Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Adamus_POffline
Temat postu: Zespół digitalizująco-indeksujący Zachodniej Małopolski  PostWysłany: 09-02-2021 - 19:45
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 106

Status: Offline
Cześć,

czy są wśród Was osoby chętne zaangażować się w projekt fotografowania (głównie) i indeksacji ksiąg metrykalnych Śląska oraz Zachodniej Małopolski? Mam na myśli przede wszystkim teren obejmujący tę "białą plamę" na mapie zindeksowanych zbiorów tj. powiaty: bielski, żywiecki, suski, oświęcimski, wadowicki, myślenicki oraz krakowski.

Wiele materiałów archiwalnych z tych terenów znajduje się już w zasobach archiwów państwowych (AN Kraków, AP Katowice - Oddział w Bielsku-Białej), ale ich digitalizacja zdecydowanie nie odbywa się dynamicznie... Pomyślałam więc, że możemy wspólnie zainteresować się tym tematem i powoli zapełniać tę lukę np. organizując się w postaci jakiejś nieformalnej grupy.

Zdjęcia materiałów chciałabym przekazywać do Poczekalni, a docelowo do Metryk serwisu Genealodzy.PL. Indeksy byłyby przekazywane do publikacji w Genetece.

Post ten zamieściłam już na kilku innych grupach (Facebook) i odezwało się do mnie parę osób, dla których powstała grupa (na Facebooku) o roboczej nazwie Zespół digitalizująco-indeksujący Zachodniej Małopolski: https://www.facebook.com/groups/225241839295685

Zapraszam Was serdecznie do dołączenia i współpracy.

Na razie mamy dużo chęci, ale bardzo brakuje nam osób, które mogłyby od czasu do czasu wybrać się do Archiwum i sfotografować część materiałów. Zachęcam do kontaktu również te osoby, które są w stanie wykonać dla nas zdjęcia tylko w ramach "jednorazowej akcji", choćby pojedynczej jednostki archiwalnej. Ja sama raczej właśnie na tylko takie mogę sobie pozwolić ze względu na zobowiązania zawodowe.

Nie chcę nikogo zmuszać do tego, żeby specjalnie zakładał Facebooka, więc oczywiście można się też zgłaszać poprzez forum Genealodzy.PL lub wiadomość prywatną. Postaram się udzielić wszystkich potrzebnych informacji.

_________________
Pozdrawiam,
Patrycja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu: Zespół digitalizująco-indeksujący Zachodniej Małopolski  PostWysłany: 09-02-2021 - 21:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Dobry wieczór

Patrycja, Twój projekt jest rewelacyjny! Z przyjemnością się do niego przyłączę!

Już kilka osób pisało do mnie w sprawie indywidualnego fotografowania metryk, zarówno w archiwach, USC, jak i bezpośrednio w parafiach. Jednak prace te na razie zostały wstrzymane w związku z pandemią i ograniczeniami, które z tego wynikają.

Z racji obowiązków administratorskich raczej nie podejmę się fotografowania ale zobowiązuję się wdrażać do indeksowania wszystkie zainteresowane osoby. Możecie śmiało do mnie pisać na adres: renata.majewska [at] genealodzy.pl a ja pomogę Wam rozpocząć indeksowanie. To nie jest trudne, chociaż na początku może się tak wydawać. Zapewniam Was, że w krótkim czasie będziecie indeksować samodzielnie!

Zachęcam też innych genealogów z regionu do dołączenia do tego projektu! Dzięki niemu przybędzie nam materiałów do opracowania a co za tym idzie nasze szanse na odnalezienie własnej rodziny znacznie wzrosną!

Nie czekajmy aż archiwa nam coś udostępnią. Działajmy!

Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adamus_POffline
Temat postu: Zespół digitalizująco-indeksujący Zachodniej Małopolski  PostWysłany: 09-02-2021 - 22:49
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 106

Status: Offline
Dobry wieczór Renato,

bardzo Ci dziękuję za tę wiadomość. Twoje wsparcie na pewno będzie nieocenione, tym bardziej, że część osób, które wyraziły zainteresowanie projektem dopiero chciałoby rozpocząć swoją przygodę z indeksacją.

Tak jak wcześniej pisałam, szczególnie zachęcam do współpracy osoby zainteresowane wykonywaniem zdjęć, bo zdigitalizowanych materiałów w regionie mamy wyjątkowo mało. Fajnie by było troszkę nadgonić ten temat Smile

_________________
Pozdrawiam,
Patrycja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Palusinski_PawelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2021 - 12:13
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2013
Posty: 107
Skąd: Kraków
Status: Offline
Witam

Wysłałem prośbę o dołączenie do grupy na fb

_________________
Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2021 - 13:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 941

Status: Offline
Ja też! Ja też chcę!

Patrycjo,
nie mam fb (miło, że o takich też pomyślałaś Smile), ale na prywa wysyłam kontakt do siebie.
Niestety w digitalizacji aktów nie pomogę, natomiast bardzo chętnie przyłączę się do indeksacji. Deklaruję też pomoc początkującym indeksującym.
Mam sporą gałązkę przodków w Małopolsce (Krzeszów, pow. suski, Tłuczań pow. wadowicki, Rabka pow. nowotarski), których nie mogę ruszyć z braku dostępu do ksiąg (ANK).
Więc ta inicjatywa to woda na mój młyn i z chęcią się dołączę Smile
Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Paradoxus
Temat postu:   PostWysłany: 08-03-2021 - 10:55
Sympatyk


Dołączył: 22-04-2019
Posty: 10

Świetna inicjatywa! W końcu ta "biała plama" może zniknie Wink
Zachęcam osoby niezdecydowane do dołączenia i pomocy przy indeksacji.

Pozdrawiam,
N
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adamus_POffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-03-2021 - 20:00
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 106

Status: Offline
Cześć wszystkim,

równo miesiąc od zainicjowania działalności grupy przyszedł czas na krótkie podsumowanie.

Bardzo się cieszę, że we współpracę zdecydowało się zaangażować tak wiele osób (blisko 40, a w tym około połowa indeksujących).

O ile fotografowanie w Archiwum Państwowym w Bielsku-Białej idzie nam jak na razie powoli (cały czas poszukujemy osób chętnych do pomocy w tym AP), to nie możemy narzekać na brak materiałów do indeksacji, bo wśród członków zespołu znalazły się osoby, które dzielą się zasobami zgromadzonymi przez siebie jeszcze przed rozpoczęciem projektu. Część z tych materiałów widnieje w "Zasobach w trakcie indeksacji": https://geneteka.genealodzy.pl/plany.php?lang=pol, ale nie wszystkie, dlatego jeśli są wśród Was osoby, które chciałyby zindeksować księgi dla parafii z rejonu powiatów: bielskiego, żywieckiego, oświęcimskiego, m.Bielsko-Biała i okolic, to proszę o kontakt na adres: zdi.zachodniej.malopolski(a)gmail.com . Skonsultuję się z posiadaczami zdjęć i być może w ich zasobach odnajdzie się poszukiwany materiał.

UWAGA! Uprzejmie proszę nie kierować zapytań związanych z prywatnymi poszukiwaniami typu "Szukam aktu urodzenia pradziadka X w parafii Z i chciałbym uzyskać dostęp do zdjęć". Zasoby będące w posiadaniu członków grupy nie są przeznaczone do publikacji i będą przekazywane wyłącznie osobom, które zdecydują się na ich indeksację. Zdjęcia, które wykonamy w archiwach państwowych, już w ramach działalności grupy będziemy starali się przekazywać do Poczekalni

Na mapie: https://www.google.com/maps/d/u/3/edit? ... sp=sharing możecie zobaczyć, które parafie znalazły się w opracowaniu członków grupy. Przy indeksacji tych i innych parafii w dalszym ciągu możecie pomóc, wystarczy kontakt na wspomniany wcześniej adres: zdi.zachodniej.malopolski(a)gmail.com

Liczymy, że wraz z gromadzeniem materiałów w AP Bielsko-Biała, a później w AN w Krakowie (czekamy na jego otwarcie po przeprowadzce) zakres naszych prac będzie się rozszerzał coraz bardziej na wschód, obejmując parafie z powiatów wadowickiego, suskiego, krakowskiego, myślenickiego czy nowotarskiego. Jednocześnie, jeśli są wśród Was osoby, które posiadają zdjęcia ksiąg z parafii leżących w opisanym rejonie i chciałyby takie zasoby przekazać do indeksacji, to gorąco zachęcam do kontaktu. Jest wśród nas wielu indeksujących, którzy chętnie podjęliby się prac nad materiałami z tego obszaru.

Na koniec jeszcze chciałabym podziękować za wsparcie i pomoc Administratorom Geneteki i Metryk, szczególnie w fazie ustaleń kwestii organizacyjnych oraz wprowadzania nowych osób w tajniki indeksacji Smile

_________________
Pozdrawiam,
Patrycja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-03-2021 - 21:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Witajcie

Nasze gratulacje dla koordynatorki projektu i całego Zespołu! Działacie zaledwie od miesiąca ale efekty Waszej pracy już są widoczne w postaci opublikowanych indeksów! Pięknie Wam wszystkim za to dziękujemy!

Mamy nadzieję, że do Waszego grona dołączy jeszcze wielu genealogów zainteresowanych digitalizacją i indeksacją Zachodniej Małopolski i zapewnicie nam wiele pracy przy zamieszczaniu indeksów w Genetece!

Pozdrawiamy serdecznie,
Renata i Szymon
Administratorzy Małopolski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.599702 sekund(y)