Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
TalosOffline
Temat postu: Friedhof Hessisch Lichtenau  PostWysłany: 14-04-2021 - 14:53
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2021
Posty: 162
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Mój wuj, urodzony w Gąsiorowie (koło Nekli) od 10 lipca 1944r. jako robotnik przymusowy (z zawodu był stolarzem) pracował w "Gerhard Fieseler-Werke Flugzeugbau" w Kassel, w jednej z wielu firm produkujących samoloty, a także pociski V-1. Uwięziony był w Hessisch Lichtenau, małym miasteczku we wschodniej Hesji, na południowy wschód od Kassel w Niemczech ("Das Außenkommando Hessisch Lichtenau", obóz wyzwolony 29 marca 1945r.). W drodze z obozu (Lager Waldkater) do rodzinnej miejscowości, w dniu 16 kwietnia 1945r. uległ zbiorowemu zatruciu w Witzenhausen (23 km od obozu) i następnego dnia zarówno on, jak i 15-tu jego polskich towarzyszy zmarł przedwcześnie jako 33-latek i niestety nie wrócił już do rodziców oraz żony i dwójki swoich dzieci. Wszyscy "pechowcy" zostali pochowani w zbiorowej mogile, obok cmentarza Hessisch Lichtenau (a.d. nordw. Außens. Grb. 5).
I tutaj prośba do kolegów genealogów w Niemczech, może znajdzie się ktoś z tamtych stron, który zlokalizuje tą, pewnie zapomnianą przez wszystkich mogiłę? Może zachowała się jakaś tablica? Ewentualna fotografia byłaby mile widziana.
Pewne informacje znajdują się na stronie http://polskiegroby.pl/szukaj.php?miejs ... 5&landok=8 , ale niestety na dołączonych tam fotografiach nie znalazłem nazwiska poszukiwanego przeze mnie krewnego...

_________________
Pozdrawiam - Wiesław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Doniec_Henry
Temat postu: Friedhof Hessisch Lichtenau  PostWysłany: 14-04-2021 - 16:43
Sympatyk


Dołączył: 11-10-2014
Posty: 785

witam,

http://www.denkmalprojekt.org/2017/hess ... k2_hs.html
tutaj wskazówka o tragedii zatrucia:sprawdź nazwiska w tabelach

Zivile Opfer in Hessisch Lichtenau und der Sprengstoff-Fabrik Hirschhagen
Zitat: Im Zusammenhang mit dem Ende des Zweiten Weltkrieges und der Besetzung unserer Stadt schieden – zumeist mit Angehörigen – 11 Personen aus dem Leben.
Nach dem Einmarsch der amerikanischen Truppen im April 1945 starben 43 ehemalige Ostarbeiter durch Vergiftung nach dem Genuß von Methyl-Alkohol.
Angaben in Rot aus: Deutsches Rotes Kreuz Suchdienst Vermisstenbildlisten

wstaw nazwisko wuja
https://www.volksbund.de/erinnern-geden ... che-online

_________________
Doniec_Henry
pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TalosOffline
Temat postu: Re: Friedhof Hessisch Lichtenau  PostWysłany: 14-04-2021 - 19:30
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2021
Posty: 162
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
[quote="Doniec_Henry"]witam,

http://www.denkmalprojekt.org/2017/hess ... k2_hs.html
tutaj wskazówka o tragedii zatrucia:sprawdź nazwiska w tabelach

Dziękuję za odpowiedź. Znałem przyczynę zatrucia. Wyszukiwarka nie znalazła miejsca pochówku. Chciałbym jedynie naocznie się przekonać, że te pochowane pod płotem we wspólnej dziurze osoby zostały upamiętnione chociaż skromną tabliczką z prawidłowo brzmiącym nazwiskiem, to wszystko...

_________________
Pozdrawiam - Wiesław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
diabolitoOffline
Temat postu: Re: Friedhof Hessisch Lichtenau  PostWysłany: 14-04-2021 - 20:54
Członek PTG


Dołączył: 22-03-2019
Posty: 1098
Skąd: Utrecht
Status: Offline
Talos napisał:

te pochowane pod płotem we wspólnej dziurze osoby zostały upamiętnione chociaż skromną tabliczką z prawidłowo brzmiącym nazwiskiem, to wszystko...


Proszę nie oceniać innych podług tego co się dzieje w Polsce ze starymi cmentarzami.
Zgodnie z niemieckim ustawodawstwem cmentarze wojenne oraz groby ofiar wojny i tyranii - podlegają ochronie prawnej, mają być pielęgnowane i trwale zachowane jako przestroga dla następnych pokoleń.

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Doniec_Henry
Temat postu: Re: Friedhof Hessisch Lichtenau  PostWysłany: 15-04-2021 - 11:33
Sympatyk


Dołączył: 11-10-2014
Posty: 785

witam,
podaj przynajmniej nazwisko wuja...jak mam szukać...anonimowo nie da rady.

_________________
Doniec_Henry
pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TalosOffline
Temat postu: Re: Friedhof Hessisch Lichtenau  PostWysłany: 15-04-2021 - 12:00
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2021
Posty: 162
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Oczywiście... Aleksander Majchrzycki ur. 25.01.1912 r., choć w niemieckich dokumentach przedstawiany również jako: Alese Majchrzycki, Alex Moj Khrzynski, Alex Moj Ehrzyski, Alax Naichszyki, Alex Maichszyki (na to nazwisko wystawiono mu akt zgonu).

_________________
Pozdrawiam - Wiesław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Friedhof Hessisch Lichtenau  PostWysłany: 15-04-2021 - 12:10
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
diabolito napisał:
Talos napisał:

te pochowane pod płotem we wspólnej dziurze osoby zostały upamiętnione chociaż skromną tabliczką z prawidłowo brzmiącym nazwiskiem, to wszystko...


Proszę nie oceniać innych podług tego co się dzieje w Polsce ze starymi cmentarzami.
Zgodnie z niemieckim ustawodawstwem cmentarze wojenne oraz groby ofiar wojny i tyranii - podlegają ochronie prawnej, mają być pielęgnowane i trwale zachowane jako przestroga dla następnych pokoleń.


a groby wojenne w Polsce to nie? i są pielęgnowane, to nie tylko kwestia ustawy (w Polsce od 1933 roku) ale i umów międzynarodowych (w tym umowy Polska-RFN
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 050749.pdf
i konwencji wielostronnych - patrz przywołania w ww )
więc RFN jest zobowiązane bo wobec Polski takie zobowiązanie podjęło, dopóki umowy nie wypowie to ustawa nie ma znaczenia;)
natomiast pozostaje kwestią interpretacji ( i z tym bywa różnie, nie tylko w przypadku RFN) - a tu jest case nie "został zamordowany" a zmarł po uwolnieniu, czyli być może zmarł nie na skutek działań wojennych

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
diabolitoOffline
Temat postu: Re: Friedhof Hessisch Lichtenau  PostWysłany: 15-04-2021 - 12:41
Członek PTG


Dołączył: 22-03-2019
Posty: 1098
Skąd: Utrecht
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:

tu jest case nie "został zamordowany" a zmarł po uwolnieniu, czyli być może zmarł nie na skutek działań wojennych


Ale w linku przywołanym przez Wiesława jest informacja, że to Kwatera grobów ofiar wojny.
Chyba, że nie o tym grobie piszemy.

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2021 - 12:49
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Mnie nie musisz przekonywać, że to skutek niemieckiej inwazji na Polskę, że to jest ofiara wojny i tak powinien być grób przez niemieckie władze traktowany (na mocy umowy międzynarodowej), czyli analogicznie do tego jak groby wojenne w Polsce minimum od 1933 roku są chronione.
A czy obawa przed szukaniem dziury w całym i wykluczeniu tego przypadku ma podstawy płynące z doświadczeń, obserwacji - to inna sprawa. Mnie nie dziwi, że pytanie się zrodziło.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
diabolitoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2021 - 13:20
Członek PTG


Dołączył: 22-03-2019
Posty: 1098
Skąd: Utrecht
Status: Offline
Włodku, mamy różne doświadczenia.
Mój dziadek jest pochowany na cmentarzu wojennym pod Pasawą w Bawarii i nadal uważam, że jest to najpiękniejszy cmentarz jaki kiedykolwiek widziałem.

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2021 - 13:26
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
I to jest powód, żeby sugerować, że w Polsce cmentarze wojenne są w złym stanie?
"Proszę nie oceniać innych podług tego co się dzieje w Polsce ze starymi cmentarzami."
W znacznie lepszym stanie są cmentarze wojenne obcych wojsk w Polsce niż ich ofiar
Wiesz dobrze na co była moja reakcja - na powyższe (wręcz: muszą być w dobrym bo ustawa niemiecka to gwarantuje, nie to co w Polsce).
Na marginesie - w Bawarii, być może nawet gdyby nie było umowy, konwencji i ustawy, nadal byłby najpiękniejszy cmentarz. Co nie oznacza, że ""Proszę nie oceniać innych podług tego co się dzieje w Polsce ze starymi cmentarzami." ma jakiekolwiek podstawy:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
diabolitoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2021 - 13:32
Członek PTG


Dołączył: 22-03-2019
Posty: 1098
Skąd: Utrecht
Status: Offline
Włodku, akurat ma podstawy.
Przykład: Gadka Stara pod Łodzią. Cmentarz z 1915. Pochowani są tu także żołnierze armii niemieckiej polegli we wrześniu 1939 roku.
Ilekroć przejeżdżam obok jest mi wstyd, że tak można zapuścić cmentarz. Uwierz mi, że nawet w dzień można mieć obawy aby wejść na ten teren.

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2021 - 13:39
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
OK
mi bliżej byłoby do tekstu "Proszę nie sądzić, że każde niemieckojęzyczne państwo wszystkie miejsca pochówku traktuje jak Austria teren KL Gusen" ale możemy się różnić co z czym porównywać
PS Nie wiedziałem, że są tam (w Starej Gadce) pochowani także żołnierze niemieccy z 1939 roku i nie będę kwestionował odczuć (typu można czy nie można mieć obaw przed wejściem:), to jak najbardziej może być subiektywne, nic mi do tego:)

PS edit
http://baedekerlodz.blogspot.com/2016/1 ... gadka.html
fakt: 9 (dziewięciu)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Doniec_Henry
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2021 - 14:07
Sympatyk


Dołączył: 11-10-2014
Posty: 785

witaj Wiesławie,
rozmawiałem z Panem Kuester Kierownikiem Zarządu Cmentarzy Hessisch - Lichtenau
poinformował mnie, że na liście pochowanych jest jako Alex Maichszyki ur.25.01.1912
niestety pochowanych przeniesiono na inny cmentarz.
Dziękuje Panu Kuester.
Szukam dalej...

_________________
Doniec_Henry
pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
diabolitoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2021 - 14:17
Członek PTG


Dołączył: 22-03-2019
Posty: 1098
Skąd: Utrecht
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:

fakt: 9 (dziewięciu)


Dziewięciu w 1939
cyt: "Po wkroczeniu do Łodzi Armii Czerwonej, cmentarz na Gadce Starej był świadkiem kolejnej mrocznej karty historii. Rosjanie rozstrzelali w okolicy wielu żołnierzy niemieckich, i również niemiecką ludność cywilną, między innymi matkę z dwiema córkami. Ciała swych ofiar zakopali na terenie cmentarza w anonimowej, zborowej mogile."
"W latach 70. na cmentarz przetransportowano ekshumowane zwłoki żołnierzy niemieckich oraz rosyjskich z likwidowanego cmentarza w Pabianicach."

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.914506 sekund(y)