Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Lewicki_JOffline
Temat postu: Ochrzczony dorosły Żyd - koniec XVIIIw. Jak szukać dalej?  PostWysłany: 05-05-2021 - 20:42


Dołączył: 05-05-2021
Posty: 5

Status: Offline
Witam

Tworząc drzewo genealogiczne swojej rodziny uzyskałem dostęp do ksiąg parafialnych. W księgach tych udało mi się dojść do pierwszego chrześcijańskiego przodka. Mianowicie w księdze chrztów znalazłem w roku 1798 chrzest doroslego mężczyzny. Podane są imiona rodziców oraz ich nazwisko. Ochrzczony przyjął nazwisko od przysiółku w którym nasza rodzina mieszka do dziś oraz nowe imię (żydowskiego imienia nie podano) . Jako numer domu wpisano 1. czyli dwór w mojej miejscowości a rodzicami chrzestnymi byli dziedzice z dworu. Z tego co udało mi się ustalić w tamtych czasach przejście na chrześcijaństwo często w ten sposób wyglądało. Mam jednak kilka pytań, na które nie udało mi się nigdzie znaleźć odpowiedzi:
1. Czy oprócz wpisu w księdze chrztów mogę w parafii znaleźć jakieś dodatkowe dokumenty na temat tego chrztu? Np jakiś kwestionariusz zawierający informacje na temat ochrzczonego?
2. Jak ustalić powody przejścia na chrześcijaństwo, czy rodzice ochrzczonego byli miejscowymi czy przybyszami?
3. Co jeśli nigdzie nie ma wzmianki aby takie żydowskie nazwisko kiedykolwiek istniało? (w żadnych spisach ludności ani w google nie udało mi się go znaleźć)
4. Jak i gdzie szukać żydowskich przodków? sprzed 1798r
Chrzest miał miejsce w okolicach Krakowa, w parafii wiejskiej a więc w dawnej Galicji, zabór Austriacki. Będę wdzięczny za wszelką pomoc jak ruszyć ten temat. Jak szukać wcześniejszych przodków?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
poz_mareckiOffline
Temat postu: Ochrzczony dorosły Żyd - koniec XVIIIw. Jak szukać dalej?  PostWysłany: 05-05-2021 - 22:08
Sympatyk


Dołączył: 28-06-2017
Posty: 335

Status: Offline
Witaj ,
poszukaj tu:
https://jri-poland.org/
pozdrawiam
poz_marecki
ps.co prawda Kraków daleko od Jakóba Franka ,ale sobie poczytaj w internecie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewicki_JOffline
Temat postu: Ochrzczony dorosły Żyd - koniec XVIIIw. Jak szukać dalej?  PostWysłany: 05-05-2021 - 22:36


Dołączył: 05-05-2021
Posty: 5

Status: Offline
Szukałem na tej stronie. Wydaje mi się, że w internecie przeszukałem co się dało (tygodnie poszukiwań) - bezskutecznie. Dlatego proszę o pomoc/ radę gdzie szukać i co można znaleźć w dokumentach parafialnych.
P.S.
Na temat Frankistów też poczytałem. Ale wychodzi na to, że ten chrzest nie jest związany z tym tematem. Podejrzewam, że chodziło tu o uzyskanie możliwości zawarcia małżeństwa z chrześcijanką. W jakich dokumentach szukać informacji na temat Żydów zamieszkujących moją miejscowość w tamtych czasach (XVIIIw) wiem z pewnością, że tu mieszkali, ale nie wiem jakie mieli nazwiska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-05-2021 - 23:05
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1365
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
Przy takiej prosbie i stwierdzeniach, aby zaoszczedzic sobie i chcacym pomoc czas warto napisac co przeszukałem.

To podstawowa zasada kiedy zwracamy sie o pomoc. Podac co juz przeszukalismy by inni nie wykonywali tej samej pracy.

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-05-2021 - 23:14
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2374
Skąd: Francja
Status: Offline
Dobry wieczór,
Żyd, który chciał się przechrzcić, odchodził od swoich bezpowrotnie.
Chrzest katolicki raczej nie miał miejsca w tej samej miejscowości, w której mieszkała jego rodzina.
Myślę, że Twój przodek był zatrudniony we dworze. Sytuacja, pewnie dobra, skłoniła go do zmiany wiary.
Porównaj datę chrztu z datą jego ślubu. Niekoniecznie zmienił wiarę dla przyszłej żony. Mógł widzieć dla siebie lepszą przyszłość jako chrześcijanin.
Pozdrawiam,
Bożenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-05-2021 - 23:37
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1365
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
Bozenna napisał:
Dobry wieczór,
Żyd, który chciał się przechrzcić, odchodził od swoich bezpowrotnie.
Chrzest katolicki raczej nie miał miejsca w tej samej miejscowości, w której mieszkała jego rodzina.
Myślę, że Twój przodek był zatrudniony we dworze. Sytuacja, pewnie dobra, skłoniła go do zmiany wiary.
Porównaj datę chrztu z datą jego ślubu. Niekoniecznie zmienił wiarę dla przyszłej żony. Mógł widzieć dla siebie lepszą przyszłość jako chrześcijanin.
Pozdrawiam,
Bożenna


Raczej w związku z przyszłą żoną.
Lepszą przyszłość? To kwestia wzgledna i nie uprawnione jest takie twierdzenie a nawet przypuszczenie. Interes, jak najbardziej.
Fakt że miejsce zamieszkania to dwór i chrzestnymi są własciciele wskazuje na duże powiązania tegoz z nimi. Poszukałbym archiwaliów tych dziedziców. Kto tam propinacjha sie zajmował, kto rachunki prowadził.

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
poz_mareckiOffline
Temat postu: Re: Ochrzczony dorosły Żyd - koniec XVIIIw. Jak szukać dalej  PostWysłany: 06-05-2021 - 01:31
Sympatyk


Dołączył: 28-06-2017
Posty: 335

Status: Offline
bartczerw napisał:
Szukałem na tej stronie. Wydaje mi się, że w internecie przeszukałem co się dało (tygodnie poszukiwań) - bezskutecznie. Dlatego proszę o pomoc/ radę gdzie szukać i co można znaleźć w dokumentach parafialnych.
P.S.
Na temat Frankistów też poczytałem. Ale wychodzi na to, że ten chrzest nie jest związany z tym tematem. Podejrzewam, że chodziło tu o uzyskanie możliwości zawarcia małżeństwa z chrześcijanką. W jakich dokumentach szukać informacji na temat Żydów zamieszkujących moją miejscowość w tamtych czasach (XVIIIw) wiem z pewnością, że tu mieszkali, ale nie wiem jakie mieli nazwiska.

No tygodnie poszukiwań to trochę mało.To hobby czasami rozciąga się na dziesiątki lat.
Na temat pytania pkt.3
Wszystkie dostępne wyszukiwarki pełnotekstowe bibliotek cyfrowych (gazety),mormoni-tu
może być problem bo niektóre księgi tylko w siedzibie . Zmieniaj formy zapisu nazwisk , przekręcając i mając na uwadze że często były błędnie zapisywane.Przeszukaj jeszcze raz
wyszukiwarkę geneteki pod tym kątem.
Powodzenia
poz_marecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Re: Ochrzczony dorosły Żyd - koniec XVIIIw. Jak szukać dalej  PostWysłany: 06-05-2021 - 05:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Tu podobny wątek:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewicki_JOffline
Temat postu: Re: Ochrzczony dorosły Żyd - koniec XVIIIw. Jak szukać dalej  PostWysłany: 06-05-2021 - 09:31


Dołączył: 05-05-2021
Posty: 5

Status: Offline
Ciężko będzie tu wypisać wszystkie źródła, w których szukałem informacji, ale z grubsza było to:

-Księgi metrykalne parafii (zapis chrztu, małżeństwa, zgonu, chrztów dzieci, metryki rodziców chrzestnych itd.)
-Ze zbiorów Archiwum narodowego w Krakowie: Akta stanu cywilnego Izraelickiego Okręgu Metrykalnego (księgi urodzeń i zgonów oraz Uzupełniająca metryka dodatkowo przeprowadz[onych] wypadków urodzin) (lata 1806 do 1900r) i dodatkowo wszystkie skany, jakie udało mi się znaleźć a dotyczące mojej miejscowości, parafii, okolicznych miejscowości.
- Teodor Joske-Choliński „Neofici Polscy. Materyały historyczne”, Warszawa 1904.
-Frank i frankiści polscy 1726-1816. Monografia historyczna osnuta na źródłach archiwalnych i rękopiśmiennych.
-Tomasz Wiśniewskikonwersje Żydów na ziemiach Polskich studium przypadku misji barbikańskiej w Białymstoku 1924-1939
-Księga kryminalna miasta Krakowa z lat 1589-1604 oraz Księga kryminalne miasta Krakowa z lat 1630–1633, 1679–1690
-Metryki Kościoła Maryackiego I Katedry Na Wawelu w Krakowie
Opracował Ks. Jan Svganski T. J.
-Strony internetowe:

www.genealodzy.pl
www.jewishgen.org
https://jri-poland.org/
http://search.geshergalicia.org
https://familysearch.org/wiki/en/Poland
https://ipn.gov.pl/pl/form/37,Zydzi-pol ... tml?page=0

Nie pamiętam w tym momencie wszystkich stron, ale było tego sporo, głównie polecane na forach o genealogii również na tym forum.
Jeśli chodzi o powód ochrzczenia to czytałem różne informacje na ten temat. Mniej więcej wiem, jakie wtedy były pobudki takich osób, ale to tylko domysły a mi chodzi o konkrety. Być może jest to niemożliwe do ustalenia. Wiadomo, że po ślubie rodzina była dość majętna, jeśli można to tak nazwać. Obrabiali sporo ziemi – byli kmieciami (w tamtych czasach chyba nie była to ich własność). Prawdopodobnie jego żona była z bogatszego chłopstwa. Z pamiętników moich przodków udało mi się znaleźć zapis jakoby moi przodkowie przybyli z ziem wschodnich (dzisiejsza Ukraina) i tu zakupili ziemię od dworu. Nie jestem jednak pewien czy to prawda. Może to być tylko taka rodzinna legenda.

Chrzest odbył się 18. Października 1789r
Pierwsze małżeństwo 12.02.1800r
Chrzest pierwszego dziecka 10.01.1801r

Zdaję sobie sprawę, że tygodnie to mało, ale były to poszukiwania tylko internetowe i dość intensywne. Wcześniej tworzenie drzewa zajęło mi lata a samo szukanie informacji na temat żydowskich przodków to świeży temat od kilku tygodni. Przeszukiwałem też różne zasobu pod względem podobnie brzmiących nazwisk, ale trudno dopasować coś konkretnego. Może ktoś wprawiony w czytaniu starych ksiąg pomógłby mi w odczytaniu tego nazwiska. Wydaje mi się ono dość czytelne. Mogę wysłać skan na PW.
Próbowałem również znaleźć coś na temat jaśnie wielmożnych rodziców chrzestnych. Ale z ksiąg parafialnych wynika, że nie było w naszym dworze jednego nazwiska przez długie pokolenia. Zarządcy zmieniali się co kilka lat i również ci chrzestni jak szybko się pojawili w księgach tak szybko zniknęli. Być może mój przodek przybył tu razem z nimi. Tego nie wiem. Gdzie można znaleźć dokumenty dotyczące dworu i jego zarządców/dziedziców? Obecny właściciel nie jest powiązany z żadnym dworskim rodem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Re: Ochrzczony dorosły Żyd - koniec XVIIIw. Jak szukać dalej  PostWysłany: 06-05-2021 - 09:32
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
bartczerw napisał:
Witam

Tworząc drzewo genealogiczne swojej rodziny uzyskałem dostęp do ksiąg parafialnych. W księgach tych udało mi się dojść do pierwszego chrześcijańskiego przodka. Mianowicie w księdze chrztów znalazłem w roku 1798 chrzest doroslego mężczyzny. Podane są imiona rodziców oraz ich nazwisko. Ochrzczony przyjął nazwisko od przysiółku w którym nasza rodzina mieszka do dziś oraz nowe imię (żydowskiego imienia nie podano) . Jako numer domu wpisano 1. czyli dwór w mojej miejscowości a rodzicami chrzestnymi byli dziedzice z dworu. Z tego co udało mi się ustalić w tamtych czasach przejście na chrześcijaństwo często w ten sposób wyglądało. Mam jednak kilka pytań, na które nie udało mi się nigdzie znaleźć odpowiedzi:
1. Czy oprócz wpisu w księdze chrztów mogę w parafii znaleźć jakieś dodatkowe dokumenty na temat tego chrztu? Np jakiś kwestionariusz zawierający informacje na temat ochrzczonego?
2. Jak ustalić powody przejścia na chrześcijaństwo, czy rodzice ochrzczonego byli miejscowymi czy przybyszami?
3. Co jeśli nigdzie nie ma wzmianki aby takie żydowskie nazwisko kiedykolwiek istniało? (w żadnych spisach ludności ani w google nie udało mi się go znaleźć)
4. Jak i gdzie szukać żydowskich przodków? sprzed 1798r
Chrzest miał miejsce w okolicach Krakowa, w parafii wiejskiej a więc w dawnej Galicji, zabór Austriacki. Będę wdzięczny za wszelką pomoc jak ruszyć ten temat. Jak szukać wcześniejszych przodków?


1. Każda parafia jest inna i ma inne zachowane dokumenty, też w archiwach.
2. 1798 r., w tym czasie przejście na chrześcijaństwo było już częstym zjawiskiem. Są lektury, m.in. na podstawie okolic Krakowa (nie tak dawno wydana książka, nie pamiętam tytułu, ale czytałam).
3. Jakie nazwisko? Nie piszesz tego, dokładnie przeczytaj akt chrztu, słowo po słowie, czy nazwisko w ogóle było podane?
4. Badania DNA, autosomalne i Y-DNA, osobie najbliżej tego poszukiwanego, najstarszej. Jak jest mężczyzna, bezpośrednio potomek tej osoby (męska linia do dzisiaj), to jej zrobić badanie Y-DNA. Autosomalne badania robi się kilku osobom (najstarszym pokoleniowo), badanie Y-DNA wystarczy jednej osobie (mężczyźnie). Z badania DNA dokumentów nie dostaniesz, ale będziesz miał bardzo głęboki i szeroki wgląd w to co było przed 1798 r. Nie piszesz czy takie badania zrobiłeś, zakładam, że nie zrobiłeś, bardzo polecam zainteresowanie się tematem.
Mankamentem tych badań jest mała liczba przetestowanych osób w Polsce (a to wszystko działa na zasadzie porównawczej), ale akurat Żydzi często wyemigrowali i ich potomkowie badania DNA robią wręcz masowo, całymi rodzinami. Czyli badania DNA dadzą ci dostęp do tego co mogło być wcześniej, na innej niż dokumenty zasadzie.


Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewicki_JOffline
Temat postu: Re: Ochrzczony dorosły Żyd - koniec XVIIIw. Jak szukać dalej  PostWysłany: 06-05-2021 - 10:04


Dołączył: 05-05-2021
Posty: 5

Status: Offline
Nie robiłem testów DNA jednak mocno mnie to zainteresowało. Nie wiem jednak nic na ten temat. Gdzie szukać informacji? Jak wygląda procedura? Może są konkretne laboratoria które ktoś może polecić?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Re: Ochrzczony dorosły Żyd - koniec XVIIIw. Jak szukać dalej  PostWysłany: 06-05-2021 - 10:06
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
bartczerw napisał:
Ciężko będzie tu wypisać wszystkie źródła, w których szukałem informacji, ale z grubsza było to:

-Księgi metrykalne parafii (zapis chrztu, małżeństwa, zgonu, chrztów dzieci, metryki rodziców chrzestnych itd.)
-Ze zbiorów Archiwum narodowego w Krakowie: Akta stanu cywilnego Izraelickiego Okręgu Metrykalnego (księgi urodzeń i zgonów oraz Uzupełniająca metryka dodatkowo przeprowadz[onych] wypadków urodzin) (lata 1806 do 1900r) i dodatkowo wszystkie skany, jakie udało mi się znaleźć a dotyczące mojej miejscowości, parafii, okolicznych miejscowości.
- Teodor Joske-Choliński „Neofici Polscy. Materyały historyczne”, Warszawa 1904.
-Frank i frankiści polscy 1726-1816. Monografia historyczna osnuta na źródłach archiwalnych i rękopiśmiennych.
-Tomasz Wiśniewskikonwersje Żydów na ziemiach Polskich studium przypadku misji barbikańskiej w Białymstoku 1924-1939
-Księga kryminalna miasta Krakowa z lat 1589-1604 oraz Księga kryminalne miasta Krakowa z lat 1630–1633, 1679–1690
-Metryki Kościoła Maryackiego I Katedry Na Wawelu w Krakowie
Opracował Ks. Jan Svganski T. J.
-Strony internetowe:

www.genealodzy.pl
www.jewishgen.org
https://jri-poland.org/
http://search.geshergalicia.org
https://familysearch.org/wiki/en/Poland
https://ipn.gov.pl/pl/form/37,Zydzi-pol ... tml?page=0

Nie pamiętam w tym momencie wszystkich stron, ale było tego sporo, głównie polecane na forach o genealogii również na tym forum.
Jeśli chodzi o powód ochrzczenia to czytałem różne informacje na ten temat. Mniej więcej wiem, jakie wtedy były pobudki takich osób, ale to tylko domysły a mi chodzi o konkrety. Być może jest to niemożliwe do ustalenia. Wiadomo, że po ślubie rodzina była dość majętna, jeśli można to tak nazwać. Obrabiali sporo ziemi – byli kmieciami (w tamtych czasach chyba nie była to ich własność). Prawdopodobnie jego żona była z bogatszego chłopstwa. Z pamiętników moich przodków udało mi się znaleźć zapis jakoby moi przodkowie przybyli z ziem wschodnich (dzisiejsza Ukraina) i tu zakupili ziemię od dworu. Nie jestem jednak pewien czy to prawda. Może to być tylko taka rodzinna legenda.

Chrzest odbył się 18. Października 1789r
Pierwsze małżeństwo 12.02.1800r
Chrzest pierwszego dziecka 10.01.1801r

Zdaję sobie sprawę, że tygodnie to mało, ale były to poszukiwania tylko internetowe i dość intensywne. Wcześniej tworzenie drzewa zajęło mi lata a samo szukanie informacji na temat żydowskich przodków to świeży temat od kilku tygodni. Przeszukiwałem też różne zasobu pod względem podobnie brzmiących nazwisk, ale trudno dopasować coś konkretnego. Może ktoś wprawiony w czytaniu starych ksiąg pomógłby mi w odczytaniu tego nazwiska. Wydaje mi się ono dość czytelne. Mogę wysłać skan na PW.
Próbowałem również znaleźć coś na temat jaśnie wielmożnych rodziców chrzestnych. Ale z ksiąg parafialnych wynika, że nie było w naszym dworze jednego nazwiska przez długie pokolenia. Zarządcy zmieniali się co kilka lat i również ci chrzestni jak szybko się pojawili w księgach tak szybko zniknęli. Być może mój przodek przybył tu razem z nimi. Tego nie wiem. Gdzie można znaleźć dokumenty dotyczące dworu i jego zarządców/dziedziców? Obecny właściciel nie jest powiązany z żadnym dworskim rodem.



Tu jeszcze coś z internetu, inne okolice:
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Stu ... 27-341.pdf

Dotrzyj do książki (której namiarów nie pamiętam), było dużo o okolicach Krakowa, wydana kilka lat temu (może ktoś podpowie zanim ją odszukam).

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Ochrzczony dorosły Żyd - koniec XVIIIw. Jak szukać dalej  PostWysłany: 06-05-2021 - 10:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3138

Status: Offline
Do końca XVII wieku Żydzi nie mieli nazwisk i to w zasadzie z miejsca przekreśla szanse normalnej genealogii. Brak dziedziczność „nazwiska” jest tego powodem
https://chabad.org.pl/zydowskie-nazwiska/
Nie znam się na zaborze austriackim Ale jeśli w zaborze austriackim wprowadzono ten obowiązek w 1787 stwarza to szansę dotarcia do dokumentów, spisów. Niewiele z tego wyniknie (poza potwierdzeniem samego nadanego przez Austriaków nazwiska) ale umocni genealogiczny wywód. Czy takie dokumenty się zachowały?, gdzie ? nie mam pojęcia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Re: Ochrzczony dorosły Żyd - koniec XVIIIw. Jak szukać dalej  PostWysłany: 06-05-2021 - 10:52
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
bartczerw napisał:
Nie robiłem testów DNA jednak mocno mnie to zainteresowało. Nie wiem jednak nic na ten temat. Gdzie szukać informacji? Jak wygląda procedura? Może są konkretne laboratoria które ktoś może polecić?


Jest grupa "Genealogia genetyczna" na Facebooku.
Teraz można skorzystać z oferty Ancestry, która to firma planując zaangażowanie w Polsce proponuje swój test DNA w zamian za założenie konta i wgranie drzewa genealogicznego (minimum 50 lub 100 osób dodać). A ogólnie polecam firmę FTDNA (gdzie ja robiłam badania).

Procedura jest prosta, wszystko korespondencyjnie, a wyniki analizuje się w internecie, on-line, stale dochodzą zmiany, bo nowe testy, kolejnych spokrewnionych z nami osób). Technicznie to wymaz z policzka (FTDNA, MH) lub ślina (Ancestry), kupuje się w czasie promocji takie testy, koszt rzędu 50 USD+ (płatność zwykle kartą, przychodzi przesyłka, pobieramy wymaz/ślinę i odsyłamy im, potem czekamy ok. miesiąca na wyniki (w internecie on-line).

Przy testach autosomalnych (wszystkie linie przodków) trzeba pamiętać o testowaniu najstarszych pokoleniowo osób w rodzinie (a siebie ewentualnie dodatkowo). Z każdym pokoleniem tracimy 50% autosomalnego DNA, po 5 pokoleniach możemy już nie mieć w genach śladu po przodku (ale na tej samej zasadzie, po innym przodku możemy mieć ślad i po 8 pokoleniach, jego geny się akurat przechowały).
W testach Y-DNA, prostej linii męskiej, nie ma tego ubytku, ale to tylko ta wąziutka linia w głąb (Y), za to bardzo w głąb, w czasy archeologiczne i pewna (biologicznie). Gdybyś miał do przetestowania męskiego potomka tamtego przechrzczonego to miałbyś rewelacyjne informacje z testu Y o tej linii. Wyników nie ma zwykle wiele (nie tyle ile w testach autosomalnych, gdzie wszystkie linie przodków).

Ogólnie to duża nowa tematyka, polecam grupę na FB (tematy i dla początkujących i dla zaawansowanych są tam podejmowane).

Testy kupuje się w czasie promocji, warto poczekać na takie, są często.


Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny


Ostatnio zmieniony przez Łucja dnia 07-05-2021 - 09:44, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: RE: Re: Ochrzczony dorosły Żyd - koniec XVIIIw. Jak szukać d  PostWysłany: 06-05-2021 - 14:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Sprawa łatwa nie będzie. Bo jak wspomniano powyżej generalnie ochrzczeni Żydzi byli odrzucani przez wspólnotę (pewnie gdyby był odwrotna sytuacja to byłoby tak samo) i wyjeżdżali z miejsca pochodzenia a w czasie przygotowywania się do chrztu mieli zwykle sponsora np bogatego szlachcica.
Jest jeszcze szansa, że on pracował przy dworze np miał jakąś arendę i niejako został lokalnie.

Polecam książkę (w sumie nie masz wyjścia):
Adam Kaźmierczyk
Rodziłem się Żydem. Konwersje Żydów w Rzeczypospolitej xvii-xviii
IMHO niczego lepszego w Polsce a pewnie i poza nie wydano,
Spis źródeł i literatury wystarczy ci na lata.

Ze swojej strony zasugeruje zerknięcie na różne spisy podatkowe. RP i poszczególne miasta dla celów podatkowych bo Zydów obejmowała specjalne (oczywiście wyższe) opodatkowanie robiły ich spisy co jakiś czas.

Formalnie pierwszy ogólny spis Żydów miał miejsce w 1764 a potem miały się odbywac co 5 lat.
Nieco ich sie ostało o róznym poziomie szczegółowości.
Kamila Follprecht, Wstęp do Ludność żydowska województwa krakowskiego w czasie Sejmu
Czteroletniego. Spisy z powiatów krakowskiego, ksiąskiego, lelowskiego i proszowskiego z lat
1790–1792, wyd. Kamila Follprecht (Kraków: Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, 2008), V

Co do DNA warto ale z uwagi na dużą endogamię,Holocaust i słabe papiery nie spodziewałbym się cudów. Ale cuda się jednak zdarzają.

1. Czy oprócz wpisu w księdze chrztów mogę w parafii znaleźć jakieś dodatkowe dokumenty na temat tego chrztu? Np jakiś kwestionariusz zawierający informacje na temat ochrzczonego?

Formalnie wymagana była jak mi się wydaje zgoda biskupa. W czystej teorii cos może mieć archiwum parafialne lub co bardziej prawdopodobne diecezjalne. Ale czy realnie cos ma i czy da się to wydobyc to do ustalenia walką. Wydaje mi się, ze raportowano to tez władzom cywilnym.

2. Jak ustalić powody przejścia na chrześcijaństwo, czy rodzice ochrzczonego byli miejscowymi czy przybyszami?

Powody były albo praktyczne (nazwijmy to zawodowe), albo religijne (czy szerzej kulturowe) albo uczuciowe a czasem finansowe. IMHO tylko po dalszych losach i wieku mozesz to ocenić.
Ale generalnie z uwagi na to, ze ochrzczony wypadał ze swojej społęcznosci musiały być poważne.

3. Co jeśli nigdzie nie ma wzmianki aby takie żydowskie nazwisko kiedykolwiek istniało? (w żadnych spisach ludności ani w google nie udało mi się go znaleźć)

Generalnie Źydzi przez xviii wiekiem nazwisk nie używali jedynie patronimy. Nazwiska sa tworem narzuconym administracyjnie przez Austriaków i Prusaków a potem też Rosjan. Stąd nie koniecznie były trwałe bo uch użytkownicy w zasadzie ich nie potrzebowali i nie używali.
W księdze mozesz mieć wpisane coś będace patronimem, przezwisko lub nazwisko urzedowe.

4. Jak i gdzie szukać żydowskich przodków? sprzed 1798r
Chrzest miał miejsce w okolicach Krakowa, w parafii wiejskiej a więc w dawnej Galicji, zabór Austriacki. Będę wdzięczny za wszelką pomoc jak ruszyć ten temat. Jak szukać wcześniejszych przodków?

Raczej jak wspomniałem w poprzednim poście spisy ludności. Ale podstawowy zapewne problem to gdzie szukać i czy jest w czym szukać.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.002343 sekund(y)