Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Bukała_KacperOffline
Temat postu: Losy Walentego Pierzgalskiego  PostWysłany: 27-07-2020 - 15:01
Sympatyk


Dołączył: 18-07-2013
Posty: 92

Status: Offline
Witam!

Poszukuję informacji o śmierci Walentego Pierzgalskiego (Pierzchalskiego), syna Marcina i Apolonii z Plewińskich. Walenty był szewcem i urodził się w lutym 1797 w Częstochowie.
Jego żoną była Marcjanna Tekla z Trąbskich, ślub odbył się 27 lipca 1825 roku.
Wiem, że Walenty żył jeszcze na początku 1831 roku - 23 stycznia 1831 zgłaszał narodziny swojego trzeciego syna, Walentego Wincentego. Ten syn umiera 31 grudnia 1832, a jego zgon zgłaszany jest 2 stycznia 1833. Wśród zgłaszających nie było ojca.

Ze spisu ludności 1843-1854 dowiedziałem się, że Marcjanna była wdową i miała nieślubnego syna z Grzegorzem Osińskim, Leona Konstantego, który urodził się 7 kwietnia 1840. Na podstawie tego zakładam, że Walenty musiał umrzeć w latach 1831-1840. Mimo tego nie udało mi się nigdzie odnaleźć jego aktu zgonu. Dla pewności przeszukałem też późniejsze lata ale to też nic nie dało.

Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje i poszlaki.
Kacper


Ostatnio zmieniony przez Bukała_Kacper dnia 05-02-2021 - 04:57, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bukała_KacperOffline
Temat postu: Losy Walentego Pierzgalskiego  PostWysłany: 26-01-2021 - 13:27
Sympatyk


Dołączył: 18-07-2013
Posty: 92

Status: Offline
Ostatnio udało mi się odszukać drobną wzmiankę o Walentym Pierzchalskim w Dzienniku Urzędowym Województwa Sandomierskiego. Dodatkowo w Dzienniku Urzędowym Województwa Augustowskiego pojawiła się informacja, że pochodził z Częstochowy, więc mam pewność że jest to Walenty którego poszukiwałem. Walenty został wymieniony na liście 78 osób, które zostały wydalone za granicę w 1831 roku i nie skorzystały z amnestii cara Mikołaja I, w związku z czym ich majątki ulegają sekwestrowi. Wielokrotnie szukałem już informacji o Walentym pod kątem wydarzeń powstania listopadowego, ale aż do teraz nie znalazłem nic w zasobach forum i internetowych. Nie pojawił się on na listach odznaczonych, emigrantów we Francji, ani zesłanych w głąb Rosji. Po znalezieniu tej wzmianki szukałem dokumentów dotyczących sekwestru majątku Walentego, jednak też nic nie znalazłem. Zastanawiam się obecnie, gdzie jeszcze można spróbować znaleźć coś o losach Walentego?

Dziennik Urzędowy Województwa Sandomierskiego 1834 nr 47
https://polona.pl/item/dziennik-urzedow ... o:metadata
Pozycja 57

Dziennik Urzędowy Województwa Augustowskiego 1834 nr 49
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata ... ublication
Slajd 6, pozycja 57

Jak dotąd przeanalizowałem:
* Dziennik Urzędowy Województwa Kaliskiego.
* Dziennik Urzędowy Województwa Augustowskiego.
* Almanach Historique ou Souvenir de l'Emigration Polonaise.
* Zarys rozproszenia Wielkiej Emigracji we Francji 1831-1837.
* Konfiskaty na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim po powstaniach roku 1831 i 1863.
* Lista imienna oficerów, podoficerów, trębaczy i żołnierzy z wyszczególnieniem ilości koni.
* Rachunki wydatków na pobyt polskich emigrantów w Dreźnie 1831-1832.
* Potwierdzenia odbioru pieniędzy 1832, rachunki, listy imienne żołnierzy polskich pobierających zasiłki na przemarsz do Francji.
* Lista tułaczów polskich znajdujących się w wyprawie włoskiej.
* Verzeichniss der durch Leipzig gehenden Polnischen Officiers Colonnen 1832.
* 2,3,4 lista imienna tułaczów polskich przystępuiących do zgromadzeń ogólnych i do Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu.
* Lista ogłoszonych za wygnańców oficerów byłych wojsk polskich, którzy schroniwszy się do Państw Austriackich, stamtąd do innych przeszli krajów, niektórzy tylko z nich prosili o amnestię i to po upływie najwyżej
zakreślonego terminu, większa zaś część nie podawała wcale próśb o przebaczenie i dozwolenie powrotu do ojczyzny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.275783 sekund(y)