Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
rejlilaOffline
Temat postu: Powstanie styczniowe - zesłani na syberie  PostWysłany: 29-11-2007 - 18:49
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2007
Posty: 34
Skąd: SZCZECIN
Status: Offline
Panie Przemku,moze Pan pomoze w ustaleniu gdzie wlasciwie urodzil sie moj tata.Dziadek mmego taty nazywal sie Mongin i byl zeslany na Syberie z powstania,gdzies w okolice Omska i Tomska.W dokumentach mego taty jest zapisane miejsce urodzenia ISZYMSK,ale takiej miejscowosci nie ma ,jest tylko ISZYM.jak mam to ustalic? Tata nazywal sie Ańczuk Wiktor ur.04.04.1914 r.syn Piotra i Petroneli Ańczuk z.d.Mongin pozdrawiam Lilianna Rej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2007 - 19:49
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
Lilianna, trudno jest Ci doprawdy coś doradzić.
Są na internecie wyszukiwarki nazw miejscowości. Powinnaś z pewnością skontaktować się z sybirkami lub ich potomkami , którzy mają wiedzę na temat nazw miejsc zesłania. Moją swoje organizacje i pewnie strony internetowe. Pewnie istnieją wykazy imienne zesłańców?
Powinnaś poszukać rosyjskich stron genealogicznych i tam spytać się o nazwę miejscowości. Może jest jakiś wykaz miejsc zesłań, obozów pracy?
Może ktoś bardziej zorientowany w poszukiwaniach na wschodzie może Ci tu pomóc?
Przemek Kisielewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawel_JurewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2007 - 22:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2007
Posty: 415

Status: Offline
Spis zeslancow z Litwy i Bialorusi jest na stronie http://kdkv.narod.ru/1864/ patrz link ¨"spiski politiczeskich prestupnikov" - strona po rosyjsku, o tyle dobra , że zawiera też krotki wyciąg za co został skazany i miejsce ssyłki.
Pozdrawiam
Paweł Jurewicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zefir454Offline
Temat postu: Ańczuk  PostWysłany: 30-11-2007 - 11:30
Sympatyk


Dołączył: 12-08-2007
Posty: 237

Status: Offline
Witaj!
Spróbuję ci pomóc poprzez napisanie posta na rosyjskiej stronie rodstvo.ru, gdzie jestem zalogowany. Jeśli nie znajdę nazwiska, to spróbuje chociaż miejscowość. Pozdrawiam
Józek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Feltynowska_GrażynaOffline
Temat postu: Ańczuk  PostWysłany: 30-11-2007 - 18:09
Członek Honorowy


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 223

Status: Offline
Tu Mikołaj Anczuk z Chabarowska pisze, że do tej pory nie spotkał na wschodzie nikogo o swoim nazwisku.
http://www.analizfamilii.ru/lname.php?p ... D%F7%F3%EA
Może napisz do niego?
Powodzenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2007 - 20:50
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
Może ta informacja przyda się Ci w dalszych posuzukiwaniach:


Занимаюсь историей сосланных после 1863 г. поляков и их потомков (в основном Уральский регион), в частности, Окинчицами, Петкевичами, Володзько (Петербург, Оренбургская губ., Москва). Отвечу всем и поделюсь собранным материалом, предлагаю взаимную помощь.
• Людмила Рябухо, член Уральского генеалогического общества и польского общества "Клуб "Поиск", Екатеринбург.
• E-mail uralriab@yandex.ru

Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szybka_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-12-2007 - 21:31
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2006
Posty: 28
Skąd: Kraków
Status: Offline
Ciekawa pozycja w BC http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... r1832.djvu

Zbyszek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rejlilaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2007 - 00:24
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2007
Posty: 34
Skąd: SZCZECIN
Status: Offline
Dziekuje Wam wszystkim za pomoc,ja juz probowalam wszedzie szukac,ale nie udaje mi sie ,bo ja znam rosyjski bardzo slabo.Po przeczytaniu o Mikołaju Anczuk,szybko napisalam maila,ale wrocil,bardzo mi zalezy na kontakcie z nim,przypuszczam ze to rodzina.Drogi Przemku,blagam przetlumacz mi co jest napisane w poscie po rosyjsku,bo ja niczto nie paniemaje,pozdrawiam Was wszystkich Lilianna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rejlilaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2007 - 00:38
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2007
Posty: 34
Skąd: SZCZECIN
Status: Offline
Zbyszku pozycja jest ciekawa,ale pradziadek byl zeslany w okolice Omska i Tomska,nowosibirska. I skad u niego nazwisko MONGIN ,typowo Francuzkie,nie znam nawet pradziadka imienia,skad go zeslano na te Syberie,tylko przypuszczam ,ze z okolic Wilna,bo babcia,a,mama mego taty ,Petronela Anczuk wrocila z moim tata i drugim synem do Wilna w 1928 r.,gdzie zmarla i jest pochowana na Rossie.Bardzo chce poznac dzieje mojej rodziny ,dziekuj Lilianna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2007 - 02:14
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
Julianna, napisz po prostu i po polsku na adres podany na końcu tego rosyjskiego tekstu.
Nazwisko osoby jest Ludmilła Rabucho i jest aktywna w Uralskim Towarzystwie Genealogicznym oraz w polskim (?). Wygląda mi, że jest potomkiem zasłańca 1863 roku.
Ważne jest, że możesz komunikować się z nią po polsku.
Pewnie będzie w stanie Ci pomóc.
Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rejlilaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2007 - 02:18
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2007
Posty: 34
Skąd: SZCZECIN
Status: Offline
Dziekuje Przemku Lilianna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawel_JurewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2007 - 12:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2007
Posty: 415

Status: Offline
Jak zawsze bywa najprostsze rozwiazanie jest przed samym nosem, po wbiciu do Googla cyrylica монгин wyświetla ci się 106 odnośników jeden z nich to http://www.czn.ru/forum/lofiversion/ind ... 0976.html, Mongin Julian Iwanowicz (czyli pradziadek był Jan) zesłaniec 1863 i jak zrozumiałem masz krewniaków bardzo daleko i też szukają swych korzeni. Ale niewątpliwie rosyjski okazuje się bardzo przydatny. Mam podobny problem językowy, ale na szczęście Rosjanie też dobrze walczą po angielsku i jest to pomocna furtka.
Jeśli masz problem z odczytaniem, to pisz, na razie muszę lecieć do pracy.
Pa
Paweł Jurewicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Feltynowska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2007 - 12:44
Członek Honorowy


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 223

Status: Offline
Wpadłam na ten sam pomysł, co Pawel, trochę Ci przetłumaczyłam z tego, co znalazłam na stronach rosyjskojęzycznych o Monginach.
Na taj stronie
http://kdkv.narod.ru/1864/Ssilka-ZapSib.html#12
Список участников восстания 1863-1864 гг.,
сосланных в Западную Сибирь.
Spisek uczestników powstania 1863-1864
zesłanych na zachodnią Syberię
wymieniony jest
Монген Юлий – муж., 32 года на 1868 г., условия ссылки не известны, с 1864 г. находился в Мариинске, столяр, семьи не имеет — Там же.(ГУ ГАОО. Ф. 3. Оп. 6. д. 8960)
Mongien Julij, wiek 32 lata w 1868r., od 1864r. znajdował się w Mariinskom Okrugie (Maryińskim Okręgu), stolarz, rodziny nie ma.

Jest w tym spisie również
Анчульский Станислав – муж., 26 лет на 1868 г., сослан на водворение, с 1864 г. находился в Мариинском округе, взял пособие на домообзаводство, семьи не имеет – ГУ ГАОО. Ф. 3. Оп. 6. д. 8960.
Anczulski Stanisław, lat 26 w 1868 roku

Co ciekawe, na stronie organizacji "Memoriał"
http://lists.memo.ru/index13.htm
w spisie ofiar terroru politycznego jest zapis:

Монгин Станислав Юлианович

1882 г.р. Место рождения: г. Нижний Новгород; поляк; образование: начальное; б/п; нарядчик гаража МК ВКП(б); место проживания: г. Москва, ул. Тверская, 19-18
Арест: 13.12.1930
Осужд. 05.01.1931 тройка при ПП ОГПУ по Московской обл.. Обв. злостная к.-р. и антисемитская агитация
Расстр. 14.01.1931. Место расстрела: Москва, Ваганьковское кладбище
Реаб. январь 1989 , основание: на основании ст.1 УПВС

Источник: Москва, расстрельные списки - Ваганьковское кладбище

Mongin Stanisław Julianowicz
ur. 1882 r. w mieście Niżnyj Nowogród, polak
miejsce zamieszkania Moskwa, ul. Twerska 19-18
Aresztowany 13.12.1930
Osądzony 05.01.1931
Rozstrzelany 14.01.1931 w Moskwie, Bagańkowskoje Kładiszcze (cmentarz)

Na jednym z rosyjskojęzycznych forów znalazłam wpis potomka Juliana Mongina:
http://www.czn.ru/forum/index.php?showtopic=10976
Монгин Юлиан Ив.-участник востания 1863г. в Польше,выслан в Сибирь- жена: Истомина В.В. Познакомились в г.Оренбурге, в г.Н-Новгород появились двое сыновей: Монгин Станислав Юлианович- расстрелян 14.01.1931г. и мой дед: Монгин Ромуальд Юлианович. Мой отец: Монгин Владислав Ромуальдович- погиб 22.04.1945г. в рядах Польской армии. Посылаю снимки двух сестер и снимок моего отца с дедом сделаном в 1914г. г.Пермь у бабушки Веры Владимировны. С Уважением Монгин Вацлав Владиславович.
Mongin Julian Iw. (s. Jana?) - uczestnik powstania 1863r. w Polsce, zesłany na Syberię - żona Istomina W.W. poznali się w mieście Orenburgu, w mieście Niżnyj Nowogród pojawiło się dwóch synów: Mongin Stanisław Julianowicz - rozstrzelany 14.01.1931r. i mój dziad: Mongin Romuald Julianowicz. Mój ojciec: Mongin Władysław Romualdowicz - zginął 22.04.1945r. w szeregach polskiej armii. Przesyłam zdjęcia dwóch sióstr i zdjęcie mojego ojca z dziadem zrobione w 1914r. w mieście Perm u babci Wiery Władimirowny. Z poważaniem Mongin Wacław Władimirowicz.

Wacław Mongin, prawnuk powstańca styczniowego Juliana Mongina poszukuje informacji również tu, podając swój e-mail:
http://www.poloniapolska.ru/index.php?a ... 2fd7541d60
Монгин Вацл ав Вл адисл а
jeny@himki.net
Монгин Юлиан Ив - участник востания 1863г в Польше, выслан в Сибирь. Монгин Владислав Ромуальдович - погиб 22.04.1945г в рядах Польской армии.Полевая почта 29179\а,56940.
Pa, lecę teraz po wnyczkę do szkoły, pozdrawiam serdecznie,
GAFa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawel_JurewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2007 - 15:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2007
Posty: 415

Status: Offline
Tu małe sprostowanie GAFy, babcia, czyli żona Juliana to właśnie Wiera Władymirowna, Istomina to nazwisko,zreszta jak wynika z historii rodu Istominów pochodzą oni również z Polski. Sugeruję , żebyś weszła na to forum ze zdjęciem i odpisała, nawet po polsku, jeżeli nie umiesz rosyjskiego , czy angielskiego, jeśli ta druga strona też szuka , to na pewno znajdziecie wspólny język.
Paweł J.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rejlilaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2007 - 18:00
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2007
Posty: 34
Skąd: SZCZECIN
Status: Offline
Kochani,jakze jestem wdzieczna za te informacje.MAM 60 LAT,NIE ZNAM ANGIELSKIEGO,A ROSYJSKI BARDZO slabo,tymbardziej bardzo Wam dziekuje za pomoc.Mam maly dylemat,nie ma w Waszych informacjach imienia PETRONELA,a tak nazywala sie mama mego taty:PETRONELA ANCZUK z MONGINÓW.Mój tata ANCZUK WIKTOR ur.w ISZYMSKU,wiec w te okolice zostal zeslany pradziadek.Teraz biore sie za probe odczytania tego wszystkiego,poszukiwania,a Wam jeszcze raz dziekuje i czekam na jeszcze wiecej wiadomosci z powazaniem Lilianna Rej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.600747 sekund(y)