Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
wilku1967Offline
Temat postu: Re: Józef Olender/Olęder  PostWysłany: 19-01-2021 - 05:40
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Dzień dobry.
Proszę mi pomóc znaleźć metrykę: AZ?
Franciszek Drabiński ur. 18.01.1864r. AU szwa 5 Jedlińsk, powiat radomski rodzice Tomasz Drabiński i Paulina (Skoczek) Drabińska. Po podziale majątku po zmarłych rodzicach Franciszek swoją część sprzedał, nie koniecznie zgodnie z wolą starszego brata Pawła (sprawa w sądzie pokoju z 1903r.) Wyjechał z domu w Jedlińsku w nieznane, był jeszcze wtedy kawalerem miał 39 lat. Jego starszego brata Stanisława, który również wyjechał z Jedlińska (prawdopodobnie to nieporozumienia rodzinne były przyczyną ich wyjazdu) odnalazłem w Lublinie-brak księgi ludności stałej i niestałej, również w AP Radom brak księgi ludności stałej i niestałej dotyczącej Jedlińska.
Pozdrawiam
Piotr

_________________
Piotr Wilkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilku1967Offline
Temat postu: Re: Józef Olender/Olęder  PostWysłany: 20-01-2021 - 21:39
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Witam.
Proszę mi pomóc znaleźć metrykę - AZ?
Aleksander Oksiutycz ur. 15.07.1867r. AU szwa 156 Głowaczów, powiat kozienice, rodzice Mateusz Oksiutycz i Marianna (Świątkowska) Oksiutycz. Dnia 24.01.1888r. w Głowaczowie zawarł związek małżeński, AŚ szwa 5, z Pauliną Antoniną Donelson, ur. 14.06.1868r. AU szwa 125, w Głowaczowie. Jej rodzice to Wilhelm Donelson i Anna z Bajorów.
W czasie wojny na tym terenie Niemcy utworzyli pole ćwiczeń bojowych dlatego wysiedlili na przełomie 1940-1941r. mieszkańców. W okolicy wsi Mariampol i Jasieniec powstał obóz/getto, gdzie oddzielni od siebie rowem i drutem kolczastym mieszkali wysiedleni Polacy i zastraszeni Żydzi. Był tam też sklep, urząd, parafia rzymskokatolicka, posterunek
i apteka. Tam też jak wynika z aktu zgonu zmarła żona mojego pradziadka Aleksandra Oksiutycza, właśnie Paulina Antonina (Donelson) Oksiutycz. Dnia 7.08.1942r. AZ metryka 68, zapisano że pozostawiła po sobie owdowiałego męża. Oboje byli w podeszłym wieku. Nie udało się ustalić czy przebywali w tym miejscu razem i kiedy, gdzie zmarł Aleksander Oksiutycz.
Pozdrawiam serdecznie

_________________
Piotr Wilkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilku1967Offline
Temat postu: Witam  PostWysłany: 21-01-2021 - 08:48
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Proszę mi pomóc znaleźć metryki AZ małżeństwa Julia i Michał Wilkowscy.
Michał ur. 31.08.1884r. Sewerynów, AU szwa 96 Brzóza, powiat kozienice, rodzice Jan Wilkowski i Marianna (Kaczmarczyk) Wilkowska. Mieszkał w Warszawie na Pradze ul. Wołowa 229. Dnia 27.01.1907r. w parafii Św. Antoniego z Padwy zawarł związek małżeński z Julią Drelą, AŚ metryki 31. W 1909r. wstąpił do cechu warszawskich stolarzy. Jego małżeństwo było bezdzietne
Po 1914r. kiedy był świadkiem na chrzcie syna swojego brata Józefa zapewne żył jeszcze
Warszawie, co dalej się wydarzyło nie udało się ustalić?
Julia (Drela) Wilkowska ur. 25.10.1884r. Brzóza, AU szwa 119, powiat kozienice, rodzice Szczepan Drela i Marianna (Gorzkiewicz) Drela. Była pokojówką, mieszkała na ul. Niecała 7 Wa-wa i tam prawdopodobnie była służącą (tak wynika z aktu ślubu).
Po 1913r. kiedy była świadkiem na chrzście zapewne żyła jeszcze w Warszawie, co dalej się wydarzyło nie udało się ustalić?
Pozdrawiam serdecznie.

_________________
Piotr Wilkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilku1967Offline
Temat postu: Re: Józef Olender/Olęder  PostWysłany: 21-01-2021 - 15:11
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Witam
Proszę mi pomóc znaleźć metrykę: AZ?
Franciszek Drabiński ur. 18.01.1864r. AU szwa 5 Jedlińsk, powiat radomski rodzice Tomasz Drabiński i Paulina (Skoczek) Drabińska. Po podziale majątku po zmarłych rodzicach Franciszek swoją część sprzedał, nie koniecznie zgodnie z wolą starszego brata Pawła (sprawa w sądzie pokoju z 1903r.) Wyjechał z domu w Jedlińsku w nieznane, był jeszcze wtedy kawalerem miał 39 lat. Jego starszego brata Stanisława, który również wyjechał z Jedlińska (prawdopodobnie to nieporozumienia rodzinne były przyczyną ich wyjazdu) odnalazłem w Lublinie-brak księgi ludności stałej i niestałej, również w AP Radom brak księgi ludności stałej i niestałej dotyczącej Jedlińska.
Pozdrawiam
Piotr

_________________
Piotr Wilkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
skoczek1995Offline
Temat postu: Re: Józef Olender/Olęder  PostWysłany: 07-02-2021 - 14:57
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 118

Status: Offline
Szanowni,

zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w znalezieniu aktu zgonu Pawła Pióro - zgon miał miejsce między 1823 a 1826 rokiem i powinien nastąpić w parafii Zbuczyn (woj. mazowieckie)

Według moich ustaleń Paweł Pióro, żył jeszcze gdy w 1823 ślub brała jego córka Aniela Franciszka (Zbuczyn AM 1823/29)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 9aaf585a24

Natomiast w kwietniu 1826, występuje już jako "niegdysiejszy" mąż zmarłej żony - Kunegundy z Wielgórskich Piórowej, której zgon zgłasza m.in. zięć Józefa Borkowski z wcześniejszego aktu małżeństwa (Zbuczyn, AZ 1826/82)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... fe058155e8

Przeszukałem akta parafii Zbuczyńskiej oraz ościennych Siedlec, Pruszyna i Mórd (parafia Mordy), ale nie znalazłem aktu zgonu Pawła Pióro - przypuszczalnie urodził się on w latach 60. XVIII wieku

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc - lub ewentualnie wytknięcie ślepoty Wink jeśli mimo moich poszukiwań przeoczyłem ów akt zgonu

Z góry bardzo dziękuję za pomoc,
Adam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Officinalis_Paeonia
Temat postu: Re: Józef Olender/Olęder  PostWysłany: 07-02-2021 - 15:40
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2019
Posty: 795

skoczek1995 napisał:
Według moich ustaleń Paweł Pióro, żył jeszcze gdy w 1823 ślub brała jego córka Aniela Franciszka (Zbuczyn AM 1823/29)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 9aaf585a24

Ale Anieli Franciszce towarzyszyła tylko matka... Czy Paweł z AZ 56/1817 wykluczony?
https://www.szukajwarchiwach.pl/62/372/0/1/14/skan/full/HGTD47bj7Bm4Y-O9V3Gxig
Pozdrawiam.

_________________
Elża
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
skoczek1995Offline
Temat postu: Paweł Pióro - Zbuczyn  PostWysłany: 07-02-2021 - 16:23
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 118

Status: Offline
Officinalis_Paeonia napisał:
skoczek1995 napisał:
Według moich ustaleń Paweł Pióro, żył jeszcze gdy w 1823 ślub brała jego córka Aniela Franciszka (Zbuczyn AM 1823/29)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 9aaf585a24

Ale Anieli Franciszce towarzyszyła tylko matka... Czy Paweł z AZ 56/1817 wykluczony?
https://www.szukajwarchiwach.pl/62/372/0/1/14/skan/full/HGTD47bj7Bm4Y-O9V3Gxig
Pozdrawiam.


Nie wykluczyłem, ale sporo jest rozbieżności

1. W akcie nie ma informacji, że którykolwiek z rodziców nie żyje - w akcie ślubu z Zbuczyn 1823/27 wyraźnie wskazano, że ojciec pana młodego nie żyje, ba, podano nawet datę zgonu, więc obstawiam, że była to stosowana praktyka w przypadku gdy jedno z rodziców nie żyło.

2. Jako miejsce zamieszkania Piórów wskazuje się Radzikowo Wielkie, a nie Pióry Wielkie - jak ma to miejsce w akcie zgonu z 1817 roku

3. Pan młody pojawia się również jedynie "w asystencyji" ojca, rozumiem, że pojawienie się ojca panny młodej byłoby bardziej na miejscu, ale możliwe, że Paweł Pióro, był np. już tak chory, że nie mógł się stawić osobiście

Mimo wszystko dziękuję Elża za wysiłek

Jeśli ktoś jeszcze ma jakiś pomysł, to oczywiście również proszę o informację.

Adam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
szombaraOffline
Temat postu: Sanok - wyszukiwarka na genealodzy.pl  PostWysłany: 13-02-2021 - 16:05
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2021
Posty: 11

Status: Offline
Dzień Dobry Państwu

To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.

Korzystając z wyszukiwarki geneteka.genealodzy.pl znalazłem małżeństwo Zenona Russyniaka i Julii Strojek w Sanoku w 1901 r. w Parafii Przemieniania Pańskiego. Chciałem sobie to potwierdzić w swa.lp i nie znajduję żadnego takiego małżeństwa w tej https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/22431269 jednostce, która teoretycznie obejmuje ten okres. Skąd może pochodzić taka rozbieżność? Dodatkowo informacje o wieku zawierających małżeństwo zdają się potwierdzać, że rok 1901 jest prawidłowy.

Gdzie w takim razie takiego aktu szukać?

pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2021 - 16:27
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3299

Status: Offline
20.04.1901r.ŚlubSanok,scan 97
Zeno Russyniak lat 30,par.grek-katol.rodz.Simeonis,Clementina Czernianska
Julia Strojek zd.Werz, lat 37, wdowa,po M.Strojek,
rodz.Christophori Werz,Margaritha Spalenstein
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/de/ ... stka_cur=4

_________________
Pozdrawiam
Ela


Ostatnio zmieniony przez Pobłocka_Elżbieta dnia 13-02-2021 - 16:50, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
szombaraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2021 - 16:47
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2021
Posty: 11

Status: Offline
Dzięki za pomoc - musiałem przeoczyć. Z każdą metryką się uczę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bozik_EwaOffline
Temat postu: Juchnowiec, metryka ślubu  PostWysłany: 20-02-2021 - 21:10
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2012
Posty: 194

Status: Offline
Poszukuję potwierdzenia adnotacji o ślubie Kazimierza Adamowicza z 1 lutego 1920r w Juchnowieckim Kościele parafialnym.
Moje dotychczasowe poszukiwania Kazimierza legły w gruzach gdy odczytałam w akcie urodzenia notatkę o jego ślubie ze Stanisławą Judycką.
Moje poszukiwania w Ameryce okazały się przedwczesne. Wszystko wskazywało na emigrację w roku 1913 a tu proszę w 1920 r zawiera ślub w Juchnowcu.
Zaginął w Ameryce, ostatni ślad to list z Nowego Jorku z 12 IX 1921r .
Bardzo proszę o pomoc. Może jest możliwość odszukania tego aktu.
Będę bardzo wdzięczna
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Juchnowiec, metryka ślubu  PostWysłany: 20-02-2021 - 21:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Jedyne miejsce gdzie może być ta metryka to AA w Białymstoku. Proszę tam się kontaktować
https://archibial.pl/instytucje/archiwu ... ecezjalne/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bozik_EwaOffline
Temat postu: Juchnowiec, metryka ślubu  PostWysłany: 20-02-2021 - 22:42
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2012
Posty: 194

Status: Offline
Dziękuję bardzo.
To jedyne rozsądne rozwiązanie
Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DanielosOffline
Temat postu: Jakub syn Jakuba syna...  PostWysłany: 21-02-2021 - 00:07
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2012
Posty: 30

Status: Offline
Witam Wszystkich.

Po 8 latach wróciłem do genealogii. Tak długa przerwa spowodowana była obowiązkami rodzinnymi i praca zawodowa, ale także tym że dotarłem do ściany.
Najbardziej irytowalo mnie to, że moi przodkowie po mieczu są tak mało zbadani - znałem tylko imiona pradziadkow.
Ostatnio z ciekawości zajrzałem na geneteke nie licząc, że będzie coś nowego.
Znalazłem dane ślubu i urodzenia pradziadkow i od strony prababci udało mi się prześledzić dwa pokolenia wstecz.
Natomiast u pradziadka znowu ściana, braki albo... ja źle szukam.

Dzięki uprzejmości wybitnych tlumaczy (Pani Elu jeszcze raz dziekuje) wiem, że ojcem mojego pradziadka Jakuba był 22letni Jakub i chyba 26letnia Józefa Nowak.

https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... highlight=

Nie potrafię jednak znaleźć ich ślubu. Wszystko działo się w parafii w Mieronicach, ewentualnie jeszcze Chlina na Śląsku.

https://photos.app.goo.gl/c5bLxCDViZT5Ez9T7

Z aktu ślubu moich pradziadkow wnioskuje, że rodzice Jakuba (Jakub i Jozefa) jeszcze żyli. Może zapytam w Archiwum Państwowym Kielce czy mają akty zgonu tych osób po 1921 roku.
Niemniej dziwne, że nie widzę ich ślubu i urodzeń.

Bardzo proszę pomóżcie jak ruszyć dalej i czy dobrze jest się sugerować tym że dziadkowie mogli zgłaszać narodzenie wnuka - post pod tłumaczeniem.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje wszystkim indeksujacym i tlumaczacym asc. Jesteście niesamowici w tym co robicie!

Daniel Woźny.

_________________
_________________
Pozdrawiam,
Daniel

Woźny, Kralj, Bulas, Noworzyn, Bulsza, Czarnik, Plewnia, Kapica, Żołna, Zoń, Bryś
woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie


Ostatnio zmieniony przez Danielos dnia 09-03-2021 - 09:29, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DanielosOffline
Temat postu: Re: Jakub syn Jakuba syna...  PostWysłany: 22-02-2021 - 00:49
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2012
Posty: 30

Status: Offline
Danielos napisał:


Niestety wygląda na to, że aktu urodzenia mojej prababcii też nie ma.
Jeżeli do geneteki zostały wpisane już cale Mieronice i Miechow to nigdzie nie ma śladu urodzenia Marianny Dąbrowskiej:(
Zgodnie z aktem ślubu z 1921r. powinna się urodzić w Pekosławiu (Mieronice) w 1897r. Akt ślubu Jej rodziców znalazłem w Miechowie. Pojawiają się jakieś dzieci, niestety brak Marianny.

Także znowu sciana:(

Macie jakies pomysły?

Pozdrawiam serdecznie, Daniel Woźny.

_________________
_________________
Pozdrawiam,
Daniel

Woźny, Kralj, Bulas, Noworzyn, Bulsza, Czarnik, Plewnia, Kapica, Żołna, Zoń, Bryś
woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.056748 sekund(y)