Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
PolkownikOffline
Temat postu: Marcin Przepolski z Niepołomic. Poszukiwania  PostWysłany: 23-04-2021 - 23:16
Sympatyk


Dołączył: 12-08-2020
Posty: 73

Status: Offline
Witam,

poszukuję metryk narodzin Marcina Przepolskiego i jego żony Anny z d. Jordan. Urodzili się w Niepołomicach na początku XIX w. Marcin był cieślą.
Osoby, które przeglądały księgi parafialne w Niepołomicach i napotkały takie nazwisko bardzo proszę o pomoc w pozyskaniu informacji.

Pozdrawiam

Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzymonBOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-04-2021 - 10:39
Sympatyk


Dołączył: 08-03-2021
Posty: 75

Status: Offline
https://genealodzy.pl/index.php?name=We ... sA&show=10
Tutaj może Pan coś znaleźć.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PolkownikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-04-2021 - 18:28
Sympatyk


Dołączył: 12-08-2020
Posty: 73

Status: Offline
Dziękuję,

Te skany dotyczą jedynie osób, których nazwisko zaczyna się na literę "W".

Pozdrawiam

Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Marcin Przepolski z Niepołomic. Poszukiwania  PostWysłany: 25-04-2021 - 01:30
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Macieju, dobry wieczór.

Choć moje informacje nie są bezpośrednio związane z Twoją prośbą to może przydadzą Ci się one w badaniach nad historią osób noszących nazwisko Przepolski.

Rozważania o genezie nazwiska Przepolski – hipotezy.

W granicach obecnej Polski, na dzień 1 lutego 2021 roku, według danych zawartych w bazie PESEL mężczyzn o nazwisku Przepolski zamieszkiwało 74. W tym samym czasie i miejscu kobiet o nazwisku Przepolska mieszkało 71. W sumie osób o nazwisku Przepolski / Przepolska w Polsce, na dzień 1 lutego 2021 było 145. Z danych tych wynika, że jest to bardzo rzadkie nazwisko w Polsce.
Mężczyzn o nazwisku Przepolski w Polsce, w jej granicach z roku 2002, było 51. Zamieszkiwali oni w:
• mieście Kraków w województwie małopolskim – 27,
• powiecie wielickim w województwie małopolskim – 19,
• powiecie brzeskim ( Brzeg ) w województwie opolskim – 2,
• pojedynczo w różnych powiatach – 3.
Rozmieszczenie tych osób w powiatach na obszarze dzisiejszej Polski w roku 2002 możesz sprawdzić na mapie, którą zamieszczam pod linkiem:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... Przepolski
Kobiet o nazwisku Przepolska w Polsce, w jej granicach z roku 2002, było 54. Zamieszkiwały one w:
• mieście Kraków w województwie małopolskim – 22,
• powiecie wielickim w województwie małopolskim – 22,
• powiecie myślenickim w województwie małopolskim – 3,
• powiecie brzeskim ( Brzeg ) w województwie opolskim – 3,
• pojedynczo w różnych powiatach – 4.
Rozmieszczenie tych osób w powiatach na obszarze dzisiejszej Polski w roku 2002 możesz sprawdzić na mapie, którą zamieszczam pod linkiem:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... Przepolska
W sumie w roku 2002 w Polsce osób o nazwisku Przepolski / Przepolska zamieszkiwało 105.
Z przedstawionych przeze mnie danych można wysnuć wniosek:
• mówiący, że między rokiem 2002 a rokiem 2021 liczba osób o nazwisku Przepolski / Przepolska ogólnie wzrosłą o 40 osób. Przy czym liczba mężczyzn wzrosła o 23, kobiet o 17,
• mówiący, iż wszystkie te osoby z dużym prawdopodobieństwem są ze sobą spokrewnione oraz spowinowacone. Zatem, mogą mieć one wspólnego przodka, który nosił nazwisko Przepolski.

Macieju, w swoim poście wspominasz, że Marcin Przepolski urodził się w Niepołomicach na początku XIX wieku. Niepołomice, miasto obecnie położone w województwie małopolskim, w powiecie wielickim. Jak wspomniałem powiat wielicki jest znaczącym miejscem, w którym występuje nazwisko Przepolski.
Na stronie Biblioteki Publicznej w Niepołomicach znajduje się artykuł pt. Niepołomiczanie w Powstaniu Styczniowym, który został opublikowany 9 maja 2013 roku. W artykule tym przeczytać można:
• „(…). Po części artystycznej rozpoczął się wykład Tadeusza Jasonka pod tytułem „Niepołomiczanie w Powstaniu Styczniowym”. Jak wynika z zachowanych dokumentów oraz pamiątek rodzinnych mieszkańców Niepołomic, potwierdzony jest udział kilku niepołomiczan, którzy brali udział w powstaniu styczniowym. Kolejnych odnaleźć można na listach osób złapanych i skazanych zesłaniem na Sybir, bądź w księgach parafialnych jako osoby zabite. Z osób których udział w powstaniu styczniowym został udokumentowany, wymienić można nazwiska: Walenty Przepolski, Józef Wimmer, Emanuel Czermak, Krzysztof Tytus Pikulski, Antoni Orzechowski, Władysław Wilkosz, Jakub Trzos, Paweł Ptak, Rudolf Czajkowski oraz nieznany z imienia Bednarski. Byli to w większości mężczyźni w wieku poniżej 18 lat, synowie urzędników, rzemieślników i mieszczan. (…).”.
• „(…). Ostatnią częścią spotkania było otwarcie wystawy pod tytułem: „Niepołomiczanie w powstaniu styczniowym”. Przedstawione są na niej notki, życiorysy powstańców, zdjęcia nagrobków czy też listy do ks. Józefa Ruczki w sprawie zesłania na Sybir Walentego Przepolskiego. Prawdziwym skarbem jest zdjęcie, które znalazło się na wystawie dzięki uprzejmości rodziny państwa Pikulskich. Przedstawieni są na nim dwaj powstańcy – Antoni Orzechowski i Krzysztof Tytus Pikulski – w umundurowaniu powstańczym. Dzięki tej fotografii można „dotknąć” historie niepołomickich powstańców. (…).”.
https://archiwum.biblioteka-niepolomice ... m-775.html
Zobacz też informacje zawarte pod linkiem:
https://genealogia.okiem.pl/powstanies/ ... Przepolski

W nazwie osobowej Przepolski granica podziału morfologicznego tego antroponimu powinna przebiegać między tematem Przepol- a formatem -ski [ Przepol- + -ski = Przepolski ].
Przyrostek -ski występujący w mianie Przepolski informuje, że ta nazwa osobowa jest odmiejscowym nazwiskiem. Skoro jest to odmiejscowe miano to jego pierwszy nosiciel:
• pochodził ze stanu szlacheckiego – był właścicielem miejsca, od którego przyjął nazwisko,
• nie pochodził ze stanu szlacheckiego, nie był właścicielem miejsca, od którego przyjął nazwisko Przepolski. W tym przypadku miano Przepolski informuje, że osoba nosząca tą nazwę osobową pochodziła lub/i urodziła się w miejscu o nazwie tkwiącej w nazwisku Przepolski.
Miejscowością, od której powstało nazwisko Przepolski z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością jest wieś Przepoły. W roku 1938 wieś Przepoły położona była w granicach ówczesnej Polski, w województwie wileńskim, w powiecie wileńsko – trockim, w gminie wiejskiej Rzesza, w parafii pod wezwaniem NMP w miejscowości Szyłany. Tak więc, Przepoły znajdowały się na Wileńszczyźnie.
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z roku 1888 w tomie IV na stronie 174 mówi: Przepoły [ Prepoły ], zaścianek ( szlachecki ) w powiecie wileńskim, w 1 okręgu polskim, w gminie Rzesza, w okręgu wiejskim Ciechanowiszki, ma 2 domy, w których mieszkało 15 osób wyznania katolickiego ( w roku 1864 było w nim 15 dusz rewizyjnych ), który należał do dóbr Mazuryszki, Illikowiczów.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... Tom_IX/174
Obecnie wieś Prepoły [ Przepoły ] położona jest na Litwie w gminie Zujnym, w rejonie wileńskim okręgu wileńskiego.
Na internetowym portalu L24.lt [ Litwa ] w dniu 13 sierpnia 2019 roku ukazał się artykuł Teresy Worobiej z Tygodnika Wileńszczyzny pt. Jubileusz 300-lecia podwileńskich wsi Prepoły i Wierbieliszki. Autorka między innymi pisała: „(…). Prepoły i Wierbieliszki wśród mieszkańców uchodzą za jedną wieś, wszak znajdują się bardzo blisko. W jednej jest siedem, w drugiej pięć domów. – Dawno temu, gdy te tereny nie były jeszcze zamieszkałe, wywożono tutaj ludzi, żeby zabłądzili w pobliskich lasach i przepadli (ros. – prapali czy lit. – prapulti). Z biegiem czasu osiedle stało się stałym miejscem zamieszkania i przyjęło nazwę – Prepoły (lit. Prapuolai). Nazwa Wierbieliszki pochodzi od wierzby (lit. verba), wszak od wieków kobiety tutaj wiły (lit. rišti) tzw. wierzby, czyli palmy. Stąd – verba i rišti – dało Wierbieliszki (lit. Virbeliškės) – tak na ludowy sposób mieszkańcy tłumaczą pochodzenie nazw wsi, które były siedzibą takich rodów jak: Sienkiewiczowie-Niedźwiedzcy, Baniukiewiczowie, Sewerynowie, Dzisiewiczowie. Dzisiaj nazwisko Sienkiewicz we wsi nosi tylko płeć piękna – Helena Sienkiewiczowa, najstarsza mieszkanka oraz Regina Sienkiewiczowa. Jedna z Sienkiewiczówien wyszła za mąż za Tylingę i teraz rej wodzą tutaj Tylingowie. Z kolei Wierbieliszki są zamieszkałe przez Wojciechowskich i Dudojciów. (…).”.
http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/314 ... rbieliszki

Z jakimś prawdopodobieństwem osoba posiadająca własne imię, nazwisko, przezwisko w jakimś czasie mogła opuścić swoje miejsce zamieszkania, to jest wieś Przepoły [ Prepoły ], i osiedlić się w nowym miejscu zamieszkania. Mieszkańcy nowego miejsca zamieszkania tej osoby od poprzedniego miejsca zamieszkania zaczęli ją nazywać Przepolskim [ Przepolski ]. W takim przypadku osoba taka utraciła swoje pierwotne nazwisko na rzecz nowego, to jest miana Przepolski.

Macieju, w mojej ocenie tylko wszechstronna kwerenda różnych źródeł, w tym dokumentów historycznych, genealogicznych, metrykalnych, słownikowych czy językoznawczych może, choć nie musi, odpowiedzieć na pytanie od kogo, od czego, w jaki sposób i kiedy powstało nazwisko Przepolski. Bo jak mówił profesor Kazimierz Rymut: „By w sposób prawidłowy podać genezę konkretnego nazwiska, trzeba by śledzić historię danej rodziny. Tak samo brzmiące dzisiejsze nazwiska dwu rodzin mogą mieć bowiem dwie różne genezy”. Natomiast, profesor Aleksander Brückner wielokrotnie pisał, że „my dziś nie rozumiemy znaczenia różnych słów używanych dawniej”.

Może moje informacje pomogą Ci w badaniach odnoszących się do historii osób noszących nazwisko Przepolski.

Pozdrawiam – Roman.

Ps.
W danych zawartych w Słowniku nazwisk współcześnie w Polsce używanych pod red. prof. Kazimierza Rymuta, wydanego przez Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie wynika, że na początku lat 90 XX wieku w Polsce osób o nazwisku Przepolski zamieszkiwało 92.


Ostatnio zmieniony przez ROMAN_B dnia 25-04-2021 - 18:01, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PolkownikOffline
Temat postu: Re: Marcin Przepolski z Niepołomic. Poszukiwania  PostWysłany: 25-04-2021 - 08:37
Sympatyk


Dołączył: 12-08-2020
Posty: 73

Status: Offline
Witam Pana ROMAN_B,

Bardzo dziękuję za wszystkie ciekawe informacje i wskazówki. Pisze Pan o wykładzie w Bibliotece Niepołomickiej, gdzie wspomniany jest Walenty Przepolski. Walenty to mój przodek oraz syn wspomnianego Marcina Przepolskiego i Anny z d. Jordan. Rozważania o genezie nazwiska Przepolski, są bardzo cenne.

Pozdrawiam serdecznie

Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
koraOffline
Temat postu: Re: Marcin Przepolski z Niepołomic. Poszukiwania  PostWysłany: 25-04-2021 - 10:52
Sympatyk


Dołączył: 05-10-2008
Posty: 70

Status: Offline
Dzień dobry,

Mieszkam w Niepołomicach i jako rodowitej mieszkance znane jest mi nazwisko Walentego Przepolskiego, Powstańca Styczniowego, który pochowany jest na tutejszym Cmentarzu Parafialnym.

Może się przyda poniższy link

https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printvie ... rt-0.phtml

Pozdrawiam
Katarzyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PolkownikOffline
Temat postu: Re: Marcin Przepolski z Niepołomic. Poszukiwania  PostWysłany: 25-04-2021 - 11:14
Sympatyk


Dołączył: 12-08-2020
Posty: 73

Status: Offline
Witam,

Jeśli chodzi o powyższy link to go znam, bo to ja prosiłem o tłumaczenie. Walenty to mój Praprapradziadek.
Posiadam dużo informacji o Walentym i jego potomkach. Poszukuję informacji o jego przodkach.
Ojcu Marcinie Przepolskim, matce, dziadkach itd.

Pozdrawiam serdecznie

Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.570150 sekund(y)