Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
_czyz
Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2019 - 22:11
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 127

Ciekawe. Dzięki. K
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kułagowska_KatarzynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2019 - 14:53
Sympatyk


Dołączył: 04-07-2013
Posty: 164

Status: Offline
Dzień dobry,

Poszukuję z Iłży i okolic (Tczowa) informacji o przodkach:

Stanisław Kułagowski (ur. ok. 1741, zm. 18.02.1824 Tczów)
jego żona - Magdalena Kwisińska (Fiasieńska, Krasińska - różne wersje padają; ur. ok. 1747, zm. 1817 Tczów)

Ich dzieci rodziły się w Iłży:
Józef (ur. 31.03.1782 Iłża, zm. 19.12.1860 Zwoleń)
Wojciech (ur. ok. 1779 Iłża)

Czy natrafił Pan może w swoich badaniach na te nazwiska?
Czy znajdują się w indeksach wspomnianych przez Pana publikacji?

MichalChudzikowski napisał:
Rok temu będąc w mieście pytałem o to księdza kancelistę. Według niego wszystkie księgi są w radomskiej kurii, ale nic więcej nie powiedział o samych księgach więc równie dobrze mówił o tych już znanych.

Za to wróciłem do przepisywania tych ksiąg po długiej pauzie. Bez korekty błędów i nierozczytanych nazwisk co nie nadaje się jeszcze na indeksy, mam już komplet małżeństw 1750-810 i urodzenia między 1740-50.

Polecę też dwie książki.

http://ilza.pl/art,88,zaproszenie_na_pr ... zy-60.html

Książka jest niesamowicie szczegółowa i dzięki temu jest też dobrym materiałem do poszukiwań genealogicznych. Jest tam przepisany spis ludności z 1733, właścicieli placów i gruntów z 1833, właścicieli domów z 1857 czy lista mieszczan podpisujących odebranie praw miejskich po powstaniu styczniowym.

http://proceramika.blogspot.com/2018/11 ... isawa.html

Niedawno wydana, dla mnie szczególnie ważna, gdyż wielu moich przodków trudniło się garncarstwem. Niemniej garncarze nie żyli w oderwaniu od wydarzeń miasta i można w niej znaleźć szersze informacje o pierwszej połowie 20w, a unikatowość polega na jej pamiętnikowym charakterze. Książkę można za darmo dostać w muzeum lub bibliotece.

Zainteresowanym mogę przesłać na pw foto indeksów nazwisk z tych książek.

_________________
...najwięcej korzeni mam w Zwoleniu. Na razie...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MichalChudzikowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2019 - 21:19
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2016
Posty: 110

Status: Offline
Urodzenia mam w tej chwili przepisane do roku 1765 wpisów może więc być więcej.

1762 20 5 Agnieszka Zofia Ignacy Katarzyna Postupalski Iłża Fmtus Antoni Luleński, (Szl) Rozalia Kułagowska Virgo Iłża

1762 31 8 Jan Nn Marianna Nn Pasztowa Wola (Szl) Rozalia Kułagowska Virgo Iłża

1763 1 12 Franciszek Ksawery Błażej Zofia Gierzkowicz Iłża Famator, (Szl) Marianna Kułagowska Iłża

1764 1 8 Ignacy Piotr Wawrzyniec Jadwiga Gębczeński Iłża (SzP) Notary Arcen, Jakub Barański, Marianna Kułagowska Iłża

1764 9 8 Kajetan Franciszek Wawrzyniec Mikołaj Marianna Judeykow Iłża Honester, chrztu udziela Perillustris et Reverendisimus Dnus Grzegorz Kułagowski Canes Sandom Prapositus Iłzens, Mfcus Stanisław Sołtyk Castelani Varsafien filius, Magfica Joanna Szaniawska Virgo Venatorisa Lit de Arce

W monografii jest ks Jerzy Kułagowski. Był proboszczem Iłży str 137

O nim jest także w Dekanacie Iłżeckim ks Józefa Wiśniewskiego, te same informacje i więcej szczegółów. Książkę można znaleźć w bibliotekach cyfrowych. Str 88 w akapicie o kościele Św Franiciszka.

Pojawiają się nazwiska Karaś, Karasiowa, z Karasieńskich
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kułagowska_KatarzynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-02-2019 - 15:37
Sympatyk


Dołączył: 04-07-2013
Posty: 164

Status: Offline
Bardzo dziękuję! To rzuca dużo światła na kierunek poszukiwań, choć jeszcze nie widać powiązania z moimi Kułagowskimi.

_________________
...najwięcej korzeni mam w Zwoleniu. Na razie...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MichalChudzikowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2019 - 20:19
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2016
Posty: 110

Status: Offline
Księgi z lat 1611-1618 w ręcznym odpisie znajdują się w iłżeckim muzeum. Pochodzą z niedawno zakupionej kolekcji regionalisty Adama Bednarczyka.

Poprosiłem o ich udostępnienie, jeśli dostanę kopię, to napiszę coś więcej.

Proponuję napisać do Nich, jeśli ktoś jest zainteresowany. https://www.facebook.com/Muzeum-Regiona ... 009676615/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pastuszko_PatrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-04-2020 - 13:38
Sympatyk


Dołączył: 27-05-2011
Posty: 183

Status: Offline
Dla tych którzy mają przodków w Pakosławiu:
Karbarczyk=Nobis
Woźniak, oraz Łyta = Gut
Golec = Bogucki
Dobosz = Szyszka
Jamroży = Drabik

Takimi nazwiskami na przemian co poniektórzy posługiwali się mieszkańcy Pakosławia do I połowy XIX wieku
Dzisiaj np. odnalazłem metrykę chrztu Gertrudy Zawadzkiej zd. Nobis (wg ślubu z Łukaszem Zawadzkim) a na metryce wpisana jako córka Wojciecha i Marianny Karbarczyków.
P. S Czy ktoś ma wgląd w spis ludności z 1733 roku ??

Pozdrawiam

Patryk Pastuszko
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pastuszko_PatrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-01-2021 - 19:58
Sympatyk


Dołączył: 27-05-2011
Posty: 183

Status: Offline
Witam

Czy ktoś posiada spis ludności z 1733 roku ?


Pozdrawiam

Patryk Pastuszko
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mrozowski_robertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-01-2021 - 21:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 142

Status: Offline
Owszem. A o kogo chodzi?

_________________
Pozdrawiam, Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pastuszko_PatrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-02-2021 - 20:00
Sympatyk


Dołączył: 27-05-2011
Posty: 183

Status: Offline
mrozowski_robert napisał:
Owszem. A o kogo chodzi?



Wysłałem wiadomość na priv ale napiszę też tutaj.
Interesują mnie osoby z tamtych czasów o nazwisku Dobosz alias Szyszka,Opalińscy, Stanisław Woźniak ur. ok 1714 roku, oraz wszyscy mieszkańcy wsi Pakosław/Pękosław, ponieważ większość przodków mojej babci wywodziło się z Pakosławia min. Gutowie, Nobisowie, Piaski, Boguccy, Salomonowie, Jaśkiewicze, Sujkowie, Drabikowie, Kiełtykowie i wiele mieszkańców pakosławia.

Pozdrawiam

Pastuszko Patryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2021 - 16:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Cześć,

podobnie jak Patryk, poszukuję informacji o swoich przodkach z parafii IŁŻA z początku XVIII wieku, a są to następujące nazwiska:

Siwiec(Antoni, ślub z Justyną Szarafin w 1757 r.)
Pastuszka (Róża, ur. ok. 1743 r, mąż - Dominik Orczykowski - ślub w 1770 r.)
Winiarscy
Nowocień(Kazimierz, żona Agnieszka? - ślub przed 1761 r.)
Ochnio (Stanisław, ślub w 1760 r. z Ewą Zasendej)
Ała (Franciszek, ślub w 1766 r. z Apolonią Mindo)
Durazi[e]ński (Walenty, ślub w 1753 r. z Kunegundą Surus)
Nabis (Mateusz, ślub w 1764 r. z Agnieszką Ochnio)

Jeśli ktoś posiada więcej danych o ww. osobach, proszę o informację.

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
grzejnikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2023 - 02:32
Członek PTG


Dołączył: 01-03-2022
Posty: 124

Status: Offline
Gdyby ktoś był zainteresowany metrykami iłżeckimi z lat 1611-1618, to może przejrzeć odręczne indeksy tychże metryk tutaj:

https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 1611-1618/

Co prawda biorąc pod uwagę fakt, że aktualnie dostępne online są księgi tylko do 1740 (chrzty i zgony) oraz do 1750 (małżeństwa), nie uda nam się połączyć nitką osób, które mamy w drzewie, z tymi widniejącymi w indeksach z lat 1611-1618, ale będziemy się mogli za to dowiedzieć np. jakie nazwiska pojawiały się w Iłży czy Pakosławiu 400 lat temu.

Z mojego riserczu dowiedziałem się, że istnieją także skany (nie tylko same indeksy) ksiąg z 1611-1618, istnieją też księgi z lat 1640-1660 (powoływał się na nie Pan Orczykowski na swoim blogu), oraz te z lat 1700-1750. Proboszcz twierdzi, że w archiwum parafialnym ich nie ma. W AD w Sandomierzu, AP w Kielcach i AP w Radomiu ich nie mają. Wiem, bo się z nimi kontaktowałem. Sprawa wygląda tak, jak gdyby te księgi praktycznie gdzieś wyparowały. Chyba jedyną osobą, która może coś wiedzieć na ten temat jest Pan Michał Chudzikowski, który na stronie "zasoby w trakcie indeksacji" https://geneteka.genealodzy.pl/plany.php?lang=pol widnieje jako indeksator ksiąg metrykalnych z Iłży z lat 1611-1619 oraz z lat 1619-1739. Próbowałem się z nim kontaktować, ale bez skutku. Widzę, że na forum też już od dłuższego czasu nie zagląda.

Jeśli ktoś z Forumowiczów wie, gdzie podziały się księgi z Iłży lat 1611-1618, 1640-1660, 1700-1750, albo ma jakąś wiedzę na temat zdjęć/skanów tychże ksiąg, byłbym bardzo wdzięczny za informacje.

_________________
Jakub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Just1978Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-01-2023 - 12:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2020
Posty: 41

Status: Offline
Indeksy 1611-1618 to skarb ale czuję niedosyt bo kilku nazwisk mi tu brakuje, szkoda że brak późniejszych metryk, wiele by podejrzewam wyjaśniły.
Dla tych co mają przodków z okolic iłżeckich polecam do wglądu "Lustrację klucza iłżeckiego z 1789roku" ze spisem ludności Iłży i okolicznych folwarków oraz ich stanu posiadania.
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/17089988

_________________
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
grzejnikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2023 - 19:38
Członek PTG


Dołączył: 01-03-2022
Posty: 124

Status: Offline
Pan Michał Chudzikowski najwyraźniej nie dysponuje wspomnianymi wcześniej księgami (lub ich skanami) oraz niestety nie wie, gdzie one mogą się obecnie znajdować. Na stronie Muzeum Regionalnego w Iłży pod wpisem z 5 stycznia Chudzikowski napisał tak:

"Sam przed kilkoma laty poruszałem temat na forum PTG. Powinno być jeszcze kilka roczników z 2poł 17w gdyż wybrane kserokopie umieścili twórcy drzew Grajewskich i Orczykowskich. Akta mogły nie wrócić z wypożyczenia, albo były np odłożone w inne miejsce. Dla mnie nie do sprawdzenia, gdyż od lat mieszkam poza Iłżą. Jest jeszcze w muzeum ręczny odpis akt z lat 1611-18 zachowany w kolekcji A. Bednarczyka."

Czyli wygląda na to, że niestety nie dysponuje on tymi księgami, choć jest przekonany o ich istnieniu. Być może jest tak, jak pisze, tj. np. Archiwum Państwowym lub Archiwum Diecezjalnym w Radomiu te księgi gdzieś zalegają, ale nie na swoich miejscach. Pisałem już do tych instytucji i twierdzą one, że nie mają ksiąg z Iłży z XVIII w., ale być może warto by spróbować raz jeszcze.

_________________
Jakub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michal72
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2023 - 09:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-04-2014
Posty: 344

Cześć,

Czy zachowały się metryki chrztów z lat 1783 - 1802?

Pozdrawiam
Michał

_________________
Pozdrawiam
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
grzejnikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2023 - 10:45
Członek PTG


Dołączył: 01-03-2022
Posty: 124

Status: Offline
Na FamilySearch w Katalogu Iłży są księgi chrztów z lat 1797-1800 ("Ilza - Births, 1797-1800"). Wbrew nazwie folderu w przypadku niektórych miejscowości (np. Małomierzyc) można znaleźć rejestr chrztów do nawet 1802-1803.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Ale to tyle. Z tego, co wiem, najwyraźniej mamy tutaj lukę i brakuje ksiąg chrztów z lat 1783-1796 z Iłży. A w każdym razie ja nie zdołałem nic znaleźć.

_________________
Jakub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.722427 sekund(y)