Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Szczurowski_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-09-2019 - 13:04
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2016
Posty: 98

Status: Offline
Robert_Kostecki napisał:
Uwaga - marny prowokator:

http://abramis-klub.com.pl/sklep/pilker ... r-kolor-f/

Ups, miałem to zamieścić na forum wędkarskim. Sorry.


Poważnym ludziom nie przystoją takie szczeniackie zachowania. Żenujące.

Uprzejmie informuję, że nie jestem zainteresowany prowadzeniem jakichkolwiek rozmów z Panem.

Z góry dziękuję za uszanowanie mojego stanowiska,
Piotr Szczurowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzejewska_KatarzynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2019 - 15:20
Sympatyk


Dołączył: 18-03-2019
Posty: 18

Status: Offline
Witam ponownie Panie Marku Smile

Mam pytanie, czy jest coś w herbarzu o takich nazwiskach z prafii Ulan jak:
-Wierzchowscy
- Gulewscy
- Zalewscy
Pozdrawiam,
Katarzyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2019 - 08:30
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Dzień dobry,

informuję, że dotychczas ukazały się drukiem trzy tomy "Herbarza szlachty łukowskiej...". Dwa pierwsze tomy doczekały się już dodruku, natomiast trzeci tom sprzedał się ledwo w 2/3 nakładu, a jego całkowite rozprowadzenie warunkuje wydanie tomu IV, który jest przygotowany do druku. Myślę, że na taki obrót rzeczy wpłynęła, chyba nie do końca sprawiedliwa, recenzja zamieszczona na łamach Rocznika Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego, bo nie zapominajmy, że konsultantem naukowym owego wydawnictwa jest dr Tomasz Jaszczołt, niekwestionowany znawca tematu.
Tak więc, jeszcze raz namawiam do zakupu "Herbarza szlachty łukowskiej...", czym przyczynimy się do naszego rozwoju intelektualnego, poza wirtualnego, w tym internetowego.

Pozdrawiam

Robert Kostecki

http://ckh.szczecin.pl/herbarz-szlachty ... -wolinski/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2019 - 17:55
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Tutaj po wpisaniu do wyszukiwarki nazwisk: Wierzchowski (a) - wieś Wierzchowiny; Gulewski (a); Zalewski (a) i wybraniu parafii Ulan, pojawią się setki indeksów, najczęściej ze skanami metryk, z których można ułożyć niezłe tablice genealogiczne w przeciągu XIX wieku. Występują jeszcze Paskudzcy ze wsi Paskudy powiązani z ww.

https://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=766

W parafii Ulan mieszkali też "urodzeni" Kosteccy:

https://szukajwarchiwach.pl/35/1948/0/1 ... 4l-9LFP65A

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mateuszhOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2019 - 21:19
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2011
Posty: 23

Status: Offline
... z ksiąg kościoła parafialnego Troszczańskiego...
teraz tylko pytanie gdzie ta parafia jest/była?

Powodzenia
MateuszH
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2019 - 21:50
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Właśnie na przykładzie parafii Ulan, można prześledzić zawiłości występowania danego nazwiska w danej miejscowości i jakże mylne osądy oparte wyłącznie na powierzchownych stwierdzeniach. Jak zwykle zrobię to na przykładzie Kosteckich występujących w tejże parafii :

I. Rodzina szlachecka (niewylegitymowana) wyznania rzymskokatolickiego pochodząca z parafii Trzeszczany - "urodzony" Walenty Maciej Kostecki (*ok. 1790 Trzeszczany), syn Franciszka i Franciszki Wiśniowskiej w dniu 27.11.1822 r. w parafii Ulan poślubił Mariannę Łyszkiewicz. Może ktoś ma dostęp do "zakluczonych" zasobów Mormonów parafii Trzeszczany i mógłby odszukać akt chrztu Walentego Macieja Kosteckiego!? Będę zobowiązany.

II. Rodzina szlachecka (niewylegitymowana) wyznania rzymskokatolickiego pochodząca z parafii Łuków - "urodzony" Andrzej Kostecki (*ok. 1750/52 – †10.01.1829 Łuków), posiadający grunta dziedziczne w Łukowie, poślubił Mariannę Grudzińską (†02.07.1828 Łuków). Ich synem był Antoni Jan (*ok.1806 Łuków), gospodarz na swojej własności, mieszczanin rolny, który poślubił: 1 v. Marcjannę Piasecką; 2 v. Annę Turczyńską. Z drugą żoną miał syna Marcina (*1832 Łuków), mieszczanina rolnego, który poślubił: 1 v. Agnieszkę Gryczyńską (ślub w 1855 roku w parafii Radzyń Podlaski); 2 v. Barbarę Jezierską (ślub w 1880 roku w parafii Ulan).

III. Rodzina wyznania greckokatolickiego z Międzyrzeca Podlaskiego - Szymon Kostecki (*ok.1775 – †25.05.1822 Międzyrzec Podlaski), syn Szymona i Marianny, majster kunsztu murarskiego, poślubił Apolonię Osipik, z którą miał syna Michała (*30.09.1803 Wisznice – † przed 1859), także z zawodu murarza. Michał Kostecki w 1823 roku poślubił w Międzyrzecu Weronikę Zaniewicz. Ich synem był Grzegorz (*20.01.1833), który 21.11.1852 r. w Międzyrzecu Podlaskim poślubił Dominikę Lewczuk. Grzegorz Kostecki 22.01.1863 r. brał udział w ataku na Radzyń Podlaski. Ich synem był Szymon Jowita (*24.10.1853 Jaski – †1918 Paskudy, par. Ulan), który poślubił: 1 v. Mariannę Mazur; 2 v. Katarzynę Burdak vel Burdach vel Bordaszek. Z pierwszą żoną miał dzieci: Bolesława (*1883 Paskudy, par. Ulan); Helenę (*1886 Paskudy); Feliksę (*1887 Paskudy – †1887 Paskudy); Zofię (*ok. 1890 Paskudy – † 1899 Paskudy); Bronisławę (*1897 Paskudy). Z drugą żoną miał dzieci: Edwarda (*1900); Klementynę (*1901); Izabelę (*1905 Paskudy – †1910 Paskudy); Mieczysława Kazimierza (*1908 Wierzchowiny); Konstancję (*1914 Wierzchowiny, par. Ulan).

IV. Rodzina wyznania rzymskokatolickiego bliżej niezidentyfikowana - Stanisław Kostecki (*1895 Sobole, par. Ulan), syn Antoniego (*ok. 1870 Sobole) i Michaliny Łukasik, wnuk Piotra i Zofii Skwara.

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-09-2019 - 08:25
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Dziękuję Mateuszu. Na początku też tak odczytałem. Troszczany znajdują się na Białorusi:

https://www.radzima.net/pl/miejsce/troszczany.html

ale, czy później znajdował się tam kościół parafialny?! Znalazłem, że Troszczany w XVIII wieku należały do parafii Łyntupy, diecezji wileńskiej:

https://jzi.org.pl/parafie/synod-diecez ... 1744-roku/

Postawiłem na Trzeszczany, ponieważ są położone także w Lubelskiem, między Grabowcem a Hrubieszowem, gdzie występowali liczni przedstawiciele Kosteckich, w tym szlachty.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
herkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2021 - 20:10
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2013
Posty: 347
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Do Pana Marka Wolińskiego

W Pana opracowaniu pt. „Rejestr podatkowy województwa podlaskiego z 1791r” są podane nazwiska w odniesieniu do miejsca np. Tomasz Kisieliński syn Karola Kisielany Żmichy (parafia suchożebrska).
Czy może Pan podać źródło z którego Pan korzystał? Pytam bo przeglądałem rejestr podymnego z ziemi drohickiej z 1791r i tam Kisielan (i nie tylko tej wsi) nie było, zastanawiam się dlaczego? Czy może to są różne rejestry?

Pozdrawiam
Krzysiek

_________________
poszukuję metryki urodzenia Teofili Skolimowskiej ur. ok. 1825r w parafii Mordy(?), córki Wincentego i Marianny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolenski_pipisOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2021 - 08:59
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2011
Posty: 336

Status: Offline
Kisielińscy w tym opracowaniu występują w parafiach mokobodzkiej, rozbickiej i suchożebrskiej. Rejestr który Pan cytuje, posiada oryginalną numerację stron z epoki od 1 do 162v. Strony które Pana interesują z parafii suchożebrskiej to 145 i dalsze. Jest pewne ale, gdyż istnieją luźne zapiski uzupełniające, możliwe że poczynione w jakiś czas po wykonaniu rejestru lub które gdzieś się zapodziały (naniesione tym samym pismem), i nie są one połączone z rejestrem głównym. Wykonując te opracowanie połączyłem uzyskane zapiski uzupełniające z tekstem głównym. Z tego wyszło, że po stronie 145, znajduje się strona 145v oraz kolejna strona którą ja opisałem jako 145vx. Na tej ostatniej stronie zawarta jest wyłącznie wieś Kisielany Żmichy. Po stronie 146, znajduje się strona 146v oraz dodatek której nadałem numerację 146vx, i tak dalej.

Opracowany przeze mnie rejestr nie jest pełny i nie obejmuje całego Podlasia, tak jak większość innych rejestrów podatkowych. Problem leży w tym, że materiały archiwalne dotyczące Podlasia, znajdują się również poza granicami Polski, w tym w Wilnie, Mińsku czy Moskwie. Oraz na tym, że taki rejestr wykonywany był przez dłuższy czas przez kilka osób. Część materiałów mogła się gdzieś zapodziać i zostały one odnalezione później. Zapewne był ten rejestr przepisywany na czysto, gdyż nie nosi żadnych poprawek i napisany jest bardzo starannie jednym charakterem pisma. Przy tego rodzaju pracy terenowej, poprawki to norma.

Nie umiem w tej chwili powiedzieć, gdzie znajdują się owe uzupełnienia, gdyż otrzymałem je wiele lat temu bez informacji o ich pochodzeniu.

Pozdrawiam Marek Woliński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Poszukiwacz7802Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-04-2021 - 13:46


Dołączył: 13-04-2021
Posty: 2

Status: Offline
Szanowny Panie Marku,

Czy mógłbym prosić o informację co kryje się w tomach Herbarza pod nazwiskiem RASZKOWSKI
z góry dziękuję
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolenski_pipisOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-04-2021 - 15:48
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2011
Posty: 336

Status: Offline
Raszkowski vel Roszkowski v. Rożkowski herbu niewiadomego. Rodzina przybyła na teren ziemi łukowskiej. Najstarsza informacja zamieszczona w herbarzu pochodzi z 1552 roku. Informacje o rodzinie zamieszczone w I i II tomie.

Pozdrawiam Marek Woliński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
herkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-04-2021 - 17:04
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2013
Posty: 347
Skąd: Warszawa
Status: Offline
wolenski_pipis napisał:
Kisielińscy w tym opracowaniu występują w parafiach mokobodzkiej, rozbickiej i suchożebrskiej. Rejestr który Pan cytuje, posiada oryginalną numerację stron z epoki od 1 do 162v. Strony które Pana interesują z parafii suchożebrskiej to 145 i dalsze. Jest pewne ale, gdyż istnieją luźne zapiski uzupełniające, możliwe że poczynione w jakiś czas po wykonaniu rejestru lub które gdzieś się zapodziały (naniesione tym samym pismem), i nie są one połączone z rejestrem głównym. Wykonując te opracowanie połączyłem uzyskane zapiski uzupełniające z tekstem głównym. Z tego wyszło, że po stronie 145, znajduje się strona 145v oraz kolejna strona którą ja opisałem jako 145vx. Na tej ostatniej stronie zawarta jest wyłącznie wieś Kisielany Żmichy. Po stronie 146, znajduje się strona 146v oraz dodatek której nadałem numerację 146vx, i tak dalej.

Opracowany przeze mnie rejestr nie jest pełny i nie obejmuje całego Podlasia, tak jak większość innych rejestrów podatkowych. Problem leży w tym, że materiały archiwalne dotyczące Podlasia, znajdują się również poza granicami Polski, w tym w Wilnie, Mińsku czy Moskwie. Oraz na tym, że taki rejestr wykonywany był przez dłuższy czas przez kilka osób. Część materiałów mogła się gdzieś zapodziać i zostały one odnalezione później. Zapewne był ten rejestr przepisywany na czysto, gdyż nie nosi żadnych poprawek i napisany jest bardzo starannie jednym charakterem pisma. Przy tego rodzaju pracy terenowej, poprawki to norma.

Nie umiem w tej chwili powiedzieć, gdzie znajdują się owe uzupełnienia, gdyż otrzymałem je wiele lat temu bez informacji o ich pochodzeniu.

Pozdrawiam Marek Woliński


Dziękuję za wyjaśnienia
Może gdzieś w przyszłości natrafię na te dodatkowe zapiski Smile

Pozdrawiam
Krzysiek

_________________
poszukuję metryki urodzenia Teofili Skolimowskiej ur. ok. 1825r w parafii Mordy(?), córki Wincentego i Marianny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
akagi66Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-03-2023 - 19:11


Dołączył: 05-03-2023
Posty: 3

Status: Offline
wolenski_pipis napisał:
W ziemi łukowskiej występowały dwie rodziny o nazwisku Zarzycki vel Zarzecki, herbów Warnia i Pobóg. Najstarsza informacja o tym nazwisku pochodzi z 1418 r. Brali oni przydomki: Adpczak, Buc(z)ka, Czajka, Dobkowicz, Dobkowięta, Kurek, Mała Jankówna, Markowicz, Mroczkowicz, Ręzała, Rizal, Rizalik, Rzata, Sonik, Ws(z)oł i Wszołowięta. Pochodzili z parafii Łuków (h. Warnia) i Ulan (h. Pobóg).

Pozdrawiam - Marek Woliński

najpierw pogratuluję Panu publikacji, z którą się właśnie zapoznaję - i pozwolę sobie Pana zapytać - skąd wiadomo, że Zarzyccy z parafii Łuków byli herbu Warnia? Czy poza herbarzami istnieją jakieś dokumenty, które potwierdzają ten fakt ? Moi krewni z Zarzecza Łukowskiego nie wiedzą nic na ten temat - przypuszczam, że biedniejący szlachcice nie posługiwali się herbem ( np nie było ich stać na sygnet czy nie kupowali ziemi ) i po prostu sprawa została zapomniana.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-03-2023 - 07:55
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
akagi66, to imię, czy nazwisko?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
akagi66Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-03-2023 - 08:26


Dołączył: 05-03-2023
Posty: 3

Status: Offline
przepraszam, wczoraj próbowałem zmienić to w ustawieniach ale coś chyba się nie udało - Jacek Zarzycki. Spróbuję dzisiaj ustawić to prawidłowo. Do tej pory korzystałem jedynie z geneteki i nie miało to żadnego znaczenia
PS w sumie to nie mogę znaleźć, gdzie się zmienia login czy też nazwę widoczną na forum.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.755282 sekund(y)