Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kornaś_MaciekOffline
Temat postu: Herbarz szlachty Ziemi Łukowskiej na Lubelszczyźnie  PostWysłany: 17-02-2021 - 10:59
Sympatyk


Dołączył: 10-07-2014
Posty: 169

Status: Offline
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Maciej Kornaś
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mikmalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-03-2021 - 17:40
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2018
Posty: 87

Status: Offline
Witam,

mógłbym otrzymać odpowiedź, czy w herbarzach znajdują się następujące nazwiska (lub podobne):

Rosa
Kaczor
Białek
Białecki
Lewartowski
Zdunik

Jeżeli tak, w których i czy zawierają dużo informacji.

Następne pytanie, to czy herbarze są dostępne w wersji elektronicznej?
Dziękuje z góry.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Mikolaj
Zapraszam do Malinowski DNA Surname Project na FTDNA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolenski_pipisOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2021 - 16:42
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2011
Posty: 336

Status: Offline
O Rosach jest trochę informacji w tomach I i III herbarza. O Białeckich w tych samych tomach, krótkie wzmianki z XVI i XVIII wieków.
Białek to przydomek Czarnockich obecnych w herbarzu.
Kaczor to przydomek Podniesińskich obecnych w herbarzu.
Pozostałe nazwiska nie występują.
Herbarz nie był wydany w wersji elektronicznej.

Pozdrawiam Marek Woliński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mikmalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2021 - 18:13
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2018
Posty: 87

Status: Offline
Dziękuję, w jakim sklepie nabyć Tom III?

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Mikolaj
Zapraszam do Malinowski DNA Surname Project na FTDNA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolenski_pipisOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-03-2021 - 10:47
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2011
Posty: 336

Status: Offline
Herbarz można zamówić pod adresami:

Wydawnictwo CKH Lipie 28, 78-331 Rąbino

Poczta elektroniczna: biuro@ckh.szczecin.pl.

Można też nabyć na Allegro.

Pozdrawiam Marek Woliński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
iwierzbickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-04-2021 - 15:14


Dołączył: 13-03-2008
Posty: 2

Status: Offline
Witam,

Panie Marku, czy planowane jest wydanie kolejnych tomów Herbarza szlachty Ziemi Łukowskiej na Lubelszczyźnie ?
Jeżeli tak to czy planuje Pan opisać szlachtę z zachodnich terenów Ziemi Łukowskiej ? Tam też było dużo wsi szlacheckich.

Pozdrawiam
Irek Wierzbicki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-04-2021 - 20:32
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Ażeby do tego doszło, należy zakupić aktualnie wydane tomy, a z tym słabo, bo prawie każdy z odbiorców, to Internetowiec. Wink

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
iwierzbickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-04-2021 - 09:08


Dołączył: 13-03-2008
Posty: 2

Status: Offline
To trochę podniosłem sprzedaż, bo mam zakupione wszystkie wydane tomy. Ale mam nadzieję, że doczekam się nowych.

Irek Wierzbicki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolenski_pipisOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2021 - 09:22
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2011
Posty: 336

Status: Offline
Tom IV Herbarza jest od dawna gotowy i rozgrzebany tom V., i na tym rozgrzebaniu pozostanie. Tomy I i II są już praktycznie sprzedane, ale tom III sprzedaje się bardzo powoli. Zatem jeśli nie ma zainteresowania tomem III., to tym bardziej nie będzie zainteresowania tomem IV. Tak zwykle dzieje się w pracach wielotomowych, gdzie każdy następny tom sprzedaje się w coraz mniejszej ilości.

Na dzień dzisiejszy nic konkretnego w tej sprawie nie umiem powiedzieć i nie mogę obiecać, czy i kiedy tom IV ukaże się drukiem.

Pozdrawiam Marek Woliński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrew.77PLOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2021 - 10:57
Zasłużony


Dołączył: 14-11-2018
Posty: 4

Status: Offline
Witam
Przeglądam wszystkie wpisy i jednak odważyłem się napisać, co prawda zamierzam kupić herbarze, dla samego siebie, lecz być może ktoś tutaj podpowie mi gdzie szukać dalszych informacji.
Najstarszym przodkiem bezpośrednim którego udało mi się odnaleźć jest Jakub Dobrowolski szlachcic Ekonom w Wólce Proszewskiej par. Kopcie zm.1826r
Przy niektórych jego dzieciach również pojawia się słowo szlachcic, wszyscy byli oficjalistami ( pisarze, ekonomowie, leśniczy itp. ) znaczy szlachtą pracującą, lecz szukam samego gniazda. Jakub miał pierwszą żonę Katarzynę Bogdańską i drugą Teresę Paczuską ( w Monografii Rozbity Kamień jest tylko wzmianka i tam Teresa miała na imię Marianna ) więc nie wiem gdzie szukać ślubów Jakuba i ewentualnego urodzenia. ?
Czy w Herbarzach znajdę jakiekolwiek informacje o Dobrowolskich?
Wiem że we wsi Sosna Kicki było sporo Dobrowolskich, lecz nie udało mi się połączyć rodzin.
Pozdrawiam
Andrzej D
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2021 - 13:12
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Witam,

"Czy w Herbarzach znajdę jakiekolwiek informacje o Dobrowolskich?" Opowiadam - Dostępne online są dwa herbarze: Adama Bonieckiego i Seweryna Uruskiego i oba obejmują nazwiska na literę "D". Co do herbarza łukowskiego, to także opisane są w nim rodziny tego nazwiska.
Ludwik Piotrowski (Korwin) „Szlachta polska pochodzenia żydowskiego” Kraków 1933: Dobrowolski h. Nowina, Dobrowolski h. Odyniec, Dobrowolski h. Pocisk, Dobrowolski h. Nieczuja.
Rodziny szlacheckie pochodzenia żydowskiego, których herby nie są znane:
Dobrowolski z Oszmian, Dobrowolski w Filundach, Dobrowolski na Litwie.

Pozdrawiam

Robert

https://szukajwarchiwach.pl/62/237/0/1/ ... -ecs4zal7A
- Józef Dobrowolski, urodzony Wólka Proszewska, wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Mokobody.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrew.77PLOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2021 - 17:23
Zasłużony


Dołączył: 14-11-2018
Posty: 4

Status: Offline
Robert_Kostecki napisał:

- Józef Dobrowolski, urodzony Wólka Proszewska, wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Mokobody.

Tak, o Józefie wiem bardzo dużo, był synem Jakuba który jest najstarszym odnalezionym moim przodkiem Smile ale dziękuję za zainteresowanie.
No i teraz pytanie czy tu mam się opierać i szukać w żydowskim pochodzeniu moich przodków ? Wykupili Szlachectwo ? Czy taka była praktyka w 18 wieku?
Badania DNA moje i ojca nie wykazują cząstek aszkenazyjskich Wink u mnie 100Europa wschodnia, u ojca 77% i 23% bałt, więc pochodzenie żydowskie odrzuciłem.
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2021 - 20:53
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Badania DNA moje i ojca nie wykazują cząstek aszkenazyjskich Wink u mnie 100Europa wschodnia, u ojca 77% i 23% bałt, więc pochodzenie żydowskie odrzuciłem."

Procenty etniczne NIE są wynikami badań DNA. Znam wiele osób z pochodzeniem żydowskim udokumentowanym, którzy % nie mają żadnych w ocenie MyHeritage. Z czasem się wyjaśni jaki to był Dobrowolski, czego życzę. Wyniki testów mogą tutaj bez wątpienia pomóc, ale trzeba nad nimi trochę "popracować", poanalizować, przegrać do innych baz, np. do Gedmatch (i tam są ciekawe kalkulatory etniczne). Zrobiony test, to dopiero początek zabawy, która może trwać bez końca, takie układanie jednej wielkiej układanki, która do końca nigdy nie da się ułożyć, ale z czasem coraz bardziej widać "obraz".
Jeżeli jest to prosta linia męska (ojciec-ojciec-ojciec), ten Dobrowolski, to warto zrobić również badanie Y-DNA (najtańsze 37 markerów na początek), do 19 kwietnia jest cena promocyjna 99USD z kodem "RTCT37".

Pozdrawiam
Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2021 - 17:05
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Większość z nas jest zlepkiem pochodzeń, ale tylko jedno z pochodzeń dominuje nad pozostałymi. Jeżeli mieliśmy choćby jednego z przodków Żyda, a reszta była Polakami, Rusinami, Niemcami, itd,, to będzie się mówiło - On jest pochodzenia żydowskiego. Wink To jest jedno z mistrzostw świata w lansowaniu się. Mówiono tu już wielokrotnie, że w układzie wielu "pochodzeń" decyduje wyłącznie wybór osobniczy (świadomość) - Jestem tym, za jakiego się uważam.

Wracając do omawianej rodziny Dobrowolskich, to zauważyłem jeden szczegół. W paru przeglądniętych metrykach z początku XIX wieku Jakub Dobrowolski nie jest określany jako szlachcic, a w tych samych metrykach świadek chrztu dziecka występuje z mianem "urodzony".

W takim układzie dobrze sporządzić bazę poglądową:
1. Zgodnie ze staropolskim podziałem administracyjnym Polski, np. zaprezentowanym u Wittyga w "Nieznanej szlachcie polskiej i jej herbach", dodatkowo z podziałem na powiaty - sporządzić wizualizację komputerową bądź papierową stosownych map.
2. Przejrzeć pod kątem nazwiska Dobrowolski/Dobrowolska wszelkie główne witryny genealogiczne: Geneteka, Lubgens, BASiA oraz herbarze Bonieckiego, Uruskiego, itp., głównie dla XVIII wieku i początku wieku XIX,
3. Nanieść na mapy ustalone miejscowości/parafie - osobnym kolorem zamieszkałe przez osoby stanu szlacheckiego a osobnym dla pozostałych.
4. Z braku zamieszczenia kopii metryk na ww. witrynach internetowych dotrzeć do tych kopii.

W ten sposób otrzyma się bardzo ciekawe zestawienie, pomocne w dalszych badaniach. Może uda się ustalić, czy antenat z dobrej woli przyjął chrzest. Smile

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawel.sk97Offline
Temat postu: Herbarz szlachty Ziemi Łukowskiej na Lubelszczyźnie  PostWysłany: 25-05-2021 - 12:52


Dołączył: 28-03-2020
Posty: 2

Status: Offline
Witam,
Chciałbym dowiedzieć się, czy w tomie III pojawiają się nowe informacje dot. Skwierczyńskich w parafii Zbuczyn, oraz czy autor zagłębił się w aktach wieku XVII?

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.718787 sekund(y)