Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
StraszMarekOffline
Temat postu: Mogielnica: 1600 inne źródła 1808?  PostWysłany: 23-07-2019 - 17:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2011
Posty: 288

Status: Offline
Cześć,
Katalog Zasobów Metrykalnych podaje, że w parafii św. Floriana w Mogielnicy znajdują się księgi narodzin, ślubów i zgonów - „1600 inne źródła 1808”.
https://parafie.genealodzy.pl/index.php?op=pr&pid=5213
Nie jestem pewny, czy te „inne źródła” to są typowe skorowidze sporządzone w połowie XIX wieku, czy też może jakieś inne księgi.
Ciekaw jestem, czy ktoś miał okazję do przejrzenia tych ksiąg i co te „inne źródła” zawierają?
Pozdrawiam, Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcinwilOffline
Temat postu: Mogielnica: 1600 inne źródła 1808?  PostWysłany: 28-12-2019 - 02:23
Sympatyk


Dołączył: 11-01-2019
Posty: 52
Skąd: Łódź
Status: Offline
Podłączę się do tematu.

_________________
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Mogielnica: 1600 inne źródła 1808?  PostWysłany: 12-06-2020 - 14:09
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Prawie rok minął..ktoś (np z dotychczas zainteresowanych) sprawdził co jest na parafii sprzed 1808?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcinwilOffline
Temat postu: Mogielnica: 1600 inne źródła 1808?  PostWysłany: 12-06-2020 - 14:41
Sympatyk


Dołączył: 11-01-2019
Posty: 52
Skąd: Łódź
Status: Offline
Włodku wybieram się do Mogielnicy w czasie wakacyjnego urlopu. W planach mam odwiedziny w parafii.

_________________
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-06-2020 - 14:50
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Daj znaka jak już będziesz wiedział kiedy jedziesz - OK?. Nie tylko metryki są interesujące - bywają i z XIX w i starsze znaczące.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
StraszMarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-06-2020 - 20:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2011
Posty: 288

Status: Offline
Marcinie - też czekam na wyniki Twoich poszukiwań.
I przy okazji. W AGAD znajduje się obszerny zbiór dokumentów miasta Mogielnica z czasów staropolskich (343 Archiwum Małej Wsi). Jest tego sporo, szczególnie z XVIII wieku. Interesowała mnie konkretna sprawa – konflikt właścicieli miasta z jego mieszkańcami w drugiej połowie XVIII , dlatego zamówiłem tylko kilka wybranych teczek, ale jest ich tam znacznie więcej. A i te przejrzane przeze mnie zawierały przynajmniej kilka spisów mieszkańców Mogielnicy, i to z wielu lat, na pewno bardzo ciekawych dla genealogów. Niestety dokumenty nie są zmikrofilmowane czy zeskanowane, trzeba je przeglądać na miejscu.
Pozdrawiam, Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcinwilOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2021 - 21:12
Sympatyk


Dołączył: 11-01-2019
Posty: 52
Skąd: Łódź
Status: Offline
Włodku,
Niestety jak to w życiu bywa nie udało mi się wybrać w czasie urlopu do Mogielnicy:(
Ze względu na sytuację jaką mamy przełożyłem to na ten rok.

Marku,
Co do Mogielnicy to jest ona w samym centrum moich zainteresowań. Jak coś to mogę się podzielić materiałami Smile
Posiadam monografię Mogielnicy pod red. Jacka Jasiorowskiego "Dzieje Mogielnicy do końca XIX wieku" oraz "Dzieje Mogielnicy w XX wieku". Jest tam sporo o konflikcie dziedziców z mieszkańcami Mogielnicy.
Posiadam spis mieszkańców Mogielnicy 1749 roku z dokumentu "Lustracja czyli rewizja pól, łąk, ogrodów i placów u obywateli miasta Mogielnicy [...] roku 1749 ułożona".
Posiadam również skany (136 szt) z AGAD - Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych Spór miasta Mogielnicy z dziedzicem - sygnatura 1.191.0-1343.
Sam poszukuję wszystkiego o moim przodkach: Piotrze Wilewskim ur. około 1765 w Klwowie i zm. 1835 w Mogielnicy oraz Janie i Zuzannie Wilewskich ur około 1730 roku. Szukam również spisów mieszkańców wcześniejszych niż z roku 1749.

Serdecznie pozdrawiam,

_________________
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
StraszMarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2021 - 11:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2011
Posty: 288

Status: Offline
Marcinie,
Mnie z kolei interesuje dość wąski zakres tematyczny i czasowy związany z konfliktem z mieszczanami mogielnickimi w okresie, gdy dzierżawcą Mogielnicy był najpierw Feliks Strasz, a potem jego syn Michał (ca 1774-1777) oraz gdy plebanem mszczonowskim był Jacek Strasz (ca 1775-1782), późniejszy przeor w klasztorze cysterskim w Sulejowie, ówczesnym właścicielu Mogielnicy.
Książka Jasiorowskiego i akta z Rządowej Komisji Spraw Wewnętrznych znam, raczej jest tam niewiele informacji na temat konfliktu Straszów z miastem. Znacznie obszerniej można o nim dowiedzieć się z Archiwum Lubomirskich z Nowej Wsi w AGAD (1/343/0/-/1392). Zrobiłem tam kilkadziesiąt fotek z ośmiu zespołów z tego archiwum z całego XVIII wieku. Mogę je udostępnić. Proszę o kontakt na priv.
Szczególnie interesuje mnie osoba Jacka Strasza, kuzyna Feliksa i Michała Straszów. Nie bardzo potrafię go umiejscowić. Może księgi metrykalne z tego okresu (jeśli takie istnieją) byłyby tu pomocne…
Pozdrawiam, Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.663645 sekund(y)