Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
aga_fgOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-03-2021 - 14:07
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2021
Posty: 79

Status: Offline
Dzięki, mam.
"Rodziny polskie pochodzenia cudzoziemskiego osiadłe w Warszawie i okolicach" Stanisław Łoza

Tom 1-3

T.1 GENEALOGIE RODZIN:

1. Boetticher h. wł. - 11
2. Bonnet h. Pawiniec - 13
3. Bormann h. wł. - 14
4. Brun h. Łabędź - 19
5. Colberg h. Kołobrzeg - 23
6. Dangel h. wł - 29
7. Fukier h. wł. - 35
8. Gay - 40
9. Gebethner - 43
10. Gepner h. wł. - 48
11. Henneberg h. wł. - 52
12. Herse - 59
13. Hoser h. wł - 63
14. Lilpop - 67
15. Linde h. Słownik - 75
16. Loth h. wł. - 77
17. Machlejd - 81
18. Malcz - 90
19. Marconi - 94
20. Mencke - 99
21. Müller - 101
22. Norblin de la Gourdaine - 103
23. Oppmann - 108
24. Pfeiffer - 111
25. Phull h. wł. - 117
26. Poths h. Trójstrzał - 123
27. Rentel - 128
28. Rossmann h. wł. - 131
29. Schlenker . - 137
30. Schuch h. Pracydar - 141
31. Simmler h. wł. - 145
32. Spiess - 148
33. Strasburger - 151
34. Temler - 157
35. Troschel - 162
36. Ulrich - 163
37. Waydel - 166


T.2 GENEALOGIE RODZIN:

1. Bauerfeind - 9
2. Deybel v. Hammerau h. wł. - 11
3. Diehl h. Piecza - 14
4. Drége - 23
5. Fuchs - 26
6. Grosser h. wł. - 29
7. Hauke h. Bosak - 33
8. Herkner - 41
9. Heurich - 43
10. Holtorp h. wł. - 47
11. Hoppe - 53
12. Hordliczka - 66
13. Le Brun h. Zgoda - 70
14. Meylert - 73
15. Minter - 76
16. Schiele - 78
17. Scholtze - 81
18. Schütz h. Strzelec - 84
19. Sennewald - 88
20. Szuch h. wł. - 90
21. Taube h. wł.- 93
22. Watson-Priestfield h. wł. - 99


T.3 GENEALOGIE RODZIN:

1. Bansemer - 9
2. Betley h. Jaślin - 11
3. Fanshawe h. wł. - 15
4. Fraget - 18
5. Freyer h. Jerzysław - 20
6. Geisler - 23
7. Geppert h. wł. - 25
8. Helbich - 30
9. Klopmann h. wł. - 33
10. Kurtz h. wł. - 35
11. Lauber h. wł. - 39
12. Lessel h. wł. - 42
13. Meisner h. Lubicz - 46
14. Moldenhawer h. wł. - 52
15. Mylo h. Czochron - 56
16. Ryx h. Pierścień - 58
17. Semadeni - 61
18. Strohmeyer - 68
19. Szwede - 71
20. Teichmann h. wł. - 73
21. Vidal h. Szranki - 77
22. Vorbrodt - 79
23. Zachert h. wł. - 84


Mam nadzieję, że niczego nie pomyliłam Smile


Już widzę, że spis treści nie daje mi za bardzo pola do popisu. Musiałabym wszystko przeglądać od deski do deski szukając, czy gdzieś w pobocznych gałęziach przedstawionych genealogii są nazwiska, które mnie interesują (np panieńskie nazwiska kobiet). W tym wypadku indeks M.Wolińskiego może rozjaśniłby nieco sprawę.

Szukam wszelkich powiązań (rodzeństwo, rodzice, ciotki, wujkowie itp.) z:
1. Jan Henryk Schultz (1760-1830) ewangelik urodzony w Warszawie, mieszczanin, stelmach, syn Gotfryda.
Nie mam żadnych innych informacji o kimkolwiek z rodziny oprócz żony i dzieci.
2. jego żona Maryanna Magdalena de Hais (1760-1829) katoliczka, ur. w Warszawie najprawdopodobiej córka Jana i Małgorzaty. Nazwisko zapisywane w różnych formach: de Heies, de Haies, Dehaj, Dechaj, Dehajs, Dehe itp. Podejrzewam, że Teresa Schweder (Dehajowna w dokumencie ślubu) była jej siostrą (1761-1793)
U obu dziewczyn świadkiem na ślubie był Walenty Filipowski (pokolenie ich rodziców) i spokrewnione były z Paskalem Dehaj (de Hais).

A co do indeksu M.Kubaś - też nie rozumiem. Ale cena nie jest wygórowana, więc może zaryzykuję.


Pozdrawiam,
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-03-2021 - 12:58
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31511
Skąd: Warszawa
Status: Offline
wstawiłem do
https://genealodzy.pl/forum-genealogicz ... 9289.phtml

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-03-2021 - 13:27
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 706

Status: Offline
aga_fg napisał:
...

W tym wypadku indeks M.Wolińskiego może rozjaśniłby nieco sprawę.

...

Pozdrawiam,
Agnieszka


Może warto spróbować? Marek Woliński odpowiada na forum - głównie w tematach związanych z Herbarzem Ziemii Łukowskiej, ale nie tylko.

_________________
Krzysztof Wasyluk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aga_fgOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-03-2021 - 14:19
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2021
Posty: 79

Status: Offline
Chyba nie mam śmiałości, skoro ten indeks jest udostępniany odpłatnie:
https://szlachtarp.pl/ksiazki/indeks15.html

Dla mnie trochę za dużo, żeby raz zajrzeć i dowiedzieć się, że w tym indeksie "moich nie ma". Ze spisu rodzin nic dla mnie nie wynika. Przynajmniej na tym etapie poszukiwań.
Skupię się na ten moment na dostępnych źródłach. Może mi się zejść aż uwolnią Łozę Smile


Chyba, że ktoś życzliwy, kto ma dostęp do tego indeksu mógłby mi szepnąć, czy warto?

Pozdrawiam,
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aga_fgOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-05-2021 - 19:24
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2021
Posty: 79

Status: Offline
Witam po dłuższej przerwie,

Kilka dni temu dostałam z AP Warszawa odpis aktu zgonu Teresy de Hais (po mężu Schweder). Wiazałam z tym dokumentem duże nadzieje. Niestety nie znalazłam w nim informacji, na które tak bardzo liczyłam, mianowicie czyją córką była. A te informacje miały potwierdzić tezę, że była siostrą Marianny Magdaleny de Hais (Szultz) oraz zweryfikować aktu zgonu Magdaleny.

Przekopałam setki skanów z rewizji Warszawy 1792 roku.
Znalazłam wpis, który nie budzi żadnych wątpliwości, że dotyczy domu męża Teresy (ten sam adres jest dużo później w akcie małżeństwa jej córki):
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 16_157.jpg
Nie ma tu wzmianki o dzieciach, które mieli a było ich co najmniej dwoje.
Teresa zmarła w rok po tym spisie.

Znalazłam też wielu Szulców, ale nie potrafiłam wskazać żadnego, który by bez wątpliwości pasował do Jana Henryka Szultza, stelmacha z rodziną (żona + córka + 3 synów).

Ale nie poddałam się. Nabyłam:
Małgorzata Kubaś "Rejestr warszawskiej ludności wyznania ewangelicko-augsburskiego z 1791 r. Indeks osobowy."

I.... wydaje mi się, że znalazłam:

"1407; Szultz Henryk (Schultz), zam.: Zielna; dzieci: Tomasz (6), Fryderyk (2), l.: 35, karta 97, 57"

Żony i córki nie wymieniono, bo katoliczki. Wiek i imiona synów się zgadzają. Brakuje tylko najstarszego z synów - Krystiana Karola, miałby wtedy ok. 10 lat - spodziewam się, że pewnie nie dożył tego spisu. No i dostałam konkretną informację o wieku głowy rodziny.

Skoro padła informacja, że w 1791 roku rodzina mieszkała w domu nr 1407, ponownie wróciłam do rewizji Warszawy z 1792 i odszukałam ten dom i jego mieszkańców. Niestety, nic się nie zgadzało. Czyżby tak szybko zmienili miejsce zamieszkania?...
A jednak... trzy numery dalej pod 1410 jest Jan Szultz z żoną, ale... nie stelmach tylko introligator:

https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 16_178.jpg

Z tego mój wniosek, że być może nastąpiła pomyłka w spisie ewangelickim co co numeru domu. I kolejny, że może Jan Henryk zmienił zawód? Wśród chrzestnych jego dzieci była żona Michała Grolla - drukarza.
Może znalazł tam zatrudnienie?

W tej drukarni była drukowana konstytucja 3 Maja, może Jan jako introligator oprawiał też jej egzemplarze?

Jak już pisałam wcześniej rodzina Szulców wyprowadziła się z Warszawy po 1799 roku.
Sprawdziłam w taryffie z 1821 roku (ta z 1807 mi się nie otwiera), że wtedy dom 1410 miał już innego właściciela - niejakiego Nowackiego.

Jeśli ktoś z was ma możliwość sprawdzić w taryffie z 1807 roku, kto był właścicielem domu 1410 - będę wdzięczna za info. To pozwoli mi doprecyzować rok wyprowadzki tej rodziny z Warszawy.

Tymczasem info dla zainteresowanych pozycją:
Małgorzata Kubaś "Rejestr warszawskiej ludności wyznania ewangelicko-augsburskiego z 1791 r. Indeks osobowy."
możecie pytać o nazwiska.

Pozdrawiam,
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-05-2021 - 19:50
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31511
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie wydaje się, żeby to była ta sama osoba, ale
- może jednak
- jeśli nie - to może na później się przyda
- i tak pewnie byś próbowała sprawdzać

Zmianę właściciela (nie posiadacza zależnego) i ew. inne związane z być może późniejsza historią nieruchomości 1410 może próbować znaleźć w
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... wieckiego/
potem - notariat
i oczywiście księgi wieczyste
spis APW
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... arszawska/

Wg indeksy sporządzonego przez Annę Lubedkin w taryffie 1807/1808 - Szulc właściciel (tj zobowiązany do płacenia podatku) hip 1410

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aga_fgOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-05-2021 - 20:35
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2021
Posty: 79

Status: Offline
Bardzo dziękuję za podpowiedzi.
Znów czeka mnie przeglądanie setek skanów Rolling Eyes Smile
Nie upieram się, że to musi być koniecznie ta sama osoba. Pisząc o tych skojarzeniach liczyłam na to, że ktoś z większym doświadczeniem pomoże mi ocenić prawdopodobieństwo takiego scenariusza Smile

Dziękuję i pozdrawiam,
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-05-2021 - 20:47
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31511
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale jeśli okaże się, że to np brat stryjeczny, to też nie będziesz pokrzywdzona przejrzeniem
stąd - notatki zawsze warto robić
jeśli byłoby pomiędzy 1808, a 1810/1811, to może księgi ekonomiczne warszawskie (AGAD) coś wniosą

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aga_fgOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-05-2021 - 11:05
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2021
Posty: 79

Status: Offline
Nie ma mowy o żadnej krzywdzie Smile
Przeciwnie, cieszę się, że jest CO przeglądać. Zidentyfikowanie Tego Jana jako "brata stryjecznego" byłoby wielkim sukcesem, bo oznaczałoby, że oprócz imienia ojca mojego Jana Henryka ujawniłyby się inne informacje niezbędne do ustalenia takiego pokrewieństwa. A tymczasem mam zbyt duże braki w faktach.

Przyznaję, że oglądanie tych wszystkich skanów jest bardzo wymagające dla oczu i... czasochłonne.
Żeby nie stracić zapału w żmudnych poszukiwaniach, które często nie przynoszą spodziewanych efektów, przesiadam się w "międzyczasie" na inne, mniej wymagające gałęzie mojego drzewka.
Jednak rodzina Szulców z Warszawy ma u mnie uprzywilejowane miejsce Smile Tym bardziej, że w kontekście tej rodziny serwis MH uparcie podpowiada mi podobieństwa, które w świetle zebranych już informacji, nie spełniają kryteriów dopasowania. Więc podejmuję próby znalezienia bardziej prawdopodobnych wyników. Szczególnie jeśli można je dobrze udokumentować.

Pozdrawiam,
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-05-2021 - 11:13
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31511
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ano jest czasochłonne
stąd pomysł indeksacji
nawet proste (byle pełne) notatki , w zorganizowanej formie, pozwalają zaoszczędzić czas (innym lub własny-np przy kolejnym podejściu)
nie tylko indeksy osobowe, ale np geograficzne przy hipotekach (konserwatorze hipotek)- to już sporo:)
przy narzędziach j.w. szybciej, minusem zaś - brak wymuszenia kontaktu z materiałami z tylko lekko szerszego kręgu, tj opisującego sąsiadów, sąsiedztwo współczesne czasom poszukiwanych osób

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-05-2021 - 05:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6177
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Cześć Agnieszko,

gratuluję wytrwałości Smile

Pewnie nie wniosę niczego nowego do Twojej wiedzy o Szulcach, ale w ostatnim czasie miałam ogromne szczęście i zaszczyt (bo z rąk samego autora) zakupić kilkutomowe dzieło autorstwa Pana Grzegorza Wójcika - "Wielki słownik rodzin warszawskich":
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... rszawskich
http://www.slownikrodzinwarszawskich.pl/index.html
Polecam wszystkim - warto!

Książka objęta jest prawami autorskimi, więc nie będę cytować zawartych tu licznych biogramów Szulców.
Od razu tylko napomknę, że dane dotyczą okresu 1802-1826, zatem być może byłyby to potencjalne wzmianki o potomkach Twoich Szulców, ewentualnie dalszych krewnych.
Daj znać, jakich osób poszukujesz (nie tylko Schultzów) żyjących w ww. okresie w Warszawie (chodzi tylko o parafię Jazdów i Wilanów).

Teren parafii jazdowskiej obejmował m.in. Jazdów, Solec, Solczyk, Nowy Świat, Nową Wieś, Koszyki, Kałęczyn z ulicami Żurawią, Wspólną, Hożą, Wilczą, Kruczą, Wiejską, rejony ulic Książęcej, Okrąg i Rozbrat, Górnej (Górnośląskiej), Czerniakowsjkie, Mokotowskiej, Pięknej i Okopowej, a także ulicę Aleje (Al. Ujazdowskie), Łazienki i Belweder. Do parafii należały również wsie Czerniaków, Sielce, Mokotów (także Królikarnia i Wierzbno) oraz Rakowiec.

Większość tych danych jest zindeksowanych i dostępnych w Genetece, ale biogramy - jak zerkniesz na fragmenty książki, zawierają informacje dodatkowe - tu przykład:
http://www.slownikrodzinwarszawskich.pl ... strona.pdf

Pozdrawiam serdecznie

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aga_fgOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-05-2021 - 12:04
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2021
Posty: 79

Status: Offline
Witaj Anetko,

Dziękuję za informację o tej publikacji.

W kręgu moich poszukiwań związanych z nazwiskiem Szulc (zapisanym w każdej możliwej formie, zdarzyło się nawet z "e" na końcu) pozostaje bez zmian: Jan Henryk Szultz i jego żona Marianna Magdalena. Jeśli mogłabyś to dla mnie sprawdzić - będę wdzięczna.
Ich dzieci, które pozostały w Warszawie, to już poboczna gałąź, w którą nie będę sie na tym etapie zbyt mocno zagłębiać. Moja gałąź, to ich najmłodsze dziecko, które opuściło Warszawę na początku XIX wieku i już nigdy tam nie powróciło (w sensie zamieszkania).
Natomiast Oni najprawdopodobniej urodzili się w Warszawie, wyprowadzili się na jakiś czas, w końcu wrócili do niej i (jak sama wiesz) zakończyli tam życie. Szukam wszelkich informacji, które mogą doprowadzić mnie do ich rodziców.
Teoretycznie jest prawdopodobne (choć myślę, że to prawdopodobieństwo jest dość niskie), że w tym przedziale czasu żył jeszcze ojciec Jana Henryka - Godfryd Schultz. Więc ewentualnie jeszcze on.
Ale... skoro już będziesz sprawdzać, to jeśli będą tam ich synowie: Tomasz, Fryderyk lub Jan to daj znać.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-05-2021 - 19:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6177
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Agnieszko,

przejrzałam biogramy, ale analizując sylweti wymienionych tu Szulców, są to zdecydowanie inne osoby.
Szkoda, ale jak wspomniałam dzieło dotyczy niewielkiego wycinka Warszawy i ówczesnych okolic.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aga_fgOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-05-2021 - 08:57
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2021
Posty: 79

Status: Offline
Bardzo Ci dziękuję. Trochę się tego spodziewałam również ze względu na przedział czasu, który publikacja obejmuje.

Jednak cieszę się, że o mnie pamiętasz Smile
Jakby Ci coś jeszcze wpadło w ręce, to polecam sie na przyszłość.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kornaś_MaciekOffline
Temat postu: Jak szukać przodków w XVIII-wiecznej Warszawie?  PostWysłany: 12-07-2021 - 10:38
Sympatyk


Dołączył: 10-07-2014
Posty: 169

Status: Offline
Szanowni Państwo,

Poszukuję informacji na temat przodków mojego prapra...dziadka Karola Kratkiewicza, który urodził się w 1796 r. w Warszawie, był synem Stanisława i Katarzyny, a dziwnym trafem zawędrował do Spytkowic, koło Zatora. Niestety tylko tyle wiem. Nie wiem skąd dokładnie pochodził, z jakiej parafii, dzielnicy i czym zajmowali się jego rodzice.
W genetece znalazłem jeden akt ślubu i jeden akt zgonu na nazwisko Kratkiewicz. Wpisy pochodziły z parafii św. Krzyża z 1795 r.
Chciałbym zapytać gdzie szukać dalej. Obecnie przeszukuję księgi metrykalne z parafii św. Krzyża, jak na razie bezskutecznie. Być może istnieją spisy mieszkańców, spisy podatkowe. Chciałbym prosić o radę gdzie mógłbym szukać dalej. Być może ktoś z Państwa natknął się w poszukiwaniach na mojego Karola Kratkiewicza, ewentualnie na innych Kratkiewiczów (Krotkiewiczów, itp.).
Będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju sugestie i rady, bo genealogia w Warszawie jest dla mnie czymś zupełnie nowym.

Pozdrawiam serdecznie,
Maciej Kornaś
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.627919 sekund(y)