Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Żbikowski_PiotrOffline
Temat postu: Władysław Mańka, Będzin/Czeladź, zagadka rodzinna  PostWysłany: 03-03-2021 - 21:48


Dołączył: 03-03-2021
Posty: 1

Status: Offline
Witam wszystkich.
to mój pierwszy post tutaj, więc jeśli napiszę coś nie tak lub złamię jakieś reguły, to proszę o wyrozumiałość.
Wielu ludzi ma w rodzinie jakąś niewyjaśnioną zagadkę, jakąś tajemnicę, coś co chciałby odkryć, a nie zawsze potrafi...

Również ja od kilku miesięcy staram się rozwikłać jedną z rodzinnych tajemnic, którą pozwolę sobie opisać. W możliwie największym skrócie, żeby nie zniechęcać do przeczytania posta Wink

Mój pradziadek, Władysław Mańka, urodzony w 1880 lub 1881 w Będzinie, zamieszkały w Czeladzi żył z moją prababką w - jak byśmy to dziś nazwali - "wolnym związku".
Miał z nią kilkoro dzieci (w tym moją babkę, urodzoną w 1917). Jednak ślub miał z inną kobietą, z którą - jak głoszą strzępki wspomnień - miał chcieć unieważnienia związku małżeńskiego.
Był sztygarem w kopalni Wujek, podobno był też zaangażowany w jakąś konspirację polityczną, szczegółów brak.

Zginął 28 marca 1921 wypchnięty z pociągu w okolicach dzisiejszej stacji Dąbrowa Górnicza Ząbkowice.
Motyw rabunkowy raczej wykluczamy, bo przy ciele znaleziono złote spinki do mankietów oraz portfel ze sporą ilością pieniędzy.

Jeśli miało być to zabójstwo, to możliwe motywy widzę dwa: żona lub ktoś komu naraził się swoją działalnością polityczno-konspiracyjną, o której niemal nic nie wiemy.

Niemal natychmiast po tej śmierci, prababka wraz ze swoją najstarszą córką (rocznik 1901) podjęły decyzję o natychmiastowym wyjeździe do rodziny w Warszawie. Odbyło się to tak szybko, że na miejscu został (już na zawsze) jeden z synów tragicznie zmarłego pradziadka i prababki (rocznik 1907) Marian Dąbrowski.
Nigdy nie udało się nam dowiedzieć NIC na temat przyczyn tak nagłego wyjazdu. Wspomniana córka prababki (rocznik 1901) aż do swojej śmierci w 1990 roku reagowała atakiem histerii na każde pytanie dotyczące tamtych wydarzeń...

W życiu mojej prababki i babki pojawiała się kilka razy postać Tomasza Arciszewskiego, pomagając kilka razy w drobnych życiowych problemach.
Stąd przypuszczać można, że działalność konspiracyjno-polityczna pradziadka mogła mieć związek z nurtem, reprezentowanym przez późniejszego posła, ministra oraz premiera na uchodźstwie, który w latach życia mojego pradziadka działał właśnie na terenie Zagłębia Dąbrowskiego...

Piszę o tym wszystkim, bo może ktoś z państwa miałby pomysł i zechciał się nim podzielić, w jaki sposób można by ten temat ugryźć i spróbować dowiedzieć się czegokolwiek co mogłoby przybliżyć do poznania prawdy na temat pradziadka, o którym nie wiemy nic poza kilkoma ulotnymi wspomnieniami i opowieściami...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Officinalis_Paeonia
Temat postu: Władysław Mańka, Będzin/Czeladź, zagadka rodzinna  PostWysłany: 04-03-2021 - 09:51
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2019
Posty: 799

Dziennik "Iskra" wnioskuje, że Władysław wypadł z przepełnionego pociągu:
https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/427222/edition/400152/content
Pozdrawiam.

_________________
Elża
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2021 - 09:56
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3305

Status: Offline
Geneteka:
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=

_________________
Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2021 - 10:23
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31705
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ceglastych wspomnień PPSowców duzo - jest w co się zagłębiać Zagłębiowskie losy chcąc zbadać.
A żonie Arciszewskiego w którym roku zeszło się w wypadku kolejowym?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2021 - 15:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4201

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
A żonie Arciszewskiego w którym roku zeszło się w wypadku kolejowym?

W 1918 jeszcze żyła, mieszkała w Warszawie
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =1391&y=25
Aleksandra Helena Sidorowicz urodziła się ok. 1888
Może jej akt zgonu kryje się gdzieś w skarbnicy tajemniczej dla mnie Poczekalni

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2021 - 15:11
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31705
Skąd: Warszawa
Status: Offline
tak, to wiem, ze w 1918 żyła
w sumie to poboczna sprawa do kwestii poszukiwania informacji o PPSie we wspomnieniach, które się ukazały drukiem
naprawdę jest ich dużo, może niekoniecznie bezpośrednio trzeba stosować uznając za w pełni wiarygodne i wyczerpujące temat..ale zaskakująco dużo jest
obraz czego z której strony rodzina "działacza" mogła się obawiać w XIX i w XX wieku jakiś można sobie wyrobić..
...nie to żebym modus operandi sugerował..ale może zachęci do lektury... ryzyko osadu o nieprzyjemnym smaku niestety duże po takich lekturach:(

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.496168 sekund(y)