Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 24 czerwca 2021

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
HakunaOffline
Temat postu: Załęski - pochodzenie szlacheckie  PostWysłany: 13-04-2021 - 15:18
Sympatyk


Dołączył: 16-09-2020
Posty: 11

Status: Offline
Witam Państwa,

Od dłuższego czasu badam losy moich przodków.
Po kądzieli są nimi Załęscy.
Pochodzący z terenów: Mohylew, Witebsk, Orsza.
Znalzałem kilka zdjęć potwierdzających ich służbę w Carskiej Armii, m.in. Paweł Nikolajewicz Załęski - porucznik, Mikołaj Nikołajewicz Załęski - (prawdopodobnie) kapitan.

Problem, który zauważam przy szukaniu dokładniejszych informacji co do herbu, itp. to występowanie polskich znaków. Co za tym idzie tłumaczenie z rosyjskiego "Заленский" czasami jest zapisywane jako "Zaleski" lub "Zaleński".

Posiadam też fragment (skrawek) dokumentu, który pozostał w rodzinie, potwierdzającego szlacheckość. Oto jego przetłumaczona treść:

"Otrzymano 19 marca 1860 roku

Rozkaz Jego Imperatorskiej Mości Samodzierżcy Wszechrosyjskiego od Senatu Rządzącego dla Witebskiego Szlacheckiego Zgromadzenia Deputowanych.
Wedle Ukazu Jego Imperatorskiej Mości Senat Rządzący rozpatrywał sprawę ze sprawozdania Witebskiego Szlacheckiego Zebrania Deputowanych z dnia 5 listopada 1859 roku pod numerem 2570, dotyczącego szlacheckiego stanu Zaleńskich.

Postanowiono: ze akt sprawy wynika, że przodek rodu Zaleńskich Kazimierz syn Jana (Iwanow) Zaleński na mocy darowizny ze wpisu z 1719 roku zasiedloną przez chłopów nieruchomość – posiadłość ziemską Zaolsza – odpisał swojemu synowi Mateuszowi, synowie którego Jan [Iwan], Wawrzyniec [Ławrentij] i Bartłomiej [Warfołomiej], będąc wprowadzonymi w posiadanie tego majątku w 1756 roku

[...] poświadczają: Witebski Zarząd Guberni, Mohylewska i Witebska Izby Skarbu Państwa, Powiatowi Przewodniczący Szlachty z Borysowa, Kopysi i Witebska. Senat Rządzący, biorąc pod uwagę, że dokumenty w tej sprawie, poświadczone w określonym przez prawo trybie, nie wzbudzają żadnych wątpliwości i są przedłożone w ustalonym przez prawo terminie, i kierując się art. 54, 60, 61, 65, 75 i 1638 1 części X vol. Zbioru Ustaw o stanie ustala: z grona osób rodu Zaleńskich, zatwierdzonych w szlachectwie postanowieniami Witebskiego Szlacheckiego Zebrania Deputowanych 18-go czerwca 1807 i 15-go października 1859 roku, obecnie żyjących: Romana syna Jana, z synem Mikołajem i wnukiem Mamertem Bolesławem (dwóch imion) synem Mikołaja; Stefana syna Jana; Franciszka, Szymona i Kazimierza synów Antoniego; Feliksa syna Grzegorza i Józefa syna Pawła synów Zaleńskich zatwierdzić w potomnym szlachectwie z wpisaniem do 1-j części szlacheckiej księgi rodowodowej."


Proszę o pomoc w identyfikacji herbu, rodu lub jakiekolwiek informacje, sugestie.

Z góry dziękuję.

Moderacja
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis. https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml

Wojtek, moderator


Edit: Słuszna uwaga, przepraszam za niedostosowanie się.

Pozdrawiam, Łukasz


Ostatnio zmieniony przez Hakuna dnia 13-04-2021 - 22:35, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Załęski - pochodzenie szlacheckie  PostWysłany: 13-04-2021 - 21:05
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1049

Status: Offline
Dobry wieczór,

posiadając taki cenny dokument, warto na jego podstawie zwrócić się do Национальный исторический архив Беларуси w Mińsku. Jednak z informacji widniejącej na oficjalnej stronie internetowej tego archiwum, wszelkie kwerendy genealogiczne będą prowadzone od stycznia 2022 roku:
https://niab.by/newsite/ru

Na tym forum jest wiele informacji tematycznych dostępnych poprzez zakładkę "Szukaj na forum" umieszczoną po lewej stronie. Ale trudno, jeszcze raz. Zgodnie ze "Spisem szlachty wylegitymowanej w guberniach grodzieńskiej, mińskiej, mohylewskiej, smoleńskiej i witebskiej", Warszawa 1992, s. 118 - Załęscy zostali zapisani do 1 części księgi rodowodowej szlachty guberni witebskiej w dniu 28.02.1860 r. Niestety numeru "N" aktu/sprawy nie podano. Jednak dla pracownika archiwum, to żadna przeszkoda. Zgodnie z procedurą administracyjną sprawa szlachectwa Załęskich ze Szlacheckiej Deputacji Wywodowej guberni witebskiej musiała trafić do zatwierdzenia do Heroldii Cesarstwa Rosyjskiego w Sankt-Petersburgu. W tamtejszym Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym (CGIA) znajdują się kopie stosownych dokumentów. Na tym Forum znajduje się link do indeksu nazwisk/rodzin, które otrzymały potwierdzenie szlachectwa w Cesarstwie Rosyjskim, gdzie podano też pełną sygnaturę akt, która umożliwia złożenie zamówienia, także w Petersburgu: https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... i&start=30 O tym, jak to dokonać zamówienia w Archiwum, jest na Forum wiele wskazówek. W "Herbarzu szlachty witebskiej", Kraków 1898 - Załęskich nie ujęto, więc nie wiadomo jakiego byli herbu. https://www.lyczkowski.net/ru/gerbovnik ... re-center2
Natomiast o Zaolszy tutaj:
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XIV/394

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Załęski - pochodzenie szlacheckie  PostWysłany: 15-04-2021 - 17:03
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1049

Status: Offline
Oprócz tego, że wiele osób nadal używa wyłącznie nicku, mimo ciągłego zwracania na to uwagi przez Szanowną Moderację, to zauważyłem jeszcze jedno. Jeżeli wpisy są mało konkretne i właściwie przybierają charakter przekomarzania się, takiej ogólnej pogaduchy, to dyskusja na dany temat obrasta w wiele stron. Jeżeli natomiast porada jest rzeczowa, konkretna i merytoryczna, to taki temat kończy się bardzo szybko, często nawet bez owego słowa uważanego za jedno z trzech magicznych: proszę, przepraszam i ... Sad

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HakunaOffline
Temat postu: Załęski - pochodzenie szlacheckie  PostWysłany: 12-05-2021 - 18:38
Sympatyk


Dołączył: 16-09-2020
Posty: 11

Status: Offline
Witam Was Serdecznie,

Od mojego postu minął miesiąc, tak naprawdę w tym czasie dużo w moim życiu się zadziało i nawet nie miałem okazji "przestudiować" informacji, które od Państwa uzyskałem. Nie mnie nie tłumaczy to faktu, że nie podziękowałem po tak obszernej odpowiedzi, za co w tym momencie przepraszam.

Jestem bardzo wdzięczny całej społeczności genealogów za pomoc i dziękuję za dotychczasowe informacje.

Z życzeniami udanego dnia,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WladzislawOffline
Temat postu: Załęski - pochodzenie szlacheckie  PostWysłany: 31-05-2021 - 00:03
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2017
Posty: 108

Status: Offline
W gubernii Witebskiej bylo jak najmniej 2 roda Zalenskich; albo galezi rodu, ktore juz w pocz. 19 wieku nie znali o pokrewienstwie.

Jedny nazywali siebie z przydomkem: Szlubicz-Załęski, Szlubowicz-Załenski.

Rod, jaki mial wywody 1807.06.18 i 1859.10.15, podobnie, ze wystepowal biez przydomka.

Te rody miali wywody z herbem Prus I.

_________________
Związek Szlachty Białoruskiej. Forum Szlachecki: http://www.nobility.by/forum/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2021 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.264198 sekund(y)