Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Swolkień Wincenty, prawnik (?) Kowno (?) XIXw  PostWysłany: 11-02-2021 - 15:13
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Czy da sie rozwiązać układ kilku równań z samymi niewiadomymi!?

Poszukuje śladów Wincentego Swolkienia, być może prawnika, zamieszkałego (chyba!?) w Kownie w latach 1819-1828.

Przegladając sieć udało mi się tylko znaleźć notatki w prasie w postaci obwieszczeń z sądów kowieńskich z lat 1819 - 1828 podpisane:
sekretarz Wincenty Swolkień
lub regent Wincenty Swolkień

oraz mam jeden prywatny list, pisany przez starego juz Wincentego, z którego tylko wynika iz Wincenty mieszka w Kownie.

Wiem jeszcze, iż miał córkę Teklę oraz ponoć dwie żony, jedną kompletnie niewiadomą, a drugą Teodorę.
Tekla mogła sie urodzić około roku 1812.

Sam fakt istnienia zaświadcza ten list (nie wiadomo z którego roku, ale nie później niż w 1837 roku pisany).
A to, że był sędzią, to taki przekaz rodzinny, ale czy prawdziwy?

No i jak znaleźć takiego człowieka, o którym nic się nie wie, poza tym, że żył kiedyś!?

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WieliczankaOffline
Temat postu: Swolkień Wincenty, prawnik (?) Kowno (?) XIXw  PostWysłany: 11-02-2021 - 17:12
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2019
Posty: 121
Skąd: Kraków
Status: Offline
Dzień dobry
Nazwisko SWOLKIN/SWOLKIEN oraz Swolkien Wincenty w metrykach parafii Wieliczka
Informacja o Wincentym de Saków Swolkin i Annie Przecławskiej w metryce narodzin i chrztu (07.06.1876 Wieliczka Liber Natorum et Baptisatorum tom XXIX z lat 1871-1898) ich wnuka Jana Wincentego Raab syna Ignacego Raab i Julii Swolkin
Informacja o Julii Swolkien (córka Wincentego) z parafii Chrzanów w metryce ślubu jej córki Raab Anna Sidonii (ślub 7 lutego 1888 w Wieliczce) z Laskowskim Karolem
Informacja w metryce zgonu Ignacego Raab (zgon 27 stycznia 1898 w Wieliczce) męża Julii Swolkin
Informacja w metryce zgonu Julii Swolkin 13 kwietnia 1906 r., w Wieliczce
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Swolkień Wincenty, prawnik (?) Kowno (?) XIXw  PostWysłany: 11-02-2021 - 17:50
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Aniu, dziękuję bardzo, ale to zupełnie nie te tereny. I to zapewne nie moi. Ten mój to Litwa, a Ci z Wieliczki, nawet gdyby byli jego jakimiś krewnymi czy zstępnymi, już się nie mieszczą w kręgu mojego zainteresowania.
Potrzebuję go na tej Litwie umiejscowić, aby moc odnaleźć resztę rodziny.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2021 - 22:07
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Małgorzato, dobry wieczór.

Treść Twojego postu koreluje z treścią Twojego postu „Tekla Swolkień córka Wincentego – skąd mogła pochodzić?” z dnia 02.03.2018 roku, który znajduje się pod linkiem:
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... highlight=

Nie wiem czy wiesz, że w Bibliotece Narodowej w Warszawie [ al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa; tel. 22 608 29 99 ], w czytelni znajduje się jeden egzemplarz opracowania [ zbioru, książki ] noszącego tytuł „Papiery rodzinne i listy Tekli ze Swolkieniów 1 v. Kulwieciowej 2 v. Jurewiczowej z lat 1826-1863 r.”, którego autorką jest Tekla Jurewiczowa. Współautorami tego opracowania jest Konrad Prószyński i Tadeusz Korzon, Jadwiga Korzonowa.
Z danych zawartych na stronie
https://w.bibliotece.pl/3013301/%5BPapi ... +1826-1863
wynika, że:
• jest tylko jeden egzemplarz w całej Polsce,
• tej książki nie można wypożyczyć,
• z książką można się tylko zapoznać w czytelni.
Natomiast z informacji zawartych na stronie
https://www.worldcat.org/title/papiery- ... /947792676
wynika, że książka nosząca tytuł „Papiery rodzinne i listy Tekli ze Swolkieniów 1 v. Kulwieciowej 2 v. Jurewiczowej z lat 1826 – 1863 r.” to zbiór 22 listów na 65 kartach. Karty 27, 29, 39, 43, 47, 49, 64 niezapisane. Listy do Tekli Jurewiczowej: od córki Jadwigi z Kulwieciów Korzonowej 1863 ( dopisany Tadeusz Korzon ) i od syna Władysława Kulwiecia ok. 1840.
Korespondencja rodzinna Władysława i Zofii Kulwieciów oraz papiery dotyczące ich śmierci ( m. in. List Karola Zasimowskiego do Antoniego Jurewicza 1846 r. ). List Wincentego Swolkiena do Tadeusza Kulwiecia ok. 1835. Listy Tekli Jurewiczowej do córki, Zofii Kulwieciówny 1845-1853 i bez dat, do Karola Zasimowskiego oraz do NN ( z zawiadomieniem o śmierci córki Zofii ) 1854. Spisy metryk dzieci Tekli Jurewiczowej. Wiersze Tekli Jurewiczowej 1826 – 1863. Ponadto: nuty, odpis wiersza Tadeusza Kulwiecia dla Tekli Jurewiczowej 1826.
Tekla ze Swolkieniów urodziła się w roku 1811 i zmarła w roku 1865.

Czesław Malewski w swojej pracy pt. Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku na stronie 555 w przypisie 675 między innymi pisał: „(…); Józefat Jurewicz – registrator kol. w 1839 r., ż. Tekla Swolkień, s. Kazimierz Antoni (LVIA, zesp. 604, inw. 55, vol. 45, s. 71v, nr 65); (…).”.
Link do elektronicznej wersji publikacji:
http://rcin.org.pl/Content/61441/WA303_ ... lewski.pdf
Wynika z tego, że Tekla ze Swolkienów po śmierci swojego męża Tadeusza Kulwiecia wyszła ponownie za mąż za Józefata Jurewicza, registratora kolegialnego i miała z nim przynajmniej syna Kazimierza Antoniego.
Dodam, że registrator kolegialny [ po rosyjsku Коллежский регистратор ] według tabeli rang [ po rosyjsku: Табель о рангах всех чинов воинских, статских и придворных ] zajmował 14 stopień i przysługiwało mu tytułowanie wasze błagorodie [ po rosyjsku Ваше благородие ]. Było 14 stopni [ rang, po rosyjsku czynów ]. 14 ranga to najniższy stopień w hierarchii cywilnej służby państwowej.
http://gosudarstvo.voskres.ru/army/range-table.htm

Pod linkiem
http://worldcat.org/identities/viaf-317156548/
znajdziesz informacje gdzie znajduje się [ należy najechać kursorem i przycisnąć ]:
1. Korespondencja Augusty i Ludwika Kulwieciów z lat 1864 – 1907 r.,
2. Listy do Tadeusza Korzona od żony Jadwigi z Kulwieciow z lat 1869 – 1900 r.,
3. Korespondencja Anny z Kulwieciów Bermanowej z lat 1844 – 1900 r.,
4. Listy Jadwigi z Kulwieciów Korzonowej do córki Wandy z Korzonów Prószyńskiej r.,
5. Listy Wandy z Korzonów Prószyńskiej do matki Jadwigi z Kulwieciów Korzonowej r.
W zasadzie wspomniane przeze mnie zbiory znajdują się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2021 - 08:36
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Dzięki Romanie, mam całą tę korespondencję z "Archiwum Korzonów i Pruszyńskich", ale nic tam na temat Wincentego nie ma. Niestety! Szukam czegoś, co pozwoli mi złapać trop parafii, w której Swolkieniowie brali śluby i/lub chrzcili dzieci. Chciałam namierzyć te jego dwie żony!

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2021 - 09:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Na myheritage pojawiają się Swolkieniowie i nawet jakiś Wincenty, który ma żonę Annę Przecławską a inny Ewę Klimowicz. W kontekście obu pojawiają się Drabiszki. W Słowniku KP własność Swolkienów, powiat wiłkomirskiego gmina Szaty
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geografic ... V_cz.1/436
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2021 - 09:23
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Arku, dziękuję, popatrzę. Może!?
Choć te Drabiszki i Sołoki, to dość daleko od Kowna, ale czemu nie.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2021 - 09:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
55 km między Kownem i Szatami. Blisko i daleko zarazem, względnie Smile ale nazwisko chyba niezbyt popularne.
Nie wiem skąd Sołoki wzięłaś, to daleko, pisałem o Szatach
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2021 - 12:01
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
A, już wiem. Przeczytałam o tych Drabiszkach i zbiły mi się dwie miejscowości, każda gdzie indziej. Faktycznie te od Swolkieniów to te od Szat, a mnie się zapamiętały Sołoki, bo jako pierwsze w moje ślepe oczy wpadły. Cóż się dziwić ... starość nie radość! 😁

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WieliczankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2021 - 12:43
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2019
Posty: 121
Skąd: Kraków
Status: Offline
Dzień dobry
Swolkien Wincenty oraz żona Przecławska Anna nazwisko pojawia się w metrykach parafii Wieliczka
Informacje w poście 11.02.2021.
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AntonowiczII_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2021 - 14:36
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2007
Posty: 79

Status: Offline
Małgorzato,
Być może znajdziesz coś , co Ciebie naprowadzi na " Twojego" Wincentego w Rewizskich skazkach powiatu wiłkomierskiego na stronach FS dla Swolkień Drabiszki/ Szaty:
- film #104479366 nr str.382 image 538
- film #104537659 nr str.388 image 114 . Występują tam imiona Antoni, Hieronim, Kazimierz / nie wiem dlaczego akurat te imiona wypisałem , czego dla innych rodzin nie robiłem. Widocznie my, posiadający korzenie w okolicach Szat i Żejm tak już mamy, że działamy "na wszelki wypadek" /.
Obrazy są czytelne. Nie powinnaś mieć z ich odczytaniem problemu.
Pozdrawiam, Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2021 - 15:19
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Oo, dzięki Krzysztofie, zaraz zajrzę. Może coś mi podpasuje. Dzięki.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AntonowiczII_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2021 - 16:51
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2007
Posty: 79

Status: Offline
Małgorzato,
Pominąłem Szaty/Ptakiszki Swolkieniów
film #104479366 nr 398 image 946 Swolkieniów
film #104537659 nr 405 image 656 Swolkieniowej
Generalna uwaga. Te zapisy dotyczą lat które mnie interesowały, być może , a raczej na pewno powinnaś szukać we wcześniejszych datach.
Gdzieś spotkałem informację , że Swolkień przkazal / wydzierżawił? - nie pamiętam / swój dom dla szkoły żydowskiej w Kownie. Może od tej strony należałoby też szukać.
Pozdrawiam, Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2021 - 00:25
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Małgorzato, dobry wieczór.

Może tych informacji nie znasz?

Marian Pacholak jest autorem publikacji pt. O szkole powiatowej w Kownie w 1820 i 1920 roku - wraz z odautorskim postscriptum o „Maturach 1939 roku” [ Towarzystwo Przyjaciół
Grodna i Wilna Oddział we Wrocławiu ]. Autor na wstępie napisał: „Niniejszy tekst powstał w nawiązaniu do moich notatek i spostrzeżeń przedstawionych na „Forum Genealogii Kresowej”(Szkoła w Kownie 1820 rok); w zamierzeniach stanowić ma uporządkowanie oraz dopełnienie przedstawionych tamże materiałów.”. Jak podaje autor tekstu, w szkole powiatowej w Kownie w latach 1820 – 1823 uczył Adam Mickiewicz. Marcin Pacholak w swojej pracy zamieścił wykaz 103 jego uczniów. Pod pozycją 75. Wymienił on „75. Swolkień August, z Kowieńskiego”. Dalej pisał on: ” Niestety, „na dziś” nie zdołałem dotrzeć do wykazu uczniów i maturzystów z kolejnych roczników, a szczególnie określonych tu podtytułem rozdziału wychowanków „roku 1920”; rzecz wymagałaby żmudnych, ale jak zakładam możliwych do zrealizowania archiwalnych kwerend. Szczęśliwie pośród moich lektur znalazła się książka pana Jerzego Żenkiewicza, „Dwór polski i jego otoczenie: Kresy Północno – Wschodnie” (Toruń 2008). Tamże na s. 92 – 120 znajduje się zawierający 1120 nazwisk „Wykaz dworów i majątków na Litwie Kowieńskiej”. Przy jego tworzeniu ( zob. s. 89 – 91 ) autor publikacji wykorzystał m. in. „Materiały źródłowe ze sprawozdań Kowieńskiego Związku Producentów Rolnych PRODROL” z 1920 i 1921 roku.
Porównałem te dane z listą wszystkich uczniów Adama Mickiewicza. Okazało się, że spośród 103 wymienionych poprzednio osób odnalazłem ( tylko czy aż? ) 28 nazwisk.
Zważmy też, że to okres stu lat 1820 –1920 dziejów niezwykłych, ale i zwykłych ludzkich losów, a nade wszystko: okres Powstania Listopadowego, Powstania Styczniowego oraz rewolucji bolszewickiej, gdy ze szczególnym okrucieństwem polowano na wszystko, co polskie lub Polskę przypominać mogło.
Być może pośród wymienionych nazwisk, znajdą się i tym razem dzieci z polskich szkół, gimnazjaliści maturzyści w Kownie, którzy już za niespełna dwie dekady będą musieli zmierzyć się z największą hekatombą w naszej ojczystej historii.
Sporządzona przeze mnie lista zawiera zatem: nazwisko i imię ucznia szkoły w Kownie, a następnie nazwisko lub nazwiska pojawiające się w Wykazie ( przytoczonej publikacji ) wraz z podanymi tam informacjami o miejscu zamieszkania ( Majątek, Powiat, Poczta); sądząc, że być może dane te pomogą wszystkim zainteresowanym w dalszych poszukiwaniach, tu ponownie przedstawiam je w porządku alfabetycznym.
(…).
21. Swolkień August, z Kowieńskiego
Wykaz: poz. 942, Swolkień Andrzej, Majatek: Mimote ( Żejmy, Powiat: Kiejdany )
poz. 943, Swolkień Bolesław i Wanda, Majątek: Białłozorów ( Powiat: Poniewież )
poz. 944, Swolkień, Majątek: Białłozorów ( Powiat: Poniewież )
poz. 945, Swolkieniowa Maria, Majątek: Drabiszki ( Szaty, Powiat: Kiejdany )
(…).”.
Link:
https://docplayer.pl/5374142-O-szkole-p ... -roku.html
Majątki ziemskie Swolkieniów:
poz. 942, Swolkień Andrzej, Majatek: Mimote ( Żejmy, Powiat: Kiejdany )
poz. 943, Swolkień Bolesław i Wanda, Majątek: Białłozorów ( Powiat: Poniewież )
poz. 944, Swolkień, Majątek: Białłozorów ( Powiat: Poniewież )
poz. 945, Swolkieniowa Maria, Majątek: Drabiszki ( Szaty, Powiat: Kiejdany )
były ich własnością przynajmniej w latach 1919 – 1939. Może któryś z nich był wcześniej własnością Wincentego Swolkiena?

Małgorzato, kilka wzmianek o Wincentym Swolkieniu:
• Dodatek do Gazety Kuriera Litewskiego Nr 104, Wilno dnia 16 grudnia 1816. W dodatku tym wymieniony jest sądowy pisarz Wincenty Swolkień – Kowno.
https://books.google.pl/books?id=D0ZJAA ... no&f=false
• W nr 47 Kuriera Litewskiego z dnia 20 kwietnia 1821 roku ukazało się ogłoszenie o arendowej dzierżawie, które podpisał Onufry Swolkień, pisarz ziemski powiatu Kowieńskiego oraz sekretarz Wincenty Swolkień.
https://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/441042 ... 443734.pdf
• W nr 25 Kuriera Litewskiego z dnia 25 marca 1816 roku w II dodatku została ogłoszona informacja o wyroku Sądu Ziemskiego Kowieńskiego. Informację tą podpisał między innymi Onufry Swolkień, Regent Dekretowy Ziemski Powiatu Kowieńskiego.
https://books.google.pl/books?id=M25lAA ... 84&f=false
Z tych informacji wynika, że przynajmniej od roku 1816 do roku 1821 w Sądzie Ziemskim Kowieńskim pracował Onufry Swolkień i Wincenty Swolkień. Z tego faktu można wysnuć wniosek mówiący, że Onufry Swolkień i Wincenty Swolkień mogli być ze sobą w jakiś sposób spokrewnieni. Tylko w jaki sposób?

Znalazłem chyba ciekawe informacje?

W dniu 6 października 1875 w Krakowie w kościele i parafii NMP został zawarty związek małżeński między Karolem Antonim Jurewiczem, lat 36 i Henryką Karoliną Adelą Śliwowską, lat 22.
Rodzice pana młodego: Józef Jurewicz i Tekla Swölkien, inżynier, natus, Wilno.
Rodzice panny młodej: Henryk Jacenty Antoni Śliwowski i Kornelia Balbina Boczarska, har. Bon Zylin.
Numer aktu małżeństwa 84 / 1875.
Link do aktu:
https://szukajwarchiwach.pl/29/328/0/2/ ... Rl9qZGAUpA

Kazimierz Antoni Jurewicz [ też pisany Jórewicz ] herbu Lubicz. Urodził się około 1839 roku w Wilnie, zmarł 18 grudnia 1890 roku w Poginie. Ma on nekrolog w Kurierze Warszawskim nr 30 z roku 1891 [ z dnia 30 stycznia 1891 roku ].
Link do nekrologu:
https://crispa.uw.edu.pl/object/files/1 ... isplay/PDF
Henryka Karolina Adela ze Śliwowskich Jurewiczowa herbu Jasieńczyk zmarła 4 września 1892 roku w dobrach Poginie, w guberni kowieńskiej. Ma nekrolog w Kurierze Warszawskim nr 247 z roku 1892 [ z dnia 6 września 1892 roku ]
Link do nekrologu:
https://crispa.uw.edu.pl/object/files/1 ... isplay/PDF
Kazimierz Antoni Jurewicz i Henryka Karolina Adela ze Śliwowskich mieli przynajmniej dwie córki:
• Maria Tekla Kornelia Jurewicz h. Lubicz, urodzoną w roku 1879 i zmarłą 22 marca 1970 roku w Warszawie. Jej mężem był Stefan Komierowski z Komierowa h. Pomian,
• Janina Jurewicz h. Lubicz, urodzoną około roku 1880 roku. Jej mężem był Józef Kędzierski.
Maria Jurewiczowa [ po mężu Komierowska ] do roku 1939 była właścicielką majątku Poginie w gminie Bobty, w powiecie kowieńskim.
https://www.umk.pl/~zenkiewicz/Publikacje/wykaz.php

Poginie to obecnie wieś na Litwie [ po litewsku Paginai ] w gminie rejonowej Soleczniki, 4 km na północny wschód od Paszek, zamieszkana przez 31 ludzi. Przed II wojną światową w Polsce, w powiecie oszmiańskim województwa wileńskiego.

Może Tekla Swölkien [ pisana przez „ö” a nie przez „o” ], żona Józefa Jurewicza, matka Kazimierza Antoniego Jurewicza, to Tekla ze Swolkieniów 1 v. Kulwieciowa 2 v. Jurewiczowa? Zakładając, że tak było, to aktu jej małżeństwa należy szukać w Wilnie. Za tym przemawia też z jakimś prawdopodobieństwem fakt urodzenia Kazimierza Antoniego Jurewicza w Wilnie.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2021 - 08:43
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Romanie, dzięki jak zwykle.
Te informacje i dane nie są mi obce. Fakt Tekla ze Swolkieniów Jurewiczowa, matka Kazimierza, to rzeczywiście córka szukanego przeze mnie Wincentego.
Niestety nic mnie te informacje nie przybliżają do Wincentego i jego dwóch żon.
Największą trudność sprawia fakt, że nie ma on-line metryk z Kowna z pierwszych 20 lat XIX wieku.
Muszę, tak jak dobrze radzi Krzysztof, poprzeglądać spisy rewizyjne z tych wczesnych lat XIX w. na FS i zwrócić uwagę na nazwisko Swolkień, może gdzieś natrafię na Wincentego z córką Teklą i może z którąś żoną.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.766267 sekund(y)