Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
chwieralOffline
Temat postu: Mogilany  PostWysłany: 24-04-2021 - 00:40


Dołączył: 19-01-2021
Posty: 9

Status: Offline
Witam serdecznie szanownych forumowiczów, genealogów, badaczy.

Z zawodu jestem artystą, ale od lat z pasją i zaangażowaniem badam korzenie własnej rodziny. Natknąłem się na tzw. ślepy zaułek i stąd też pozwoliłem sobie utworzyć ów wątek.
Chodzi mi o podkrakowską miejscowość Mogilany. Nie potrafię odnaleźć odpowiedzi na pytanie gdzie szukać ksiąg metrykalnych z tej miejscowości. Zapewne są w kościele w Mogilanach, jednak na tę chwilę miałbym na myśli niekoniecznie osobistą kwerendę w kościele lub w archiwum państwowym, a możliwość przeglądania skanów wpisu po wpisie na spokojnie w warunkach domowych. Próbowałem znaleźć np. wśród ksiąg Mormonów, ale na familysearch (oraz na szukajwarchiwach) nie znalazłem (lub niewłaściwie szukałem). Mogilany same w sobie były zapewne parafią, ale może np. w XVIII, XIX wieku księgi przynależne były do innej parafii?
Również mimo trudu poszukiwań nie odnalazłem informacji względem tego, czy Mogilany były indeksowane.
Bardzo proszę o podpowiedź i pomoc względem mojego zapytania.

Z góry serdecznie dziękuję i gorąco pozdrawiam,

Radek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WieliczankaOffline
Temat postu: Mogilany  PostWysłany: 24-04-2021 - 06:08
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2019
Posty: 121
Skąd: Kraków
Status: Offline
Dzień dobry
Kopie metryk parafii Mogilany znajdują się w Archiwum Kurii Metropolitarnej Kraków Franciszkańska 3
Urodzenia i chrzty 1817-1821, 1823-1846, 1848-1852, 1880-1889
Śluby 1817-1821 1823-1846 1848-1852 1880-1889
Zgony 1817-1821 1823-1831 1833-1837 1839-1843 1845-1846 1848-1852 1880-1889
Oryginały rejestrów metrykalnych znajdują się w parafii Mogilany
W XVIII i XIX wieku Mogilany były parafią, wcześniej również.
W Archiwum Narodowym w Krakowie niezeskanowane metryki za okres 1890-1914 Zespół 29/2681/0 Akta stanu cywilnego Parafii Rzymsko-katolickiej w Mogilanach
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
chwieralOffline
Temat postu: Mogilany  PostWysłany: 24-04-2021 - 14:51


Dołączył: 19-01-2021
Posty: 9

Status: Offline
Dzień dobry,

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź. Zarazem pragnę przy okazji dopytać jeszcze o następujące kwestie:

- dotąd Mogilany nie były przez nikogo indeksowane?
- czy istnieją w ogóle skany metryk tej miejscowości np. z XVII, XVIII, XIX wieku (do roku 1889) ?

Nie mam póki co możliwości osobistej wizyty ani w Mogilanach, ani w Krakowie i stąd powyższe zapytania (badam swoje kuzynostwo i ich przodków o nazwisku Sala).

Pozdrawiam serdecznie,

Radek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Mogilany  PostWysłany: 24-04-2021 - 17:17
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1781
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jak widać z tabelki nie https://geneteka.genealodzy.pl/plany.php?wo=MP
Swego czasu ściągałem stamtąd jakiś akt, bo nie było tego w AKM. Ale miałem dokładne dane i po złożeniu ofiary na kościół w Mogilanach dostałem od niezwykle uprzejmego proboszcza zdjęcie. Trzeba zwyczajnie spróbować możliwości kwerendy na miejscu lub upełnomocnić kogoś do badań. Doświadczenia moich znajomych z parafiami podkrakowskim są różne. AKM jest ubożuchne jeśli chodzi o duplikaty za XIX w. w komplecie, a cóż dopiero mówić o starszych aktach. Niektóre podkrakowskie parafie mają metryki nawet z XVII w. i starsze.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
chwieralOffline
Temat postu: Mogilany  PostWysłany: 24-04-2021 - 17:28


Dołączył: 19-01-2021
Posty: 9

Status: Offline
Nie są to zbyt optymistyczne wieści dla mnie. Niemniej bardzo dziękuję za tę wypowiedź.
Moją na ten czas nadzieją byłoby to, jeśli ktoś z szanownych forumowiczów/forumowiczek być może własnoręcznie "ozdjęciowywał" księgi zechciałby/zechciałaby się tym ze mną podzielić, za co oczywiście odwdzięczyłbym się.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu: Mogilany  PostWysłany: 24-04-2021 - 17:56
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 357

Status: Offline
Witam,
nazwisko Sala jest popularne w tych rejonach.
Covid ma się dobrze i nie wiem kiedy arch. będzie otwarte, więc może tak w grobonet popatrzyć?
Mogilany nazwisko Sala https://grobonet.com/index.php?page=wys ... cmproj=673

Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
chwieralOffline
Temat postu: Mogilany  PostWysłany: 24-04-2021 - 21:02


Dołączył: 19-01-2021
Posty: 9

Status: Offline
Dziękuję za link do grobonet. Niestety w moim drzewie nie znajduje się żadna z tych osób. Być może to potomkowie rodzeństwa Tomasza Sali (lub jego ojca - Piotra).
Pozwolę sobie załączyć zdjęcie drzewa. Można zapisać na dysku i powiększyć, by dojrzeć szczegóły.
Być może ktoś kojarzy to nazwisko i zechciałby dopomóc w uzupełnieniu/zweryfikowaniu informacji o przodkach o nazwisku Sala (może przy okazji też inne nazwiska zawarte w moim wykresie: Przybylski, Marcinkiewicz, Krawczyk, Białota, Dzik, Surówka, Kiebuła, Leśniak, Leśny, Kyrc - to wszystko Mogilany). Moje dotąd informacje pochodzą od rodziny oraz z myheritage, choć w tym drugim przypadku przekonałem się, że informacje nie zawsze są zbyt wiarygodne, stąd zawsze wolę móc samodzielnie przeglądać najchętniej skany ksiąg wpis po wpisie i dochodzić do sedna prawdy.



Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za ewentualną pomoc.

Radek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.838635 sekund(y)