Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Natkwi91Offline
Temat postu: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 10:46
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2017
Posty: 68

Status: Offline
Dzień dobry, to forum jest niesamowite i zawsze pomocne w wielu sprawach i liczę, że i tym razem uda mi się uzyskać poradę lub pomoc jak pójść dalej w poszukiwaniach.

Dotarłam do kilku martwych punktów i nie mogę znaleźć dalszych informacji, póki działała mi genbaza to udało mi się trochę odgrzebać, ale doszłam do takich osób, których dalej nie mogę wyszukać.
Mam w drzewie kilkoro szlachcianek, które popełniły mezalians i jest to dla mnie bardzo ciekawe, chciałabym wyszukać więcej informacji, ale niestety 0 wyników szukania.

1. Pierwsza będzie na pewno Julianna Olimpia Siewierska z domu Lasocińska, urodzona w 1836 roku, poślubiła Kazimierza Siewierskiego, młynarza, w 1855 roku w Wierzbicy urodził się ich syn Feliks. Szukając w genbazie informacji pamiętam, że trafiłam na informację że była stanu szlacheckiego. Kazimierz Siewierski pochodził z jakiegoś "rodu" młynarzy, musieli być majętni więc może Julianna pochodząc z jakiejś zubożałej szlachty została wydana za bogatego włościanina. Ale też nie wiem jak to dokładnie działało

2. Kolejna zagadka to rodzina Hamerskich w moim drzewie, bardzo ciekawe nazwisko, o którym też chciałabym się dowiedzieć jak najwięcej. Do mojego drzewa wchodzi za sprawą Leona Tytusa Hamerskiego, syna Stanisława. Potem mam już Tylko Jana Hamerskiego i też nie mogę znaleźć niczego więcej. Parafie: Słupcza, Wojciechowice, Kunów, ogólnie też województwo Świętokrzyskie.

3. Żoną Leona Tytusa Hamerskiego była Wiktoria, z domu Pikulska urodzona w 1833 roku w Nasławicach. I tutaj my heritage mi pokazuje podobieństwa i smart matche z herbami/osobami ze stanem szlacheckim. Wiktoria była córką Teodora Pikulskiego (1797-1848) a on z kolei synem Kacpra i Konstancji Pikulskiej z domu Wiesiołowskiej. Podaję bez dat, bo nie znalazłam ich aktów. Konstancja była dzieckiem Faustyna Wiesiołowskiego i Antoniny z domu Skotnickiej.

Na pewno trochę pomogłoby też Myheritage, ale nie mam niestety konta premium a wyczerpałam już okres próbny ;(

Bardzo chciałabym znaleźć więcej informacji o Pikulskich, Hamerskich i Wiesiołowskich ale genbaza daje mi albo 0 wyników albo jakieś inne osoby.
Czy ktoś może miałby jakąś radę gdzie dalej szukać?

Z góry dziękuję, pozdrawiam
Natasza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 12:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
1. Chyba mylisz genbazę (serwis udostępniający metryki) z geneteką (miejscowa baza indeksów).
2. Podaj linki do aktów, po co mielibyśmy ich szukać na własną rękę?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natkwi91Offline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 13:02
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2017
Posty: 68

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
1. Chyba mylisz genbazę (serwis udostępniający metryki) z geneteką (miejscowa baza indeksów).
2. Podaj linki do aktów, po co mielibyśmy ich szukać na własną rękę?


1. Chodzi o to, że geneteka nie daje mi żadnych wyników wyszukiwania na te osoby. A 2 lata temu udało mi się znaleźć rodziców czy akty urodzenia tych osób w skanach dostępnych na genbazie i zapisywałam sobie linki do nich, ale w wyniku awarii genbazy, linki które sobie zapisałam obecnie nie działają. W poszukiwaniach doszłam i tak tylko do wypisanych tutaj rodziców, ale ich już nie byłam dalej w stanie odszukać -> np. ten Faustyn Wiesiołowski.

Teraz mogę tam się znowu zalogować i znowu stopniowo odszukiwać te akty, przeglądająć wszystko jak leci i o to nie proszę, ale i tak dochodzę do ściany z rodzicami wyżej wymienionych osób bo najpipularniejsze przeglądarki dają mi 0 wyników, a nie wiem gdzie się urodziły, żeby szukać po prostu bezpośrednio w skanach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 13:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Dobrze, ale fakty przecież znasz, nawet jeśli linków brak ?
Ad 1 - Julianna dd Lasocińska - skąd wiadomo kiedy się urodziła ?
kiedy ślub z Siewierskim ? Kiedy i gdzie umiera Kazimierz Siewierski i Julianna ?

Czy była szlachcianką ? Jest wzmianka w tym akcie np.
nr 192
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1407440

A w ogóle była nieślubnym dzieckiem, wydano ją za mąż w wieku 16 lat
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natkwi91Offline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 14:11
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2017
Posty: 68

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
Dobrze, ale fakty przecież znasz, nawet jeśli linków brak ?
Ad 1 - Julianna dd Lasocińska - skąd wiadomo kiedy się urodziła ?
kiedy ślub z Siewierskim ? Kiedy i gdzie umiera Kazimierz Siewierski i Julianna ?


Julianny datę urodzenia wyliczyłam sobie z aktu urodzenia jej syna Feliksa https://szukajwarchiwach.pl/58/170/0/1/ ... H0rQrJHRig który akurat mam, akt nr 31

Kazimierz Siewierski i jego rodzina - akurat udało mi się odkryć wszystko zarówno dzięki genbazie jak i My Heritage, bo mając okres premium skorzystałam z dopasowań i z innego drzewa i uzupełniłam sobie brakujące informacje i podpięłam do mojego drzewa. Julianny niestety nikt już chyba nie sprawdzał i na niej się urywa ta część drzewa - Więc tutaj interesuje mnie stricte Julianna, bo Siewierskich mam zbadanych.

Info o stanie szlacheckim Julianny mam stąd: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1407440
akt nr 192, jest to akt urodzenia ich córki Bronisławy Wiktorii.

Chciałabym znaleźć akt ślubu Kazimierza i Julianny, ale nie udało mi się.
Przeglądając notatki znalazłam jeszcze akt zgonu Julianny https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 903&y=1190
z 1890 roku, akt 184, ale nie wiem czy jest tam wzmianka o miejscu urodzenia.

Jeżeli zaś chodzi o Hamerskich, Pikulskich i Wiesiołowskich to całkiem nie mogę znaleźć żadnych aktów, uzupełniłam sobie przodków tylko na podstawie tego, co mi się pokazało na MH, a i tak bardzo ogólnie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 14:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Ślub Kazimierza i Olimpii jest tu
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1407440
w AP Radom są alegata do tego rocznika, możesz zamówić, może jej odpis będzie. Niby w Słaboszowicach urodzona ale w Malicach nie widzę a w tych koło Wodzisławia też nie.

Tytus Hamerski rodzi się w parafii Wojciechowice (nie widzę akt)
http://metryki.genbaza.com/genbaza,detail,105706,34
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natkwi91Offline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 14:49
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2017
Posty: 68

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
Ślub Kazimierza i Olimpii jest tu
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1407440
w AP Radom są alegata do tego rocznika, możesz zamówić, może jej odpis będzie. Niby w Słaboszowicach urodzona ale w Malicach nie widzę a w tych koło Wodzisławia też nie.

Tytus Hamerski rodzi się w parafii Wojciechowice (nie widzę akt)
http://metryki.genbaza.com/genbaza,detail,105706,34


1. Bardzo dziękuję za znalezienie tego aktu ślubu! Czyli rzeczywiście była nieślubnym dzieckiem, wpisana tylko matka Genowefa Lachowska/Lechowska (?) teraz wypadałoby tylko znaleźć dziedzica Lasocińskiego Very Happy A to ciekawostka!

2. Nie działa mi ten link z Tytusem Sad Jak Pan go wyszukał? Bo ja jak szukałam w genetece, to albo 0 wyników albo nie zgadzało się imię ojca i matki.

Pozdrawiam i baaaaaaardzo dziękuję Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 15:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Musisz być zalogowana żeby link zadziałał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natkwi91Offline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 15:21
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2017
Posty: 68

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
Musisz być zalogowana żeby link zadziałał


O teraz mam - widzę, że on się urodził w Stodołach w Parafii Wojciechowice, tak jak Pan napisał - jego rodzice oficjaliści Dworu Stodolskiego, już zmarli, natomiast nie mogę rozczytać nic o rodzicach Wiktorii - tylko imiona ale nie mogę rozczytać co robili i gdzie mieszkali. Wiktoria zamieszkała przy siostrze ale nie widzę dobrze czy to są Rostowice? Rasławice? Nie wiem czy jest taka miejscowość.

moderacja (elgra)
Zgodnie z regulaminem podpisuj swoje posty chociaż imieniem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 16:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Urodziła się w Nasławicach, sama to napisałaś w pierwszym poście. Powinnaś zacząć pracować z metrykami a nie tylko z myheritage i indeksami. taka rada
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 17:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 13:24, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natkwi91Offline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 18:53
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2017
Posty: 68

Status: Offline
Janiszewska_Janka napisał:
Witaj

"1. Bardzo dziękuję za znalezienie tego aktu ślubu! Czyli rzeczywiście była nieślubnym dzieckiem, wpisana tylko matka Genowefa Lachowska/Lechowska (?) teraz wypadałoby tylko znaleźć dziedzica Lasocińskiego Very Happy A to ciekawostka!"

Jeśli już starasz się znaleźć tego ojca Julianny Olimpii o ponoć szlacheckim pochodzeniu to szukaj LASOCKIEGO bo tak napisano w tym akcie 192 zgłoszenia narodzin Siewierskich, gdzie sugerowano jej szlacheckie pochodzenie. Lasocińska to jej nazwisko rodowe podane w akcie zgonu i mogło zostać przekręcone od nazwiska Lasocki. Był ród Lasockich z Lasocina herbu Dołęga i sporo przedstawicieli tego rodu wymienia genealogia Minakowskiego.
Rada Arka jest bardzo słuszna. Trzeba spokojnie szukać metryk we własnym zakresie i czytać je dokładnie, bo bazowanie na cudzej pracy jest mało etyczne i prowadzi czasami do błędnych wniosków.

pozdrawiam
Janka


Dziękuję za rady, oczywiście wszystko przyjmuję i postaram się wdrożyć w dalszych poszukiwaniach. Jeżeli chodzi o pracę z metrykami to cały czas się uczę i bardzo dużą część swojego drzewa znalazłam sama, grzebiąc i bezpośrednio w metrykach albo łącząc wyszukiwarki z tworzeniem sobie jakiejś bazy parafii a potem dalej szukając już w metrykach.

Tutaj naprawdę utknęłam bo wg Diecezji Sandomierskiej Słaboszowice należą od wieków do Parafii Krzcięcice i w rocznikach od 1835-1838 na genbazie nie ma żadnej Julii, Julianny ani Olimpii ani Lasockiej/Lasocińskiej czy Lechowskiej (bo w tych różnych aktach już przewijają się aż 3 wariacje tego nazwiska).

Malice Kościelne w genbazie też przejrzałam - również bez rezultatów.
Matki Julianny/Julii/Olimpii Genowefy także nie mogę odszukać.

Zastanawiam się, czy możliwe są jeszcze jakieś głębsze przekłamania albo pomyłki z nazwiskiem bądź miejscem urodzenia.

Pozdrawiam
Natasza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 17-02-2021 - 18:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
tak jak pisałem, zamów alegata do ich ślubu w AP Radom, może będzie odpis metryki chrztu Olimpii
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natkwi91Offline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 14-03-2021 - 10:26
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2017
Posty: 68

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
tak jak pisałem, zamów alegata do ich ślubu w AP Radom, może będzie odpis metryki chrztu Olimpii


Metryki chrztu tam nie ma, jest tylko akt urodzenia Kazimierza oraz zapowiedzi. Czekam na skany. Za to okazało się, że Olimpia/Julianna była cały czas pod nosem w Malicach Kościelnych, tylko urodziła się pod innym nazwiskiem. I tutaj mam zagadkę kolejną bo:

"Działo się we wsi Malice Kościelne 15stego maja 1837 roku o godzinie czwartej popołudniu, stawił się Łukasz Lasociński, ogrodnik ze wsi Słabuszowice, lat trzydzieści ośm mający w towarzystiwe Józefa Bilickiego, Orgyanisty z Malic i Andrzeja Markiewicza, młynarza ze Słabuszowic i okazał nam dziecie płci żeńskiej, urodzone dnia wczorajszego w Słabuszowicach o godzinie piątej rano w domu pod numerem czwartym z Genowefy Cichockiej, wolnego stanu lat osiemnaście mającej. Dziecięciu temu na chrzcie Świętym nadano imię Olimpia a rodzicami jego chrzestnymi byli: Kajetan Zwoliński i Katarzyna Daszkiewiczowa (?) Akt podpisał świadek Józef Bilicki, drugi nie umiał pisać itd.itp"

Późniejsze nazwisko Lasocińska jest pewnie od tego Łukasza - ogrodnika, pewnie on był ojcem. Ale wtedy skąd te wzmianki o stanie szlacheckim? Po co? Przecież ksiądz by sobie tego nie zmyślił? Potem przecież na akcie jest wzmianka że Julianna Olimpia utrzymywała się ze służby, ale w aktach dzieci pojawia się ten wyższy status? O co chodzi?

W akcie urodzenia matka to Genowefa Cichocka, potem też zamienia się na Genowefę Lechowską.
Będę szukać takich osób, ale ciekawią mnie bardzo same te nieścisłości nazwiskowo-imienne. Czy ew. jest jakiś sposób żeby odszukać jakieś akty z tamtych lat dotyczące zmian nazwiska lub imion?
Zastanawia mnie też to imię Olimpia na chrzcie, które nie wydaje mi się takie typowe dla chłopstwa i późniejsza zmiana na Juliannę/Julię.

Czy może macie Państwo jakiś pomysł jak to interpretować? Na pewno macie większe doświadczenie z takimi genealogicznymi smaczkami.

Z góry dziękuję,
Natasza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu: Re: Zaułki w drzewie genealogicznym - potrzebuję pomocy!  PostWysłany: 14-03-2021 - 12:02
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 486
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Nataszo, na akty dokumentujące zmiany imion / nazwisk z tamtego okresu ne masz co liczyć chocby dlatego, ze nie istnieje. Tylko przedstawiciele najwyższych klas przywiązywali wagę do nazwiska. herbu, koligacji rodzinnych. Drobna szlachta, czasem biedniejsza niż bogaty młynarz czy chłop tym się nie przejmowała, przynajmniej nie tak jakby nam się mogło zdawać.
Poza tym trzeba pamiętać, że zupełnie inaczej wyglądały sprawy obrządków kościelnych spisywania aktów i tak dalej. Zapisywano w raptularzu - brudnopisie, później przepisywał ksiądz albo organista do właściwej księgi, często nie zapisywano imion rodziców, bo ksiądz wiedział, czasem źle odpowiedział zgłaszający na pytanie o matkę podał nazwisko swojej albo babki dziecka zamiast matki. O wyborze imienia też często decydował zapisujący według kalendarza imion świętych przypadających na dzień narodzin. Dzieciom nieślubnym nadawano dziwne imiona mogła być więc Olimpia ale też Kunegunda, czasem z dwóch imion na chrzcie potem przez całe życie używano tego drugiego itp itd. Mozna by tak pisać i pisac.
Przed uwzględnianiem danych z my hermitge przestrzegam jeśli nie masz metryki nie przyjmuj na wiarę tego co tam znajdziesz - z mojego drzewa spisano część danych dopasowując do potrzeb przepisującego, moje próby sprostowania błędów zostały zignorowane i poszły w świat bzdury.
Powodzenia Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.715106 sekund(y)