Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
michalmilewski
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2018 - 14:16
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 180
Skąd: Warszawa
tomaszi napisał:

btw. wileńskiego Malinowskiego już u siebie mamy (w części amerykańskiej projektu) - 442931 Wink

Tomku i Mikołaju, mam do Was pytanie dotyczące tej konkretnej linii. Czy jest ona reprezentowana na drzewie YFull przez próbkę YF05205? Czy wiecie skąd pochodzą próbki z "sąsiedniej" gałązki R-Y14063? Skąd pochodzą najbliżej spokrewnione haplotypy STR na liście "matchów" w FTDNA, i jak daleko są spokrewnione z tą linią Malinowskich (tzn. mniej więcej ile lat dzieli ich od wspólnego przodka)?

Ciekawią mnie wszystkie polskie linie Y-DNA, które mogą być ewentualnymi pozostałościami po przebywających na naszych ziemiach Germanach Wschodnich (Gotach, Wandalach, itp.), choć jak na razie ich odróżnienie od linii wywodzących się z późniejszych (chociażby średniowiecznych) "germańskich" migracji na tereny polskie nie jest łatwe. Zależy mi więc na znalezieniu w obrębie jakiejkolwiek większej gałęzi germańskiej lub germańsko-celtyckiej jakiejś charakterystycznej niemal wyłącznie dla Polaków gałązki (czyli praktycznie nieobecnej u Niemców i innych narodów pólnocno-zachodnich), której najbliższy wspólny przodek żył ponad 1500 lat temu (a jeszcze lepiej ponad 2000 lat temu). Widziałem dotąd wiele polskich linii z typowo germańskich lub ewentualnie germańsko-celtyckich gałęzi (w obrębie haplogrup R1b, I1a czy I2a2), które nie mają bliskich wspólnych krewnych w Europie Zachodniej (a więc mogą teoretycznie przebywać na ziemiach polskich od bardzo dawna), ale brak mi takich typowo polskich linii, które wywodzą się od najbliższego wspólnego przodka żyjącego przynajmniej 1500-2000 lat temu.

Pozdrawiam,
Michał

PS 1. Zaraz wyślę maila do #166354 z sugestią przyłączenia się do projektu Malinowskich.

PS 2. Czy te aszkenazyjskie trafienia w teście autosomalnym dotyczyły tylko obecności osób o takim pochodzeniu na liście potencjalnych trafień, czy także wyraźnego sygnału aszkenazyjskiego w analizie myOrigins? To drugie byłoby dużo bardziej miarodajne.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mikmalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2018 - 15:07
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2018
Posty: 87

Status: Offline
Michale,

to jestem ja. Tak, to jest moj wynik na yfull. Co do sasiednich probek, na yfull, kiedys z nimi pisalem, oni chyba wszyscy sa rowniez w projekcie U198 - etnicznie z pochodzenia Brytyjczycy (Anglicy).

Prosze zerknij na projekt U198: https://www.familytreedna.com/public/U1 ... e=yresults ("14 14 group" - S15627 > Y14069)

Czesc z nich sie pozniej z mojej haplogrupy odlaczyla. Zobacz: http://meekdna.com/U198dna/P6_Y14069.html

Pokrewienstwo do nich jest bardzo dalekie. Nie mam ich blisko w trafieniach na Y-dna. Najblizej jest 7 zmian na Y-67 (ta osoba byla kiedys w tej samej grupie co ja, a nastepnie przeszla do R-JFS0217). Jest jeszcze jeden z 2 zmianami na 67, ale ma nisko zbadana grupe (R-M269). Najblizej mam do jednego Polaka (przypuszczamy pare set lat).

Tutaj jest troche informacji na temat U198: http://meekdna.com/U198dna/S29_5.html

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Mikolaj
Zapraszam do Malinowski DNA Surname Project na FTDNA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalmilewski
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2018 - 15:28
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 180
Skąd: Warszawa
mikmal napisał:
Jest jeszcze jeden z 2 zmianami na 67, ale ma nisko zbadana grupe (R-M269).

Rozumiem, że to też ktoś z Zachodu. Czy jest w projekcie U198? Znasz jego numer w FTDNA? Dwie zmiany na 67 - to wygląda całkiem blisko.



mikmal napisał:
Najblizej mam do jednego Polaka (przypuszczamy pare set lat).

Przymierza się do Big Y, czy raczej nie?

Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mikmalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2018 - 16:31
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2018
Posty: 87

Status: Offline
Nie, nie ma go w projekcie, bo nie ma wymaganego testu aby dolaczyc. Podaje on, ze ostatni znany jego przodek mieszkal na Prusach - wiec pasuje na polnocny wschod. Jest blisko, ale chyba nie zamierza juz robic dalszych testow.

Jeszcze jest w projekcie 805039, z nim jest 3 na 37, ale on ma tylko 37, dobrze sie zapowiada, ale chyba rowniez nie bedzie robil testow.

Polak (w zasadzie Amerykanin) jest wlasnie w trakcie robienia Big Y, to moze byc bardzo ciekawy wynik (za okolo 2 miesiace).

P.S. prosze zerknij na gore, chyba przeoczyles moj komentarz co do Twojej pierwszej wypowiedzi na temat R1a.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Mikolaj
Zapraszam do Malinowski DNA Surname Project na FTDNA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalmilewski
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2018 - 16:45
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 180
Skąd: Warszawa
mikmal napisał:

P.S. prosze zerknij na gore, chyba przeoczyles moj komentarz co do Twojej pierwszej wypowiedzi na temat R1a.

Jeśli chodzi o Twój post z godz. 14.12, to odniosłem się do niego w PS do mojego postu z godz. 14.16. Już wysłałem maila do osoby zarządzającej kontem tego Malinowskiego, a żadnych innych Malinowskich (tzn. takich którzy nie przyłączyli się dotąd do Twojego projektu) w projekcie R1a nie ma. Zadałem też dodatkowe pytanie dotyczące wyników autosomalnych dla #363144, ale nie wiem, czy je zauważyłeś.

Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mikmalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2018 - 17:23
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2018
Posty: 87

Status: Offline
Wybacz, to ja nie zauwazylem, dziekuje bardzo Smile

To dotyczy potencjalnych trafien. Wedlug analizy ok. 6% (JTest).
Na podstawie gedmatch, do wynikow FF nie mam wzgladu (to chyba zalezy od uprawnien?).

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Mikolaj
Zapraszam do Malinowski DNA Surname Project na FTDNA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomaszi
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2018 - 19:39
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2007
Posty: 807
Skąd: Warszawa
mikmal napisał:
Swietnie, jeszcze probka kogos z Kalnicy by sie przydala. Bardzo mnie ciekawi ile ostatecznie bedzie linii.

Fajnie gdyby tego typu projekty powstawaly rowniez dla innych czesci Polski.

Ja rowniez Wam bardzo kibicuje Smile


Projekt yDNA potomków szlachty https://dna.projektpodlasie.pl dotyczy szlachty gniazdowej ze wszystkich ziem wchodzących w skład I RP.
Oprócz najliczniej reprezentowanych próbek z ziem Mazowsza i Podlasia w projekcie są rodziny z ziemi łęczyckiej, dobrzyńskiej, łukowskiej a niebawem dołączą rodziny z Wielkopolski.

_________________
z ukłonami,
Tomasz M.Dąbrowski
https://indeksy.projektpodlasie.pl
https://kapica.org.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mikmalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2018 - 14:09
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2018
Posty: 87

Status: Offline
Tomku,

czy jest u Was na stronie lista z wszystkimi rodami i zbadana haplogrupa? Znalazlem tylko jedna grafike, ale bez podanych grup.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Mikolaj
Zapraszam do Malinowski DNA Surname Project na FTDNA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomaszi
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2018 - 14:29
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2007
Posty: 807
Skąd: Warszawa
mikmal napisał:
Tomku,

czy jest u Was na stronie lista z wszystkimi rodami i zbadana haplogrupa? Znalazlem tylko jedna grafike, ale bez podanych grup.


RODO (w tym szczegółowe zapisy dot. DNA) skutecznie wykosiły wszelkie tabele z wynikami badań z europejskiej sieci... wyniki są widoczne wyłącznie dla uczestników projektu

_________________
z ukłonami,
Tomasz M.Dąbrowski
https://indeksy.projektpodlasie.pl
https://kapica.org.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2018 - 15:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Chyba można RODO obejść pomijając publiczną prezentację (przy wynikach testu)”wrażliwych” danych osobowych osoby testowanej a wpisując w to miejsce historyczne dane biograficzne nieżyjącego przodka (na wszelki wypadek zmarłego przed 80 laty). Odmienna interpretacja - moim zdaniem - byłaby równoznaczna z zakazem publicznej prezentacji badań genealogicznych
Inny wariant(moim zdaniem genealogicznie gorszy) to prezentacja przy wyniku testu wyłącznie samego nazwiska. Nazwisko to chyba (jeszcze?) nie są dane wrażliwe, a prezentacja badań statystycznych nie jest (bodaj?) przez RODO zakazana.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mikmalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2021 - 11:46
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2018
Posty: 87

Status: Offline
Mamy 4 linie - zapraszam wszystkich Maliowskich, trochę śliny, parę groszy i będzie wynik Smile

https://www.familytreedna.com/public/Ma ... e=yresults

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Mikolaj
Zapraszam do Malinowski DNA Surname Project na FTDNA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.725508 sekund(y)