zdaniem, wywiązują się bez większych zastrzeżeń.Korzystajmy zatem
z ich usług jak najszerzej.
Pozdrawiam
Zygmunt
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wilk1Offline
Temat postu: Re: Parafia Jasień, AA Przemyśl  PostWysłany: 30-07-2009 - 19:58
Sympatyk


Dołączył: 27-07-2009
Posty: 20
Skąd: Włocławek
Status: Offline
Zygmuncie, bardzo serdecznie Ci dziękuję za wyjaśnienia na temat służbnej funkcji Archiwów Państwowych w naszym kraju. Wyjaśniam ja Tobie również, że nie lubię utrudniać sobie życia i z reguły nie wybieram trudniejszej i dłuższej drogi idąc dokądkolwiek. W przypadku tej parafii tak się składa że w AP nie mają ksiąg metrykalnych stamtąd. Wystarczy choćby skorzystać z Bazy Pradziad na stronach Archiwów Państwowych żeby się o tym dowiedzieć. Myślę że odpowiadając na mojego posta sprawdziłeś choćby tyle...
Mimo wszystko dziękuję za zainteresowanie moją prośbą.
Pozdrawiam
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bezetOffline
Temat postu: Re: Parafia Jasień, AA Przemyśl  PostWysłany: 31-07-2009 - 03:16
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-08-2006
Posty: 498

Status: Offline
Wilk1 napisał:
Zygmuncie, bardzo serdecznie Ci dziękuję za wyjaśnienia na temat służbnej funkcji Archiwów Państwowych w naszym kraju. Wyjaśniam ja Tobie również, że nie lubię utrudniać sobie życia i z reguły nie wybieram trudniejszej i dłuższej drogi idąc dokądkolwiek. W przypadku tej parafii tak się składa że w AP nie mają ksiąg metrykalnych stamtąd. Wystarczy choćby skorzystać z Bazy Pradziad na stronach Archiwów Państwowych żeby się o tym dowiedzieć. Myślę że odpowiadając na mojego posta sprawdziłeś choćby tyle...
Mimo wszystko dziękuję za zainteresowanie moją prośbą.
Pozdrawiam
Tomek


Tomku,nie było moim zamiarem urazić Cię.Pozwoliłem sobie na maleńki
sarkazm na wstępie mojego wpisu,który jak sądziłem, nie zawierał złośliwości.Mam nauczkę,przechodzę więc do meritum.
Baza Pradziad zawiera informacje,które odnoszą się do parafii
w JASIENIU.
Archiw.Panstw.w Rzeszowie
Oddz.w Sanoku
zespół 480/0-"Akta stanu cywilnego parafii greckokatolickiej w Ustrzykach
Dolnych"
rodzaj akt:urodzenia ,małżeństwa,zgony
daty:1873;1876;1878-1896
uwagi:występują również miejscowości JASIEŃ i Strwiążek
Pozdrawiam
Zygmunt

P.S.
Z pewnością należą Ci się przeprosiny za belferski ton .
Zauważyłem ,że początkujący badacze historii rodzin,czasami się gubią,ale Ciebie to nie dotyczy
Z.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wilk1Offline
Temat postu: Re: Parafia Jasień, AA Przemyśl  PostWysłany: 31-07-2009 - 19:58
Sympatyk


Dołączył: 27-07-2009
Posty: 20
Skąd: Włocławek
Status: Offline
Niestety mnie interesuje parafia rzymsko-katolicka w Jasieniu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FenixOffline
Temat postu: Re: Parafia Jasień, AA Przemyśl  PostWysłany: 31-07-2009 - 22:15
Sympatyk


Dołączył: 04-03-2007
Posty: 55

Status: Offline
Panowie z dokumentami metryklanymi parafi rzymskokatolickich w bylej Galicji jest bardzo krucho w Archiwach Panstwowowych - mozna mowic o duzym szczesciu jesli cos sie znajdzie takowego a prawdziwym cudem wrecz sa dokumenty wczesniejsze niz 1890 rok - to tak na marginesie Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JacsteOffline
Temat postu: A Archidiecezjalne Przemyśl -prośba o pomoc  PostWysłany: 01-12-2009 - 18:25
Sympatyk


Dołączył: 12-10-2009
Posty: 60

Status: Offline
Serdecznie witam

Szukam osoby, która sprawdzi w indeksach urodzeń parafii Przemyśl Katedra czy 5 .06. 1874 r urodziła się Antonina Steindel córka Antoniego. Datę tę mam ze spisu uczennic Przyklasztornej Szkoły Żeńskiej ss Klarysek w Starym Sączu. Niestety nie zawsze dane te są rzetelne. Wysłałem półtora miesiąca temu list w tej sprawie do kancelarii Katedry i do dzisiaj nie dostałem żadnej odpowiedzi.

Pozdrawiam

Jacek Steindel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KaczorOffline
Temat postu: A Archidiecezjalne Przemyśl -prośba o pomoc  PostWysłany: 09-12-2009 - 10:37


Dołączył: 16-11-2009
Posty: 5

Status: Offline
Ja tam ostatnio dzwoniłem i ksiądz był bardzo niechętny do jakiejkolwiek współpracy :/ Czy ktoś wie, jak ewentualnie można uzyskać jakikolwiek dostęp do tego archiwum?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jeronimo_77Offline
Temat postu: A Archidiecezjalne Przemyśl -prośba o pomoc  PostWysłany: 07-01-2010 - 07:01
Sympatyk


Dołączył: 14-12-2009
Posty: 93

Status: Offline
T: Archiwum Diecezjalne w Przemyślu

Czy ktoś ma dostęp do Archiwum Diecezjalnego w Przemyślu. Proszę o info na prv.

Jeronimo
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jeronimo_77Offline
Temat postu: A Archidiecezjalne Przemyśl -prośba o pomoc  PostWysłany: 19-01-2010 - 13:35
Sympatyk


Dołączył: 14-12-2009
Posty: 93

Status: Offline
To najbardziej nieprzystępne archiwum jakie kiedykolwiek "widziałem". Pół roku temu kazano mi zadzownić w styczniu, pokornie czekałem, teraz dostałem termin koniec lutego, ale nie zaproszenie... mam zadzwonić i pytać o wolne terminy. Oczywiście cały czas byłem zniechęcany, "A po co to Panu", "A czym się ta rodzina zasłużyła", "A był Pan w AP".... na końcu odesłano mnie do... metryki józefińskiej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zofia_Gonet_AntoniszynOffline
Temat postu: Archiwum Archidiecezjalne w Przemyślu  PostWysłany: 17-06-2010 - 13:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-02-2009
Posty: 125

Status: Offline
Zwracam się z prośbą - może ktoś z Państwa zna "namiary" na Archiwum AD w Przemyślu.

Potrzebuję odnaleźć informacje dot. moich przodków żyjących w XVIII wieku i ew. wcześniej w Korczynie k. Krosna. W Parafii p.w. NMP Królowej Polski (ob. Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara) w Korczynie znajdują się księgi od 1809 r., które dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza mogłam w ubiegłym roku przeglądać - ze wspaniałym skutkiem. Wcześniejsze akta są prawdopodobnie w Przemyślu.
Może był już taki wątek na tym forum, a ja go, niestety, przegapiłam.

Bardzo proszę o pomoc, gdyż wybieram się w tamte okolice i chciałabym, o ile to będzie możliwe, móc skorzystać.

Pozdrawiam ze Szczecina
Zosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maziarekOffline
Temat postu: Re: Archiwum Archidiecezjalne w Przemyślu  PostWysłany: 19-06-2010 - 20:25
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2008
Posty: 474

Status: Offline
Zofia_Gonet_Antoniszyn napisał:
Zwracam się z prośbą - może ktoś z Państwa zna "namiary" na Archiwum AD w Przemyślu.

Potrzebuję odnaleźć informacje dot. moich przodków żyjących w XVIII wieku i ew. wcześniej w Korczynie k. Krosna. W Parafii p.w. NMP Królowej Polski (ob. Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara) w Korczynie znajdują się księgi od 1809 r., które dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza mogłam w ubiegłym roku przeglądać - ze wspaniałym skutkiem. Wcześniejsze akta są prawdopodobnie w Przemyślu.
Może był już taki wątek na tym forum, a ja go, niestety, przegapiłam.

Bardzo proszę o pomoc, gdyż wybieram się w tamte okolice i chciałabym, o ile to będzie możliwe, móc skorzystać.

Pozdrawiam ze Szczecina
Zosia


Witam!
Dodam jeszcze adres do strony która uzupełni temat http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f=72&t=1111

Pozdrawiam
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zofia_Gonet_AntoniszynOffline
Temat postu: Re: Archiwum Archidiecezjalne w Przemyślu  PostWysłany: 19-06-2010 - 22:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-02-2009
Posty: 125

Status: Offline
Bogusławie, serdecznie dziękuję za adres - o to mi chodziła, bo chciałam poznać doświadczenia innych poszukiwaczy. Prześledziłam wpisy na forum FORGENU i widzę , co mnie czeka. Ale może uda mi się pokonać trudności - jakoś zawsze natrafiałam na życzliwych ludzi. Podzielę się swoimi uwagami, ale dopiero po wakacjach.

Pozdrawiam
Zosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Re: Archiwum Archidiecezjalne w Przemyślu > Korczyna  PostWysłany: 20-06-2010 - 17:11
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Zosiu,

skoro interesują Cię przodkowie z Korczyny, koniecznie musisz Very Happy zapoznać się z książką Jana Białasa, Rody chłopskie z okolic Zamku Kamieniec XVIII – XXI wiek, Korczyna 2005, ISBN 83-922874-0-1, (328 stron).
Autor opisuje szczegółowo poszczególne domy Podzamcza, najbardziej oddalonego od centrum Korczyny przysiółka leżącego w jej górzystej, północno-zachodniej części i okolic: „od południa, od pogranicza z Rzekami zaczynając, do części północnej czyli tzw. Końca. […] Cennym źródłem wiedzy były dla mnie zapisy księgi parafialnej Staus Animorum i innych […].
Aby do niego [Podzamcza] dotrzeć, trzeba jechać przez sąsiednią wieś naszej gminy, Czarnorzeki [dodam, że widokowo okolica przepiękna], lub krótszą drogą, ulicą Zamkową, która w pewnym fragmencie, od XII stacji drogi krzyżowej do kościółka, przebiega przez sąsiednią miejscowość Odrzykoń” (s. 11-12).
Książka zawiera też: tabelaryczny „Wykaz właścicieli (użytkowników) opisanych gospodarstw na przestrzeni ok. trzystu lat”; fotografie osób i miejsc; plany sytuacyjne Podzamcza (część północna i południowa); „Drzewa genealogiczne opisanych rodzin”.

Może zainteresuje Cię również, dostępne w Internecie, opracowanie Doroty Pec, Nazwy osobowe mieszkańców Korczyny ”Krośnieńskie Zeszyty Biblioteczne”, Zeszyt Nr 5, Krośnieńska Biblioteka Publiczna. Krosno 1999, s. 17-26.
Praca zawiera nst. rozdziały:
- Ogólna charakterystyka nazw osobowych
- Imiona mieszkańców Korczyny
- Nazwiska mieszkańców Korczyny
- Przezwiska
- Przezwiska mieszkańców Korczyny
- Nazwy rodzinne
- Podsumowanie
Bibliografia (wybór).

I na zakończenie, aby już dalej nie przynudzać, polecam do samodzielnej eksploracji Bibliografię Krosna i powiatu krośnieńskiego 2000-2005, opracowaną w 2007 roku przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną.

Łączę serdeczne pozdrowienia –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zofia_Gonet_AntoniszynOffline
Temat postu: Re: A Archidiecezjalne Przemyśl -prośba o pomoc  PostWysłany: 20-06-2010 - 22:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-02-2009
Posty: 125

Status: Offline
Lidio!
Serdecznie dziękuję za powyższe informacje. Wiele wiem o Korczynie i jej mieszkańcach, znam tamte strony, bo urodziłam się i mieszkałam wiele lat w Krośnie. Znam Odrzykoń z odrestaurowywanym zamkiem KAMIENIEC, Czarnorzeki z przepięknymi PRZĄDKAMI.
W Korczynie bywałam dopóki żyła tam moja rodzina, a teraz co roku też jestem, przede wszystkim na cmentarzu. W ub.r. dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza tamtejszej parafii przeglądałam księgi kościelne. Ale nadal szukam, szukam, szukam, m.in. dla własnej satysfakcji i do zamieszczenia moich przodków w drzewie genealogicznym.

Mam nadzieję, że publikacje podane przez Ciebie mi w tym dopomogą.

Pozdrawiam
Zosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.548551 sekund(y)